Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Bio Multi 14Kw Czy Defro Duo Uni R 15Kw A Może Inny


bazyleks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam dom w stanie surowym według projektu "Dom przy alabastrowej 34"  i muszę zacząć robić hydraulikę, przed tynkami i posadzkami. Chciałbym wybrać odpowiedni kocioł do parametrów mojego domu. 

pow. użytkowa 120.00 m²
+ Kotłownia 8.09 m²
+ Garaż 19.50 m²
+ Pralnia + suszarnia 5.26 m² (7.78 m²)
pow. zabudowy 109.19 m²
kubatura 657.59 m³
wysokość 8.51 m
kąt dachu 40°
pow. dachu 184.64 m
ściany zewn. beton komórkowy 25cm, styropian 20cm
pokrycie dachu dachówka ceramiczna, pełne deskowanie wełna 30 cm
okna w pakiecie Uw=0.8 trzyszybowym
styropian na chudziaku na parterze 20 cm
wentylacja grawitacyjna
komin systemowy fi 200
Doszliśmy z żoną do wniosku, że na całym parterze chcemy ogrzewanie podłogowe( oprócz garażu gdzie grzejnik), a na górze ze względu na okna dachowe - grzejniki, natomiast w łazience i pralni dodatkowo ogrzewanie podłogowe. Chciałbym uniwersalny piec z podajnikiem raczej na pellet plus dodatkowo konwencjonalne spalanie jako awaryjne. W domu będzie kominek z DPG do okolicznościowego użytkowania. Mam dylemat jakiego producenta wybrać piec - jakiej mocy i jaki model. W sklepie polecają mi SAS BIO MULTI 14 kw lub DEFRO DUO UNI R ze wskazaniem na ten pierwszy (tańszy i dłuższa gwarancja na zapalarkę). Czy potrzebny będzie bufor ciepła? Proszę o pomoc. Za każdy post z góry dziękuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawiłem dane do cieplowlasciwie.pl i otrzymałem taki wynik http://cieplowlasciwie.pl/wynik/zqg W moim rozumieniu wynika, że większość kotłów na pellet z podajnikiem będzie za wielka. Czy trzeba inwestować w bufor? Jaki rodzaj instalacji by się sprawdził? Może ktoś z szanownych forumowiczów coś doradził (jakiś link). Jutro mam spotkanie z instalatorem i może bym mu coś zasugerował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam a  czy nie zastanawiałeś się nad ogrzewaniem gazowym ??? masz bardzo dobrze ocieplony dom i za wiele do ogrzania go nie potrzebujesz jest sens w pelet wchodzić ?? piec jest dosyć drogi i zajmuje dożo miejsca,wraz z buforem.Mam trochę większy dom od twojego podobnie ocieplony i też nie jestem jeszcze decydowany czym go będę ogrzewał tyle że jestem na jego ukończeniu zastosowałem wszędzie ogrzewanie podłogowe  i mam 2 alternatywy albo eko groszek albo gaz ziemny i cały czas się nad tym zastanawiam na wiosnę pewnie coś wybiorę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma gazu ziemnego więc odpada. Co do eko groszku to podobno się  trochę brudzi no i kłopoty z podajnikiem (przynajmniej kiedyś były). Często wyjeżdżam w zimę na narty i chciałbym, żeby przynajmniej tydzień piec działał bez dokładania paliwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na pellet 16kW + bufor 600-800l

Też o tym pomyślałem to chyba optymalne rozwiązanie dla tej instalacji przy pellecie.

 

Co do nagnojenia to :

-ogrzewanie garażu jest zbędne ,wystarczy nie dawać styropianu pod posadzką .

-kominek z dystrybucją w nowym domu to błąd lepszy jest z płaszczem ,szamotem z dwoma szybami  ładujący bufor.

Tyle może jeszcze da się naprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o garaż to to nie będzie stał w nim samochód ale rowery, narty itp. Jeżeli nie dam ogrzewania w garażu to będzie chłodniej w pokoju znajdującym się nad nim no i jak będę szedł do pieca to będzie mi zimno. Jeżeli chodzi o kominek to ten z płaszczem wodnym wymaga prądu i nie wolno palić gdy jego brak (nie będzie źródłem zastępczym np. przy braku prądu lub awarii pieca, poniesie koszty ponieważ dpg grawitacyjne i ułożona już rura pionowa na poddasze, a brakuje tylko tylko rur spiro ok. 4m i filtra). Kotłownia jest na tyle mała, że nie zmieści się tam bufor.

Spotkałem się dzisiaj z instalatorem to on proponował mi:

- piec sas bio slim 14 kw (bo podobno się łatwiej czyści niż multi)

- pogodówka na zewnątrz

- wymiennik cwu 200-300l ze względu na zapotrzebowanie rodziny plus zawór przeciwoparzeniowy ograniczający temp. wody na krany

- na całym dole podłogówka ze sterownikiem na ścianie + grzejnik w wejściu i łazience

- na górze grzejniki ze sterownikiem na ścianie plus podłogówka w łazience i pralni

 

Czy takie rozwiązanie będzie ok. do mojego domku. Czy piec będzie odpowiedni i czy warto sas bio slim zmiast multi (ma mniejszą sprawność więc spali więcej pelletu). Czy ten układ powinien być otwarty czy zamknięty? Za wszelkie sugestie będę wdzięczny.

 

Rozmieszczenie będzie  wyglądało jak w linkach:

http://ifotos.pl/z/sraxpwe

http://ifotos.pl/z/sraxpsx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To daj styropian pod sufitem w garażu Ty chodzisz na gaciach?.Kominek podłącz grawitacyjnie do bufora i kup agregat użyjesz go Ty albo twoje dzieci ,nie da się mieszkać w nowym domu z kominkiem i DGP ,dystrybucja gorącego powietrza jest do starych domów z wilgotnymi ścianami. Bufor musisz postawić  wywal co innego . :D Kotłów do pelletu jest dużo ze sprawnością powyżej 90%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz pod "nie da się mieszkać w nowym domu z kominkiem i DGP"  - może mała moc kominka załatwi sprawę? Bufor i kominek z płaszczem wodnym plus cała automatyka znacząco podniosą koszty. Czy taka inwestycja jest ekonomicznie uzasadniona i jeżeli tak to po jakim czasie się zwróci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ciekawy, tylko ta firma to chyba bardziej od kominków i nie ma paleniska zastępczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz pod "nie da się mieszkać w nowym domu z kominkiem i DGP"  - może mała moc kominka załatwi sprawę? Bufor i kominek z płaszczem wodnym plus cała automatyka znacząco podniosą koszty. Czy taka inwestycja jest ekonomicznie uzasadniona i jeżeli tak to po jakim czasie się zwróci?

W nowy domku powietrze z kominka z DGP będzie szkodliwe dla Ciebie i twojej rodziny .Jak chcesz rozprowadzać powietrze po domu to zrób wentylację mechaniczną z rekuperatorem,ogrzewanie podłogowe rób wszędzie nawet w łazienkach ,w łazienkach grzejniko/suszarki podgrzewane tylko grzałką  ,bufor ładowany kominkiem i kocioł na pellety jako główne źródło ciepła.  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowy domku powietrze z kominka z DGP będzie szkodliwe dla Ciebie i twojej rodziny .Jak chcesz rozprowadzać powietrze po domu to zrób wentylację mechaniczną z rekuperatorem,ogrzewanie podłogowe rób wszędzie nawet w łazienkach ,w łazienkach grzejniko/suszarki podgrzewane tylko grzałką  ,bufor ładowany kominkiem i kocioł na pellety jako główne źródło ciepła.  .

Nadal nie wiem o co chodzi z tą szkodliwością. W domu w którym teraz mieszkam mam kominek z grawitacyjnym dpg i jakoś nie widzę żadnych negatywnych cech. Co prawda dom ma już 15 lat, ale jest dobrze ocieplony. Obecny kominek mógłby mieć mniejszą  moc, ale poza tym ok. Kupując kominek i bufor muszę dołożyć do instalacji min. 10tyś. Czy to się kiedykolwiek zwróci? Czemu grzejniko-suszarki zasilane nie z kotła tylko z grzałkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że trzeba pisać elaborat. :)

W nowym domu gwarantowane przesuszanie powietrza przez systemy DGP. Powietrze  ogrzane przez kominek  kilkukrotnie cyrkulujące  staje się suche i przez to niezdrowe.Wilgotność względna zdrowego powietrza to ok 50-60%, powietrze, poddane ogrzewaniu może mieć wilgotność nawet 15%. Oddychanie takim powietrzem to pogorszenie komfortu, możliwość zaistnienia duszności nocnych, bóle głowy, podrażnienia błony śluzowej to niezdrowe nawet na oczy.W starym budownictwie w ścianach jest większa wilgotność ,która bardziej nawilża stabilizuje powietrze.

To nie wszystko  instalacja roznosi też kurz  a gdy  nie używa się jej cały czas przez cały rok ,  w instalacji jest pożywka ,która prowadzi do wylęgania zarodników grzybów strzępkowych ,gdy brak regularnego   czyszczenia rur  to już jak.przy cofkach z wentylacji naturalnej  np. z okapu kuchennego czy z łazienki .

Zdrowe powietrze to takie ,które płynie w jednym kierunku tak  jak w sprawnej wentylacji grawitacyjnej .Tu powietrze zasysane brudne z wewnątrz przechodzi z jednego pomieszczenia do drugiego rurami.

Bufor 800l kosztuje niecałe 2000zł,kominek zwykły czy z płaszczem to też niewiele większy koszt,naczynko otwarte ,pompka czy co tam jeszcze ,nie wiem gdzie te 10 tyś pan widzi odpadną za to duże rury owinięte izolacją  rozprowadzenia DGP.

http://allegro.pl/zbiornik-akumulacyjny-bufor-buforowy-800l-austria-i5292918815.html

Dobry kocioł na pellety bedzie kosztował 10tyś.

Cale ciepło bedzie pod kontrolą ,sterowalne przez bufor i podłogówkę a z DGP bedzie się nakładać na inne ogrzewanie będziecie  się przegrzewać "gotować "przy kominku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.