Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zapomnijcie o dynamice. Tym parametrem można też dopuścić spalanie. Wielu użytkowników trochę przesadza jeżeli chodzi o spalanie i wykresy. Chcieli by żeby  spalanie węgla  odbywało  się  plynniej niż  palenie gazem co nie jest do końca  możliwe. 

Częstym  problemem jest opał czy też bezwładność  instalacji że  o palnikach nie wspomnę. 

Często producenci wkładają  palniki nie adekwatne do danego kotła.

Czasem jest też wina kupującego  który  upiera się przy np. za dużym zestawie a trzeba  pamiętać że  rozpiętość  zakresu potrzebnej mocy przez cały sezon jest ogromna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym że dom to nie laboratorium ze stałym warunkami i nic albo prawie nic nie jest stałe bo zaraz zmieni się odbiór. ciepła, temperatury, wiatr, ciąg kominowy, paliwo, granulacja, potencjał, ktoś spuści baniak, otworzy okna, palnik się przytka albo rozszczelni, jakaś pompka się załączy/wyłączy i można by tak dalej wyliczać. Czyli ster musiałby się dopasować do chwilowych warunków. Przecież to właśnie robi :-) 

@tig22, sterownik może i panuje nad zmiennymi ale dalej nie wie czy tam nie kopci :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, krisgie napisał:

Sęk w tym że dom to nie laboratorium ze stałym warunkami i nic albo prawie nic nie jest stałe bo zaraz zmieni się odbiór. ciepła, temperatury, wiatr, ciąg kominowy, paliwo, granulacja, potencjał, ktoś spuści baniak, otworzy okna, palnik się przytka albo rozszczelni, jakaś pompka się załączy/wyłączy i można by tak dalej wyliczać. Czyli ster musiałby się dopasować do chwilowych warunków. Przecież to właśnie robi :-) 

@tig22, sterownik może i panuje nad zmiennymi ale dalej nie wie czy tam nie kopci :-) 

zgadzam się w całej rozciągłości , parametry spalania trzeba ustawić optymalnie z pewnymi zapasami w lewo i w prawo,żeby przy zmieniających się warunkach które opisałeś kocioł pracował optymalnie a nie idealnie , wtedy dokładasz opał, wybierasz popiół i masz temat ogrzewania ogarnięty,

natomiast z tego co widzę to wielu kolegów ustawia kocioł co tydzień w miarę zmiany warunków atmosferycznych, ciepło inne nastawy/zimno inne, mróz jeszcze inne , wiatr trzeba obniżyć powietrze ,przyducha podnieść, to jest błędne koło, trzeba pozostawić miejsce na pewien błąd i psychicznie go zaakceptować 

(na marginesie przydała by się korekta powietrza do temperatury zewnętrznej , a już bajką było by do temperatury zewnętrznej i temperatury spalin )

 

 

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilizowač instalacii i powalkowac z powietrzem,to wszytko dzialanie z tym sterownikom.Nie trzeba inych elaboratow.I w przypadku zle ustawionych podstaw,jako potencjal,kalorycznost,moc,przy dobrym powietrzu do tych bledow sterownik siebie dobro radzi,pomimo pokazywania spalania,itp.

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wszystko się zgadza co koledzy od wczoraj napisali........ dom to nie laboratorium a sterownik włączony odpalasz i SAM dostosowuje większość parametrów.

Jeszcze raz napiszę że np. TECH 450 lepiej sobie poradzi z autoadaptacją z niewielką ilością parametrów zadanych , podczas gdy SKZP-2 będzie falował i skakał w tym samym kotle i w tej samej instalacji. Użytkownicy tych sterowników wiedzą o tym i mało się udzielają na forum.... bo po co....  W tym TECHu 450 bardzo ważną informacją jest odczyt temperatury spalin do adaptacji, podczas gdy w SKZP-2 wpływ temp spalin jest niezauważalny, lub...przypuszczam że nieistotny, pomijając funkcję ograniczenia temp spalin, procesu wygaśnięcia kotła. Algorytm w techu po kilku sekundach reaguje nawet na chwilowe wyjęcie czujnika temp. spalin z czopucha i związanym z tym spadkiem odczytu  temperatury.

Algorytm spalania tego Techa zdecydowanie lepiej, łagodniej, szybciej dostosowuje się i stabilizuje w tych samych warunkach pracy, w tej samej instalacji przy mniejszej ilości zadanych parametrów... CZYŻ NIE O TO CHODZI?

Dlatego sugeruję przyjrzenie się  samemu algorytmowi spalania, i niestety jest to zadanie dla twórcy sterownika SKZP2 ewentualnie zaawansowanych użytkowników.

I zaraz znów będzie , że węgiel ,że instalacja, że komin, że podajnik, że przesyp, że...............etc. ....

Yaro.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YaroXylen to sa inne techniki spalania oparte o pracę ciągła Skzp i czasowe uzupełnianie strat Tech .Miejmy nadzieję że Skzp-04 i 05 będą spełniały nasze oczekiwania w tym zakresie.Przestanie się wtedy liczyć prosta kreska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno czujnik temp spalin powinien mieć większy wpływ na algorytm bo narazie to służy tylko do odczytu temp i założenia kagańca dla temp max . Miejmy nadzieje że nowe wersje będą i coś wniosą 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, YaroXylen napisał:

Witam.

Wszystko się zgadza co koledzy od wczoraj napisali........ dom to nie laboratorium a sterownik włączony odpalasz i SAM dostosowuje większość parametrów.

Jeszcze raz napiszę że np. TECH 450 lepiej sobie poradzi z autoadaptacją z niewielką ilością parametrów zadanych , podczas gdy SKZP-2 będzie falował i skakał w tym samym kotle i w tej samej instalacji. Użytkownicy tych sterowników wiedzą o tym i mało się udzielają na forum.... bo po co....  W tym TECHu 450 bardzo ważną informacją jest odczyt temperatury spalin do adaptacji, podczas gdy w SKZP-2 wpływ temp spalin jest niezauważalny, lub...przypuszczam że nieistotny, pomijając funkcję ograniczenia temp spalin, procesu wygaśnięcia kotła. Algorytm w techu po kilku sekundach reaguje nawet na chwilowe wyjęcie czujnika temp. spalin z czopucha i związanym z tym spadkiem odczytu  temperatury.

Algorytm spalania tego Techa zdecydowanie lepiej, łagodniej, szybciej dostosowuje się i stabilizuje w tych samych warunkach pracy, w tej samej instalacji przy mniejszej ilości zadanych parametrów... CZYŻ NIE O TO CHODZI?

Dlatego sugeruję przyjrzenie się  samemu algorytmowi spalania, i niestety jest to zadanie dla twórcy sterownika SKZP2 ewentualnie zaawansowanych użytkowników.

I zaraz znów będzie , że węgiel ,że instalacja, że komin, że podajnik, że przesyp, że...............etc. ....

Yaro.

Święte słowa

i żeby nie było ze konkurencja, jestem posiadaczem tego sterownika od pół roku, wymieniony z "tango negro" bodajże ale jest lekki zawód, co mi po nowszej wersji sterownika, nie będę wydawał kolejnych kilku stówek, sensownie to aktualizacja obecnego steru do oby nowego algorytmu, szkło na wyświetlaczu odpuszczam sobie, wystarczy mi folia

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie zgodzę się z tą tezą optymalnie prowadzony proces spalania ma odpowiednią temperaturę spalin w zależności od instalacji i zapotrzebowania .Jeżeli kocioł pracuje zgodnie z zapotrzebowaniem nie musimy go hamować czujnikiem spalin .Tech niestety zbyt mocno się rozpędza ze swoją mocą nie adekwatną do zapotrzebowania wtedy musimy go sztucznie wyhamowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, pospisz napisał:

Ja niestety nie zgodzę się z tą tezą optymalnie prowadzony proces spalania ma odpowiednią temperaturę spalin w zależności od instalacji i zapotrzebowania .Jeżeli kocioł pracuje zgodnie z zapotrzebowaniem nie musimy go hamować czujnikiem spalin .Tech niestety zbyt mocno się rozpędza ze swoją mocą nie adekwatną do zapotrzebowania wtedy musimy go sztucznie wyhamowywać.

 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możemy sobie dyskutować co ma wpływ w danych sterownikach na podawanie paliwa i co je wyhamowuje ,moim zdaniem problem leży gdzie indziej i ma dużo większy wpływ na ilość i jakość spalania.Może oboje myślimy o tym samym a czepiamy się czujnika spalin który w Skzp nie jest potrzebny do określenia zapotrzebowania .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reakcja na czujnik spalin może pomóc w procesie spalania jedynie w jednym przypadku w momencie nagłych zmian zapotrzebowania i spowolnienia procesu spalania czyli jego czystości .może działać jak wzmocnienie w mieszaczu opózniając otwarcie zanim kocioł będzie gotowy na przyjęcie nowej porcji zimnego zładu.W końcu nigdzie nam się nie spieszy czy za minutę będzie zadana w pomieszczeniu czy za 10 minut .Różnice są nie adekwatne i nie do zauważenia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pospisz napisał:

Tech niestety zbyt mocno się rozpędza ze swoją mocą nie adekwatną do zapotrzebowania wtedy musimy go sztucznie wyhamowywać.

Witam kolegę.

Z całym szacunkiem... czy kolega na pewno chciał to napisać co zacytowałem??

Tech szybciej obetnie modulację jeżeli zaobserwuje za szybki  wzrost temp spalin , a  SKZP-2 będzie gonił aż odczyta wzrost temperatury kotła co przy bezwładnej instalacji jest porażką, dlatego absolutnie się z kolegą nie zgodzę , tak sobie dobiera moc, m.in.właśnie temperaturą spalin.... która jest brana pod uwagę. Jeżeli przy Techu po obcięciu modulacji temperatura kotła będzie bez zmian a spadły spaliny, znów o 1,2, 3% podnosi moc. w przypadku SKZP2 wyjmij czujnik z czopucha i żadnej reakcji nie zobaczysz... I o to chodzi w całym tym algorytmie aby uwzględniał temperaturę spalin. I chyba na tym polega rozwój sterownika... przynajmniej w moim mniemaniu...

Yaro.

Edytowane przez YaroXylen
korekta
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"w przypadku SKZP2 wyjmij czujnik z czopucha i żadnej reakcji nie zobaczysz.." cytat YaroXylen

Wyjaśnij mi co zobaczę jak wyjmę ten czujnik spalin z techa będzie działał prawidłowo? 

 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bym polemizował. Jak założyłem sterownik skzp-02 kilka lat temu chyba w lutym i przez kilka dni pracował bez czujnika spalin. Po podpięciu czujnika najpierw odcinał powietrze bo temp była za wysoka. Po kilkunastu godzinach zaczął ładnie modulować i już nie odcinał powietrza. Tylko żeby to zaobserwować musi być duży pobór ciepła,

Kiedyś z ciekawości powtórzyłem eksperyment i wyniki były podobne. Wydaje mi się że spalanie też nieco spadło. 

Oczywiście każdy orze jak może ale ja o skzp mam jak najlepsze zdanie i zamontowany przeze mnie w trzech różnych domach czyli 3 różnych instalacjach ale takich samych palnikach. Zadowolenie jest we wszystkich domach takie same. Dodam że w tym roku wszędzie jest palone tym samym węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij czujnik podczas większych  mrozów na 2=3 dni i wtedy włóż spowrotem to zobaczysz czy jest potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ograniczenie  temperatury spalin  w skzp działa bodajże od 100stC , cóż mi z takiego ograniczenia skoro u mnie spaliny są w przedziale 60-80stC , może czujnik temperatury spalin ma większy wpływ na modulację powyżej 100stC niż poniżej , może producent w ogóle nie przewiduje tak niskich spalin 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczac spaliny nižej,niž 100° jest juž dužo za granicami normalu.

Edytowane przez bercus
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80% tu kolegów ma spaliny poniżej normalu (100stC), to może pozostałe 20% jest nie normalu ?

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zakończyła się u mnie modernizacja kotłowni. Piec jest teraz oddzielony od instalacji sprzęgłem hydraulicznym. Po zamontowaniu sterownika mam drobny problem z pompą która zasila sprzęgło (od strony pieca). Musiałem ją ustawić na stałą pracę. Ustawienie pompa kotłowa nie sprawdza się, bo gdy temperatura na powrocie przekracza zadaną, to pompa się po prostu wyłącza.

Czy ma ktoś u siebie konfigurację ze sprzęgłem i może się podzielić swoimi ustawieniami pomp. Zarówno na sterowniku jak i mocą ich pracy.

Zastanawiałem się czy czasem nie przełożyć czujnika z powrotu pieca na wyjście na instalację ze sprzęgła. Piec doładowywałby sprzęgło gdy temperatura byłaby zbyt niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Stempos1980 napisał:

Tylko dwa czujniki trzeba zamawiać osobno bo sterownik ful a czujnik powrotu czujnik temp spalin trzeba osobno zamawiać.

Brak ich w opcji ekomomicznej.

Są w komplecie w wersji Full:

http://costerowniki.pl/pl/p/Sterownik-kotla-SKZP-02F/12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.