Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł, Te Same Pytanie Nowe Odpowiedzi :)


Hubert08

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem nowym użytkownikiem, znalazłem kilka ciekawych tematów. Obszedłem całe forum (nie tylko te i może nie całe), ale nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, które zadaje sobie od kilku dni. Odpowiedzi nie ma, bo jest ich wiele. Paradoks, a jednak.

 

Najpierw opis sytuacji.:

 

Kupiłem dom w stanie surowym zamkniętym. Okazało się, że:

- dom ma 200 m2 + garaż 20m2 +poddasze 70 m2, ocieplone tylko 200m2

- dwa potężne 3 m okna, wysoko 2m w salonie, salon połączony z kuchnią i jadalnią

- mur o grubości około 50 cm złożony z cegły porotherm 18 +25, pomiędzy nimi 8cm ocieplenia

- góra ze skosami dachowymi, skosy ocieplone wełną mineralną 15cm, 

- strych ocieplony: podłoga -15 cm, dach - 15 cm - wełna mineralna

- wentylacja grawitacyjna

 

Będzie:

- dom z zewnątrz będzie ocieplony jeszcze 5cm styropianu, ze względów kosztowych i estetycznych (wbrew pozorom, same tynki wychodzą drożej w tym wypadku)

- wiatrołap/korytarz, kuchnia i obydwie łazienki podłogówka + w łazienkach grzejniki drabinkowe CO+prąd'

- w salonie grzejnik pionowy (też nie wiem ile powinien mieć mocy, żeby nagrzał salon 50-60m2 przy tak dużych oknach

 

Jaki kocioł polecanie. Firmę też bym jakąś poznał, natomiast wyliczono mi 25 kW, czy to nie jest za dużo? Do tego zbiornik 200L + kolektor słoneczny.

Wyliczenia specjalisty od zakładania tego na plastikowych rurach to około 30000zł wydaje mi się, że z kotłem CO i CWU. Zaproponował też 3 pompy.

 

Pytania:

1. Czy moc 25 kw, to nie za dużo?

2. Jaki jest koszt takiej instalacji?

3. Ile pomp zakładać?

4. Trochę off, ale czy nie lepiej założyć mechaniczną wentylację+pompa ciepła?

5. Jaki kocioł proponujecie?

 

Jeśli trochę przydługo to przepraszam. Pytam, ponieważ konfiguracja domu nie jest standardowa, gruby mur, nawet bardzo, duże okna, nawet bardzo.

 

Pozdrawiam

 

Hubert

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa kalkulacja, ale...

 

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/xwz- nie wiem czy dobrze wkleiłem link ;/

 

Poważnie? Tak mało? Wg mnie jest to chyba bardzo zaniżona moc grzewcza? Proszę o rady, będę walczył z kalkulatorem, ale przy grubości ścian 55 (końcowa), wątpię, żeby potrzebne było jeszcze dodatkowe docieplenie 15 cm styropianu prawda?

 

Dziękuję za szybką odpowiedź, bardzo fajna rzecz ten kalkulator

 

Pozdrawiam

 

Hubert

     

 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenia są w miarę dokładne i nie daj się namówić instalatorowi na 25 kW.

Wiadomo,większa moc kotła większa prowizja dla niego.

Ponieważ mieszkasz w najzimniejszej strefie,proponuję troszkę dodać do 14-16kW max.

Są rożne zdania na temat nowej europejskiej normy czystości spalin i kotłów spełniających tę wyśrubowaną normę,prezydent podpisał niedawno stosowną ustawę.

Może warto,żebyś zastanowił się nad kotłem spełniającym powyższe wymogi,a jak wiadomo kocioł kupuje się na kilkanaście lat.

Żeby pózniej nie martwić się o wymianę,jak urzędnikom przyjdzie do głowy wprowadzić w tym kierunku rozporządzenie z rozkazu Brukseli itp..

Nic zobowiązującego ale możesz zapoznać się z ofertą SAS-a i Defro:

 

http://kociołcenowy.pl/kotly-sas-solid/2744-kociol-sas-solid-14kw-z-podajnikiem.html

 

http://kociołcenowy.pl/defro-sigma-uni/2748-kociol-defro-sigma-uni-16kw-z-podajnikiem.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie tego domu wychodzi mocno niedoszacowane, miałem bardzo podobny budynek , tylko wewnątrz było styro 12cm , na zewnątrz 6cm

i na ogrzewanie wychodziło ok 18kW ciepła.

Kolego czy wstawiłeś prawidłowe dane?

 

PS

15cm ocieplenia wełną to był standard w latach  80-90 ubiegłego wieku, obecnie szanuje się ciepło i daje 25- 30cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki Kolanin. Zapoznam się, poszukam, muszę, chociaż watpię, że przed zimą zdąrze w tym momencie.

 

sambor - dane wstawiłem w wydaje mi się dobrze, mam porotherm 17 + 8 cm styro + porotherm 25 + dołożę do tego 5 cm styropian pod tynki. Resztę starałem się jak najlepiej opisać. Brak w tych obliczeniach moich wielkich okien, które na pewna będą ochładzały całość, ale reszta powinna być ok. 15 cm wełna to standard w latach 90, z którego to roku 1998 dom pochodzi. Właściciel najwidoczniej nie przejmował się tym zbytnio i dał co dał. Wiatr nie hula, czyli położył to dobrze, ale niestety cienko, żeby to teraz naprawić musiałbym rozwalać od nowa wszystko (głównie skosy), na co mnie narazie niestety nie stać. Poddasze jest ocieplone 15 cm wełną, ale ocieplam je sam i nie będzie użytkowe, a raczej graciarnią, gdzie uważam, że 15 cm na dach i 15 na podłogę poddasza wystarczy, żeby pomieszczenia pod poddaszem miały dobrą izolację.

 

Tutaj jeszcze pytanie górny czy dolny kocioł?

 

Pozdrawiam

 

Hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Poważnie? Tak mało? Wg mnie jest to chyba bardzo zaniżona moc grzewcza? Proszę o rady, będę walczył z kalkulatorem, ale przy grubości ścian 55 (końcowa), wątpię, żeby potrzebne było jeszcze dodatkowe docieplenie 15 cm styropianu prawda?

 

  

 

 

 

 

Robiłem wyliczenia na stronie ciepłowłaściwie.pl dla swojego domu i wyniki zgadzają się z moją wieloletnią praktyką. Niczego się nie musisz obawiać mając kocioł ok 15kW nawet ze słabszym opałem, w solidne mrozy w domu będzie ciepło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam porotherm 17 + 8 cm styro + porotherm 25 + dołożę do tego 5 cm styropian pod tynki. Resztę starałem się jak najlepiej opisać. Brak w tych obliczeniach moich wielkich okien, które na pewna będą ochładzały całość

Podałeś keramzyt a masz porotherm, który lepiej izoluje (o 25%). Jako sztuka okna jest brane w wyliczeniach 130x150cm o ile dobrze pamiętam. Jak masz dużo większe, to po prostu podaj nieco większą liczbę okien by metraż szyb się +/- zgadzał i na jedno wyjdzie. Na razie taka partyzantka, ładniejsze rozwiązania się pomału konstruują.

 

Czemu tak mało? Bo budynek nie jest wcale źle ocieplony. Prawie 15cm styropianu w ścianach, 8cm w podłodze, 15cm wełny na stropie i jeszcze poddasze nad tym, okna i drzwi też bliższe dzisiejszych standardów niż lat 70. Dla porównania średni współczynnik mocy grzewczej na metraż z 10 tys. wyliczeń jakie ludzie tam przeprowadzili dla budynków z lat 2013-2015 to 42W/m2. Dla 1998 roku jest 250 wyliczeń a średnia to 60W/m2, tyle że to jest wszystko jak leci, mogą tam być też docieplane później budynki. Standard na te lata to było bodajże ~5cm styropianu na ścianie.

 

W każdym razie nie musisz wierzyć temu wynikowi co do kW. Weź 10, 12 czy 15kW - i tak będzie to pracować o niebo lepiej niż gdybyś padł ofiarą seryjnego instalatora uzbrojonego w 25kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety producenci kotłów i niektórzy instalatorzy zatrzymali się na roku 1990 do kiedy dobierało się ogrzewanie 100W/m2 albo "żeberko na m2". Tylko że wtedy standardem były budynki z pustaka "alfa" z żużlu albo pyłu z żużlem. Styropianu się nie kupiło, a zakup wełny mineralnej graniczył z cudem no i trzeba było mieć jakiegoś "znajomego" żeby pomógł coś załatwić. Zużycie tona węgla do ogrzania 120 m2 (bo takie domy pozwalała budować władza ludowa) to była norma a i tak przy nieszczelnych oknach często wiatr po chałupie hulał.  Kiedyś maksymalna temperatura zasilania wynosiła 90 C a ogrzewanie było grawitacyjne bo pompa do domowej instalacji CO była niedostępna. I jak by był rok 1990 to bym powiedział ze to co zaproponowali Ci instalatorzy jest słuszne a pewnie i byli by  tacy co by twierdzili że te 25 kW to będzie skromnie i najlepszy by był kocioł 30-35 kW. Tylko że mamy rok 2015 a zapotrzebowanie na ciepło w dobrze zaprojektowanym i wykonanym budynku jest 4-5 razy niższe niż było 25 lat temu (!!!). Duże okna nie są dziś wielkim problemem za to na pewno zakup dobrego okna o dużych wymiarach jest bardzo drogi ale nie warto na tym oszczędzać (dobry profil i okno trzy szybowe). Piszesz o ogrzewaniu grzejnikowym i trzeba to powiedzieć ze ogrzanie dużych powierzchni ( podajesz 50-60 m2 ) grzejnikami jest trudne, a same grzejniki urody pomieszczeniu nie dodają, a ogrzanie 50m2 jednym grzejnikiem jest.... nie wykonalne.  Tu najlepsze rozwiązanie to ogrzewanie podłogowe. A jak podłogówka to  " Nie pakuj śmieciucha do nowego domu" co pozwoliłem sobie zacytować ze stopki postu Juzefa. Póki jeszcze możesz daj sobie spokój z wentylacja grawitacyjną która pewnie ze 30% straty ciepła generuje, dołóż ocieplenia nie oszczędzając na pomieszczeniach które nie będą zamieszkałe daj sobie spokój z grzejnikami,daj sobie spokój z węglem i pomyśl nad nowoczesnym rozwiązaniem ogrzewania i podgrzewu cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziękuję wszystkim za uwagi. 

 

Zakupiony Kocioł to EcoMatix 19kW.

 

Chciałbym zrobić wszystko wg. prawideł nowoczesności, ale.. tak zawsze jest ale, nie jestem w stanie sobie pozwolić na wszystko co bym chciał. Co gorsze, nie buduję tego domu. Dom został kupiony w stanie surowym zamkniętym. Okna zostaną wymienione, własnie na potrójne, lepsze, żeby nie było takich dużych strat. Gdybym budował dom, byłby stawiany własnie tak jak mówisz: wentylacja mechaniczna, pompa ciepła, solarne panele, ciepłe ściany i ocieplenie tak jak trzeba, nowe okna.

 

Co do dużej powierzchni, teraz są takie ładne panele, które można ozdabiać, które same w sobie są ozdobne, więc nie powinno być najmniejszego problemu z ogrzaniem takiej przestrzeni bez podłogówki, ponieważ chce mieć drewno na podłodze. 

 

Niestety ograniczenia wynikające z braku funduszy i lokalizacji i stanu budowy są dla mnie w tym momencie nie do przeskoczenia, niestety. Narazie radze sobie jak mogę

 

 

Dziękuję za pomoc wszystkim, trochę mnie wyprostowaliście i doedukowaliście. Jeśli będę stawiał dom w przyszłości, na pewno będzie lepszy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.