Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

To nie wiem.Szukalem w piwnicy,ktos juž mnie pytal.Bo kupilem 2st,uložylem na nie zname miejsce z oryg.tableczka ...do poprawki....piwnica duža.Kupilem w sklepie internetowym najdrožszy ten czujnik.

Znalazlem w historii mailow....Teraz koszt 26K = 4,30 Zl.....

https://www.kondik.cz/kondik/e-search?q=Čidlo+KTY81-210

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Dzięki. Działa ci teraz prawidłowo przy plusowych i minusowych temperaturach?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakim przewodem masz podłączony ten czujnik że sterownikiem?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wersji pidstawowej nie jest w zestawie. Bez niego też możesz palić. Nie będziesz miał podglądu temp. powrotu i ewentualnie nie ustawisz ochrony powrotu. Możesz założyć czujnik temp. bojlera. To ten sam czujnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MikiQ napisał:

A jakim przewodem masz podłączony ten czujnik że sterownikiem?
 

Zwykly znaczony audio reproduktorowy podwojny drut 2x1mm wydluženie cca 4m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Oldek napisał:

Nie doradzę, ale spytam ze zwykłej ciekawosci. A jakie jest spalanie i co jest ogrzewane ?

7 grzejników z termostatami plus drabinka i boiler 120l około 80 m2

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżałbym po troszku modulację, aż przestanie się odstawiać.  Jak będzie przykapcał, to zawsze można wrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, qbot1 napisał:

 Witam 

Zakupiłem ten sterownik używam go 3 tygodnie czy coś jeszcze mogę poprawić w spalaniu 

myślę że

 między punktami A i B  opał zostaje wypalony przez co w punkcie B jest go za mało  ,albo ilość opału jest właściwa ale z powodu za słabego nadmuchu przy mocy 10% opał jest za słabo rozpalony, to dlatego w punkcie B przy wzroście modulacji (nadmuchu) temperatura spalin nie idzie w górę , i  podnosi się dopiero po 20 minutach w punkcie C

powinieneś zajrzeć na palenisko w punkcie B i sprawdzić ile i jak rozpalonego opału jest na palenisku w tym właśnie momencie

jeśli paliwa będzie mało ale będzie dobrze rozpalony , powietrze minimalne jest za duże i wypala opał w niskiej modulacji 

jeśli paliwa będzie dużo ale nie będzie rozpalony ,powietrze minimalne jest za małe i nie starcza na rozpalenie węgla w niskiej modulacji 

 jeśli możesz wstawiaj fotki samego wykresu, oraz puknij w wykres 2X aby spaliny były pokazane w skali X1  

gerty.jpg

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kolego @jolo747

Fajny opis, jeszcze jakbyś opisał zaznaczony przedział i wpływ tych trzech wskazań wykresów i dlaczego tak się dzieje, temperatura kotła do temp spalin i modulacji.

Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje i jestem ciekawy.

Pozdrawiam YARO.

obraz.png.d7d4c50e9bb208868875aa59543e2234.png

 

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to powietrze górne za a wysokie. Dmuchawa chyba 80-tka patrząc na zakres i dla 10kW to wg mnie za dużo. I stąd bujanko i rozjeżdżanie się spalin względem modulacji.  Możliwe też że modulacja minimalna jest zbyt nisko dla tego palnika/dmuchawy/węgla i wypala palnik.

Ale w sumie dobrze się mówi nie wiedząc jak to się pali, czy palnik uszczelniony itp... :-) . 

Filmiku nie mogę coś otworzyć.

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, krisgie napisał:
Jak dla mnie to powietrze górne za a wysokie. Dmuchawa chyba 80-tka patrząc na zakres i dla 10kW to wg mnie za dużo. I stąd bujanko i rozjeżdżanie się spalin względem modulacji.  Możliwe też że modulacja minimalna jest zbyt nisko dla tego palnika/dmuchawy/węgla.
Ale w sumie dobrze się mówi nie wiedząc jak to się pali, czy palnik uszczelniony itp... :-) 

Dmuchawa wpa 06 i wszystko uszczelnione to zmniejsze moc dmuchawy maksymalna zobaczymy co będzie się działa bo minimalnej już nie zmniejsze bo sadza się osadza

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, YaroXylen napisał:

Witam. Kolego @jolo747

Fajny opis, jeszcze jakbyś opisał zaznaczony przedział i wpływ tych trzech wskazań wykresów i dlaczego tak się dzieje, temperatura kotła do temp spalin i modulacji.

Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje i jestem ciekawy.

Pozdrawiam YARO.

obraz.png.d7d4c50e9bb208868875aa59543e2234.png

 

spadek temperatury kotła się zatrzymał, temperatura na kotle zaczęła wzrastać, znacząco (35stC) poszła do góry temperatura spalin, na podstawie tych i być może również innych wiadomości sterownik zdecydował o rozpoczęciu obniżania mocy, 

a co na palniku ? hmm trudno powiedzieć bo trzeba było by zajrzeć, natomiast można zaryzykować stwierdzenie że w tym zakresie kopiec ma prawidłową lub dużą  wysokość i jest odpowiednio lub za mocno rozpalony,

 między punktem B a początkiem zaznaczonego przez Ciebie okresu temperatura spalin nie podnosiła się znacząco , sterownik dokładał opału i powietrza zbyt dużo po czym przed punktem C okazało się że moc jest za duża,a temperatura spalin zbyt wysoka ,  w związku z czym sterownik obniżył gwałtownie modulację ,spowodowało to falowanie/rezonans modulacji zamiast jej stabilizację na prostej linii 

jeśli temperatura spalin rosła by razem ze wzrostem modulacji , spadek temperatury kotła został by zatrzymany wcześniej, sterownik nie podnosił by tak wysoko modulacji przez co wykres był by bardziej płaski a spalanie bardziej płynne 

 

Edytowane przez jolo747
  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, jolo747 napisał:
spadek temperatury kotła się zatrzymał, temperatura na kotle zaczęła wzrastać, znacząco (35stC) poszła do góry temperatura spalin, na podstawie tych i być może również innych wiadomości sterownik zdecydował o rozpoczęciu obniżania mocy, 
a co na palniku ? hmm trudno powiedzieć bo trzeba było by zajrzeć, natomiast można zaryzykować stwierdzenie że w tym zakresie kopiec ma prawidłową lub dużą  wysokość i jest odpowiednio lub za mocno rozpalony,
 między punktem B a początkiem zaznaczonego przez Ciebie okresu temperatura spalin nie podnosiła się znacząco , sterownik dokładał opału i powietrza zbyt dużo po czym przed punktem C okazało się że moc jest za duża,a temperatura spalin zbyt wysoka ,  w związku z czym sterownik obniżył gwałtownie modulację ,spowodowało to falowanie/rezonans modulacji zamiast jej stabilizację na prostej linii 
jeśli temperatura spalin rosła by razem ze wzrostem modulacji , spadek temperatury kotła został by zatrzymany wcześniej, sterownik nie podnosił by tak wysoko modulacji przez co wykres był by bardziej płaski a spalanie bardziej płynne 
 

Jeżeli dobrze rozumiem po zmniejszeniu mocy modulacji powinno być lepiej czyli mniejsze wąchania

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, YaroXylen napisał:

Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje i jestem ciekawy.

Bardzo dlugi kociol,spaliny 5 min w nim zgubi sie :-)

Edytowane przez bercus
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, qbot1 napisał:

Jeżeli dobrze rozumiem po zmniejszeniu mocy modulacji powinno być lepiej czyli mniejsze wąchania

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

no nie ,najpierw musisz wprowadzić prawidłową moc palnika, moc kotła, kaloryczność, potencjał i zrozumieć co się dzieje na palenisku, potem ilością powietrza w rożnych fazach pracy kotła ,wyrególować tak żeby na palenisku była cały czas podobna ilość rozpalonego opału, wtedy linia sama się wyprostuje, spalanie spadnie,przestanie kopcić 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no chyba Tech i żaden inny by sobie nie poradził, jak nie ma rozpalonego towaru na palniku to nie ma z czego generować mocy, są straty i/lub dymienie  

chodzi o to że jak sterownik będzie miał z czego szybko podnieść moc i potem łagodnie ją zmniejszyć to będzie stabilizacja modulacji , jak będą opóźnienia moc zadana/moc osiągnięta to będzie poszarpany wykres 

Edytowane przez jolo747
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Oldek napisał:

Jeszcze rok, dwa i ze znajomości czytania i wróżenia z wykresów skzp będą pisane prace magisterskie. 

 

2 godziny temu, YaroXylen napisał:

Witam.

Dziękuję za szczegółową analizę... sam posiadam m.in. SKZP-2 i jestem zadowolony, ale myślę że algorytm zwykłego Tech-a ST450 poradził by sobie z takimi kangurkami bez żadnego problemu i sam zaadoptował się po godzinie czy dwóch. Pewnie z rok wstecz pisałem czy aby nie było coś do poprawy w tym względzie... jednak wszelkie dywagacje kończyły się na podajnikach, przesypie, korektach, dmuchawach, siłownikach, opale ....i bóg wie czym jeszcze ...tylko nie o algorytmie....

Już słyszę słowa pomsty u niektórych kolegów z forum, ale to tylko moja opinia typowego wiejskiego laika.

Pozdrawiam kolegów z forum. YARO.

Niestety chyba muszę się z tym zgodzić. 

Choć algorytmu nie poznamy bo to tajemnica producenta, ale to jest cloud sprawności i poprawności procesu spalania. Wygląd i panel dotykowy to nie wszystko choć mile dla oka. 

Mam wrażenie ze to taki trochę inteligentniejszy i z większą konfguralnością dwustan, w którym trzeba poustawiać prawie wszystko. 

Przecież Sterownik praktycznie panuje nad wszystkimi "zmiennymi" potrzebnymi w procesie: 

Wiatr i Paliwo

Mając do dyspozycji czujnik temperatury spalin juz potrafi nieco ocenić proces spalania.

Optymalnie byłaby sonda lambda choć podobno nie sprawdza sie minnymi ze względu na czystość spalin.

Wiem ze prosto się piszę ale:

zadaję temperaturę na kotle:

ON podaje określoną dawkę paliwa i dmucha, kontroluje przyrost temp. Spalin i kotla, analizuje i zmienia parametry "uczy się" przez określony czas.

Drogą Optymalną rynek producentów oprogramowania w przemyśle motoryzacyjnym. Tak to tylko trochę rzemiosło każdy po swojemu coś dłubie.

 

Edytowane przez tig22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba mu dać czas na dopasowanie wszystkich zmiennych. Dwie godziny nie wystarczą. 

PS. Potrzeba do tego też stabilnej instalacji. 

Edytowane przez pospisz
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.