Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kopczyk Na Retorcie Czy Czas Podania Ekogroszku


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów

Posiadam kocioł Kołton ECO ZX20 KW, ogrzewam dom 170m2 ,bardzo dobrze docieplony  i bojler 100l, zawór 4d ustawiony na 2

Jest to pierwszy sezon grzewczy, i niestety nie mogę dojsć do ładu. Koronę retorty uszczelniłem, wczoraj ustawiłem piec:

podawanie 5s

przerwa 55s

nadmuch 30% klapka otwarta 1.5cm

podtrzymanie 12s przerwa 34 minuty 

went w podtrzymaniu 40s przerwa 25 minut

wczoraj jeszcze po kilku godzinach pracy było jak na zdj nr 3 byłem pewien że będzie ok, niestety żona wysyła dzisiaj zdjęcia 1 i 2 i widzę że niestety znowu robią się kalafiory i przesypuje

Panowie czy tutaj ma sens wydłużanie przerwy podawania i zmniejszanie nadmuchu?Do takich wniosków dochodzę po lekturze całego wątku, 

Ekogroszek SKARBEK 28MJ

46123213_302345283705787_9135850919873740800_n.jpg

46472542_468668346992905_5462655727099183104_n.jpg

46283538_198609944359790_5250293139322699776_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym trochę zszedł z powietrza tak na 25 i zostawił na dobę i zobaczył co będzie. Zmieniaj tylko jeden parametr bo jak będziesz zmieniał kilka na raz to się pogubisa i nigdy nie nauczysz się swego kotła.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty nie masz spalać węgla w nadzorze, tylko przy normalnej pracy kotła.

Cytat

dochodzi około 10 min do zadanej i na jakieś 20-30 min się odstawia,

 A ma być odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję Ci zmniejszyć nadmuch na max 20. Reguluj przerwą podawania. Za czas podawania przyjmij jeden parametr i tego nie ruszaj., Do korekty niech będą przerwa pdoawania i ewentualnie nadmuch. Chociaż pamiętaj taką zależność: Im mocniejszy nadmuch tym więcej paliwa potrzeba, a więc tym krótsza przerwa podawania. Wiadomo również, że im większy nadmuch tym więcej ciepła oddajesz w komin, bez odzysku ;) Sugeruję aby piec NAJLEPIEJ pracował w jednostanie (chociaż przy sterownikach bez PID to raczej nie mozliwe). 

 

Palę tak drugą zimę i ewefkty mam na razie dośc dobre.

 

Najlepiej dla pieca, jak najkrócej jest w podtrzymaniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, jar87 napisał:

Sugeruję Ci zmniejszyć nadmuch na max 20.

Wiadomo również, że im większy nadmuch tym więcej ciepła oddajesz w komin, bez odzysku ;) Sugeruję aby piec NAJLEPIEJ pracował w jednostanie (chociaż przy sterownikach bez PID to raczej nie mozliwe). 

To nie do końca prawda, najkorzystniej spalać przy dużym nadmuchu i krótkich przerwach, z histerezą 8^C, nawet jak na sterze odczyt z czujnika kominowego pokarze momentami prawie 200*C.

Problem jest w węglu  czy da się go tak spalić, czy np. wielki kalafior nie zablokuje palnika.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2018 o 10:41, Animus napisał:

To nie do końca prawda, najkorzystniej spalać przy dużym nadmuchu i krótkich przerwach, z histerezą 8^C, nawet jak na sterze odczyt z czujnika kominowego pokarze momentami prawie 200*C.

Problem jest w węglu  czy da się go tak spalić, czy np. wielki kalafior nie zablokuje palnika.   

Przecież logiczne jest, że mocny nawiew powoduje spieki. Do tego oczywiście przerwę podawania trzeba skrócić i oszczędności nie ma żadnych! Spaliłem trochę tych ekogroszków i przy każdym mocny nadmuch powodował kalafior, a więc to co napisałeś to jest bzdura. 

 

Ja mam czopuch zamknięty na max. 

 

jak przy obecnych nastawach piec dochodzi do zadanej, nawet ją przebija i stoi w podtrzymaniu, spróbuj wydłużać przerwę podawania. Po co ma Ci się to wszystko "kisić" na retorcie? U mnie piec w ogóle nie jest w podtrzymaniu, bo nie ma takiej potrzeby, niech sobie pracuje na minimalnym spalaniu, w domu ciepło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopczyk bedzie się baaardzo powoli usypywał , ale się usypie a piec będzie sobie pracował i pracował ;) Dzięki temu i groszek się dopali i piec,  a raczej sadza na piecu się nie będzie osadzała ;) 

 

Tak trzymaj i będzie git ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
2 godziny temu, robson12345 napisał:

Dzięki za podpowiedzi, czopucha nie ruszalem ale jest zdecydowana poprawa.  kocioł pracuje na 5s/120 przerwa. Temperatura zadana 58 histereza 2 nadmuch 19 i narazie jest dobrze... W domu 23 stopnie a na zewnątrz mrozek

No to swietnie. Dla zywotnosci i czyastosci kotla radze podniesc zadana kotla  na 70 stopni co najmniej( mieszacz masz w instalacji? ). Wegla nie spalsz wiecej. A wtedy nie wilczajac podajnika i palnika, ktore sie zuzywaja kociol popracuje 20 lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, jar87 napisał:

Kopczyk bedzie się baaardzo powoli usypywał , ale się usypie a piec będzie sobie pracował i pracował ;) Dzięki temu i groszek się dopali i piec,  a raczej sadza na piecu się nie będzie osadzała ;) 

 

Tak trzymaj i będzie git ;) 

Jak by taki był będzie ok czy za mały? 

DSC_2799.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
W dniu 16.11.2018 o 12:45, Visitor1230 napisał:

Nie zatykaj zadnego czopucha! Jezeli kociol po zakonczeniu pracy przebija temp. to zawsze jest to za wysoko ustawiona moc. Lub i brak przeplywu przez kociol. 

Lub też za wysoka temperatura CWU ustawiona , ona powinna być o 10 stopni mniejsza niż kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Visitor1230 napisał:

No to swietnie. Dla zywotnosci i czyastosci kotla radze podniesc zadana kotla  na 70 stopni co najmniej( mieszacz masz w instalacji? ). Wegla nie spalsz wiecej. A wtedy nie wilczajac podajnika i palnika, ktore sie zuzywaja kociol popracuje 20 lat. 

Mieszacza nie mam. Az na 70 powiadasz? Podniose narazie na 65 :-P ale juz teraz widzę ze jest dużo mniej sadzy niż jak stał ciągle w podtrzymaniu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2018 o 10:41, Animus napisał:

To nie do końca prawda, najkorzystniej spalać przy dużym nadmuchu i krótkich przerwach, z histerezą 8^C, nawet jak na sterze odczyt z czujnika kominowego pokarze momentami prawie 200*C.

Sugerujesz, że lepszy jest świetna niż praca ciągła  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.