Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Magia to by była, jakbym komuś kazał wrzucić żabę do kotła i powiedział, że to na pewno pomoże ;-).

Co do mocy, to pozwolisz, że się z tobą nie zgodzę. To nie PWM. Zmniejszając powietrze zmniejszasz ilość wydzielanej energii w danym czasie (czyli moc)

Moc palnika w sterowniku podajesz po to, by wiedział on przy założonej kaloryczności węgla ile ma go wyrzucić na palnik w określonym czasie. A czy go spali, to inna historia, bo już jest magiczne powietrze podawane w %. Wartość ta nic nie znaczy, bo nie wiesz jaki jest przepływ powietrza. Mój wentylator nie pracuje liniowo. Sprawdziłem to, bo ma czujnik przez który mogę mierzyć liczbę obrotów (tego brakuje mi w SKZP, że nie ma wejścia na taki czujnik, także na czujnik obrotu ślimaka)

Jedynym pewnym mierzalnym fizycznie parametrem jest potencjał podajnika i wiara w kaloryczność węgla. Jeżeli ustawię moc swojego palnika na 10kW, to sterownik po prostu nie poda mi więcej węgla niż to sobie wyliczy. Czy efektywnie to będzie 10kW, to nie ma znaczenia. Jeżeli moduluje w podanym zakresie pracy to jest ok. Jeżeli przy okazji pali mało węgla, nie syfi w piecu - to jest super.

Wartość spalonego węgla podawana przez piec jest prawidłowa. Żeby to sprawdzić, to praktycznie pozwoliłem wyssać cały węgiel z podajnika, zanim dosypałem nowy worek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poprawną pracę kotła ma wpływ wiele czynników i do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie, nie ma jednego złotego środka i wymaga to zapoznania się z zestawem kotła, czyli palnikiem, podajnikiem, dmuchawą, instalacją itp. Podam przykład z ostatniego tygodnia: 2 kotły, jeden 50 kW, drugi 15 kW. Instalatorzy podłączyli, ustawili sterownik, odpalili i tyle ich inwestor widział... Nie dało rady normalnie palić, skoki temperatury na kotle po 15 stopni w jedną i drugą, kupa niedopalonego groszku, w kotle syf itp.

Podstawowe moje pytanie, czy był sprawdzony potencjał podajnika? No nie, bo monter stwierdził, że to tylko do licznika jest potrzebne i jak się nie będzie zgadzać, to se najwyżej Pan przestawi. I tak w przypadku kotła 15 kW potencjał podajnika wprowadzony 35, a rzeczywisty po zmierzeniu 17, a jeszcze ciekawsza rzecz była w tym 50 kW, potencjał wprowadzony 15 kg/h, a rzeczywisty 40!

Więc możecie sobie tylko wyobrazić co tam się działo, węgla na palnik przy ustawionej mocy 30 kW było podawane tyle, co dla 80 kW i to już daje obraz rozpaczy i przerażenia w oczach nieświadomego użytkownika, który oparł się na zaufaniu do instalatora, a potem pozostawionego samemu sobie

Edytowane przez Jockey
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisanie protokołu odbioru takiej instalacji i zapłata to powinna być po tygodniu pracy kotła.

Tak jeszcze wracając do instalacji sterownika. To procedura doboru powietrza dla zadanej modulacji jak zrobiłem na jednym ze swoich filmów, to powinna być automatyczna. Wspomagana przez sterownik z nadzorem. Taki kreator który można uruchomić i przeprowadzić strojenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Jockey napisał:

Na poprawną pracę kotła ma wpływ wiele czynników i do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie, nie ma jednego złotego środka i wymaga to zapoznania się z zestawem kotła, czyli palnikiem, podajnikiem, dmuchawą, instalacją itp.

Dla nowych palaczy, powyższe zdanie jest największą zmorą. Ja to zrozumiałem kiedyś, po kilkuset odwiedzinach w kotłowni. Każdy myśli, że wciśnie przycisk ON i pójdzie do salonu na piwo. Niestety, musi przenieść całe zapasy złotego lub bezbarwnego  trunku i zostawić w kotłowni.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkwapisz  to są właśnie podstawowe parametry . Prawidłowy przesyp oraz prawidlowa kalorycznosc A na koncu prawidłowe powietrze . Sterownik na podstawie tego jak go informujemy ile ma podac tyle podaje . Oblicza to z przesypu i kalorcznosci . Naszym zadaniem jest dostarczyc odpowiednia ilość powietrza do tego . I dla tego mowie ze robisz magię . Bo starasz się palic na wysokiej modulacji co jest zbedne . Mozna puścić palnik nisko i jak nie będzie musiał nie podskoczy nawet do 20% modulacji . Jeśli już musisz go zblokowac to go zblokuj na takim zakresie by nie przebijal . Trudno instalacji nie poprawisz sterownikiem . Z ciekawosci poprosze O foto palnika . Z tego co mi się zdaje po twoich ustawieniach bedzie tam maly krążek żartu A reszta to popiół . Mogę się mylic czemu nie ,jednak mam takie przeczucie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lenino , moim zdaniem sterownik pokazuje  modulację 27% i moc 5,6kW , ale prawdziwa moc będzie sporo większa o czym mogą świadczyć bardzo gorące spaliny ,  moc jest tak duża że kocioł nie nadąża odebrać z nich ciepła,

albo masz zasyfiony kociołek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyściłem go wczoraj wiec raczej czysty .@jolo747 co sugerujesz zrobić ?
W zasadzie to nie udało mi się zejść poniżej 100 stopni ze spalinami


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry  w sobotni poranek. Pytanie do kawy.  Czy przewód od pogodówki można przedłużyć?  Oryginalnie ma 5 metrów , i to raczej nie starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, choć pewnie będzie to wymagało korekty wskazań czujnika temperatury. Zamiast przedłużać, lepiej wymienić na inny dłuższy przewód o nieco większym przekroju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się obawiałem. Może warto napisać do producenta z zapytaniem. Dzięki za odpowiedź.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Lenino napisał:

Czyściłem go wczoraj wiec raczej czysty .@jolo747 co sugerujesz zrobić ?
W zasadzie to nie udało mi się zejść poniżej 100 stopni ze spalinami


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

zdjęcie paleniska przy mocy 50% (po 30min w tej mocy ) by coś podpowiedziało, i zdjęcie panelu w tym samym czasie, moc palnika,moc kotła,korekty ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, pochłaniacz napisał:

Tego się obawiałem. Może warto napisać do producenta z zapytaniem. Dzięki za odpowiedź.  

Najpierw sprawdż, czy w opcjach sterownika jest funkcja korekty/kalibracji czujnika temp. zewnętrznej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też racja. Czyli piwko i do kotłowni  :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydlužaj bez stresu.Solidnym drutom i z dobrym polaczeniem.Korekty sa w menu diagnostyka,predlužalem o 5m i korekta nie potrzebna.

Ostrožnie kreczaj szrubiki na plytce czujnika.Ja uskodzilem poleczanie na spodu. :-)

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki :)   Muszę kupić czujnik spalin, więc przy jednej przesyłce kupię też pogodówkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak, to poproś o podłączenie kabla o takiej długości, jakiej potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie takie zapytanko dla czego mi pokazuje na grzejniki 60 jak mam ustawione 35 czy wymagany jest silownik do zaworów 4d by wskazywało poprawnie

20191214_132548.jpg

20191214_132605.jpg

Edytowane przez marcin91280
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jaka Nie mam silownik tak będzie wskazywać czy wystarczy ręcznie przymknąć zawór by wskazywało właściwie 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz sterowanie ręczne więc musisz ręcznie ustawić temperaturę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy warto zainwestować w silownik ja się ma termostaty na grzejniki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, bryan64coll napisał:

@marcin91280bez siłownika mieszacza temperatura na wyjściu na grzejniki będzie zależna od temperatury na kotle.

Nie wprowadzaj w błąd, temp na grzejniki będzie uzależniona od położenia mieszacza a nie temp na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.