Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Pomoc


Pepus84

Rekomendowane odpowiedzi

 Witam

 

w załączniku przekazuje Wam moje wypociny odnośnie mojego przypadku. Prosze o w miarę Waszych możliwiości naszkicowanie instalacji, głównie chodzi mi o rozmieszczenie pomp. Piec mozemy wziąć mniejszy bez podajnika. Ale na ten mam akurat dobrą cenę i pasuje w sumie pod moje zapotrzebowanie cieplne. Prosze o pomoc. Starałem się rysowac w proporcji. Niestety nie mam możliwości uzycia innych pionów są tylko dwie rury zasilanie i powrót z starej instalacji grawitacyjnej.

 

Dzieki Przemek

post-64374-0-26176600-1442497315_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podał Ci kolega link do wątku to poczytaj-tam był taki sam problem. Jeżeli nie masz możliwości poprowadzenia dodatkowej rury żeby zasilić naczynie to pompę musisz mieć na powrocie lub w mieszkaniu za odprowadzeniem zasilania grzejników z rury bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

Panowie czytałem zalecaną lekturę, równiez jak ten Pan mam podobny problem z tym że ten Pan moze poprowadzić piony wodne z bojlera z ciepłą wodą użytkową z piwnicy na 1 piętro mieszkania, ja niestety nie mogę. Ja muszę mieć bojler w domu pod sufitem podwieszanym w łazience i do tego jeszcze gdzies musze umiejscowić naczynie wzbiorczę a przecież musi to być najwyższy punkt instalacji - tylko gdzie ?, jak bojler już będzie w najwyższym punkcie mieszkania. Proszę o spróbowanie na bazie mojego rysunku w perspektywie o próbę naszkicowania gdzie umiejscowić pompę do cwu , co , zawór 3-d. Kocioł będę miał typowo zasypowy jednak tyk kruk/w 13kw sterownik tech st28 z pid , wentylator wpa-117 , regulator pokojowy 292-v3 też z tech sterowniki i dwie pompy jedna energoszczedna grundfos a druga normalna do CWU. Proszę o pomoc. Dzieki 

post-64374-0-73536900-1443185031_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest przysłowiowa "kwadratura koła". Oczywiście rozwiązaniem problemu jest kocioł pracujący w układzie zamkniętym, są dostępne na rynku. Tylko że zakładasz kocioł typowo zasypowy a takiego do pracy w układzie zamkniętym trudno komukolwiek polecać, tym bardziej że ogrzewane mieszkanie jest na piętrze a kocioł w piwnicy.  Podgrzewacz cwu zainstalowany nad sufitem podwieszanym  jest pomysłem  trochę odlotowym i odradzam taki sposób montażu podgrzewacza cwu. I narysuj pełny schemat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mogę się dostosowac i przerzucicć bojler niżej nie ma problemu. schemat pusty wrzuciłem w pierwszym poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem pompę energooszczędną grundfos na co i normalną na cwu, sterownik st 28 zPID z tech sterowniki, wentylator wpa117, piec 13 kw zasypowy, regulator pokojowy 292-v3 z tech sterowniki, dwuplaszcz - o ile sie da na 100L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z forumowiczów pomoże ??  Czy to zadziała ?? Przede wszystkim gdzie zamontować pompy na cwu i co. roszę o pomoc.

 

Proszę jeszcze o informację czy w łazience tam gdzie mam bojler mogę podłączyć ogrzewanie podłogowe.

post-64374-0-88034800-1443592590_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Samborze,

 

na CO chciałem zainstalowac pompę energooszczędną grundfos dokładnie tę http://www.ceneo.pl/3532232, a na CWU normalną, o poborze mocy od 50 do 75W. 

 

Wiem że charakterystykę pompy dobiera się w zalezności od wydatku i wysokości podnoszenia (czyli sumy wszystkich oporów całej instalacji). Nie chciałbym się zagłębiać we wzory bo nie byłbym i tak pewny za moje obliczenia. Dlatego chciałbym abyś spojrzał na rzut mojego mieszkania i sam ocenił być może jakie pompy zainstalowac :/. Byłbym wdzięczny

 

 

 

 

 

 

post-64374-0-84286700-1443605507_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha w pomieszczeniu gdzie są piony - łazienka , będzie jeszcze ogrzewanie podłogowe ok 4m2, włączenie ogrzewania podłogowego ma być za pompą CO (bliżej grzejników czy przed pompą bliżej pionów ??) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei - pompa , którą powinieneś nabyć ma mieć oznaczenie 25/40, pompa którą proponujesz - 25/60,  będzie za duża i będzie więcej prądu "zjadała".

Podobnie dla pompy od CWU - tylko 25/40.

 

Nie bardzo mogę się doszukać jakie mają być grzejniki i rury do nich?

 

Jak nie ma instalacji to warto pomyśleć o skrzynce z rozdzielaczem , gdzie dodatkowo wstawisz pompę CO + rury PEX do każdego grzejnika.

 

Obwód grzania podłogi włączasz zaraz za pompą, a na powrocie dajesz zawór RTL i tym zaworem regulujesz temp wody w grzejniku, rozstaw rur w podłodze ok 10-12cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki żeliwne starego typu kupiłem z odzysku, własnie są rozkręcane, dzielone, piaskowane i malowane do nich kupiłem zawory regulacyjne 1/2" (te bez głowicy termo.), zawory na powrót 1/2" i odpowietrzniki 1/2". Grzejniki mają mieć po 13 żeberek każdy, czyli łącznie 6x13 żeber. Do łazienki jeszcze chcę wstawić grzejnik drabinkowy na ręczniki. Jeżeli chodzi o przekroje rur to chciałbym to zrobić tak jak w schemacie który dorzucam w załączeniu. Co o tym myslisz ??  

post-64374-0-51017100-1443684221_thumb.jpg

post-64374-0-46073500-1443684222_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość przekrojów jest Ok, tylko ten pierwszy odcinek od pionu do rozgałęzienia dałbym 1", z resztą tam powinna być pompa,

która ma podejścia 1".

I od tej rury 1" , za pompą, odchodzą rury do grzejnika drabinkowego i do grzania podłogi.

Co do zaworów grzejnikowych to jednak powinny być z możliwością nastawy wstępnej aby wyregulować hydraulicznie cały układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei - pompa , którą powinieneś nabyć ma mieć oznaczenie 25/40, pompa którą proponujesz - 25/60,  będzie za duża i będzie więcej prądu "zjadała".

Podobnie dla pompy od CWU - tylko 25/40.

 

Nie bardzo mogę się doszukać jakie mają być grzejniki i rury do nich?

 

Jak nie ma instalacji to warto pomyśleć o skrzynce z rozdzielaczem , gdzie dodatkowo wstawisz pompę CO + rury PEX do każdego grzejnika.

 

Obwód grzania podłogi włączasz zaraz za pompą, a na powrocie dajesz zawór RTL i tym zaworem regulujesz temp wody w grzejniku, rozstaw rur w podłodze ok 10-12cm.

 

czy taki schemat będzie poprawny czy jeszcze coś można dołożyć ??, nie bardzo rozumiem jak miała być wyglądać skrzynka z rozdzielaczem ? to ma być rozdzielacz tylko na ogrzewanie podłogowe czy na wszystkie grzejniki ??

post-64374-0-66880800-1444131666_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można prosić o sprawdzenie poprawności schematu ? i o wytłumaczenie co kolega Sambor miał na myśli mówiąc cyt. "Jak nie masz instalacji to pomyśl o skrzynce z rozdzielaczem" - z tego co wiem taka skrzynka z rozdzielaczem jest montowana tylko na podłógówkę na każdą pętlę, ale nie bardzo wiem o co chodzi z tą kwestią cyt. wstawisz do skrzynki rury PEX do każdego grzejnika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

czy taki schemat będzie poprawny czy jeszcze coś można dołożyć ??, nie bardzo rozumiem jak miała być wyglądać skrzynka z rozdzielaczem ? to ma być rozdzielacz tylko na ogrzewanie podłogowe czy na wszystkie grzejniki ??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest OK, pisząc o skrzynce na rozdzielacze miałem na myśli instalację w rurach PEX doprowadzoną osobno do każdego grzejnika z centralnego punktu.

W takiej skrzynce zmieściłby się zawór RTL oraz cała instalacja pompy - pompa, zaw zwrotny, filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.