Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

a czujnik temp na piecu masz w na rurze wychodzącej z pieca, czy w oryginalnym miejscu na czujnik w piecu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram sie wrzucic zdjecie z miejscem na ten termometr ( wydaje mi sie ze nie jest zbyt szczesliwe) jest jakby w gornym plaszczu ale zaraz kolo niego mam zasilanie do bojlera. Tak naprawde na piecu sa dwa zasilania jeden na bojler i drugi na uklad CO gdzie na samym poczatku jest zawor 4D 

post-62909-0-60038000-1448675024_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zolto zaznaczylem 2 punkty w ktorych mierzylem temp. po lewej jest oryginalny przewidziany przez producenta kotla. Po prawej na rurce przelozylem go na czas testow z modulacja.

 

 

Wrocilem teraz do starego miejsca bo jak sprawdzilem tam pokazywal o stopien wiecej niz na rurce.

 

 

A tak przy okazji  czy nie sadzicie ze za duzo mam tego czarnego pylu wszedzie? moj synek ciagle w nocy kaszle zastanawiam sie czy to nie z powodu tego czarnego pylu?

 

W domu gdybym nie odkurzal co 1-2 dni to mialbym go wszedzie ? skad on sie bierze ?

 

Do kotlowni musze pokonac 3 drzwi wentylacje mam tylko w kuchni i w lazienkach i raczej ciag jest choc bardzo lekki.

 

 

Macie moze jakis pomysl co to takiego ?

post-62909-0-60573300-1448675360_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie ustawienia powietrza min i max i jaka dmuchawa.

Po zmianie dmuchawy z wpa 06 (chodziła na 15 %) na  07 chodzi na 46% i wymiennik czarny, dużo sadzy .

Przy wpa 06  wymiennik czysty , sadzy brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pief jaki masz soft, jeśli nie najnowszy to aktualizuj i wtedy kombinuj z powietrzem.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Zmieniłem ustawienie czujnika temp. kotła: z oryginalnej dziury w kotle dałem na rurę zasilającą. Efekt taki, że piec minimalnie krócej pracuje i szybciej dobija do zadanej temp. Ale to sa znikome różnice. Nic poza tym się nie polepszyło. Dalej sterownik pracuje jakby w dwustanie :/ Zastanawiam się czy to źle?? Przecież nie zainstaluję bojlera jako bufor ciepła tylko po to żeby mieć ładne wykresy..? Już sam nie wiem. 
Jest ktoś może z takim sterownikiem i nie używa pieca do grzania CWU. Może jakieś podpowiedzi...
post-61123-0-64477200-1448719154_thumb.jpg
 

...A tak przy okazji  czy nie sadzicie ze za duzo mam tego czarnego pylu wszedzie? moj synek ciagle w nocy kaszle zastanawiam sie czy to nie z powodu tego czarnego pylu?....

 

U mnie pył tez jest, tylko trochę mniej, szary i raczej na samym piecu i podajniku. Wadus jak spalanie u Ciebie po zmianie.
 

 

 

Jakie macie ustawienia powietrza min i max i jaka dmuchawa.

Po zmianie dmuchawy z wpa 06 (chodziła na 15 %) na  07 chodzi na 46% i wymiennik czarny, dużo sadzy .

Przy wpa 06  wymiennik czysty , sadzy brak.

Ja mam wpa06 powietrze 1-24%
Temp pieca 62°C - sadzy brak, tylko szary pył, ale jak zmniejszyłem na jeden dzień temp. pieca do 55°C to w wymienniku pojawiła się czarna sadza.

Edytowane przez Łukasz01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do spalania teraz mam chyba 22 kg/doba 

 

ale dopiero za pare godzin minie z 6-8 godzin nie grzebania w piecu. 

 

Masa rzeczy wplywala na prace pieca od tego ze nie domknalem drzwi, ze lekko poruszylem zawor 4D na chwile otworzylem drzwiczki itp. 

 

za chwile pojde do kotolowni zobaczyc jak wyglada wykres. 

 

Moje ustawienia aktualnie to:

 

zawor 4D na 90%

pompka na grzejniki chodzi na okolo 60% mocy, pompka na podlogowke 80% mocy. mieszacz przed podlogowka skrecony na 3 temp podlogi 28

temp. na piecu 55

temp na grzejnikach i CWU 55

modulacja 5-100 %

opoznienie 25 min

dmuchawa 30%

kalorycznosc 28 MJ

moc kotla 19 kW

 

co do twoich pikow dobrze ze upewniles sie ze termometr jest dobrze umiejscowiony teraz trzeba przeanalizowac instalacje i dlaczego woda tak wolno sie wymienia i nagrzewa. mysle ze w Twoim kotle moze byc to samo co w moim zimna woda powoli jest wtlaczana do pieca ale idze od dolu do gory gdzie jest czujnik temp. zanim tam zostanie wtloczona to zdazy wypelni wiekszoc pojemnosci wodnej kotla az wyjdzie na gore wtedy czujnik dostaje sygnal ze temp. spadla i wlacza piec piec grzeje cala chlodna wode ale to musi trwac bo ma do nadgonienia prawie 14-20 stopni (roznice wyjscia i wejscia) i wiadomo nawet jak przestaje grzac to woda ciepla wolno ucieka z kotla i podbija sie jej temperatura o 2-5 stopni ponad zadana stad masz te fale temperatury. 

 

Teraz powidzmy ze masz w kotle temp. 64-65 stopni przy zadanej 60 i tez powoli kociol oddaje ta wode wiec analogiczny proces zaczyna sie z chlodnym powrotem. 

 

Gdyby woda cyrkulowala szybciej to piec lagodniej by reagowal na zmiany temperatury i nawet niewielkie roznice temp. moglbyby byc skorygowane mala modulacja i znacznie szybciej.

 

Tak mi sie wydaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie ustawienia powietrza min i max i jaka dmuchawa.

Po zmianie dmuchawy z wpa 06 (chodziła na 15 %) na  07 chodzi na 46% i wymiennik czarny, dużo sadzy .

Przy wpa 06  wymiennik czysty , sadzy brak.

Tomek powiedzial ze nowy soft lagodniej steruje dmuchawa i to sie zgadza mialem stary soft to max powietrze musialem ustaiwac 10-15% i tak bylo go za duzo i za szybko teraz mam 30% i wiecj czarnej sadzy ale na razie poczekam z korygowaniem ustawien. bo wegiel zaczal sie spalac duzo lepiej bez spiekow ale mam wrazenie ze czarnej sadzy wiecej. 

 

Za duzo ostatnio i za czesto zmieniam wiec na razie nic przez 24 godziny nie dotykam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponizej efekt modyfikacji i nie dotykania kotla przez wiekszosc dnia zagladalem tylko do kotlowni aby zobaczyc jak wyglada praca pieca ale nic nie zmienialem.

 

Ciekawe to wszystko 

 

w popielniku zauwazylem jakby dwa rozne popioly glebiej kotla jasny szary ale z przodu czarny i drobniutki bez spiekow?

 

Ciekawe to bo wysypalem wszystko z popielnika przed pomiarami. wiec nic tam nie zmienialem moze zatkaly mi sie otwory gdzies na retorcie ?

post-62909-0-87743200-1448749000_thumb.jpg

post-62909-0-53973800-1448749005_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... mysle ze w Twoim kotle moze byc to samo co w moim zimna woda powoli jest wtlaczana do pieca ale idze od dolu do gory gdzie jest czujnik temp. zanim tam zostanie wtloczona to zdazy wypelni wiekszoc pojemnosci wodnej kotla az wyjdzie na gore wtedy czujnik dostaje sygnal ze temp. spadla i wlacza piec piec grzeje cala chlodna wode ale to musi trwac bo ma do nadgonienia prawie 14-20 stopni (roznice wyjscia i wejscia) i wiadomo nawet jak przestaje grzac to woda ciepla wolno ucieka z kotla i podbija sie jej temperatura o 2-5 stopni ponad zadana stad masz te fale temperatury. 

 

Teraz powidzmy ze masz w kotle temp. 64-65 stopni przy zadanej 60 i tez powoli kociol oddaje ta wode wiec analogiczny proces zaczyna sie z chlodnym powrotem. 

 

Gdyby woda cyrkulowala szybciej to piec lagodniej by reagowal na zmiany temperatury i nawet niewielkie roznice temp. moglbyby byc skorygowane mala modulacja i znacznie szybciej.

 

Tak mi sie wydaje

Dokladnie do takich samych wniosków doszedłem. Ale jak zwiekszę temp. w obiegu CO to termostaty na grzejnikach zakręcają mi obieg i woda wolniej krąży.

Zwiększenie obrotów pompki daje to, że więcej ciepłej wody z pieca idzie poprzez zawór 4D do obiegu CO, czujnik daje sygnał do sterownika, a sterownik przykręca zawór i koło się zamyka....

Jedyna sensowna rzecz jaka przyszła mi do głowy to należałoby jakimś sposobem polepszyć przekazywanie temperatury pomiędzy wymiennikiem pieca a czujnikiem termometru, tylko nie wiem jeszcze jak :)

Edytowane przez Łukasz01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien 4 po wprowadzonych zmianach 

 

ponizej widac ze modulacja troche sie uspokoila, przypuszczam ze piec moze juz tak pracowac  bez wiekszch zmian.

 

Nie ma pikow gdy bojler sie wlacza bo puscilem mu ciagla cyrkulacje. 

 

 

Niestety spalanie mnie ciagle gryzie 1 kg/godzine przy 8-9 kW czy  przy temp. 0 Stopni i w domu 22 stopnie faktycznie az tyle mocy jest potrzebne? 

 

 

A moze to ze wymusilem obieg na grzejnikach i CWU powoduje takie zapotrzebowanie ?

 

Podlogwka w niektorych obwodach wydaje sie miec bardzo mizerny przeplyw. Instalator powiedzial ze jeszcze musi mi sie podloga odpowietrzyc i to zawsze troche potrwa moze nawet caly sezon.

 

zrobilem tez schemat mojej instalacji aby bylo latwiej zrozumiec jak sterownik wszedl w modulacje, nie rozumiem do konca tylko dlaczego temp. za zaworem jest wyzsza niz na piecu ? i jak dlugo podlogowka trzyma temp. ? 

post-62909-0-57913800-1448833491_thumb.jpg

post-62909-0-64636100-1448833498_thumb.jpg

post-62909-0-42493200-1448833505_thumb.jpg

post-62909-0-22761100-1448833516_thumb.jpg

post-62909-0-54973100-1448833752_thumb.jpg

post-62909-0-04940800-1448833796_thumb.jpg

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok zakupie tez tasme CU lub AL i dobrze owine miejsce z termometrem, 

 

Ja sie jeszcze zastanawiamczy moze ta min roznica berze sie z naczynia przeponowego nad termometrem tam jest troche chlodniejsza woda? 

 

kabel do czujnika jest b. krotki ale zastanawiam sie czy na chwile nie przemienic czujki z wyjscia za zaworem 4D tam gdzie pokazuje 56 stopni ?

 

 

zastanawiam sie tez jak mocno powinna byc ustawiona cyrkulacja ? moze teraz jest za szybka lub za wolna? chodzi mi o to aby jeszcze zejsc troche z tym spalaniem. moze kocial dluzej utrzymywalby temperature gdyby cyrkulacja byla ciut wolniejsza?

 

Tomek jak oceniasz modulacje sterownika?  mi sie wydaje ze jest dosyc stabilna i co ciekawe CWU nie wplywa na wielkie przeskoki (pompka pracuje non stop na najnizszych obrotach) na CWU mam ciagle 56 a mieszaczem dlawie temp. aby nie poparzyc rak jak otworze krany

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres modulacji masz piękny. Widać też że odbiór ciepła jest praktycznie na stałym poziomie.

Co do spalania, możesz jeszcze spróbować zmniejszyć ciąg kominowy, masz dużą średnicę kanału kominowego i żadnej przysłony w czopuchu. Może trochę ucieka kominem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobie jeszcze kilka prob z regulacja predkosci cyrkulacji moze to jeszcze przyniesie jakies efekty w postaci ilosci spalanego groszku. 

 

Napewno sprawdze opcje z cegla w czopuchu.

 

no i sam jestem ciekaw co sie stanie gdy np. czujke temp. kotla dam na rurke za zaworem gdzie pokazuje mi teraz o 1 stopien wiecej? chyba to i tak nic nie zmieni bo zmiany temp. sa takie same czy tam gdzie pokazuje stopien wiecej czy na kotle. 

 

Jedyne do czego mam obawy to ze mam przewymiarowany piec skoro teraz pracuje na 30%-40% mocy na ilu by pracowal jakby mial 12 kW? 60-80 ? mam dziwne wrazenie, ze jednak byloby mniej i spalanie mniejsze i sprawnosc wyzsza.

 

Ale to jest gdybanie pozatym trzeba poczekac do duzych mrozw przynajmniej -10 wtedy bedzie wiadomo czy mam za duzy piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec na pewno masz przewymiarowany ;). Zamiast cegły czy szybra lepiej regulator ciągu kominowego. Aha... i jeśli chcesz poprawić sprawność spraw sobie zawirowacze z blachy(zresztą ktoś tutaj już o tym pisał).

Edytowane przez energotop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres wartości spalin na jakim mnożniku jest ustawiony? 1,2 czy 3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 czyli spaliny maja okolo 80 stopni

 

Max mialem 140 ale wtedy dopalałem na ruszcie wodnym drewnem albo tekturami wtedy jednak woda mi sie gotowała na piecu a czujnik wody w kotle i tak pokazywał 60-70 stopni

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wziąć pod uwagę, że Wadus ma czujnik spalin w metalowej kieszeni wspawanej w czopuch, co nieco zaniża prawdziwą wartość temperatury spalin. Dla sterownika nie ma to znaczenia ponieważ sterownik obserwuje trendy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Bardziej chodzi o rzeczywistą wartość. Zakladajac ze obecnie wynoszą ok 90st to daj sobie spokój z zawirowaczami. Założenie zawirowaczy jeszcze zmniejszy ich wartość. A to bedzie juz troche "grzebanie w bombie(skroplinach). To już musi być decyzja właściciela i pod kontrolą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie rozmawialem ze znajomym piec 25 kW zebiec jemu uklad steruje PID. Jak to mozlwie ze jego piec na podtrzymaniu stoi nawet kilka godzin? jak u mnie piec pracowal to max po 20 minutach mi sie wlaczal.

 

Ciekawi mnie jak to jest ze woda na kotle z 60  przy histerezie -5  proces stygniecia kotla z 60 do 55 trwa kilka godzin u mnie to by w 30-40 min spadla ta woda.

 

Moze to wina ze podlogowka niepotrzebnie cyrkuluje wode 28 stopni ? przeciez chyba nie musi az tak szybko wymieniac wody z podlogi skoro sa dodatnie temp. na zewnatrz?

 

no wlasnie jak to jest moze ja sztucznie ochladzam piec przez to ze ostudzona woda na podlogwke wraca do kotla? 

 

moze daloby cos jakbym spowolnil cyrkulacje  podlogowki (przez zmniejszenie biegu pracy pompki ) ?

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jutro wam pokaze trend z nocy 

 

wszystkie czujniki potraktowalem tasma aluminiowa i porzadnie zaizolwoalem, 

 

Czujnik na rurze zaraz przy wysciu z pieca to byla pomylka w otworze dla niego przeznaczonym temp. byla wyzsza o 3 stopnie niz na wyjsciu z pieca. ale trzebabylo go ciasno tam wlozyc.

 

przenioslem czujnik temp. z CWU na powrot z obwodu podlogowki . Jak widac roznica pomiedzy wejsciem na podloge a powrotem to 1 stopien. a jezeli dobrze licze mam okolo 1200 mb rurek na podlodze. Na 3 biegu pompki powrot pokazywal prawie taka sama temp. jak na wyjsciu.

 

Aha i to przy zmniejszonym biegu pompy podlogowki o 50%  zuzywa teraz 22 W gdybym nie zmniejszyl biegu na rotametrach pokazuje przeplyw nawet 4-5 L/M teraz mam max 1-2 L/M pozwalam wodzie troche dluzej krazyc.

 

pompa na grzejniki chodzi teraz na pierwszym begu zuzywa moze 8 W, 

 

 

Ciekawy jestem ranka co sie stanie. Niepokoi mnie tylko niska temp. spalin 54-59 az tak nisko chyba nie powinienem schodzic ?

 

 

Sterownik SKZP to wielka zabawa :) moduluje sobie uczy sie  a ja  z nim :)

post-62909-0-99529000-1448926725_thumb.jpg

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.