Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Czy sterownik wykorzystuje do obliczeń dane z czujnika powrotu ?  czy jest to tylko informacja dla użytkownika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystuje dane z każdych czujników. Np. czujnik powrotu do wykorzystania pompy kotłowej itd.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że czym zimniejszy powrót, tym większą mocą palnik robi. Może ma na to wpływ jakiś inny czynnik, ale przy pewnych temperaturach kotła, palnik pracuje różnymi mocami. Jedyną różnicą którą zauważyłem, jest właśnie temperatura powrotu. 

Z reguły wynosi ona ok. 51 stopni, ale często też spada do ok. 48 stopni. Powrót jest zabezpieczony przez obieg bojlera, i jak ktoś z domowników zażywa kąpieli, to wtedy ta temperatura znacznie spada. I nawet jak kocioł dojdzie do temperatury zadanej, a często nawet troszkę większej, to i tak modulacja potrafi być większa nawet do 10%, niż zwykle przy tej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jockey napisał:

 Kocioł odstawia się zawsze w 3 przypadkach, gdy którykolwiek z nich zostanie spełniony:

- po przekroczeniu zadanej o 5 stopni

- po upływie czasu określonego parametrem czas przekroczenia temp. zadanej

- po przekroczeniu temperatury ustawionej parametrem temperatura maksymalna

,chciałem liznąć pracy w modulacji jednak, jak ustawię krótki czas przekroczenia to mi przechodzi w czuwanie po czasie, jak ustawię długi czas to mi przekracza zadaną i też obcina, a jak ustawię bardzo długi czas (120min) to mi dobija do max 65stC i tez obcina, (przydała by się histereza w automacie) no chyba Że inne pomysły ? modulacja min 11% max 35% jak dam max więcej to mi bardziej przebija 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie siej herezji... Twoje wpisy pokazują, że nie rozumiesz podstawowych zasad pracy tego sterownika.

Histereza w automacie jest zupełnie niepotrzebna, bo niby do czego? Ustaw parametry spalania i pracy sterownika tak, jak trzeba, to kocioł zacznie w końcu pracować modulując mocą i dopiero wtedy będziesz wiedział o czym mowa... kocioł będzie trzymał cały czas zadaną, a wahania temperatury nie będą przekraczać jednego stopnia.

Bo w trybie automatycznym sterownik dąży do ciągłego utrzymywania temperatury zadanej. Temperatura kotła może oscylować wokół temperatury zadanej, nieznacznie ją przekraczając i spadając. Parametr MAX. CZAS PRZEKROCZENIA TEMP określa czas, po którym sterownik przejdzie w tryb czuwania, jeśli temperatura na kotle jest stale przekroczona (większa od zadanej o 0,5 °C).

Dopóki nie zmienisz swojego myślenia o "filozofii" pracy tego sterownika, to będziesz miał tak, jak do tej pory.

Edytowane przez Jockey
  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 2
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanko z rana na pobudzenie umysłu
Kupuję nowy groszek, jest wilgotny. Sprawdzam potencjał podajnika ważę mnoże wychodzi dana wartość. Załóżmy że 15 kg/godz
Zakładamy że kupiłem 2 tony i złożyłem w suchym ciepłym miejscu. Po jakimś czasie groszek wysycha. Ja cały czas nim palę gdzieś w podświadomości wiedząc że on wysycha i np teraz przesyp może być 14.5 kg/godz.
Jak de tego podchodzić. Czy powinno się co jakiś czas mierzyć potencjał, chociażby 2 razy (drugi raz gdy zauważymy że groszek wysechł)? Czy to może nigdy nie będzie jakiejś znaczącej różnicy. Jak wy do tego podchodzicie.

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie, w czasie zaniku prądu przy naszym sterowniku wystarczy posiadać agregat ze stabilizacja AVR, czy tu potrzebny jest agregat inwertorowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jockey napisał:

Histereza w automacie jest zupełnie niepotrzebna, bo niby do czego? Ustaw parametry spalania i pracy sterownika tak, jak trzeba, to kocioł zacznie w końcu pracować modulując mocą i dopiero wtedy będziesz wiedział o czym mowa... kocioł będzie trzymał cały czas zadaną, a wahania temperatury nie będą przekraczać jednego stopnia.

Bo w trybie automatycznym sterownik dąży do ciągłego utrzymywania temperatury zadanej. Temperatura kotła może oscylować wokół temperatury zadanej, nieznacznie ją przekraczając i spadając. Parametr MAX. CZAS PRZEKROCZENIA TEMP określa czas, po którym sterownik przejdzie w tryb czuwania, jeśli temperatura na kotle jest stale przekroczona (większa od zadanej o 0,5 °C).

czyli histereza jest 0,5 stC, dzięki 

wczoraj ustawiłem inny kocioł w hieterezę w 30min, a mój nie chce 

jeszcze jedno pytanie, czy u was sterownik  obniża modulację przed zadaną czy po zadanej, bo u mnie ewidentnie po (dynamika 2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, MarepP napisał:

Może coś takiego?
530b47c216e7151024e5b270fa753c43.jpg03213208572c6d4b5508bd7967781592.jpg

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka
 

Zastanawialem się nad tym, ale to tylko pod sam piec się podłaczy, a przy agregacie będzie zasilanie awaryjne w calym domu.

Więc prosil bym o opinie jakiego agregatu szukac do tego sterownika. 

Edytowane przez ByCygano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, jolo747 napisał:

czyli histereza jest 0,5 stC, dzięki 

wczoraj ustawiłem inny kocioł w hieterezę w 30min, a mój nie chce 

jeszcze jedno pytanie, czy u was sterownik  obniża modulację przed zadaną czy po zadanej, bo u mnie ewidentnie po (dynamika 2)

Nadal nic nie rozumiesz. Jakie znaczenie ma w trybie automatycznym 0,5 stopnia powyżej zadanej, od której naliczany jest czas przekroczenia, skoro kocioł może przekroczyć zadaną o 5 stopni i dopiero przejdzie w czuwanie??

Przy prawidłowej regulacji mieszanki paliwo/powietrze i właściwych innych ustawieniach, kocioł w normalnej pracy i przy ciągłych odbiorach czynnika grzewczego nie przekracza zadanej o 5 stopni. Jeżeli tak się dzieje, to do regulacji mieszanka paliwo/powietrze. Już Ci to pisałem kilka razy i teraz to właściwie nie wiem, po co piszę to po raz kolejny...

Z obserwacji tego wątku można śmiało napisać, że u użytkowników, którzy przeczytali Instrukcję obsługi ze zrozumieniem i przyswoili sobie zasady pracy SKZP 02, sterownik zawsze obniża modulację przed osiągnięciem zadanej, natomiast u tych, którzy Instrukcji nie przeczytali bądź jej nie zrozumieli, jest, jak jest...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NAPISAŁEŚ ,u użytkowników, którzy przeczytali Instrukcję obsługi ze zrozumieniem i przyswoili sobie zasady pracy SKZP 02, sterownik zawsze obniża modulację przed osiągnięciem zadanej, natomiast u tych, którzy Instrukcji nie przeczytali bądź jej nie zrozumieli, jest, jak jest..

a skąd sterownik wie czy przeczytałem instrukcję i że ma obniżać modulację przed osiągnięciem zadanej ? joke 

 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jolo747 Hehe,juž ci pisalem o opožnieniu spadku spalin w twoim wykresie.Kiedy sterownik obnižaje moc i palenisko sa dalej rozpedzawaje po 10-15 min,gdzie jest w tej chwili to obnižanie? Stale nie dobre dobrane powietrze/opal :-) 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak dalej pójdzie to urodza nam się bajki o sztucznej inteligencji w tym sterowniku . Oraz malutkich robocikach zmniejszajacych wielkość palnika :) .

Panie @jolo747 A Ty tylko opitoliles caly kociol "akumulatorami" I się dziwisz że masz jajca oraz zero modulacji :))). Wyjmij chociaz polowe tego a zobaczysz że da się modulacje okiełznać.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jockey napisał:

Z obserwacji tego wątku można śmiało napisać, że u użytkowników, którzy przeczytali Instrukcję obsługi ze zrozumieniem i przyswoili sobie zasady pracy SKZP 02, sterownik zawsze obniża modulację przed osiągnięciem zadanej, natomiast u tych, którzy Instrukcji nie przeczytali bądź jej nie zrozumieli, jest, jak jest...

Sterownik obniża modulację zanim osiągnie temperaturę zadaną, ale każdy system ma bezwładność. U mnie jest tak, że temperatura wody na wyjściu może rosnąć, mimo że piec chodzi już prawie na minimum i przestrzeliwuje temperaturę zadaną. Stąd też jest czas przekroczenia.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla moich postrzezien algorytmus naucze sa dla temperatury kotla i spalin liepiej trzymac zadana,kiedy ustawy i warunki sa dobre i przynajmniej dostaje k temu szansu.-Obnižaje moc poprzed osiagnieciu zadanej.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja się grzecznie zapytałem czy wasze sterowniki obniżają modulację przed osiągnięciem zadanej temperatury na kotle , bo mój nie,,, zaczyna obniżać  ją dopiero po przekroczeniu zadanej o ok 0,5stC , poniżej zrzuty (w odwrotnej chronologii)

bercus , mam szaro w piecu ,kopiec 3cm,brak węgla w popiele,minimalne spieki,niskie spalanie 12kg ,niepostrzepione płomienie,brak dymienia ,to co mam dodać węgla żeby spadał do popiołu czy powietrza żeby mi się kopiec zapadał?

max moc 40% ,

 ,cwu to temp w kotłowni ,domek to temp izolacji kotła ,a jakieś tam różnice miedzy kotłem a CO to jakaś usterka sterownika wejścia sterownika 

20191203_155205.jpg

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmień sobie dla porównania dynamikę na 4 (normalna wg. pierwszych wersji oprogramowania) lub wyżej i porównaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, jolo747 napisał:

Panowie ja się grzecznie zapytałem czy wasze sterowniki obniżają modulację przed osiągnięciem zadanej temperatury na kotle , bo mój nie,,, zaczyna obniżać  ją dopiero po przekroczeniu zadanej o ok 0,5stC , poniżej zrzuty (w odwrotnej chronologii)

bercus , mam szaro w piecu ,kopiec 3cm,brak węgla w popiele,minimalne spieki,niskie spalanie 12kg ,niepostrzepione płomienie,brak dymienia ,to co mam dodać węgla żeby spadał do popiołu czy powietrza żeby mi się kopiec zapadał?

20191203_155205.jpg

Pokaż jak wygląda kocioł w środku, jak wyglada palnik jakie masz ustawienia.  Moim zdaniem masz za wysokie powietrze w minimum co powoduje wypalenie opału. Później sterownik próbuje utrzymac temperaturę ale z racji że na palniku nie ma wystarczającej ilości opału zwiększa modulacje do momentu aż zrównoważy zapotrzebowanie na ciepło a że pewnie długo to trwa to obniża modulacje bardzo późno. 
reasumujac masz złe ustawienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ByCygano napisał:

A ja mam takie pytanie, w czasie zaniku prądu przy naszym sterowniku wystarczy posiadać agregat ze stabilizacja AVR, czy tu potrzebny jest agregat inwertorowy ?

Ja sprawdzałem wiosną z ciekawości na moim agregacie z avr i smigał bez problemów.

Zwykły chinol z netu. Sprawdzałem też na chińczyku z castiramy też z avr i też poszło

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.