Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Gazowego 1-Funkcyjnego Kondensacyjnego + Zasobnik


cylinder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuję pomocy w doborze kotła gazowego odpowiedniej firmy z osobno stojącym zasobnikiem.

Otóż posiadam dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 150m2. Dom postawiony z pustaków suporeks ocieplony styropianem 15cm. Dach ocieplony wełna mineralną. Garaż wewnątrz domu ogrzewany. Posiadam dwie łazienki, na dole prysznic, na górze wanna rzadko używana. Na dole w kuchni i korytarzyku podłogówka, na górze w łazience rownież, w sumie ok. 24m2 podłogówki, reszta panele podłogowe. Reszta ogrzewania stanowią grzejniki aluminiowe.Według projektu zapotrzebowanie ciepła wynosi 12100 W, natomiast dla przygotowania ciepłej wody nominalne obciążenie cieple 17,4 kw. W domu dwie dorosłe osoby + dziecko.

Obecnie posiadam  8 rok piec saunier duval isotwin C25 dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania. którego żywot dobiega końca.

Chcę zakupić piec jednofunkcyjny kondensacyjny i do tego osobno zasobnik na wodę. Pytam, czytam i każdy mówi co innego, doradzano firmy vaillant, de detrich, ostatnio czytałem pozytywne opinie o firmie termet. Jeśli chodzi o serwis pozakupowy, z tym nie ma problemu, w mojej okolicy serwisantów każdej firmy produkujacej piece nie brakuje, ale każdy chwali swoje.

 

Proszę jaki piec i zasobnik (firma, pojemność) polecacie dla przeciętnego zjadacza chleba. Zeby nie przepłacić a cieszyć się w miarę z oszczędności na gazie i małych kosztów serwisowych.

Jeśli czegoś nie dopisałem proszę o pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tak postawiony problem nie ma odpowiedzi. Poza tym to naprawdę nie wymagaj abyśmy na forum bawili się w akwizytorów. Mniej więcej określiłeś co potrzebujesz dodaj do tego jeszcze sposób sterowania i budżet jakim dysponujesz i wyjdzie Ci kocioł który możesz kupić. Marka kotła ma naprawdę wtórne znaczenie. Można znaleźć coś na każdą kieszeń od przysłowiowego "mercedesa do syrenki". Myślę że przed zakupem powinieneś sprawdzić zakres dostawy (patrz cenniki na stronach producentów) bo często niestety kocioł jest tani ale żeby go powiesić i uruchomić potrzeba czasem dokupić sporo  dodatkowego oprzyrządowania. Pamiętaj również że wymiana kotła na kondensacyjny będzie się wiązać z wymianą systemu odprowadzania spalin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam od prawie  5 lat kocioł 1funkc.+zasobnik 150 l (5osó B) - zestaw Victrix 24 Immergas, dla ciebie przy 3 osobach zasobnik max 60-80 l,

Moc kotła nie jest do końca istotna (oczywiście ważna), moc maksymalna nominalna jest wykorzystywna bardzo rzadko, ważna jest też minimalna moc pracy kotła, na której kociól pracuje przez większość czasu (przynajmniej przy lekkich zimach).

Nie chce szczególnie polecać tej czy innej firmy, ale serwisanci mówią że tzw. firmowe kotły (Viessman, Vailant) są na tych samych czesciach,

Ważny jest okres gwarancji, Immergas daje 5 lat (właśnie bede robił ostatni przegląd gwarancyjny), Termet też można polecić, nie wiem jak gwarancja,

Ale trzeba pamiętać że kondensat wymaga serwisu min. raz w roku, wówczas  powinien służyć długo i to z duża sprawnością.

Oczywiście moc kotła powinno się dobrać na podstawie zapotrzebowania na ciepło, ale też istniejących grzejników (czy są niedowymiarowane, czy przewymiarowane - to raczej na plus dla kondensatu).

U mnie utrzymuję temp. wody w c.o. 40-45 oC, przy mrozach -5oC nieco więcej było ale max 53oC na zasilaniu. Temp. w pomieszczeniu 21,0oC, Fuzytk. 200m2, ściany styropian 20cm, okna U=0,9, 

I co najważniejsze koszt gazu w sezonie październik-kwiecień przez 5 lat, wynosił 2,8-3,3 tys. zł (łącznie z cwu i 2 kuchenkami gazowymi) - to tyle co ok. 3-4 tony węgla! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziękuję za odpowiedzi. założyłem temat by zapoznać się  z różnymi opiniami. Na moim terenie jest kilkunastu serwisantów różnych firm, i każdy chwali swoje, aby tylko założyć, a poźniej dzwonić żeby przeserwisować kocioł. Chodzi mi o coś co będzie pracować długo i oszczędnie. Na razie kalkuluję i liczę co bardziej będzie się opłacać.

Mój problem z obecnym kotłem jest taki że cieknie zasobnik na wodę. Wymiana jednego to koszt 2000 tyś zł. Dodatkowo zaczyna nawalać pompa C.o to kolejny koszt 1000 zł. Piec który mam założony kosztował 8 kawałków i po 8 latach takie rzeczy wychodzą, po prostu wymiękam. Co do budżetu, hm. wiadomo jak z samochodem, chcemy kupić dobre auto jak najtaniej i cieszyć sie kilkanaście lat bez większych usterek. Tak samo z piecem kupić dobre, tanie  i sprawdzone dlatego warto pytać o opinie. Na razie stanęło na vaillanice ecotec pro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.