Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogranicznik Miarkownika Ciągu Ogniwo S6Wc 17


andrzejaslo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałem przedstawić małą modyfikację mojego górniaka Ogniwo S6WC 17. Zapewne ktoś wpadł już wcześniej na podobny pomysł. Otóż po zakupie termometru spalin i zamontowaniu go w czopuchu podczas rozpalania (palę na na miarkowniku ciągu metodą od góry) temp. spalin wyniosła ok 550C i rosła. 

Dlatego postanowiłem ograniczyć nadmierne otwarcie klapki przez miarkownik w sposób przedstawiony na poniższym zdjęciu.

Nadmierne otwarcie klapki PP regulowane jest w prosty sposób śrubką, trzeba tylko pamiętać o zamontowaniu na łańcuszku odpowiedniej sprężynki  (w moim przypadku tymczasowo zwykłe 2 gumki) bez sprężynki można uszkodzić miarkownik!. Po wyregulowaniu temperatura spalin przy rozpalaniu nie przekracza 270C ( to i tak ponad 2 razy mniej niż bez ogranicznika) a później po ustabilizowaniu temperatury wody na ok 70C  temp. spalin utrzymuje się w zakresie 200-130C. Cały zasyp (obecnie palę drewnem) pali się przynajmniej 30min dłużej niż bez tej modyfikacji, pisząc o tych 30min uwzględniam już to że kocioł nieco dłużej dochodzi do temperatury zadanej (ok 10-15min dłużej).

Moim zdaniem jest to alternatywa dla regulatora ciągu kominowego RCK który może wychładzać nieco spaliny, ale to tylko moje zdanie.

post-63908-0-21730200-1447671731_thumb.jpg

post-63908-0-28337600-1447671786_thumb.jpg

post-63908-0-93186500-1447671837_thumb.jpg

post-63908-0-58414700-1447671891_thumb.jpg

post-63908-0-74081100-1447671944_thumb.jpg

post-63908-0-07662100-1447671995_thumb.jpg

post-63908-0-90395300-1447672047_thumb.jpg

post-63908-0-01599700-1447672101_thumb.jpg

post-63908-0-47637800-1447672153_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie " innowacje w kotle zasypowym ....." jest opis jak zmodyfikować miarkownik ciągu aby pracował stabilniej i nie rozdziawiał japy w popielniku bez potrzeby . Sprężyna na miarkowniku ciągu bo o niej piszę pozwala zmniejszyć zakres pracy ramienia poprzez regulowaną zmianę długości dźwigni miarkownika a przez to pracę klapki w o wiele mniejszym zakresie . Dodatkowym efektem takiej zmiany jest o wiele większa siła z jaką miarkownik podnosi klapkę (znika  potrzeba przeciwwagi ) . Dodatkowy efekt regulacji i odciążenia pracy klapki PP uzyskasz zastępując pokrętło w klapce odpowiednio długą śrubą do końca której doczepisz łańcuszek . Oddalasz w ten sposób punkt przyłożenia siły miarkownika od osi zawiasu klapki zyskując dodatkową regulację ( tu również można wykorzystać patent ze sprężyną ) dzięki czemu miarkownik  pracuje o wiele płynniej i lżej .

PW w tym wydaniu będzie działało poprawnie do momentu całkowitego skoksowania paliwa w późniejszym etapie w zasadzie przestaje być potrzebne kiedy koks pali się już od rusztu i w takiej sytuacji pasowało  by przemyśleć temat pod kątem całkowitego zamknięcia lub chociaż ograniczenia jego dostępu .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PW w tym wydaniu będzie działało poprawnie do momentu całkowitego skoksowania paliwa w późniejszym etapie w zasadzie przestaje być potrzebne kiedy koks pali się już od rusztu i w takiej sytuacji pasowało  by przemyśleć temat pod kątem całkowitego zamknięcia lub chociaż ograniczenia jego dostępu .

Dokładnie teraz palę samym drewnem i gdy pozostaje sam żar to odcinam niemal całkowicie PW, po tym zabiegu temperatura spalin wzrasta jak również tem. wody w kotle. Nie ma chyba możliwości zautomatyzować to odcinanie PW, jedyne co mi przychodzi do głowy to wyłącznik czasowy.

 

Z tą dłuższa śrubą to świetny pomysł. Mogę prosić o zdjęcia jak to wygląda w praktyce, lub o numer strony w temacie gdzie jest to przedstawione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/5274-innowacje-w-kotle-zasypowym-czyli-jak-wyeliminować-smołę/page-9

 

Jak lubisz kombinować to przeczytaj sobie cały ten temat a o miarkowniku i tuningu post 171 i późniejsze

Powodzenia

Kurde to już ponad 4 lata .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.