Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Jedyne co kiepsko wyglada to temp spalin . Duże trochę . Tak patrząc to bardzo duże :) jednak to nie wina sterownika . Wyczyść go pomysl o zawirowywaczach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut na modulacji 70% i temp spalin ponad 150 . To przy pelnej będzie około 200 a to jest tylko chwilowe . Fakt faktem że późnej już jest bardziej znośnie :) 

20200317_163821.jpg

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nie ruszać przeplywu . Nie wiem jaki masz kocioł jaki opal jak to ustawione ,a to indywidualna kwestia . Jednak na oko są wysokie spaliny . Jak dmuchawa 70 to spoko ustawione powietrze tylko syf blokujący odbiór ciepla ze spalin przez to są wysokie . Jak 80 czy większa to za dużo wiatru i wieje ci w komin ciepłem . To już kwestia dostrojenia . Wiem po sobie i po tym co widzę że jak kocioł do 20kw to dobrze jest jak mu przy pelnej nie przekraczaja 180stopni . To nie sztywna zasada jednak tak zaobserwowalem , oczywiście kocioł czysty :). Masz spieki ? Dasz rady zejść z górą powietrza niżej ? 

Niby ja mogę dac o te trzy % niżej górne powietrze jednak tego nie robię bo mi już faluje temp kotla .  To już trzeba samemu dobrać bo niestety wzorca nie ma . 

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FAFAŁ kocioł 12kw same grzejniki, dmuchawa wpa 120, mam też 117 ale 120 jakoś najlepiej się sprawdza, czysto w kotle

co do góry to już nie zejde bo mam czarno

opał sobianek gold, spieczki znikome, ogólnie popiół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia i nie potrafię tego zrozumieć

dlaczego jak ciepło na zewnątrz to spalanie nie spada

a czasem mam tak że zimniej i widać spalanie w dół...dziwne to i jak można by nad tym popracować

grzejniki z termostatami plus zawór 4d, powrót dogrzany przez pompę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@manx próbowałeś zmian krzywej powietrza tj dodać dolem uciąć górą . Też wiele ma na to wplyw jak palisz czy dużymi dawkami czy częściej a po mniej . W zależności jaki masz palnik , jesli retorta to trzeba przyglądać się czy kopiec nie pracuje . Pracuje w takim sensie że dolem lekko sie obniża , zaś rośnie gdy modulacja wskakuje na wyższe wartości  lub odwrotnie. Podobnie przy sv moze byc bo to mi sugeruje to 12 kw ( ale wiadome to nie jest dla mnie na pewno) . Ogólnie to powietrze oraz podania trzeba tak ustawić by jak najmniejsze byly różnice w ilości zaru pomiędzy dolem a górą modulacji .  Trudno powiedzieć jednoznacznie czy coś ugrasz , no i pogoda już nie jest tak pomocna :) . Ze względu  na cieple dni ciężko jest oddac gdzieś to cieplo które powstanie podczas dostrajania kotla . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@manx

Napisz coś o delcie moim zdaniem masz zbyt duże przepływy i stąd nie widać różnic ciepło - zimno. 

PS. Wysoki przepływ grzeje dom albo 28 do 34. Niski przepływ grzeje od 28 do 45 w grzejniki i wtedy widać różnicę w schodzeniu z mocą a najlepiej jest jak pompy modulują przepływem podczas zamykania termostatów. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tež nie mam jakas duža roznica w spalaniu przy wspolczesnych chlodnych i cieplejszych dniach.Jest tak pomiedzy 27-35Kg.Jest w nocy zimno-0°i cieply dzien 10-12.Chlodniejszy dzien jest 5 w nocy i dzien.Srednio tak samo.Juž nie zastanawiam sa nad spalaniem,dobro sa i czysto pali,nie jak wiecej osczednic.Co dom potrzebuje,to kociol dodaje.Tež u mnia za tym widač obnižanie sprawnosci kotla zaraz z zminiejszaniem mocy.To moja poražka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domek mały bo około 80m2, same grzejniki, łącznie jest ich 8

co do podawanie w auto mam 2 można też przetestować 5, chodz miałem i tak i jakieś różnicy nie widziałem ale to było krótko.

temp jaka idzie w grzejniki to 38stopni

wcześniej miałem zawór 3d, obecnie 4d i jest dużo lepiej

co do delty jest niska, przy zadanej na kotle 60 powrót jest około 59

mogę popróbować z wiatrami, obecnie 5 a 24 i zmienić np na 6 czy 7 a max np 22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszysz przepływ na instalacji zrobi się większa delta i kocioł będzie lepiej modulował .Zrobi się miejsce na modulacje Jest pompa kotłowa?

Ps. Zmiana podawania nic nie zmienisz jedynie możesz obniżyć moc żeby mniejsze dawki podawał.

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pospiszco do przepływu obecnie na co mam 1,8m mogę tą wartość ustawić w przedziale 0,5 do 4,0...czy mam jeszcze delikatnie ją zmniejszyć ?

ustawienie w skali standardowej od 1 do 3  a miałem na 1 to jednak był za duży przepływ i głośno w kilku grzejnikach, był słychać przelewającą się wodę

tak, mam pompę na powrocie zaworu 4d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, manx napisał:

auto mam 2 można też przetestować 5, chodz miałem i tak i jakieś różnicy nie widziałem

Daj na 5 ewentualnie na 4 . Często A mniej jest ok ale nie aż tak często . Delte ster ogarnie z dobrym przeplywem do okolo 8 . Powyżej już się dzieją jajca typu gon czekaj . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im mniejsza delta,tym lepsza modulacja.Zmniejszat przeplyw nie ma senzu.U mnia ideal pompka CO i Malego obiegu na tym samym poziome.Delta bedzie kopiowač ilosc otwartych glowic.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływ na kotle musi być minimalnie większy niż na instalacji .Robi się cieplej i delta drastycznie spada .Kolega FAFAŁ ma rację z wielkoscią delty mimo wszystko jeżeli przepływ na kotle jest większy to kocioł sobie poradzi.

Ps.Goniąc wodę wychładza ją bo termostaty zamknięte.

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok...więc tak na koniec

1. nie zmieniam przepływu, zostaje tak jak jest obecnie

2. podawanie w auto dałem na 4 ( wcześniej 2 )

3. do poprawy wiatry

4. z 12kw dam na 9kw i obserwacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszędzie mam termostaty, przeważnie okolica 3

jedynie łazienka - drabinka otwarta na maxa 6

co do przepływów, ciężko mi to określić jak do tego mam podejść i jak to wyważyć.

pompa powrót mam ustawioną na 0.6m i daje rade, nawet 0.5m też spełnia swoją rolę, wtedy różnica coś koło 2stopnie

jak już pisałem pompa wilo ustawiona na 1,8m pobiera 5w, ta jest od CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.