Skocz do zawartości
PalaczAmator

Sas Jak Zamontować Kierownicę Powietrza Wtórnego?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kocioł SAS UWT 17kW

Jak w temacie. Jestem po zakupie kierwonicy powietrza wtórnego od jakiegoś rzemieślnika z allegro i zastanawiam się jak to zamontować.

tzn. chodzi mi o to czy muszę jakoś uszczelaniać te połączenia czy wystarczy przystawić blachę do blachy skręcić i wszystko? Może jakieś silikony do wysokiej temperatury?

Kierownica ma otwór w środku w kształcie prostokąta mniej więcej 3 x 5 cm. Czy w drzwiczkach mam wyciąć taki otwór czy tylko nawiercić np 3 otwory fi 8 ??

Moje kolejne pytanie to: jak tego używać?

Kiedy otwierać, kiedy zamykać, czy otwarte ma być przy tym PG czy tlko samo PW. Proszę opiszcie jak ma być przy rozpalaniu, jak w trakcie i jak przy końcu palenia.

I jeszcze jedno.

Wszędzie jest napisane tłustym drukiem, że kierownica powietrza wtórnego nie może być zamontowana w kotle z dmuchawą.

Ja właśnie mam kocioł z dmuchawą, ale nie będę jej używał, tylko naturalny ciąg + miarkownik. Czy tak może być?

Czy może muszę zdemontować dmuchawę i zakleić otwór. Dmuchawa jest u góry na kotle i powietrze dostaje się przez otwory w komorze po obu stronach.

Z góry dziękuję za odpowiedzi...

Jak widać po nazwie mojego nicka jestem amatorem z rocznym stażem palacza. Ale niestety przez ten rok nabawiłem się kłopotów z kominem o których wcześniej już pisałem....

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

te 3 otwory to za mało, musisz wyciąć w drzwiczkach otwór na wymiar by kierownicę wpuścić. W takim przypadku odejdzie ci problem uszczelnienia.

Poza tym muszisz za kierownicą w drzwiczkach zamontować klapkę przymykającą kierwincę. PG ma być dostarczane cały czas i tutaj ilość powietrza reguluje miarkownik. Kierownica dostarcza PW głównie w początkowej fasie rozpalania i palenia. Później należy ją stopniowo domykać. W końcowej fazie palenia powinna być domknieta, ale z tym to róznie bo kto by latał co  chwilę do kotła. Musisz sam poeksperymentować.

Dmuchawy nie musisz wywalać o ile klapka przymykająca w dmuchawie jest szczelna.

tu masz wszystko co i jak

http://czysteogrzewanie.pl/technika/drobne-usprawnienia-kotlow/

Edytowane przez mahony

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kierownicę najlepiej jest przykręcić do drzwiczek dając pod spód między blachy sznur glino-krzemianowy 6mm. Ogranicza to nagrzewanie się całych drzwiczek od profila KPW. z drugiej strony najlepiej calową otwornicą wywiercić dziurę i na śrubce 5mm przykręcić kawałek blaszki przysłaniającej wlot do KPW (oczywiście blaszka musi być większa jak otwór w kształcie kropli wody działająca na zasadzie judasza w drzwiach). Na początku palenia dawka PW większa później można przymykać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

OK dzięki za podpowiedzi....

Jak coś wykombinuję to zamieszczę fotkę..

pozdrawiam

Edytowane przez PalaczAmator

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, też jestem użytkownikiem SAS uwt, przez długi czas miałem problemy ze smolą w samym kotle, ostatnio jednak za namową teścia wyłączyłem funkcje zpid. Sądziłem że będzie to miało efekt odwrotny do zamierzonego i będzie jeszcze więcej smoły w piecu. Po paru dniach jednak okazało się że piec już tak nie smoli jak wcześniej. Też nie mam wielkiego doświadczenia w paleniu, jednak może ta uwaga pomoże innym początkującym. Osobiście przymierzam się do budowy palnika rynnowego i podajnika do zrębki. Mam sporo tego materiału i chciałbym w odpowiedni sposób go wykorzystać. (bez dymu) :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O ile mi wiadomo ta kierownica z alle.. jest z rozetką, żadnej dodatkowej klapki nie potrzeba, dmuchawe sobie zostaw do rozpalania w kiepską pogode jak nie ma dobrego ciągu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

PID powoduje powolna pracę wentylatora i mało powietrza w procesie spalania. Proces jest nie pełny i zamiast pełnego spalania mamy produkty uboczne takie jak tlenek węgla i właśnie smoła (jest również niższa temperatura płomienia i spalin).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez Pley86
      7
      Witam serdecznie. Nazywam się Daniel i potrzebuję pomocy w ustaleniu przyczyny dużego spalania mojego kotła Sas bio Slim 17 kw. 
      Mianowicie kociol spala mi w tej chwili 2 worki po 15 kilo dziennie (5-12C noc-dzień). To zdecydowanie za dużo jak na takie temperatury które mamy obecnie.
      Dom (parterowy) ma 197m2 10 cm styro w posadzce 15 cm szary w ścianach i 20 cm wełna na stropie w 50% położona. 
      W kotłowni mam 2 zawory mieszkające. Jeden jest 3 drogowy A drugi 4 drogowy i 3 pompy. Temp. Zadana kotła to 55, cwu 48, zawór 1 28c a zawór 2 ustawiony na 40. Sterownik pokojowy (ustawiony na 23c) steruje tylko zaworem 1 od podłogowki. Pogodówka wyłączona.
      Ogólnie to zauważyłem w tej chwili że temp. Powrotu skacze w przedziale 53 do nawet 32 stopni co spowoduje załączenie się kotła 2 razy w ciągu godziny.
      Byli u mnie dwaj fachowcy  i  jeden stwierdził że zawór 4 drogowy nie jest potrzebny i zrobił by cala instalacje na jednym 3 drogowym + powiedział ze powroty sa "zle" zamontowane co należało by poprawić. Drugi fachowiec powiedział to samo na temat zaworu 4d z tym że niekoniecznie...to może być przyczyną dużego spalania, dodał też że powrót cwu  zamontowal by bliżej powrotu do kotła.
      W załączniku dodaje zdjęcia i proszę o rady bądź kolejne pytanie na które chętnie odpowiem.

• Przez SONY23
      Przeglądając oferty kotłów zauważyłem, że pojawił się kolejny kocioł zasypowy z V-klasą. W dodatku w ludzkich pieniążkach... Życie zweryfikuje ile jest wart...
      http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/kotly-zasypowe/sas-varmo.html
    • Przez maniekspeed
      Witam wszystkich 
      Mam problem z piecem sas 14kw sterownik 550 z PID ogólnie jakość spalania jest ok pracuje na PID problemem jest wysoka temperatura podajnika dochodzi do 55 stopni i zauważyłem zapadajacy się kopczyk co świadczy o spalnu głębiej w podajniki 
      Jeśli ktoś z forumowiczów mógłby mi pomoc to proszę będę wdzięczny
      Pozdrawiam 

• Przez maniekbrud
      witam posiadam piec sas biocompakt zakupiłem sterownik pokojowy tech 292v2 bezprzewodowy, okolo tygodnia wszystko było ok na ta chwile sterownik włancza na 10 minut piec nie dogrzewa do zadanej temperatury i go wygasza i tak na przemian. w piecu pojawil sie komunikat ( BRAK KOMUNIKACJI ZE REGULATOREM POKOJOWYM) dodam ze stawiałem sterownik przy piecu w bardzo bliskim kontakcie z centralka i nic nie pomaga . HELP
    • Przez Naro
      Witam wszystkich
      Model pieca Sas Bio Solid 14 kw na Pellet. Sterownik Tech ST 555P.
      Od początku  kiedy zakupiłem piec, ma problem z wysoką temperatura podajnika. Testuje różne nastawy pracy kotła i niestety przegrywam. Na Pid, bez Pid, nic nie pomaga. Podajnik na starcie ma 35C a podczas pracy dochodzi do 55C, gdy piec osiągnie zadaną tem. i się wyłączy to dobija jeszcze do 58/59C. Czujnik jest sprawny. Komin ma 6,5m wysokości fi200, ciąg komina 1m/s. Z pieca wywaliłem wszystkie poziome cegły szamotowe i zawirowywacze spalin oraz była otwarta klapka na dole i nic to wszystko nie dało.  
      Instalację jaką miałem wykonać, pomógł mi kolega z forum Sambor. Jest tylko pompa CO, CWU i ochrona powrotu oraz sprzęgło.Nie ma zaworów 3D i 4D. Palę Pelletem Lava 6mm. 
      Piec ma zadaną 65C Histeria 15C
      CWU 55C Histeria 5C
      Tem. powrotu 55C
      Nastawy jakie miałem: podawanie 2s, przerwa 10/13/15/20s, nadmuch ustawiałem większy, mniejszy i nic.  
      Dzwoniłem na infolinię Sas i powiedzieli mi, że tem. 50/55C jest odpowiednia. Nie wiem czy taka tem. jest odpowiednia :( Może zamontowali większy palnik i tak się dzieje. 
      Proszę o pomoc
      Z góry dziękuje  
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.