Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie Zaworu 4D


hajtaler428

Rekomendowane odpowiedzi

Szybkie pytanie-czy podłączenie zaworu zawsze musi wyglądać tak jak poniżej (zasilanie od kotła z boku )post-2974-0-56525200-1447846925.jpg

 

Czy dopuszczalne jest też takie podłączenie gdzie należy zachować zasadę że zasilania i powroty muszą być naprzeciw siebie?post-2974-0-10210200-1447847060_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór jest taki jak na zdjęciu 2 i instalator twierdzi że takie podłączenie jest dobre bo należy się trzymać jedynie zasady żeby wejścia - wyjścia były naprzeciw siebie (jak na zdjęciu) stąd moje pytanie

 

Chodzi mi o to czy takie podłączenie (zasilanie od kotła od dołu) jezeli kierunki przepływu zachowane jest poprawne. Chodzi o to czy obieg kotłowy będzie poprawnie działać na grawitacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie z dołu może być jak najbardziej, rury poziome też mogą zostać.

 

Generalna zasada jest taka że zasilanie musi być naprzeciw zasilania - dla zaw 4-D zasilaniem jest wejście z kotła i powrót z instalacji CO wyjściami są wyjście wody zmieszanej na instalację i wyjście wody zmieszanej na powrót kotła.- wyjścia mogą być zamieniane między sobą miejscami. czyli w twoim przypadku jest .....

Tu sobie dopisz, już na tyle się znasz, :)

Pomocny będzie obrócony rys z postu #2

post-18578-0-86763700-1447852676_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podłączenie ze zdjęcia jest ok. Myślałem że trzeba się również trzymać zasady podłączenia zasilania z kotła do zaworu z boku i powrotu do dołu bo wtedy obieg grawitacyjny jest bardziej naturalny,ma "łatwiej". Dzieki za wyjaśnienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wiem -to nie u mnie a "na żywo" też nie widziałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam podepnę się do dyskusji. Zawór 4D mam podłączony jak kolega w/w tematu, no i z tego co widzę to powinno być ok. Ale hydraulik popełnił chyba inny błąd. Otóż powrót wraca do pieca dwoma drogami ( bezpośrednio i przez zawór) co moim zdaniem jest błędem. Przecież woda powracająca/ogrzana przez zawór 4D, będzie schładzana przez powrót który wraca bezpośrednio z instalacji i spotykają się w trójniku przed piecem . Zdjęcia w załączniku. Hydraulik argumentował to tym, że musi być podłączona membrana do instalacji (układ zamknięty). I z tym się zgodzę, ale membranę można podłączyć przez trójnik na powrocie który wchodzi w zawór 4D, a ten powrót z instalacji do pieca wyciąć i zaślepić. Czy mam rację. Piec Kostrzewa Twin Bio Luxury 12kw

I przy okazji czy ma ktoś ustawienia zaworu 4D w sterowniku do w/w pieca. 

Piec.png

IMG_20190727_132331.jpg

IMG_20190727_132357.jpg

Poprawne podłączenie .jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Oczywiście,  że jest źle.  Dodatkowo sam zawór jest błędnie zainstalowany. Obieg kotłowy aby działał poprawnie na grawitacji musi mieć znaczne przekroje rur z minimalną ilością kolan. Kształtki ocynkowane daje się do wody pitnej a nie grzewczej. Tu musi być stal czarna. Sam zawór winien mieć średnice przyłączy taką jakie są przyłącza kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, grosiu24 napisał:

Hydraulik argumentował to tym, że musi być podłączona membrana do instalacji (układ zamknięty).

To nie hydraulik, człowiek nie ma zielonego pojęcia co czyni!

Naczynie wzbiorcze zarówno przeponowe jak i otwarte chroni tylko i wyłącznie kocioł!!!

Kocioł wytrzyma 1,5-2,5 bar a instalacja ponad 15bar - PN16 to normalność dla rur i grzejników.

Ponadto naczynie przejmuje nadmiar wody , która powstaje podczas  ogrzewania kotła , w instalacji nic się nie rozszerza , najwyżej podczas schłodzenia woda się kurczy - czyli zmniejsza swoją objętość.

PS

To naczynie nazywa się zwyczajowo od producenta  Reflex , a nie refluks - co oznacza odruch wymiotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie podłączasz na powrocie lub na zasilaniu - jak najbliżej kotła, czyli pewnie dobrze narysowałeś, ale czy tak będzie zrobione?

Dodatkowo na powrocie zamontuj pompę kotłową - wtedy zaw 4-D będzie pracował prawidłowo i w szerszym zakresie temp na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czyli zamontować zawór 4D z pompą na zasilaniu za zaworem oraz, z pompą kotłową na powrocie też za zaworem ? Oczywiście czujniki temp na zasilaniu i powrocie. Instalacja jest standardowa, tylko piec i grzejniki z zaworami termostatycznymi. Tak więc najbardziej zależy mi na ochronie powrotu. Aaa ten zawór 4D można zostawić w takiej konfiguracji, tylko oczywiście przegroda w środku będzie pracowała w poziomie czy jednak przerobić na zasilanie z boku ? 

Czy takie podłączenie będzie poprawne:

IMG_20190727_132357.jpg

Piec.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ciepłej wody nie ma. Czyli ma być tak jak na schemacie :-) w instrukcji co było dla mnie oczywiste. Jestem elektrykiem i wykonywanie według schematu to podstawa.

Jaką pompę kotłową możecie polecić do założenia ? A i jaka moc pompy powinna być. Na zasilaniu CO mam Grundfos 230V 50Hz 2uF Typ: UPS 25-40 180

Wielkie dzięki za wyjaśnienia. Pozdrawiam.

PS Dam znać jak już układ będzie śmigał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Gdybyś tu zerknął zanim wykonano Tobie układ to byś jeszcze zaoszczędził na zaworze 4D.

Jak masz już w planie pompę kotłową to do regulacji temperatury obiegu CO wystarcza zawór 3D 1" + pompa obiegu CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie już się skapowałem :-( . No to w sumie mam jeszcze jedno pytanie ? 

Czy lepiej wymienić zawór 4D 1" na zawór 4D 1 1/2 " (siłownik ARM powinien pasować) jak jest wyjście z pieca i zamontować go poprawnie, tj od razu z wyjścia z pieca rurą 1 1/2 cala w poziomie do zaworu (z prawej str zaworu) i od dołu zaworu 4D w dół na powrót kotła takim przekrojem, czy dołożyć jednak tą pompę kotłową do tego co jest, tylko poprawić ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, grosiu24 napisał:

Czy lepiej wymienić zawór 4D 1" na zawór 4D 1 1/2 " (siłownik ARM powinien pasować) jak jest wyjście z pieca i zamontować go poprawnie, tj od razu z wyjścia z pieca rurą 1 1/2 cala w poziomie do zaworu (z prawej str zaworu) i od dołu zaworu 4D w dół na powrót kotła takim przekrojem, czy dołożyć jednak tą pompę kotłową do tego co jest, tylko poprawić ?

Układ z 4-D 1"  + pompa kotłowa będzie lepszym rozwiązaniem niż 4-D 5/4' i grawitacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Po cholerę ma się pakować w grube rury i zawór jak pompa kotłowa wymusi odpowiedni przepływ. Tak jak pisał Sambor zawór 1 cal wystarczy. Obieg kotłowy z rury Cu 28.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.