Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Ustawieniami Kotła Setlans


Artur89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Chciałem z Wami podzielić się moim problemem. Posiadam Setlansa K 15 KW z dmuchawą i sterownikiem st 28. Ogrzewam jakieś 180 m+ bojler Ariston 150 l. Dwie pompy obiegowe,obie ustawione na I bieg.Brak zaworów 3d lub 4d,jedynie krótki obieg. Kocioł bardzo długo osiąga temp.zadaną 55 stopni paląc od dołu,gdy już ją osiągnie bardzo szybko spada i od nowa dmucha i tak w kółko,bardzo krótko działa w podtrzymaniu.Piec pracuje w trybie pomp równoległych. Próbowałem palić od góry ale wtedy w ogóle nie osiąga temp.zadanej,ledwo się pali ,przygasa. Obecne ustawienia to: histereza co i cwu 2 stopnie,temp zadana 55 stopni, nadmuch 5 bieg,praca w podtrzymaniu 10 sek,przerwa 5 minut, próg wentylatora 46 stopni,temp. załączania pomp 41 stopni.Dodam że dom mega ocieplony- mur podwójny ,w środku styropian 12 cm + 3 cm zewnątrz,nowe okna plastikowe.Piec nie posiada klapki powietrza w dzwiczkach zasypowych,jedynie kanał  powietrzny pod popielnikiem. Typowe rozpalanie od dołu tj.cienka podpałka,na to troche grubszego drewna i na to ok, połowa węglarki węgla, po rozpaleniu dosypuję. Od góry : węgiel na dół,na to grube drewno,później troche cieńszego  i na samą górę rozpałka,ale słabo się taki układ chce palić tak jak wspomniałem wcześniej. Bardzo proszę o pomoc fachowców:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze ci jak ja to robie. Co prawda inny kocioł, ale też "kopciuch"z dmuchawą:

 

Najpierw węgiel (pod krawędź drzwi zasypowych lub mniej, zależy jak długa ma sie palić), na to papier (tektura itp.), na to drobne drewno (ok. 1cm grubosci), na samej górze trochę grubszego drewna (2-4cm). Dla pewności drewno odrobine polewam podpałką do grilla. Podpalam z otwartymi drzwiczkami zasypowymi i popielnikowymi. Jak drewno sie zacznie dobrze palić zamykam drzwiczki zasypowe, ale zostawiam otwarte popielnikowe do momentu w którym drewno rozpali sie w całości i zacznie palić się górna warstwa węgla (ok 0,5-1h). Dopiero wtedy zamykam drzwi popielnikowe i włączam dmuchawę. Nie ma prawa sie nie zapalić lub wygasnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchawe mam ustawioną tak żeby tylko wspomagała delikatnie palenie, a nie powodowała nadciśnienia w kotle. W praktyce wygląda to tak, że przy maksymalnych obrotach dmuchawy, otwarcie drzwiczek zasypowych przeważnie nie powoduje wydostawania dymu na kotłownie, lub jest ono minimalne przy zimnym kominie albo niesprzyjających warunkach pogodowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku wszystko,pali się ale nie osiąga zadanej temperatury,dmucha i dmucha i dmucha.....

Skoro węgiel sie pali to albo masz za duże obroty dmuchawy i nadmiar powierza wychładza kocioł, albo duży chwilowy odbiór ciepła przez wychłodzoną instalacje. 

 

Jaką masz temperature spalin w czasie tego "dmuchania, dmuchania..."?  Albo czy widać płomień w wymienniku (pierwsze drzwiczki od góry) czy tylko sam dym? Albo co wylatuje z komina, rzezroczysty rzadki dym, czy gęste kłeby ciężkiego dymu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno przydało by sie PW, choćby ze względu na ten dym. 

 

W ramach eksperymentu możesz spróbować palić bez dmuchawy. Załaduj węgla do pełna i odpal jak to opisałem wyżej, ale po rozpaleniu nie zamykaj dolnych drzwiczek (albo otwórz klapke jeżeli taka jest w tych drzwiczkach), a drzwiczki zasypowe zostaw rozszczelnione minimalnie (niedomkniete) tak by powstało coś w rodzaju PW. Zmierz ile czasu upłynie od dobrego rozpalenia drewna do osiagniecia twojej zadanej (55st.C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten kocioł Setlans tylko 12kW na miarkowniku ciągu. W drzwiczkach zasypowych mam wywiercony otwór PW o średnicy 12mm. Zasypuję kocioł do pełna węglem, jakieś 17 kilo drobnego orzecha, rozpalam od góry tak jak napisał wcześniej kolega sorier. Jeden zasyp pali się około 8 godzin przy temp układu 45oC. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Absolutnie nie wolno palić przy podaniu powietrza wtórnego przez drzwiczki zasypowe na dmuchawie. Dmuchawa zawsze zrobi w kotle nadciśnienie. W końcówce sezonu 2015 musiałem wspomagać się dmuchawą WPA120- zasłoniętą płytą CD – powietrze wpadało przez otwór płyty na dodatek w połowie zasłonięty niecałe 1cm2 ( powtórzę mniej niż 1cm2)- i już tego powietrza było za dużo do poprawnego spalania w kotle 10KW.  Nic nie zastąpi poprawnego ciągu kominowego. Żadne PID-y nie wydłużą stało-palności  i ekonomii, wręcz odwrotnie. Przekonał się o tym „Gość -Łysy1” – po okresie palenia na dmuchawie +PID powrócił  do starego dobrego naturalnego ciągu.   Dmuchawa jest absolutnie potrzebna tylko do spalania miału i gdy ciągu nie ma w kotłach Górnego Spalania. Zachowanie dmuchawy powoduje rozpalenie większej ilości zasypu przy jednoczesnym wystudzaniu kotła-( zbyt duża szybkość przepływu powietrza przez wymiennik) po prostu ogrzewamy komin. Pale w kotle już kilkanaście lat gdy używałem dmuchawy  spalanie 15-35 kg węgla na dobę -palenie od dołu. Przy miarkowniku palenie od góry  spalam na dobę 1 zasyp od 3,5-6,5kg  lub 2 zasypy od 3,5 do 6,5 ( to już dla extremum zimna) -mieszkanie 90m nieocieplone- ¼ budynku 2/2 .  Przy paleniu Gierkowskim „inaczej” wg instrukcji lub wg. Instalatora tj. od dołu - rozpalamy szybko cały zasyp węgla nad którym jest ciężko zapanować – 2 stany: pali się lub kisi się opał ( wytwórnia smoły).  

Bardzo ważne przy rozpalaniu od góry – to tempo rozpalania  im wolniej tym lepiej  -dochodzenie do temperatury zadanej wg mnie i moich doświadczeń nie krócej niż 45 minut. Żar dotykający rusztu nie wcześniej niż 2-4 godziny od rozpalenia.

Jeszcze ważniejsza sprawa – dopóki węgiel jest w fazie gazowania musi być cały czas choć minimalny płomień utrzymywany poprzez minimalne rozszczelnienie klapki powietrza głównego (PG) podawanego przez popielnik lub dotlenienie zasypu przez powietrze wtórne od góry oczywiście gdy dmuchawa jest nieużywana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dmuchawa jest na najmniejszych obrotach. Mam piec górno-dolny Krzaczek SKG. Tez od paru dni zacząłem palić od góry. Niemam miarkownika.Po rozpaleniu drewna przy najmniejszych obrotach dmuchawa ( włączam ja dopiero jak drzewo dobrze się rozpali) temp zadana ( 55st) jest po 50 min. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.