Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Pomoc


Pepus84

Rekomendowane odpowiedzi

Brakuje pompy przed rozdzielaczem , zaś rozdzielacz dwu funkcyjny jest w tej sytuacji zbędny - masz dać 1 pompę przed rozdzielacz grzejnikowy i to wszystko + zaw RTL do pętli podłogi - 4m2 podłogi zasilisz z 1 RTL-a bez problemu - patrz rysunek

Natomiast warto do grzejników kupić zawory z nastawą wstępną + głowice termostatyczne a pompę CO nabyć z Autoadaptem

post-18578-0-85436500-1445008438_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, 

 

Przekazałem wszystko instalatorowi, który stwierdził że jeżeli chce to robić na pexie 16mm to on musi zrobić naczynie przeponowe i wymiennik ciepła bo jak stwierdził rurki pex 16mm sa tylko do 90 stopni C i w razie czego  nie chce brać na siebie odpowiedzialności jak mi sie sterownik zatnie.

 

Pytanie: Po co mi wymiennik ciepła i naczynie przeponowe ?? Instalator mówił też że chce mi zamknąć instalację w "zamkniętą" to jest jakaś porażka przecież mój piec ogniwo 13kW Classic jest przystosowany na instalację otwartą. Już nic z tego nie rozumiem. Proszę o pomoc   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura, na daj się wciągnąć w koszty i dodatkowe kłopoty.

PEX jest rozprowadzany od rozdzielacza do grzejników

Od kotła i tak musisz prowadzić pion w rurach stalowych lub miedzianych.

Kocioł z podajnikiem ma zabezpieczenia termiczne przed taką sytuacją, praca powyżej 90C może się zdarzyć w kotle zasypowym, ale nie w kotle z podajnikiem,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ja jednak będę miał kocioł zasypowy, tak jak wspominałem wcześniej, zrezygnowałem z podajnika. Kocioł zasypowy dokładnie taki który dodaje w załączniku (Ogniwo 13kW Classic). do tego sterownik (st28 z PID z  tech sterowniki) i wentylator (WPA-117) + regulator pokojowy (st292-v3), dwie pompu na CO( Grundfos Alpha 2 L 25-60) i cwu( 25-40 typ 0201W). Czy przy tym piecu mogę mieć wymiennik ciepła i naczynie przeponowe ? Nie wydaje mi się, ponieważ ten piec jest do otwartej instalacji. 

 

Może opisze szczegółowo raz jeszcze podsumowując wszystkie moje i twoje posty to jak chce podłączyć całą instalację.

 

Po pierwsze piec stoi w piwnicy obok pieca jednak będzie bojler( pod sufitem w piwnicy), pompa do CO i do CWU w piwnicy również.

 

Po drugie w mieszkaniu na 1 piętrze rozdzielacz na 8 obwodów w szafce(6 grzejników żeliwnych -13 żeberek, 1 grzejnik łazienkowy(drabinkowy) + 1 podłogówka 4m2(łazienka- zawór RTL na powrocie)) do tego zbiornik wyrównawczy pod sufitem w łazience z przelewem do kanalizacji.

 

I tak tez to przedstawiłem instalatowrowi, który stwierdził że on chce przy tym jeszcze wymiennik ciepła i naczynie przeponowe. Proszę o analizę powyższego.

 

 

 

 

 

 

 

 

post-64374-0-83522200-1445942636_thumb.png

post-64374-0-01266700-1445942641_thumb.png

post-64374-0-48742000-1445942724_thumb.png

post-64374-0-15144700-1445942810_thumb.png

post-64374-0-70516900-1445943022_thumb.png

post-64374-0-99439700-1445943176_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że nie w temacie, ale co cię skłoniło do zakupu kotła zasypowego? Ja miałem raz i największe szczęście odczułem gdy zaczął przeciekać. Kocioł z podajnikiem to najwygodniejszy sposób palenia. Do kotłowni idziesz tylko wyrzucić popiół i wsypać worek ekogroszku do zasobnika (ewentualnie z nudów, jak ja,  pobawić się ustawieniami sterownika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja nie wymaga wymiennika ani zamykania instalacji - jak chcesz tanio to rób tak jak opisałeś w ostatnim poście i będzie bardzo dobrze.

Jak instalator nie zepsuje to będzie OK.

Tylko do naczynia przelewowego trzeba osobną rurę 1" wyprowadzoną z zasilania kotła !!! - i  na to zwróć uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budżet ? :) piec z podajnikiem najtanszy w miare dobry znalazłem za 5500 zł a ten 2000zł :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja nie wymaga wymiennika ani zamykania instalacji - jak chcesz tanio to rób tak jak opisałeś w ostatnim poście i będzie bardzo dobrze.

Jak instalator nie zepsuje to będzie OK.

Tylko do naczynia przelewowego trzeba osobną rurę 1" wyprowadzoną z zasilania kotła !!! - i  na to zwróć uwagę.

co do 1" rury do przelewowego - mam do wykorzystania dwie rury o średnicy 5cm (mierzyłem po odcięciu)(stara instalacja grawitacyjna po zasilaniu i powrocie po poprzednim sąsiedzie, rury lecą w PIONIE przez łazienkę sąsiada pode mną i wychodza u mnie w łazience przy podłodze), planujemy tak: wpuśćić w PP(zgrzewane) lub innym systemem bo nie wiem czy zmieszczę w rurę w jedną rurę 5cm - 1 rura)bieżącą wodę z mieszkania w dół do bojlera i 2 rura)z powrotem z bojlera do mieszkania 3 rura)jeszcze przydałoby się wpuścić przewód na cyrkulację z bojlera. Jeżeli chodzi o drugą rurę 5cm ( to tym ma iść zasilanie i powrót)

 

reasumując: chciałem te dwa przewody o średnicy 5cm wykorzystac jako osłonę do mojej nowej instalacji. tylko teraz zostaje kwestia wymiarów przekrojów przewodów. Są dwa wyjścia 2 razy 3/4 cala jako zasilanie i powrót do jednej rury 5-cio centymetrowej i 3x 1/2 cala do drugiej (2xbojler+1xcyrkulacja)lub 1 cal jako zasilanie + 1/2 cala w jednej rurze 5-cio centymetrowej i to samo w drugiej tylko wtedy nie będe miał cyrkulacji z bojlera i nie wiem jak to będzie działać skoro bojler mam w piwnicy a odbiór ma być w mieszkaniu 5,5 metra wyżej.

 

zeby to zoobrazować dodaje rysunek, co o tym myślisz Sambor.

post-64374-0-95363800-1445952774_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaje schemat mojego instalatora. Kwadrat nad rozdzielaczem to przeponowe. Zgłupiałem, nie wiem co będzie lepsze.

post-64374-0-79198100-1445961627_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co o tym sądzę ?

Zmień hydraulika!

Ten układ nie ruszy, a jest o ok 1000zł droższy w samych materiałach

Ten drugi układ ma szansę się zmieścić, cyrkulację CWU zrób PEX16 i się zmieści, a rury 1" wystarczą dwie pod warunkiem montażu pompy CO na powrocie kotła.

Wodę dasz 3/4" i spoko.

Dodatkowo trzeba jakiś termometr na kablu do wskazań temp na kotle aby szybko teagować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o dołożenie tej pompy CO na powrocie kotła, bo nie bardzo umiem skończyć mój końcowy schemat. Dziekuję 

post-64374-0-93818300-1446021367_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię tak jak zalecił mi Sambor bo schemat wydaje mi się być prostszy i przede wszystkim tańszy w wykonaniu i za ta opcją na pewno będę optował. Jeżeli chodzi o schemat to dołożyłbym jeszcze by pass na pompie co (powrót) w sensie to obejście z zaworem kulowym w razie braku zasilania, czy raczej to nie ma sensu ?      

post-64374-0-81000100-1446200061_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie sensu, bypass działa w górę a nie w dół, można dać bypass na powrocie w postaci zaworu zwrotnego klapowego, ale on musi być zamontowany na poziomym odcinku rury .

Zasadniczo bypass nie jest potrzebny instalacja raczej - na 90% nie będzie pracowała na grawitacji a przepływ przez pompę jest zawsze zarówno tej od bojlera jak i od CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.