Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4-Drogowy Pompa


joka123

Rekomendowane odpowiedzi

Na zasilaniu. Narysuj schemat jak zamierzasz to podpiąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa wspomagająca obieg kotłowy zaw 4-D jest zawsze na powrocie!

Jak podłączyć jest podane w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19810-zapewnienie-ochrony-powrotu-na-kocio%C5%82/page-1

post #1, przykład D1

 

@gersik popraw się!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Wszystko zależy co ta pompa ma robić.

 

Pompę rozprowadzającą ciepło na instalację należy zamontować na zasilaniu instalacji. Natomiast pompę wspomagającą obieg kotłowy należy zamontować na powrocie obiegu kotłowego.

 

Bardzo istotne podczas montażu zaworu 4d w instalacji otwartej jest prawidłowe wpięcie naczynia wzbiorczego. Zwróć na to szczególną uwagę podczas przeróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przypomnę https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19810-zapewnienie-ochrony-powrotu-na-kocio%C5%82/page-1

Tam jest wszystko o ochronie powrotu kotła i montażu zaw 4-D, lecz wtedy pompę od grzejników trzeba przenieś na zasilanie.

Innym rozwiązaniem jest zostawienie pompy na powrocie i wstawienie pomiędzy pompę a instalację zaw 3-D, którym ustawiasz temp powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu ale tak sobie wyobrażałem jego instalację dlatego napisałem że pompa na zasilaniu. Dobrze że narysował schematy. Kol. joka 123 posłuchaj "sambor" i poczytaj to co ci podał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za dużo to z tego postu to nie zrozumiałem, dużo tam pisze o obiegach grawitacyjnych i wiem że temperatura na powrocie powinna byc wieksza niż normalnie bez zaworu. moja instalacja nie jest starego typu ma ledwo dwa lata, i dlatego pytam o to czy pompa może być na powrocie, wszędzie co czytałem to większość pisze ze na zasilaniu a mało wspominają o pompach na powrocie wiec sam teraz już nie wiem jak to zamontować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście #6 w lewym rysunku brak pompy za zaw 4-D.

Zawór 4-D to są dwa obiegi - ten kotłowy od kotła do zaworu i z powrotem może być napędzany przez grawitację, ale wtedy są wymagane rury min 5/4" o taki sam zawór 4-D,

W przypadku odejścia od pracy grawitacyjnej czyli z pompą na powrocie do kotła rury mogą być 1", podobnie jak zawór 4-D.

Natomiast obwód grzewczy - ten na grzejniki musi posiadać swoją pompę, gdyż on na grawitacji nie będzie działał - czyli jest potrzebna druga pompa montowana na zasilaniu grzejników.

Trzecia pompa na grzanie CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez pompy na powrocie to trzeba wymienić odcinki rur do zaw 4-D na większe przekroje 5/4 lub 6/4" + taki sam zaw 4-D - wtedy będzie działać obieg grawitacyjny, a ilośc pomp będzie wtedy=2 na CO i na CWU

Sam zawór 4-D , nie powinien być poniżej poziomu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy montażu pompy przed zaworem trójdrożnym czy czterodrożnym mamy układ rozdzielający (rozdziała na zasilanie grzejników i powrót do kotła). przy pompie na zasilaniu grzejników (za zaworem ) mamy układ mieszający, woda na grzejniki jest zasysana przez pompę z kotła zasilanie i powrotu z grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.