Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Widać że sezon się kończy :-) .

Co do czujnika kotła to w moim poprzednim sterowniku trochę eksperymentowałem. Zmieniałem położenie czujnika (studzienka pomiarowa, zasilanie, rura powrotna) , zmieniałem jego parametry (dolutowany rezystor) by sterowanie kotła było w innej części charakterystyki czujnika (bardziej lub mniej stromej), rozbierałem czujnik, kupowałem nowe czujniki, robiłem własne. Efekty były raz lepsze, raz gorsze ale mało powtarzalne i w końcu odpuściłem bo problemem był automat tamtego sterownika.

Ostatecznie czujnik kotła wylądował mniej więcej 10-15 cm nad wyjściem kotła a czujnik do SKZP założyłem w tym samym miejscu i do tematu czujników nie zamierzam już wracać.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.Zapomnij na tulejke.Na rurze z kotla jest dužo liepiej.Tež w tulejce eksperymentowalem z owinieciem tym,tamtym,zaplawena olejom,itp.Masa kotla ma na tulejke dužy wplyw,na rurze odczyt nieporownywalny.Dužo stabilniej moduluje.

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krisgie i  @ bercus o to chodzi :) trzeba znaleźć odpowiednie miejsce . A że wyszło jak wyszło to inna inszosc . Kupilem z zamiarem zmiany w pogodowym a że przypadkiem zauważyłem takie opóźnienia no cóż tak bywa :) 

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.03.2020 o 08:10, FAFAŁ napisał:

Pytanko do tych bardziej dociekliwych . 

Obserwował ktoś bezwładność czujnika kotla ?

Na swoim zaobserwowalem szarpania do 0,3 stopnia . Ogólnie już jestem po przeszczepie czujnika , nowy kty +kabelek (audio chyba 1,5 ) no i jest na tulaska do kotla bez tulejki . Wynik . 

 

Dokładnie tak jest. Czasami zwracałem uwagę na to, że temperatura na piecu się nie zmieniała, po czym nagle pyk i mamy te kilka dziesiątych więcej, a potem piec przestrzeliwuje temperaturę. Myślałem, że coś przywiesza się w sterowniku jeżeli chodzi o odczyt temperatury, sprawdzić tego nie mogę a niebezpieczne to raczej też nie jest

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbliża się wiosna wielkimi krokami. Czy moglibyście podrzucić dobre rady związane z ustawieniem sterownika w "tryb letni". Ja po prostu zamierzam tylko zamknąć obieg CO na zaworze i wyłączyć go w sterowniku. Czy zmieniacie coś w ustawieniach, np. że piec to większość czasu spędzi w czuwaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MarepP napisał:

Witam,

Pali ktoś KGM'em gold ? Nie mogę sobie poradzić ze spiekami. Niby w większości są kruche ale mimo to często trzeba zaglądać bo na końcu blokują rynnę. Podniosłem już miskę i zmniejszyłem wiatr.

Pozdrawiam

 

 

 

 

Tak, nawet teraz, ale aż takich spieków nie mam. Problemem jest gdy piec idzie na wysokiej modulacji, a potem schodzi na minimum i tam pozostaje przez długi czas. Ja z 15kW obciąłem modulacją do 65%. Nie korygowałem więc tylko powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

jak wyłączać pompę CO według programu czasowego? powiedzmy od 22 do 6 chciałbym by pompa CO była wyłączona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam problem z zaworem 3D, co widać na wykresie. Aby utrzymać temperaturę, jego zakres pracy  wynosi od 36 do 44 stopni. Wcześniej miałem zawór 4D i zmiana 1 stopnia powodowała zmianę temperatury.

Wykres.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest na 99%  wina niepoprawnego zamontowania zaworu.

Możesz wstawić zdjęcie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, glibo napisał:

cześć

jak wyłączać pompę CO według programu czasowego? powiedzmy od 22 do 6 chciałbym by pompa CO była wyłączona

Coś takiego, kilkanaście miesięcy temu proponował @TomekBrz, może teraz jest jeszcze jakaś inna możliwość ale tego ja nie wiem.

"

Jest w powiązaniu z regulatorem pokojowym.

Można użyć prostej sztuczki aby sterować czasowo CO1. Potrzebny jest jednak czujnik podłączony jako czujnik pokojowy.

Dajesz czujnik gdzieś w stałej temperaturze np. 22 stopnie.

Ekonomiczną ustawiasz np. na 15 stopni, a komfortową np. na 28 stopni.

Włączasz program czasowy reg. pokojowego. Teraz reg. pokojowy będzie sterował obwodem CO1 zgodnie z programem czasowym w reg. pokojowym.

Tam gdzie ustawisz temp. ekonomiczną - będzie wyłączał CO1 "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Darekgra napisał:

To jest na 99%  wina niepoprawnego zamontowania zaworu.

Możesz wstawić zdjęcie instalacji.

No weź, bez przesady, gdyby tak było to instalacja by nie działała i nie miałby takich wykresów. Zauważ, że wykres otwarcia zaworu jest praktycznie przeciwny do zmian temperatury na piecu. Temperatura spada , zawór się otwiera, na grzejniki idzie stała temperatura. Trochę za bardzo sterownik się rozbrykał i modulacja skacze.

@kacper12 - zmieniałeś węgiel na inny?

A jakby co to wyłączyć sterownik na chwilę, tylko nie z sieci, a normalnie z guzika. Czasami pomaga.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, mkwapisz napisał:

Zauważ, że wykres otwarcia zaworu jest praktycznie przeciwny do zmian temperatury na piecu. Temperatura spada , zawór się otwiera, na grzejniki idzie stała temperatura.

jest ok pomyliłem kolorki na wykresach :) fiolet z jasnym zielonym.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czytalem ostatnii ze macie problemy z czujnikiem temp kotła. Polecam rozwiazanie jakie zastosowalem u siebie. Problemy z rozrzutem temp sie skonczyly. Wstawilem tulejke 15cm do czujnika w przeplywie na wylocie z kotla  :)

20200314_171155.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wolę piwo z lodówki a nie z pieca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, ta butelka dawno pusta ;)

A skzp daje rade super  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zawór jest zamontowany prawidłowo. Przeprowadziłem remont instalacji. Zastosowałem sprzęgło (mieszacz), wcześniej miałem zawór 4D. Wzmocnienie mam ustawione na 2. Obecnie odłączyłem siłownik zaworu i piec pracuje stabilnie bez bujania. Spróbuję zmniejszyć wzmocnienie i poobserwujemy.Wykres_2.thumb.png.35a4bdf9b2cf864b3166b6f570538cf3.png

Instalacja1.jpg

Instalacja2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie tak dobrze... bo zawory zwrotne na powrocie nie tam gdzie trzeba zamontowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.