Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

To już nie zostanę słowackim mega instalatorem  , nie zostanę też posiadaczem sterownika z szybka. Czas smutku nadszedl . 

Chociaż może na ostatnią aktualizację się zalapie . Plisss .

Polish_20200305_104118556.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krisgie napisał:

Ja używam takiego przedmuchu od jakiegoś czasu, pisałem tu o tym. Wg mnie krótkotrwały przedmuch, oprócz czyszczenia powoduje równomierne rozżarzenie/rozpalenie całego złoża i krótkotrwały wzrost temperatury spalin i/lub wzrost temperatury na czujniku kotła a to powoduje że modulacja zamiast się wspinać dalej, zatrzymuje się  na chwilę i być może nie musi już dalej wzrastać. 

Niestety ma to jeden podstawowy minus - większe zapylenie kotła przez taki krótki huragan i konieczność częstszego czyszczenia.

Na razie nie udało mi się tego ograniczyć i musiałem się z tym pogodzić :-).

wykres.png

Dokładnie ja mam idetycznie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dbam o komin, niech ma te 70-kilka stopni :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1: Wiekszosc powietrza przy czysczeniu nie do rozpalania,leci kotlom w komin.

2: Co widac na wykresu to nie calym obrazom,wzgladom k szybkosci "akcji czysczenie" i bezwladnosci czujnika spalin.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mogę prosić o jakies wskazowki do nastaw poczatkowych przy opale varmo? Obecnie:

Potencjal 5kg (na groszku ok 15)

Dmuchawa 5-16 ale dosc mocno kopci

Moc 25kw

modulacja 15-100

Korekta 0

wartosc opalowa 26

Na razie dosc mocno mi sie zapada. Pale tym od ok 4h:) juz zdazylem uslyszec czy mam zamiar spac w kotłowni:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka masz dmucahaawe? Poprawnie wyliczyłes potencjał podajnika?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla varmo potencjał miałem 8.5. Dmuchawa wpa 06 ustawiona 14-32. Moc kotła 29.Kaloryczność 30

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Listekcr napisał:

Mogę prosić o jakieś wskazówki do nastaw początkowych przy opale varmo? 

3, 7, 18, 27, 28, 29 , to sa liczby które mogą paść w Lotto, podobnie jest z twoimi nastawami, możemy tu podawać dowolne wartości, i szansa że ci spasują jest podobna jak w losowaniu,stracisz tylko czas na próby , więc potencjał,kaloryczność, moc, a reszta powietrzem, 

Edytowane przez jolo747
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjal 1/3 oproci weglu,to jest troche dziwne....može na trocinach drzewnych :-) okolo 2/3,byloby zrozumiale.

Popatrz na ytb. filmik Kamila.Test warmo.Mysle,že tam mowi o roznicach ustawien warmo w.s. groszek,može pomože.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Varmo jest lekkie i większe objętościowo. U mnie jak do kosza wchodziło 150kg ekogroszku, tak Varmo bodajże 80kg.

Na SVce i Sppv2 przesyp ekogroszku zależy jakiego ok. 3,4 pod 3,7g/s dla Varmo jakieś 1,7g/s

Kaloryczność śmiało 30MJ

Powietrze miałem dość podobnie jak dla ekogroszku. Na YT znajdziesz moje filmy że spalania Varmo palę lat do tyłu. Szukaj SV200 lub SV200n i Varmo, Skamp powinno wyskoczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, bercus napisał:

1: Wiekszosc powietrza przy czysczeniu nie do rozpalania,leci kotlom w komin.

2: Co widac na wykresu to nie calym obrazom,wzgladom k szybkosci "akcji czysczenie" i bezwladnosci czujnika spalin.

Zgadza się.

Jednak wszystkie ustawienia na sterowniku robi się pod konkretne paliwo i od tego najwięcej zależy. Ty palisz słabszym brunatnym, ktoś inny słabszym kamiennym,  ja palę wysokokalorycznym kamiennym "krótko-płomiennym" który lubi zostawić czarno w kotle. Dla mnie liczy się efekt końcowy w postaci ciepła w domu, zużycia paliwa, popiołu bez niedopałów i jak najmniejszej ilości sadzy. I pod tym względem efekt jest dla mnie akceptowalny. Gdyby tylko nie większa ilość pyłu w komorze palnika oraz w górnych partiach kotła to byłbym już całkiem zadowolony. Mógłbym pokombinować jeszcze z ustawieniami ale nie widzę takiej potrzeby oraz sensu spędzania wolnego czasu w kotłowni,  przyjdzie nowy sezon, nowe paliwo to się zacznie :-).

A wykresy to tylko wykresy, rysuje je sterownik a nie palacz - odzwierciedlają kilka rzeczy i mogą trochę pomóc w ustawieniach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnia te same wyniki mialbys z lekko wiekszym napowietrzaniem,ktore byloby do palenia,nie w komin i tež pylek zostal by w popiolu.U mnia teraz nowa dawke wegla w koszu,wiec czekam kiedy wstepi w slimak,co bedzie z nim za niespodzianke.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własnie konczyłem palic varmo potencjał masz za mały 8 kg varmo a eko 15kg  tak miałem u siebie czyli podobnie powinno byc u ciebie kalorycznosc 30mj,a jak kopci to mało powietrza,po ile ci wyszło tona varmo

 

 

Edytowane przez kusyrypin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzieki za odpowiedz. 

Zle zrobilem potencjal, dla tego wyszlo tyle. faktyczny 8.3kg/h

Powietrze mam teraz 4-18 na dmuchawie dm80...ale mam wrazenie ze albo jest komin przytkany albo dmuchawa siada... dam wiecej powietrza to zapada sie az do pierwszych otworow na retorcie a kopci niemilosiernie, nie dopala i robi lekkie spieki. 

Tak wiem kwestia ustawien :) jutro dalej bede siedzial w kotlowni i ustawial

Paleta 800kg 880 pln tona 1100. na szczescie kupilem tylko pare workow na probe. 

Poprobuje na tym zasypie ustawic piec pod te paliwo. jak nie to powrot na ekogroszek :) chociaz nie ukrywam ze spalanie mimo problemow jest calkiem przyzwoite, 15kg/dobe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo to mocny opał jest tez nie narzekałem ale jak cena wzrosła na ponad 1000zł za tone to juz nie jest ekonomiczny wole tanszy eko i zadnych spieków pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O skzp-02 dla danego opału. Zgodnie z tematem skzp-02 ustawienia, porady 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko do tych bardziej dociekliwych . 

Obserwował ktoś bezwładność czujnika kotla ?

Na swoim zaobserwowalem szarpania do 0,3 stopnia . Ogólnie już jestem po przeszczepie czujnika , nowy kty +kabelek (audio chyba 1,5 ) no i jest na tulaska do kotla bez tulejki . Wynik . 

Temp spada liniowo jak spada to spada , jak rosnie to rośnie . 

 

Wczesniejszy wplyw bezwładności okazywał się chwilowym wzrostem temperatury po czym jak czyjnik się dogrzal gwaltowny skok o okolo 0,3 stopnia . Identycznie było widać przy spadku temperatury . 

A może ktoś rozbieral czujnik i wie czy tam jest pasta termoprzewodzaca czy raczej jej nie ma i to jest powodem opóźnień przekazywania .

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj. 0,3 stopnia...

A jaką bezwładność masz w pokoju, kuchni, łazience, nojlerze itp.

Inaczej ten sam czujnik będzie ppkazywał w tulejce, inaczej dotknięty do rury przy kotle, inaczej dotknięty do rury poł metra od kotła a jeszcze inaczej w przeciągu.

Pomijam fakt ciągłego mieszania się wody ciepłej z chłodną z powrotu bo to oczywistość. 

Nie wpadajmy w paranoję. Dokładność rzędu 0,001 stopnia to w certyfikowanym laboratorium a nue kotłowni.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi o dokładność nie chodzi . Tylko o jego rozrzut . Może mierzyć jak nieslawna pogodowka . Byle by mierzył to bez nagłych skoków . Musi minąć chwila zanim w tulejce zaskoczy czy to temp jest wzrostowa czy spadkowa . I te 0,3 może się zdawac że nie wiele A jednak dużo zmienia . Sterownik zamiast reagowac na powolny spadek dostaje informacje o drastycznym spadku . Tak samo dzieje się w górę .

Dzialo :)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż ten sam czujnik na rurę wychodzącą z kotła i tam takich skoków nie będzie się obserwować, bo na rurze jest stały, równomierny przepływ wody, a w miejscu, gdzie jest tulejka na kotle, takiego stałego równomiernego przepływu nie ma, stąd takie skoki, druga sprawa, czy czujnik w tulejce jest na sztywno, czy jest luźny, bo to też ma duży wpływ na odczyt temperatury przez czujnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sztywno i owiniety był pianką izolacyjna . Tulejka czyli miejsce w którym ma być czujnik jest jakieś 5 cm od wyjscia wody z kotła . 

W sumie teraz wyeliminowane zostaly dwie mozliwosci . Jedna to tulejka mosiężna . Kolejna to nie idealne typowe mocowanie na wsuniecie czujnika w tulejke mosiężną . Pozostaje kwestia pasty . Tylko tego nie będę sprawdzal z powodu chęci zostawienia czujnika . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.