Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Do Podłogówki


hehepack

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa wygląda następująco : 

 

- 200m2 podłogówki (1600m rur) 

- dom z ytonga energo 36 cm +12 styropianu 

- kocioł z podajnikiem na ekogroszek ( albo na ekogroszek i pelety )

- kocioł koniecznie z rusztem awaryjnym 

- finansowo chciałbym się zmieścić w okolicy 8 tys , jeśli jest to realne 

 

prosiłbym nie koniecznie o wskazanie konkretnej pozycji (ale to również mile widziane) ale również o nakierowanie na sprawdzone firmy z w miarę nowoczesnymi sterownikami 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podłogówki najlepszy będzie........ kondensacyjny kocioł gazowy albo PC. Jak ma być kocioł na paliwo stałe to do instalacji podłogowej optymalne jest zastosowanie bufora. No i jeszcze jedna uwaga kotły na ekogroszek nie są kotłami do spalania pelletu i kotły na pelllet nie nadają się do spalania ekogroszku!!! To są całkowicie różne kotły tak jak różne są to paliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to realne - np. przy Eko Retort Plus ze sterownikiem SPP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nastawiony jestem ja ekogroszek + odpady drewniane na ruszcie awaryjnym  , ale możliwość palenia pelletem byłaby sporym atutem

Weź taki na miał z rusztem wodnym i spalaj zrzyny sosnowe i śmieci na ruszcie awaryjnym.  :D

 

Sprawa wygląda : 

- dom z ytonga energo 36 cm +12 styropianu

Nowy dom to

pewnie jest wybudowana kotłownia i komin już przygotowany do węgla. :wacko: 

Jesteś daleko w Rumunii ciekawe ile czasu Ci zajmie powrót wołami  do wyboru sposobu ogrzewania czyli podjęcia prawidłowej decyzji ekonomicznej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy z tym rusztem awaryjnym - jeżeli jest w formie żeliwnych sztabek układanych na wspawanych w kocioł płaskownikach, to raczej nie sprawi problemu  (z wyjątkiem zagadnienia: gdzie to walnąć w kotłowni, żeby nie przeszkadzało??)

 

A jako, że na ruszcie takim awaryjnie spalisz i drewno i węgiel, moim zdaniem warto myśleć o palniku na pellet (z racji funkcji wygaszania i automatycznego rozpalania oraz chyba większej czystości tego paliwa względem ekogroszku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ja mam ten ruszt wodny -na stałe. Tylko sadza na to opada, moim zdaniem komora spalania jest też przez to większa i piec mniej wydajny. Uzyłem tego może ze 2 razy gdy chciałem się pozbyć starych dokumentów (zeby moje dane nie walały sie gdzieś na wysypisku). Jesli się ma piec automatyczny który chodzi praktycznie bezobsługowo, to po prostu nie chce się dotykac do tego rusztu awaryjnego nawet długim kijem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eko retort to klon skama?

 

Faktycznie są bardzo podobne, choć z pewnością nie identyczne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok , więc skam-p premium 17 kW będzie dobrym wyborem ? 

 

jaki sterownik do niego wybrać  ?

 

a może warto dołożyć do Defro Komfort Eko Duo Uni R 20 kW ? 

 

i tak pozakonkursowo, trafiłem przypadkiem na stronę z węglem w workach : http://sklep.taniopal.pl/

 

palił ktoś którymś węglem z ich oferty ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok , więc skam-p premium 17 kW będzie dobrym wyborem ? 

 

jaki sterownik do niego wybrać  ?

 

a może warto dołożyć do Defro Komfort Eko Duo Uni R 20 kW ? 

 

i tak pozakonkursowo, trafiłem przypadkiem na stronę z węglem w workach : http://sklep.taniopal.pl/

 

palił ktoś którymś węglem z ich oferty ? 

Nowy 200m2 dom to zapotrzebowanie na poziomie może 8 kW i to przy temperaturach zewn na poziomie - 20 C, a ty chcesz pakować kocioł o mocy 17 albo 20 kW. Do tego kotły węglowe wymagają temperatury powrotu min 50C a na podłogówkę potrzebujesz temperatury zasilania  maksymalnie 40C. Zanim zaczniesz brnąć w realizację swoich pomysłów odpowiedz sobie na pytania: ile mocy będzie Ci potrzeba przy temperaturze zewnętrznej +5 C i 0C? co zrobisz z nadmiarem ciepła jaki na pewno będzie w kotle powstawał?,  co zrobisz aby kocioł pracując na bardzo niskich parametrach nie zarastał sadzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że zadane pytania mają mnie odwieść od tak dużych kotłów, 

 

projektowo jest piec gazowy 25kw, więc mam rozumieć że projektant nie był kompetentną osobą ? 

 

gdzieś wyczytałem że dobierając piec o większej mocy niż potrzebna uzyskam mniejsze spalanie

 

nadmiar ciepła to nie problem , w garażu też mam podłogówkę i mogę sobie pozwolić na ciągłe wietrzenie tego pomieszczenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz w projekcie domu podanego obciążenia cieplnego podstaw dane do kalkulatora pod linkiem i wklej link do strony z wynikiem

 

www.cieplowlasciwie.pl/start

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

gdzieś wyczytałem że dobierając piec o większej mocy niż potrzebna uzyskam mniejsze spalanie

 

 

 

Niestety będzie odwrotnie.

 

 

 

nadmiar ciepła to nie problem , w garażu też mam podłogówkę i mogę sobie pozwolić na ciągłe wietrzenie tego pomieszczenia 

 

Skoro możesz sobie pozwolić na marnowanie energii to po co chcesz się bawić w palacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że zadane pytania mają mnie odwieść od tak dużych kotłów, 

 

projektowo jest piec gazowy 25kw, więc mam rozumieć że projektant nie był kompetentną osobą ? 

 

gdzieś wyczytałem że dobierając piec o większej mocy niż potrzebna uzyskam mniejsze spalanie

 

nadmiar ciepła to nie problem , w garażu też mam podłogówkę i mogę sobie pozwolić na ciągłe wietrzenie tego pomieszczenia 

Myślę że projektant był kompetentną osobą. Kocioł gazowy często dobiera się pod zapotrzebowanie cwu i z wielkości podgrzewacza wyszło że potrzebny jest kocioł o mocy 25 kW. Poza tym kondensacyjne kotły gazowe mają szeroki zakres pracy i taki 25 kW kocioł może pracować z bardzo niską mocą minimalną na CO bo na cwu zawsze pracuje z mocą maksymalną. Pytania są po to abyś zaczął "myśleć" i czytać fachową lekturę (wytyczne projektowe, poradniki......). Za to proponuję nie czytać wypocin które nie mają potwierdzenia w technice.  Jak w projekcie domu masz instalację z kotłem gazowym to jest duże prawdopodobieństwo że twoja kotłownia jest przystosowana do takiego kotła. Już wielokrotnie pisaliśmy na forum o wymaganiach dla pomieszczenia kotłowni na paliwo stałe co proponuję przeczytać i porównać z kotłownią w swoim domu. Na twój pomysł z wietrzeniem po prostu "opadają ręce" ..... i właściwie na taki argument już nic mądrego napisać nie potrafię. Ja ani nikt na forum decyzji za ciebie nie podejmie, tak jak i konsekwencje tej decyzji będą odczuwalne dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam widzisz, że z kotłem podajnikowym 25 kW wsadziłbyś się na minę.

 

Kocioł o mocy 12 kW z zapasem wystarczy, polecam z palnikiem Ardeo lub Batory i sterownikiem SPP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też patrzeć trochę z dystansem na koszty i ceny uzyskania kWh energii podawane w kalkulatorze.albo dawno nikt nie aktualizował tych cen Np cena energii z gazu ziemnego jest podawana na poziomie 22gr za kWh a z cennika PGNiG wynika że ten koszt wynosi dziś 17 gr (!!!) i nagle koszt ogrzania domu jak u autora wynosi nie 3200 zł tylko 2757 zł ( energia + opłaty stałe). Podobnie jest z LPG gdzie przyjęto cenę 3 zł/l. tylko że dziś można kupić propan znacznie taniej a jak ktoś zainwestował we własny zbiornik to cena wynosi ok 1,5 zł czyli te 6400 zł podane w kalkulatorze daje tylko 3200 zł (!!!). Nie chce mi się przeliczać cen energii z węgla ale i tu nastąpił lekki spadek (nie tak duży jak na propanie czy gazie ziemnym ale nastąpił). Warto aktualizować cenniki bo to co podaje program jest trochę nieaktualne. Za to inwestor powinien wziąć sobie do serca wykres strat i tam ma pole do działania czyli aż prosi się do takiego domu mechaniczna wentylacja z rekuperacją i docieplenie ścian bo tam ma prawie 60 % strat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.