Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc W Ustawieniach Pieca


gkrzystek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, ogrzewam 140 m2 w nieocieplonym domu z cegły (okna plastikowe).

Jak zmodyfikować poniższe ustawienia aby zoptymalizować ilość spalanego ekogroszku przy zachowaniu wydajności?

Byłbym wdzięczy za fachową radę:

 

Hist kotła: 2 st

Hist c.w.u: 3 st

 

Pompca C.O.: 50 st

Temp zadana c.w.u.: 40 st

Temp zadana kotła: 60 st

 

Grzanie:

 

podawanie: 6 sek

pauza 42 sek

siła nadmuchu: 32%

wybieg wentylatora: 10 sek

opóźnienie went: 10 sek

 

Podtrzymianie tryb c.o + c.w.u:

 

podawanie: 8 sek

pauza 20 min

siła nadmuchu: 30%

praca wentylatora: 15 sek

pauza wentylatora: 20 min

 

Kocioł bojler: 5 st

przesłona na wentylatorze ustawiona na 50%

 

przy takim ustawieniu mam trochę popiołu a trochę żużlu, koksu raczej brak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast cykl spalania jest mniej więcej taki: (gdy jest teraz koło 0 na dworze)

o 18:52    grzanie START
            po 18 min zaczyna dogrzewać po spadku do 53 st
o 19:27    przechodzi w podtrzymanie po 35 min
            po 18 min:    
o 19:45    grzanie START

co zrobić, aby skrócić czas dogrzewania do 60 st nie zwiększając zużycia ekogroszku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka instalaxja? jakie grzejniki, czy podłogówka jest ?czy są termostaty na zaworach,? czy sterownik pokojowy jest? Czy zawór 3 lub 4 drogowy jest i jak ustawiony? 

Czym palisz - czy znasz parametry?  

Spróbuj zmniejszyć przesłonę z 50% do 1/3 ale z wyczuciem bo każda drobna zmiana może przynieś pozytywny lub negatywny skutek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam Ci radę a czy skorzystasz to już twój wybór. Jak chcesz palić ekonomicznie to ustaw kocioł tak żeby szedł na większej mocy, podaj mu więcej węgla i wyreguluj nadmuch. Po długiej zabawie z swoim kotłem doszedłem do optymalnego spalania. Kocioł jest najbardziej wydajny przy nominalnej mocy, tak został zbudowany i przetestowany. To co podaje producent 85% sprawności to właśnie na wysokich obrotach. Mogę to tylko potwierdzić, zmierzone wagą i ciepłomierzem. Ustawiłem kiedyś kocioł tak że praktycznie szedł bez przerwy na niskiej mocy. Następnie zmiana i na wysokie obroty. Po spaleniu takiej samej ilości groszku ciepłomierz pokazał co jest lepsze. Powtarzałem próby kilkukrotnie i zawsze na korzyść palenie na ostro i to sporo. Nie zawsze też był łany popiołek, zresztą już się tym nie przejmuję. Interesuje mnie ile wyciskam z kilograma opału. Mam ustawione 9:30 a z eko 26 wyciągam 20 MJ. Ludzie mają jakiś obsesyjny strach podać więcej węgla bo wydaje im się że zaraz pójdą z torbami. Kocioł spali tyle ile ma, a ile to zależy od tego ile energii potrzebuje dom i jak kaloryczny jest opał. Jak nie spróbujesz to się nie przekonasz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak! Również po roku obserwacji kotła doszedłem do wniosku że mulenie kotła i podawanie przez 2s w proporcjach 1:20 jest mniej ekonomiczne niż mocne nastawy. Dasz mu więcej opału to może tak samo długo będzie dochodził do zadanej ale jak się bujnie to w podtrzymaniu postoi i wegiel będzie miał czas się dopalić w całości o ile nastawy nadmuchu dobierzesz optymalne. Ale cudów nie ma dom generuje straty które zostać muszą zaspokojone energią z groszku i tyle. Ważne aby wyciągnąć max z opału jakim dysponujesz i czy dasz na kotle 50 czy 70 czy podawać będziesz wegiel przez 3 czy przez 10s nie ma aż tak istotnego znaczenia dla zużycia groszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.