Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

riva trzeba dowiercić otwór ,u mnie też się krzywo pali 

marek ,jak wpiszesz mniejszą moc kotła to węgla będzie mniej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo dalej sadze duża temp spalin 120/140 ciężko dochodzi do zadanej No moduluje masakra , Zaeksperymentowalem dałem max kalorycznosci i korekta -14 a tu dalej zaduzo na palniku moc wpisana 25 kw . Jak by dać to co ma być z kalorycznosci powiedzmy 27 MJ to napewno by przesypywał ?

jolo to ile wpisać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 5 dniach zabawy, dzisiaj zrobiłem kompletny restart konfiguracji sterownika. Tym razem ustawiłem wszystko nominalnie, bo ostatnie moje korekty były takie, że jakoś to działało, ale wskazania były całkiem odlotowe.

Celem było ograniczenie odstawiania się kotła, tzn. aby nie przekraczał 5C ponad nastaw. Bezwładność kotła jest po prostu masakryczna. Tak wygląda przebieg bez ograniczenia modulacji. Jest albo 100 albo 10 a za chwilę 0.

bez_ograniczenia.thumb.jpg.a62203be11d79210029f7ed7ecb51d54.jpg

Zakres pracy ostatecznie przyciąłem do zakresu 20%-55%. Niestety inaczej nie jestem w stanie wyregulować całości aby osiągnąć w miarę stabilny stan. Poniżej wykres, w końcówce włączyła się pompa cwu i całą prezentację trochę popsuło.

z_ograniczeniem.thumb.jpg.be29399f94210220b5a6156d23a09084.jpg

Temperatura zadana to 60. Widać że kocioł grzeje na maksymalnej modulacji (przyciąłem po drodze najpierw do 60%), osiąga zadaną temperaturę i spada na minimalną modulację. Od tego czasu temperatura kotła rośnie jeszcze przez ponad 20 min! Potem przez podobny czas spada, a sterownik reaguje dopiero gdy dochodzi do temperatury zadanej. Niestety, bezwładność robi swoje i temperatura spada jeszcze o 6 stopni w około 15 min, mimo że kocioł pracuje z maksymalną dopuszczalną mocą (55%).

Całość lepiej pracuje gdy zamiast 60C dam 55C jako temperaturę zadaną, bo wtedy mogę bardziej otworzyć zawór 3d. Czy ten sterownik da się ustabilizować? Ma ktoś jakiś pomysł? Oczywiście bez przerabiania instalacji, a raczej samym ustawieniem sterownika.

Próbowałem z różnymi ustawieniami modulacji od 1 do 7. Na 7 sterownik szybciej zmienia modulację i są mniejsze przestrzały.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, FAFAŁ napisał:

@pochłaniacz to jak podnosi temperature też nie jest dobry wyznacznik . Bardziej sugerował bym się spadkami i jak kocioł na  nie reaguje . Powiedzmy spadek od zadanej 1.5 i powolne podbicie temperatury będzie lepsze niż spadek 4 i rakietowe osiagniecie zadanej .

Jak sobie wykres plynie spokojna fala to jest ok . Jak jest z tatrami już nie jest dobrze . Trzeba tak kombinować by sterownik pracował w swoim zakresie . Ustawienie modulacji np 10-100 . A na wykresie widać że on sobie pracuje 15-40 . I to jest doba praca . Gorzej jak widać 10-60 i zaś spadek do 10 . Wtedy zbyt gwaltownie reaguje ster I nam szaleje . Tu w duzej mierze psuje prace kotla woda przez niego plynaca . Okazuje się najczesciej ze plynie zbyt wolno . Co za tym idzie ster dobija i za chwilę znów dostaje zimnej wody . Dobry przypływ to już połowa sukcesu nawet na prostej czy z wadami instalacji.

No raczej to Alpy są :D   

1575668929783343323396.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czeklista

1) uszczelnienie palnika retorty, wklejenie korony palnika lub zaślepki palnika rynnowego,sprawdzenie drożności kanałów powietrza sprawdzenie i uszczelnienie ewentualnych nieszczelności 

2) wykonanie próby przesypowej, potencjału podajnika i wpisanie właściwe wartości w pozycji potencjał podajnika 

3) sprawdzenie i wpisanie poprawnej wartości kaloryczności opału , najlepiej z certyfikatu jakości 

4) sprawdzenie zakresu działania dmuchawy w zakładce diagnostyka, ustalić minimalny% powietrza który dociera do korony palnika i powietrze maksymalne ( w tym momencie taki% przy którym dmuchawa już nie przyspiesza),jeśli jest przesłona dmuchawy ustawiamy na 50%

5) sprawdzenie w dokumentacji  i wprowadzenie do sterownika maksymalnej mocy palnika 

6) sprawdzenie w dokumentacji maksymalnej mocy kotła i ewentualne ograniczenie maksymalnej modulacji do możliwości odbioru wymiennika lub do wartości preferowanej przez użytkownika (maksymalnej wartości potrzebnej do ogrzania budynku) przyjmujemy niższą wartość 

7) ustawienie w sterowniku wszelkich korekt opału i powietrza na 0, ustawienie minimalnej modulacji na 15%,ustawienie zadanej temperatury kotła na 55-60%,wyłączenie przedmuchu gdy podaje,wydłużenie częstotliwości czyszczenia palnika do 2 godzin,

7a) wymiana lub wykonanie deflektora z cienkiego naczynia nierdzewnego

8) rozpalenie kotła do uzyskania temperatury zadanej i utrzymania jej przez 2 godziny, od tego momentu nie dotykamy parametrów związanych z paliwem, korekty paliwa,potencjału podajnika i kaloryczności opału(uznajemy je za prawidłowe) 

9) regulacja wysokości kopca na palniku (retorta 3-4cm)  jedynie przy użyciu parametru powietrze minimalne i powietrze maksymalne ,sprawdzenie obecności niespalonego węgla w popiele ,regulacja powietrza maksymalnego na podstawie obserwacji płomienia (maksymalna wartość gdy płomień zaczyna się "strzępić"), regulacja wysokości deflektora tak aby tylko końcówki płomieni na maksymalnej zadanej modulacji do niego docierały 

tak na początek ,

proszę o pomysły, zmiany, wnioski,

może wspólnie jakoś ?!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, mkwapisz napisał:

 Czy ten sterownik da się ustabilizować? Ma ktoś jakiś pomysł?

 

Tu raczej instalację i kocioł trzeba ustabilizować, a nie sterownik.Moim skromnym zdaniem oczywiście 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, sterownik i instalacja to w tej chwili całość. Instalacji stabilizować nie mogę. Jest jaka jest, chyba że ją przerobię (sprzęgło, pompa kotłowa), ale to raczej na tę chwilę odpada.

To sterownik powinien wyliczyć odpowiedź układu i dostosować się do niego. Albo automatycznie, albo nastawami. Ma do tego dane, bo pokazuje je na wykresie. Skora ja je potrafię odczytać, to tym bardziej sterownik może modyfikować swoje zachowanie na ich podstawie IMHO

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pochłaniacz napisał:

No raczej to Alpy są :D   

1575668929783343323396.jpg

Fajne te alpy . :) widocznie widać że kocioł sam sobie dobiera modulacje . Linia temperatury kotla niemal prosta . Teraz tylko zlapac minimum modulacji i można iść na plaski wykres . Srednia 33 biorąc polowe i bedzie plasko z rzadkimi podskokami na dogrzanie ubytków .

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, FAFAŁ napisał:

Srednia 33 biorąc polowe i bedzie plasko z rzadkimi podskokami na dogrzanie ubytków .

Sterownik podobne średnia z 12 godzin, więc nie połowa z tego tylko niech wprowadzi 30 modulacje zbliżona do średniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno wydłuż czas przekroczenia zadanej temperatury, np 240 lub więcej w 2.31 można do 600 minut. Jeżeli będzie krótki i w tym czasie nie wzrośnie ci modulacja kocioł odstawia ci się ze względu na czas. Ja ustawiam sobie o 2 do 4 % mniej niż wychodzi mi średnia na sterowniku i mam coś takiego. Z tym że ja mam samo co bez cwu.

IMG_20191205_124441.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dlaczego jak temperatura jest osiągnięta to modulacja cały czas się utrzymuje na wysokim procencie.

I czy przez duży wiatr może wzrosnąć spalanie, u nas dmucha jak ***. Spalanie cały czas rośnie a temperatura na zewnątrz wcale nie taka niska.

 

SKZP zrzut1.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy dużym wietrze spalanie rośnie tak samo przy dużej wilgotności powietrza a modulacja nie zaczęła spadać ponieważ to zależy od zapotrzebowania instalacji na ciepło czyli jak instalacja pobiera dużo ciepła to modulacja się utrzyma żeby zapobiec spadkowi poniżej zadanej na kotle nawet jak przebił trochę powyżej zadanej nie wiem czy jasno to wytłumaczyłem

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy przy danych mocach temperatura pozwoli dochodzi zadanej i lekko przestapi,algorytm nie ma potrzeby szybko obnižač modulacii,bo ponownie musial by gonič szybki spadek temperatury.Zapotrzebowanie na odbior ciepla jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, mkwapisz napisał:

Oczywiście bez przerabiania instalacji, a raczej samym ustawieniem sterownika.

Witam.

Na początek ... modulacja max.50% modulacja min10% do tego tabletkę na uspokojenie albo inne ADHD dla SIEBIE  .... i daj czas sterownikowi ...włącz sobie kilka dobrych filmów i dopiero rano zobacz do kotła i na wykres sterownika i daj znać na forum....

A jeszcze jak jest bardzo bezwładny kocioł to dynamika modulacji na 1

Mówię Tobie....naprawdę pomaga..

YARO.

 

Edytowane przez YaroXylen
korka
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.panowie na podstawie tego wykresu czym jeszcze regulować kocioł żeby to się wyprostowało?(wykres)

 

20191207_144055.jpg

20191207_144110.jpg

20191207_144817.jpg

20191207_144804.jpg

20191207_144213.jpg

20191207_144204.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe i kilka kilka razy tu pisane.Powietrze dobierz dla ilosci opalu.Nie wiem jaki wiatrak,no -10/40 (može dobro tak to wyglada) nie odpowiedne do 35W,nie odpowiedne do 75-80W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatrak to wpa06 75wat .na palniku nie dopala groszku z prawej strony.masz zdjęcie na modulacji 45proc.i jest korekta plus 5 na modulacji 50proc.

Co zmieniać? Potencjał16kg /godz 

Paliwo 23mj/kg.czas pod w aùto 4

20191207_154445.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Trolik76 napisał:

Witam.panowie na podstawie tego wykresu czym jeszcze regulować kocioł żeby to się wyprostowało?(wykres)

witam.

Średnią sterownik wylicza, 13% ustaw max modulacji 30%! minimum 10% , czas przekroczenia 60min..........wolniej spalaj.....  i zostaw popatrz co się będzie działo

I kocioł wyczyść bo masz strupy z zeszłego sezonu :-))))

YARO

Edytowane przez YaroXylen
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnia 10 min. za dužo,40 max tež za dužo.Na palniku masz spieki i niedopalony bedzie može skoksowany i potym schladzony dužym powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekornie zadam pytanko: 

Czy ktoś porównywał spalanie dobowe w opcji modulacji 0-100 (ustawienie w pid i ster odstawia się a niebieski wykres jak " alpy ") i w opcji np. 10-30 ( praktycznie prosta kreska, bez odstawiania się palnika)?

Oczywiście przy porównywalnych warunkach pogodowych.

U mnie w opcji "z alpami" spalanie niższe o  ok.1,5 kg.

Ciekawe jak wygląda to u innych 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.ustawiłem jak pisałeś yaroxylen.poobserwujè do jutra ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu wyjaśniłem wysoka temp spalin z jaką się borykałem ponad tydzień. Ktoś tu kiedyś na forum pisał aby zaślepić dziury w kanale powietrznym. Po zdjęciu dmuchawy owszem były 3 dziury i 2 zaślepiłem sylikonem. I to straszny błąd. Temp spalin wysoka, kocioł pracował bez odstawiania a w środku zarośniety jak by z pół dnia w podtrzymaniu siedział.

Człowiek uczy się na błędach. Wygląda na to, że wszystko wraca do normy. Jedynie jeszcze kaloryczność opału coś mi nie pasi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, aikon91 napisał:

W końcu wyjaśniłem wysoka temp spalin z jaką się borykałem ponad tydzień. Ktoś tu kiedyś na forum pisał aby zaślepić dziury w kanale powietrznym.

Witam.

A czy na pewno chodziło o temperaturę spalin? a nie podajnika? Bo aż mi się nie chce wierzyć..... Aczkolwiek wierzący nie znaczy wcale nieomylny...

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.