Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

marcin16k

Bufor Na Grawitacji A Ochrona Powrotu

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Dla mnie to jest 100% kocioł, jego budowa jest identyczna jak zwykłego, prostego kotła, tylko z tą różnicą, że górna ściana nie ma płaszcza wodnego, to wszystko. Ma żeliwny ruszt, pionowy wymiennik, pali się w niej świetnie, gotuje też. Zauważ, że u mnie już nie ma tylko obiegu grawitacyjnego, jest pompa i obieg wymuszony. Rozkład temperatur prawie idealny, żaden układ grawitacyjny nie daje kotłowi tak dobrych warunków do pracy, a mimo to pojawia się kondensat. Jak tylko pompa wystartuje (a startuje szybko), od razu zasysa gorącą wodę z kotła i pcha na jego powrót. Wtedy różnica temperatury między wyjściem a powrotem to 15 do 20stopni C. Myślę, że przy zaworze temperaturowym te warunku będą tylko troszeczkę lepsze.

Układ wodny musi taki pozostać, kupę pracy w niego włożyłem i nie mam siły na kolejne przeróbki. Natomiast zamierzam udoskonalić kocioł i wyłożyć komorę spalania szamotem, szczególnie w miejscu gdzie wpada strumień zimnej wody.

Tak BTW, #Sambor czy mógłbyś mnie nakierować, gdzie znalazłeś informację o tym, że trzony kuchenne nie będą podlegały pod antysmogowy zakaz palenia? Szukałem, ale nic nie znalazłem.

vienyb%C4%972.jpg

Edytowane przez k160

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A znalazłeś , że będą podlegały?

O tym to napominał mi kolega, który chciał robić import tych pieciokuchni

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Witam. A jak to wygląda jak zrobię powrót na 50C i na piecu będzie 80 C a miarkownik będzie dławił przepływ spalin to będzie się kopcic i nie będzie wytwarzać się smoła w środku jak palę drzewem ? Fak że mam 30 kw do bufora 1000l i zagotowania wody to nie problem.

Jak podniesiemy temp powrotu to zmniejszymy przepływ wody i automatycznie z ładowania 5 h bufora będzie trzeba palić 7 h czy się mylę?

Edytowane przez byry007

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez geszue
      Dzień dobry,

hydraulik sklecił mi kotłownie. Patrząc po zdjęciach/schematach innych użytkowników forum zdaje się, że hydraulik wybrał u mnie podejście minimalistyczne. Moje ogrzewanie to 100% podłogówki (około 160m2) i tylko 2 kaloryfery w garażu. Podłogówka i C.W.U działają prawidłowo, ale tutaj kończy się sielanka, a zaczynają schody - brak ochrony powrotu, a w przypadku uruchomienia kaloryferów podłogówka staje. Mianowicie:
      1. Uruchomienie kaloryferów (pompa CO) powoduje wyłączenie ogrzewania domu (wyłączenie pompy podłogowej). Prawdopodobnie dzieje się tak przez nagły wzrost temperatury na powrocie, a co za tym idzie również na zaworze 3D (za którym mam przyklejony czujnik temp podłogowej). W końcu sterownik wyłącza pompę podłogową, a całe ciepło idzie na kaloryfery. I tutaj klops bo nie mogę jednocześnie odpalić jednego i drugiego, a dwa, że... ten mały "obieg kaloryferowy" (tylko 2 kaloryfery) miał być zdaje się "naturalną ochroną powrotu". Nie jest.
      2. Na pracującej podłogówce temperatura powrotu to tylko 19-24*C. Funkcja "ochrony powrotu" w sterowniku kotła nie jest w stanie sobie z tym poradzić, bo albo ochrania kocioł albo ogrzewa dom, ale nigdy dwa na raz (odpalenie podłogówki ochładza powrót, to z kolei powoduje wyłączenie podłogówki w celu ochrony powrotu... i tak w koło macieju, w zasadzie to samo dzieje się gdy odpalam kaloryfery). W ostatecznym rozrachunku kocioł jest ciepły a podłoga zimna.

Gdzie szukać problemu? Czy to sterownik, czy sama instalacja? Czy ta instalacja jest mocno skopana? A może wymaga tylko niewielkich poprawek? Bardzo dziękuję za wszelkie uwagi.

• Przez shogunzlasa
      Hej - znalazłem ciekawy schemat z buforem do pieca zasypowego.

Pozwala on na jednoczesne korzystanie z ciepła na instalację zaraz po rozgrzania kotła i praktycznie automatyczne przełączanie  na pobór ciepła z bufora gdy temp. spadnie poniżej danego progu temp. bez żadnego dodatkowego sterowania. Schemat jest w zamkniętym, nie zawiera CWU, zwrotnych i innych pierdów ale pokazuje fajnie logikę działania.

Ładowanie i rozładowywanie bufora odbywa się z tego samego króćca.

Rozpalamy kocioł, po przełączeniu na obieg bufora - ciepła woda trafia na instalację - nadmiar wraca przez bufor. Tak się to wszystko kręci do czasu aż spada temp. na kotle - wtedy zamyka się zawór 3D ochrony powrotu blokując możliwość poboru wody z obiegu kotłowego i instalacja ładowana jest z samego bufora.

Plusy są takie, że ciepła woda od razu po rozgrzaniu kotła trafia na instalację oraz nie odcinamy bufora bawiąc się w jakieś bypassy. Poza prostą automatyką pomp. powinno hulać.

Co sądzicie?

• Przez brzydak
      Witam wszystkich buforowiczów :)

Powoli buduję  swój bufor, który ma zawierać w sobie dwie wężownice do solarów i do CWU wykonane z rury karbowanej nierdzewnej .
      Stoję przed dylematem jak ustabilizować je w buforze. Obawiam się że wężownica CWU będzie "skakać" wraz z otwieraniem i zamykaniem kranu co może spowodować jej przetarcie na stalowym rusztowaniu. Przeczytałem że można naciągnąć termokurcze na stelaż , ale czym bezpiecznie przymocować rure do pręta rusztowania.....??? Znalazłem opaski zip "trytytki" do wysokich temperatur tzn. 125*C .

Proszę o poradę.

Pozdrawiam Paweł.
    • Przez daro42
      Witam serdecznie. Mam pewien problem z ustawieniami pieca Defro SIGMA E. Otóż kiedy mam włączoną ochronę powrotu to zawór 4D otwiera się na 100% i nie chce się przymknąć co w efekcie powoduje duży wzrost temperatury na grzejnikach nawet do 61 stopni przy zadanej 45 st. natomiast na piecu powoduje spadek temp. Dopiero kiedy załączy się pompa CWU zawór trochę się przymyka ale po nagrzaniu wody w bojlerze wraca do otwarcia 100%. Kiedy funkcja ochrony powrotu jest wyłączona zawór z siłownikiem działa poprawnie, ale często wpada w nadzór, więc dlatego włączałem na próbę ochronę powrotu by uniknąć nadzoru. Co może być powodem tego, że zawór przy włączonej ochronie powrotu nie chce się przymykać?
    • Przez admiralbar
      Cześć,
      poproszę o ocenę instalacji CO + CWU ew pomysły przeróbki
      Założenia są takie - kominek z płaszczem, kiedy będzie się palić,grzeje CWU + podłogówkę ( nie ma kaloryferów) + bufor. A jak nie będzie się palić oba zbiorniki będą grzane prądem, podłogówka zasilana z bufora grzanego wysokotemperaturowo.
      Zastanawiam się nad tym jak odcinać kominek jak będą pracować tylko grzałki.
      Na rysunkach brakuje naczynia wbiorczego.
      Dzięki za wszelką pomoc

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.