Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Zrób potencjał podajnika tak jak liczy to Jockey i będzie ok.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn {blokuje wstep slimaka}.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, SlawekOrfi napisał:

Zrób potencjał podajnika tak jak liczy to Jockey i będzie ok.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

9 minut temu, SlawekOrfi napisał:

Zrób potencjał podajnika tak jak liczy to Jockey i będzie ok.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Trza będzie chyba.Tylko że jak wyjdzie nawet róznicy 2kg to i tak sterownik pokaże dalej te 29 kg albo 32 kg na dobę.Pisałem już wyżej.Spalanie przebiega normalnie.Nic nie dymi i nie spieka a w kotle czysto.Jockey dużo mi pomógł i gddy już miałem wstawić końcowe ustawienia to numer wyszedł ze spalaniem nieprawdziwym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darko kolega miał podobny w seko Max le 14kw. I okazało się że ślimak od popielania się zablokował. Gdy podawał węgiel to na końcu robił obrót do tyłu czuli mniej węgla podał a sterownik policzył dawkę. Sprawdź se śrubę od popielania czy nie jest zablokowana popiół mocno się tam ubija. Plum ma czujnik obrotu i wywali alarm a w skzp02 nie ma tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam pany pomoże ktoś ustawić jestem ciemny w te sprawy to mój pierwszy sezon z kotłem chawira 90m kocioł 14kw teraz mam takie ustawienia retorta obkopcona i trafiają się małe niedopalki 

20191208_092047.jpg

20191208_092056.jpg

20191208_092137.jpg

20191208_092152.jpg

20191208_092159.jpg

20191208_092321.jpg

20191208_091948.jpg

20191208_092006.jpg

20191208_092016.jpg

20191208_092025.jpg

20191208_092035.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, YaroXylen napisał:

Witam.

Na początek ... modulacja max.50% modulacja min10% do tego tabletkę na uspokojenie albo inne ADHD dla SIEBIE  .... i daj czas sterownikowi ...włącz sobie kilka dobrych filmów i dopiero rano zobacz do kotła i na wykres sterownika i daj znać na forum....

A jeszcze jak jest bardzo bezwładny kocioł to dynamika modulacji na 1

Mówię Tobie....naprawdę pomaga..

YARO.

 

Witam, dynamika jest ustawiona na 1. Ale po zdjęciach, które tu widzę, nie tylko ja mam taki problem. Sinusoidy o dużej amplitudzie na wykresach pokazują, że sterownik nie potrafi ustabilizować temperatury na zadanym poziomie.

Kociol_08_12_2019.thumb.jpg.945882343b74fad98a05e8c4fe45a85a.jpg

Można przycinać zakres pracy sterownika, ale wtedy dochodzimy do sytuacji w której jest to nastaw ręczny.

Moje podejście jest teraz takie, że zamiast tylko przycinać zakres modulacji, to przycinam go, a potem skaluję na zakres 10-100. Np. jeżeli na 50% miałem dmuchawę 30, to tę wartość ustawiam teraz na 100. Przy tych 50% odczytuję wartość mocy i ustawiam ją jako maksymalną moc kotła

Dziwię się jednak, że sterownik nie jest w stanie ocenić układu którym steruje. Dla mnie procedura wstępnej kalibracji powinna wyglądać następująco:

  1. Sterownik ustawia modulację minimalną i odczekuje na ustabilizowanie się temperatury
  2. Sterownik ustawia modulację na 100% i tak jedzie do uzyskania temperatury zadanej.
  3. Sterownik ustawia modulację minimalną i odczekuje na ustabilizowanie się temperatury

Taka odpowiedź impulsowa układu. Wada tego rozwiązania jest taka, że to działa przy stałym odbiorze ciepła. Ale w tym momencie sterownik powinien jako tako "wiedzieć" jak sterować piecem. U mnie przestrzeliwuje w jedną i drugą stronę. Zresztą widać to dobrze na wykresie. Śliczne sinusoidy. U innych też takie są, tylko bardzo często poprzycinane przez ograniczenia modulacji

A te trochę dłuższe stany stabilne, po których na chwilę sterownik wyłączył piec, to ładowanie CWU

Edytowane przez mkwapisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin91280 Dal bym oczko wiatru dla 10%mocy w gore.Na palniku wyglada na dužo wegla.Przy sredniej mocy 28% dodalbym dolne powietrze.

@mkwapisz  Przeplyw wode przez kociol,može powietrze.Linia temperatury kotla,to masakra.Može pompki na wiekszy bieg ustawič,nie uzupelniony twoj profil,instalacja jest tajemnica?Tylko kociol to za malo info do radzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, mkwapisz napisał:

Np. jeżeli na 50% miałem dmuchawę 30, to tę wartość ustawiam teraz na 100. Przy tych 50%

I tu jest błąd . Tak ustawione powietrze będzie powiedzmy dobre do zakresu 50% , reszta zakresu będzie bogata w paliwo . Co za tym idzie zdobi się duzy kopiec który przy niższej modulacji będzie tylko dokładany i powolnie spalany.

51 minut temu, mkwapisz napisał:

Przy tych 50% odczytuję wartość mocy i ustawiam ją jako maksymalną moc kotła

Tym się ratujesz . Z tym ze palnik ma swoj zakres zaweglenia . Tu kolejny problem by go nie odkryć za bardzo . Ot by nie uciekalo powietrze ponad zarem .

 

51 minut temu, mkwapisz napisał:

Dziwię się jednak, że sterownik nie jest w stanie ocenić układu którym steruje

Sterownik sobie dobrze radzi z ukladem pod kilkoma warunkami . 

Prawidlowe nastawy czyli moc kotla a w zasadzie palnika . Prawidłowy przesyp , kalorycznosc no i powietrze . W tedy sterownik potrafi pracować tak jak powinien . I kolejna sprawa to instalacja . Sterownik chce pracować dobrze jednak przy weglu generowanie i zejscie z moca nie jest tak krótkotrwałe jak przy innych paliwach . Gdy pojawi się nam instalacja która nie radzi sobie  Z tym to winimy w pierwszej kolejności sterownik . I klikamy by to poprawic a problem zamiast znikac się nam pietrzy . U Ciebie ewidentnie widac problem z przeplywem wody . Powrót jest pewnie bardzo zimny i zalewa kociol który przed chwilą dobił do zadanej.

Edytowane przez FAFAŁ
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno locioł jest zalewa zimną wodą z powrotu.Zapewnij max, różnicę zasilanie -pawrót  ok. 5 st. ,a kocioł będzie pracował stabilnie.

Sterownik to tylko urządzenie sam nie jest inteligetny, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki pracy ,a odwdzięczy się stabilną pracą .

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, bercus napisał:

@marcin91280 Dal bym oczko wiatru dla 10%mocy w gore.Na palniku wyglada na dužo wegla.Przy sredniej mocy 28% dodalbym dolne powietrze.

@mkwapisz  Przeplyw wode przez kociol,može powietrze.Linia temperatury kotla,to masakra.Može pompki na wiekszy bieg ustawič,nie uzupelniony twoj profil,instalacja jest tajemnica?Tylko kociol to za malo info do radzenia.

Posiadam zawór 4d pompke do co ustawioną na 1 .2 pompka do cwu ustawioną na 2 dmuchawa 70w  7grzejników żeliwnych 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin91280 powietrze maksymalne możesz dać więcej . 36 tak na próbę . Na tyle żeliwnych grzejników ta pompka daje rady przy pierwszym biegu ? Może ja dać na dwa I zobaczyć jak będzie rysowal się wykres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki sprawdzę 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, darko240973 napisał:

Witam.Panowie co można zrobić z błednym wskazaniem spalania dobowego.Resetowałem sterownik do ustawień fabrycznych i nic nie pomogło.

jaki masz czas podawania ? posłuchaj jak rusza twój silnik , jeśli dynamicznie(w momencie) to ok , a jak słychać że się rozpędza  to znaczy że pewnie kondensator słaby i silnik przy krótkim podawaniu nie będzie uzyskiwał pełnej prędkości ,stąd możliwy błąd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że oczekujemy zbyt wiele od sterowników  ( nie tylko SKZP ) , a  tymczasem to tylko urządzenie i pracuje tak , jak go zaprogramujemy.

Uwagi Kolegów FAFAŁ i szelest  należałoby  umieścić gdzieś w widocznym miejscu na górze tematu tak , aby były ogólnie dostępne.

Edytowane przez Jasa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, FAFAŁ napisał:

@marcin91280 powietrze maksymalne możesz dać więcej . 36 tak na próbę . Na tyle żeliwnych grzejników ta pompka daje rady przy pierwszym biegu ? Może ja dać na dwa I zobaczyć jak będzie rysowal się wykres.

Zwiekszylem pompke co na 2 ale mi przelewa wodę z naczynia czy to normalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jolo747 napisał:

jaki masz czas podawania ? posłuchaj jak rusza twój silnik , jeśli dynamicznie(w momencie) to ok , a jak słychać że się rozpędza  to znaczy że pewnie kondensator słaby i silnik przy krótkim podawaniu nie będzie uzyskiwał pełnej prędkości ,stąd możliwy błąd 

Kondensator wymieniony i jest ok silnik działa poprawnie.Jeden z kolegów podsunął mi pomysł.Ja mam dodatkowy ślimak do odpopielania i się zabił mocno tzn chodził i oddawał popiół ale cofał się do tyłu bo mu cieżko było.Cały mechanizm jest razem zasprzęglony i cofał tez podajnik.Prawdopodobnie to było lub jest przyczyną.Teraz sprawdzam a nic nie zmieniałem i jest inaczej na palniku.Pierwszy raz mi się tak zdarzyło z tym zabiciem.Mam kocioł trzy lata a tu się tak zmieliło że popiół jak mąka się zrobił.Dam znać a napewno sprawdze jeszcze raz potencjał bo może już wcześniej powoli inaczej już był podawany wegiel.Teraz czescjiej trzeba bedzie przy opróżnianiu worka przepchać tam w okolicy ślimaka od popiołu.Pale kgm gold i pewnie sie spala w pył i tak sie zrobiło.Numer niezły.Pisałem że węgiel na zuzycie w zbiorniku jest ok a na sterowniku 32 kg co nie chciało mi się wieżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcin91280

O. ile poszlo tej wody , jak ono jest wysoko pomiędzy najwyżej zamontowanym grzejnikiem lub cw .  Woda poszla bo tez pompa mocniej podaje , a poziom był dolany do 1 biegu.

Gdyby Ci zapadal się kopiec zmniejsz powietrze o 1 sorki zapomniałem dodac :).

@Jasa E tam takie to mądrości same przychodzą po którymś tam setnym dreptaniu do sterownika . Żeby nie było ideału nie mam :) no i przez to doradzanie też wpadlem na genialny pomysl , hmmm może coś udoskonale :) tak udoskonalilem że tydzień już kalibruje na nowo .

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie wylalem 10l wiadro ale jeszcze woda leci

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mkwapisz napisał:

Sinusoidy o dużej amplitudzie na wykresach pokazują, że sterownik nie potrafi ustabilizować temperatury na zadanym poziomie.

Dziwię się jednak, że sterownik nie jest w stanie ocenić układu którym steruje. (...) U mnie przestrzeliwuje w jedną i drugą stronę.

A te trochę dłuższe stany stabilne, po których na chwilę sterownik wyłączył piec, to ładowanie CWU

Praca automatu sterownika nie opera się prognozie i przewidywaniach a na twardych odczytach z czujników i ster reaguje zwiększeniem czy zmniejszeniem mocy zależnie od tego co odczyta. Jeśli więc odczyty mocno pływają (bezwładność układu) to i sterownik tak samo będzie reagował. A same odczyty zależą już od tego co się dzieje w instalacji a nie od sterownika. Sam zauważyłeś że lepiej to działa jak załączy się pompka od CWU. Po prostu większy jest wtedy przepływ wody przez kocioł i stabilniejsze odczyty temperatur zasilania/powrotu, zmniejsza się bezwładność układu a więc sterownik reaguje lepiej.

Jeśli nie masz (tak myślę) dodatkowej pompki na powrocie z 4D (jeśli nie pomyliłem Cię z kimś innym) to ustabilizowanie układu możliwe tylko poprzez pompkę CWU włączoną na stałe ale niesie to ze sobą oczywiste niedogodności więc jednak bym proponował pomyśleć o dodatkowej pompce.

BTW przy tak działającej instalacji jak na foto, poprawne ustawienia parametrów spalania wg mnie będą bardzo ciężkie o ile w ogóle możliwe. Nawet jak ustawisz dobrze parametry dla kilku stopni mocy to w modulacji moim zdaniem wszystko się rozjedzie i może kopcić.

Edytowane przez krisgie
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, marcin91280 napisał:

Zwiekszylem pompke co na 2 ale mi przelewa wodę z naczynia czy to normalne

Jesli glowice,to 1 grzejnik powinnen byč otwarty na full.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki pomogło 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, SlawekOrfi napisał:

Zrób potencjał podajnika tak jak liczy to Jockey i będzie ok.

 

Jeśli już palimy, to myślę że można potencjał podajnika obliczyć prościej.

X - czas zliczony z pracy podajnika (okno informacje) Y-opał spalony w ciągu doby z okna Palnik Z szukany podajnik

Y(kg) / X(sek)= Z (kg/sek)  Z*3600 =Z(kg/h)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.