Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

mazi2280 modulacja 15 - 80 żeby ustabilizować kocioł powinno być ok, ale powietrze o 1/3 w dół, o połowa wydaje mi się za duża ,żeby nie zaczął ci kopcić, z powietrzem stopniowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i ja swoją miske azora. Jest wyżej zamocowana od starego deflektora o 2cm i posiada większą średnicę o 4cm. Temperatura podajnika z sredniej 28 zeszła na 26.4 Zobaczymy jutro jak będzie w kotle97c2945a4f37e45060ce1de0b1cf0019.jpgbbd5231736fe7c980e53e9a2f33c4213.jpg42a3a45a36d246e6c4472d0567b43f3a.jpg0c66f7fb3f14fc629f6106d6c673dff0.jpg

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze to wygląda , dołożył bym jeszcze powietrze wtórne , u mnie przewierciłem podajnik pod kątem w stronę retorty ,otwór fi6, miała tam trafić rurka stalowa hamulcowa wygieta i skierowana nad żar , ale chwilowo nie posiadam , wiec dmucha całym otworem pod miskę 

tymczasem test 24 godzinny w zakresie mocy 25 -35% wykazał, za mało powietrza w tym zakresie ,kopiec urósł, pojawiły się niedopalone drobiny, średnia moc i spalanie na tym samym poziomie co w zakresie 12-25%, choć zostało jescze 12 godzin i wprowadziłem korektę powietrza na + 2 w zakresie 30% mocy 

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, jolo747 napisał:

...dołożył bym jeszcze powietrze wtórne , u mnie przewierciłem podajnik pod kątem w stronę retorty ,otwór fi6 

A to ciekawe... Gdzieś to przewiercił, daj no fotkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Pieklorz napisał:

 Oni tak zrobili z 12kW, gdzie siedzi najmniejszy palnik sv200-10 i podobny manewr jest w 19kW, gdzie siedzi palnik sv200-15 a mógłby spokojnie być 25 i miałby lżej.

Tak jak mówiłem, dzwoniłem do serwisu i z gościem nie mogłem się dogadac, dla niego moc kotła jest taka sama jak moc palnika i dowiedziałem się że do 19 kw i 24kw kładą te same palniki. Pamiętam że przy montażu palnik miałem opisany kredą 25 podejrzewam że mam 25 kw. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, bercus napisał:

Nie možliwe poprawic instalacii CO w sterowniku.Teraz chczesz poprawowac sterownik i nastepnie instalacii? Rozsadek mowi mi-zrob to odwrotnie.Zawsze bedzie cos za cos.Kiedy szybko spadnie modulacia,bedziesz miac czarno w kotle i ponowu tu pisac eeeeee,czarno,help...eeee dlugo dochodzi zadanej...

Owszem nie poprawisz instalacji ale możesz poprawić regulację sterownika. Uwierz nie będę pisał help bo wiem co od czego zależy i wiem, że jak sobie zmniejszę reakcję to magicznie nie przybędzie mi temperatury oraz, że jak wygaszę w 1 sec rozbuchany piec 50 kW to o czystości pieca mogę pomarzyć a nawet i komin oberwie zapewne (stąd wolę regulować powoli i w większym zakresie oscylacji np. 50C do 70C ale pracy ciągłej niż usilnie dążyć do idealnej wartości zadanej, której ciężko będzie osiągnąć stabilnie bez chociażby pompy kotłowej). 

 

Teraz mam bardzo niestabilną regulację - od 63C zadanej do ok. 80C po przekroczeniu. Wiem, że instalacja jest sub-optymalna a nawet wręcz skopana :) ale zamiast wydawać na start jakieś 10k na przebudowę po bożemu (zwiększyć moc grzejników, poprowadzić piony porządnie i zrobić rozdzielacz a może i dodać bufor ciepła i inne sterowanie pokojowe niż włącz wyłącz) wolałbym podregulować regulator tak by chociaż dojść z oscylacjami do poziomu 50-70C ale bez wygaszania. W ten sposób mogę sobie spokojnie odkładać kasę na porządny remont bez obawy, że mi rurki z tworzywa pękną z przegrzania (tak, ktoś zamontował rurki tworzywowe na wyjściu z pieca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2019 o 17:58, gmaj22 napisał:

Do @mazi2280 , @FAFAŁ, @freedi oraz do wszystkich, którzy mają proste instalacje CO grzejnikowe i CWU  na jednej pompie, bez 3/4 D i zastanawiający się, jak zadbać o powrót, nie goniąc pompy CWU non stop i nie bojąc się, że dzieci poparzą się gorącą wodą.

Jest na to dobry sposób, tańszy na pewno niż siłowniki i mieszacze oraz dodatkowe pompy.

Pompa obiegowa na powrocie, zasysająca z powrotów CO i CWU. Na trójniku do CWU dajemy zawór strefowy taki jak w kotłach gazowych. Od strony trójnika przed pompą  króciec AB, od zasilania CO - króciec A (ten, który jest normalnie otwarty) a od strony powrotu bojlera- króciec B (otwierany po podaniu napięcia).

Normalnie pompa zasysa z powrotu grzejników i zasilania kotła przez króćce A-AB dbając o powrót. W momencie podania napięcia ze sterownika (zasilanie pompy CWU) zawór przełącza się na obieg AB-B czyli tylko na czas ładowania bojlera, nie odcinając obiegu  grzejników. 

Proste i skuteczne, wymaga jedynie drobnej regulacji hydraulicznej. Można też zrobić z pompą na zasilaniu, jeśli ktoś ma obieg otwarty, a za nisko naczynie.

Mam ochronę powrotu zaimprowizowaną na szybko :)

 

powrót.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Deafnezz napisał:

A to ciekawe... Gdzieś to przewiercił, daj no fotkę. 

na tym zdjęciu otwór jest maznięty klejem, później go udrożniłem dochodząc do wniosku że jednak bez niego powietrza pod michą może być za mało ,kierunek wiercenia zgodny ze strzałką 

20191122_080334.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, jolo747 napisał:

nisko masz te spaliny, albo dobrze piec odbiera, albo coś z czujnikiem,za daleko od pieca,za płytko

Wczoraj miałem trochę czasu, wywaliłem czujnika z tej tulejki , zrobiłem otwór ok 5 cm w stronę pieca, owinalem go - profilaktycznie - taśmą aluminiową taka do kominków z klejem dwukrotnie , wstawiony , uszczelniony i pokazuje mi ok 15 - 18 stopni więcej. Przez tulejkę to gniazdo trochę przełamywał.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Mage napisał:

Owszem nie poprawisz instalacji ale możesz poprawić regulację sterownika. Uwierz nie będę pisał help bo wiem co od czego zależy i wiem, że jak sobie zmniejszę reakcję to magicznie nie przybędzie mi temperatury oraz, że jak wygaszę w 1 sec rozbuchany piec 50 kW to o czystości pieca mogę pomarzyć a nawet i komin oberwie zapewne (stąd wolę regulować powoli i w większym zakresie oscylacji np. 50C do 70C ale pracy ciągłej niż usilnie dążyć do idealnej wartości zadanej, której ciężko będzie osiągnąć stabilnie bez chociażby pompy kotłowej).

Teraz mam bardzo niestabilną regulację - od 63C zadanej do ok. 80C po przekroczeniu. Wiem, że instalacja jest sub-optymalna a nawet wręcz skopana :) ale zamiast wydawać na start jakieś 10k na przebudowę po bożemu (zwiększyć moc grzejników, poprowadzić piony porządnie i zrobić rozdzielacz a może i dodać bufor ciepła i inne sterowanie pokojowe niż włącz wyłącz) wolałbym podregulować regulator tak by chociaż dojść z oscylacjami do poziomu 50-70C ale bez wygaszania. W ten sposób mogę sobie spokojnie odkładać kasę na porządny remont bez obawy, że mi rurki z tworzywa pękną z przegrzania (tak, ktoś zamontował rurki tworzywowe na wyjściu z pieca).

Przestań sterować pompami on/off to i skończą się przekroczenia i zacznie się praca ciągła. Przy kotle 50 kW, takie sterowanie odbiorami poprzez wyłączanie pomp, zawsze będzie generować duże przekroczenia zadanej, a tym bardziej trzeba takiego rozwiązania unikać, mając rurki tworzywowe na wyjściu z kotła. Obieg kotłowy jest zrobić najprościej i to koszt tylko pompy, 2 zaworów, filtra, zaworu zwrotnego, kawałka rurki i robocizny.

Efekt taki, że będzie stabilna praca kotła bez takich przekroczeń zadanej, jakie masz teraz.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, freedi napisał:

Mam ochronę powrotu zaimprowizowaną na szybko :)

/foto ciach/

 

 

 

To widać, że na szybko :) Gdzie ZZ za pompą przewałową?

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jockey wczorajszy dzien pod wgledem stabilizacji pracy kotła był chyba najleszym od kiedy posiadam ten starerownik, zreszta widac to na wykresach kilka postów wyżej.I spalanie ładnie spadło.Niestety wczoraj w związku z tym iż po ingerencji instalatora dwa dni temu (tj.wypuszczenie rurek pod nowy grzejnik (jeszcze nie jest podlaczony) ,spuszczeniu i napelnieniu wody w ukłądzie zauwazylem ze w dwoch sypialniach piec mi nie dogrzewa grzejników. Są mocno letnie, wczesniej tego nie było. (grzejniki odpowietrzone)W zwiazku z tym ,co widac na wykresie około 21 -szej zmieniłem bieg na wyzszy na pompie dla tego obiegu. Grzejniki zrobily sie cieple. Stwierdziłem że zostawie tak na noc zeby system sie ustabilizował i zaczal pracować równie stabilnie.Jak widac nie wrocił. Fragment z  3 rano to moment kiedy wrocilem pompe na stare ustawienie ale jak widac dalej kreska temp.zadanej nie jest nadal taka prosta.(pik miedzy 4 a 5 jest zasadny-zmiana stref grzewczych)

Mam zatem pytania:

-wiem ze to nie na to forum ale czy podczas ww.ingerencji w układ mogło się coś zadziać że ostatnie grzejniki nie są dogrzane?Jak sie domyślam dwie nowe zakorkowane wiązki nie mają na to wpływu, ale może zalanie ponowne układu nie przebiegło tak jak powinno> Nie wiem, może ktoś z fourmowiczów miał podobny przypadek. Czy mozna podczas tego zabiegu coś spiepszyc..?:):) Ewidentnie widac że na dotychczasowym biegu pompa nie daje rady dopchać wody tylko dlaczego...nic sie nie zmieniło przecież

-czy na prace pieca w nocy (lekko "górzysta" temp.zadana) może w tym przypadku mieć wpływ jak widac spadek temp? (pomijam te fragmenty pików związane z pompą)

-a moze po prostu zostawić piec dzis przez cały dzień i obserwowac?Co nie zmieni faktu że nadal zostaje z problemem nie grzania ww. kaloryferów..:)

A już było tak pięknie..:) spalanie z 25,9 wzroslo do 29 :(

Screenshot_2019-11-22-09-25-06.png

Screenshot_2019-11-22-09-38-01.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZZ nie ma i nie będzie i nic się nie dzieje-ta mała cyrkulacyjna daje radę ,delte mam 2-3 st...szarpie mi temp na kotle bo mam głowice na wszystkich grzejnikach,a poza tym ta kotłownia jest przekombinowana i idzie do totalnej przeróbki,także zostaje tak jak jest :)

Ale dzięki za zwrócenie uwagi ... W nowej kotłowni na pewno będzie :)

Albo raczej zawó4r 4d.

pozdrawiam

Edytowane przez freedi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jockey napisał:

Przestań sterować pompami on/off to i skończą się przekroczenia i zacznie się praca ciągła. Przy kotle 50 kW, takie sterowanie odbiorami poprzez wyłączanie pomp, zawsze będzie generować duże przekroczenia zadanej, a tym bardziej trzeba takiego rozwiązania unikać, mając rurki tworzywowe na wyjściu z kotła. Obieg kotłowy jest zrobić najprościej i to koszt tylko pompy, 2 zaworów, filtra, zaworu zwrotnego, kawałka rurki i robocizny.

Efekt taki, że będzie stabilna praca kotła bez takich przekroczeń zadanej, jakie masz teraz.

Zgadzam się z tobą, że to by znacząco pomogło (eliminacja pracy włącz - wyłącz) ale na chwilę obecną nie za bardzo mam jak inaczej regulować temperaturą w domu (brak mieszacza z siłownikiem a do tego przerwy w grzaniu na wietrzenie domu).

 

Są teoretycznie głowice termostatyczne ale dom jest tak otwarty, że nawet jak skręcę w pokoju w którym wietrzę to 2 pokoje dalej się otworzy a zakręcanie i odkręcanie codziennie ok 20 głowic to lekkie przegięcie :)

 

Docelowo pojawi się regulacja elektroniczna na grzejnikach i w tedy piec będzie pracował cały czas a głowicami zajmie się automatyka domowa. Oprócz tego mieszacz z siłownikiem, pompa kotłowa, może bufor ciepła i zapewne popracowanie nad pionami / rozdzielaczem którego aktualnie nie ma w ogóle i nawet nie wiem jakimi labiryntami idą rurki w ścianach.

 

Póki co w miarę udaje się ogarnąć w pracy ciągłej ale i tak wolałbym ustawiać PID indywidualnie bo z tą nastawą dynamiki to trochę jak z rzutem nożem z zawiązanymi oczami - uda się lub nie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że ten parametr jest potrzebny dla osób nie znających PID ale nadal wolałbym móc przełączyć sobie jakieś opcje zaawansowane i ustawić dynamikę samemu :) 

 

Ponadto sądzę, że możliwość regulacji dynamiki czy też PID w zależności od stanu zewnętrznego byłaby niezłą opcją - jak są odbiory to dynamika inna a jak nic nie odbiera to też inna i dzięki temu kocioł bardziej się dopasowuje do sytuacji (są też regulatory adaptacyjne, które uczą się dynamiki obiektu i reakcji na dziwne stany albo fuzzy logic z możliwością definiowania reguł nawet prościej bo zrozumiale dla człowieka ale to już byłaby spora modyfikacja sterownika i nie wiem, czy Timel by był tym zainteresowany).

 

Tak jak pisalem - jeżeli Tomek byłby zainteresowany współpracą to chętnie pomogę (nawet za darmo) w rozwoju sterownika - nie oczekuję, że wszyscy zrobią mi świat lepszy - sam chętnie pomogę robić go lepszym :D

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany w pidzie nie moga ciebie pomocy.Musisz rozwiązać przyczynę, a nie konsekwencje.Sterowniki sa zawsze univerzalne,nie sterownika szytego na miare každemu(do každej skopanej instalacii).Popatrz tu,každy timela može obslužyč,kiedy ma instalacii dla kotla automatycznego.Kiedy zdemontujesz smiecucha i tylko dajesz  podajnikowiec,zarobisz siebie na problemow.Tak bylo i bedzie.Sam tež przerabialem,kosztuje,no mam spokoj.

Nawet nikt ci nie broni w chiptunningu.Przerob swoj soft,kiedy jestesz ekspertem i bedziesz miac inst.poprawionu. :-)

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michaelkw to, że spalanie wzrosło, to nic nie znaczy, bo jest mocno wietrznie na dworze, a to zawsze powoduje wzrost spalania (u mnie). Parametrów spalania nie zmieniaj, jest nieźle. U Ciebie wszędzie są głowice, które się otwierają i zamykają wg potrzeb, więc to zawsze będzie miało odbicie w temp. kotła i wahaniach modulacji.

Skoro dołożyłeś 2 grzejniki i przestały Ci grzać dobrze inne, tzn. że trzeba przeprowadzić regulację hydrauliczną układu i poszczególnych grzejników lub ewentualnie dobrze odpowietrzyć. Dlaczego majster tego nie zrobił?

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mage napisał:

...nie oczekuję, że wszyscy zrobią mi świat lepszy - sam chętnie pomogę robić go lepszym :D

I to mi się podoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, bercus napisał:

Zmiany w pidzie nie moga ciebie pomocy.Musisz rozwiązać przyczynę, a nie konsekwencje.Sterowniki sa zawsze univerzalne,nie sterownika szytego na miare každemu(do každej skopanej instalacii).Popatrz tu,každy timela može obslužyč,kiedy ma instalacii dla kotla automatycznego.Kiedy zdemontujesz smiecucha i tylko dajesz  podajnikowiec,zarobisz siebie na problemow.Tak bylo i bedzie.Sam tež przerabialem,kosztuje,no mam spokoj.

Nawet nikt ci nie broni w chiptunningu.Przerob swoj soft,kiedy jestesz ekspertem i bedziesz miac inst.poprawionu. :-)

Chętnie przerobię tylko nie chcę hackować sterownika który mam od niedawna :) By napisać własny soft musiałbym zdjąć schemat i poznać procesor co jest do zrobienia przy czym zaczynałbym od zera bo oryginalnego softu bym nie mógł pobrać więc zamiast dodać 1 opcję musiałbym napisać każdą :) 

 

Ale tak jak pisałem - jestem chętny do współpracy nawet za darmo i jak Tomek będzie zainteresowany to chętnie popracuję wraz z nim i jego ludźmi nad usprawnieniami zarówno moimi jak i sugerowanymi przez innych. Porozumienie o tajemnicy (NDA) mogę podpisać :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, mlodypestek napisał:

Mam i ja swoją miske azoraemoji16.png. ?ciach?

Zamiast podprowadzać Azorowi, można wykorzystać ceramiczną miskę, np. podstawkę pod doniczkę. Nawet dziurki nie trzeba wiercić :)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, freedi napisał:

/ciach/ ta mała cyrkulacyjna daje radę /ciach/

Albo raczej zawó4r 4d.

pozdrawiam

A dlaczego miałaby nie dawać? Ona potrafi przewalić i 500 l/h.

4D? A jaki to kocioł będzie w nowej kotłowni?

Również pozdrawiam :)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Jockey napisał:

@Michaelkw to, że spalanie wzrosło, to nic nie znaczy, bo jest mocno wietrznie na dworze, a to zawsze powoduje wzrost spalania (u mnie). Parametrów spalania nie zmieniaj, jest nieźle. U Ciebie wszędzie są głowice, które się otwierają i zamykają wg potrzeb, więc to zawsze będzie miało odbicie w temp. kotła i wahaniach modulacji.

Skoro dołożyłeś 2 grzejniki i przestały Ci grzać dobrze inne, tzn. że trzeba przeprowadzić regulację hydrauliczną układu i poszczególnych grzejników lub ewentualnie dobrze odpowietrzyć. Dlaczego majster tego nie zrobił?

jeden grzejnik i w zasadzie nie dołożyłem póki co tylko zrobiłem podejście. A przestały grzać dwa inne które już były.:)Ale to oczywiście wymagało spuszczenia wody i tutaj może dopatruje się jakichś przyczyn, tzn. po dopuszczeniu,może faktycznie odpowietrzenie ale to zrobiłem ze dwa razy i teoretycznie woda z odpowietrzników leci więc chyba jest ok. Regulacja hudraulczna (jesli masz na mysli tzw. kryzowanie) to nie było to ruszane wiec chyba nie powinno mieć wpływu .

Niestety majster zapadł się pod ziemie..:)

Co do tematu z pracą kotła, to ok, zostawiam jak jest-dziękuję .Może faktyczne pogoda wietrzna robi różnice. 

A z ciekawości czy puszczenie pompy na wyższy bieg poza początkowym "szokiem" dla kotła pod postacią szybszego przepływu wody przez układ determinuje jednak nowe nastawy w sterowniku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na proces spalania nie ma wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebna rada. Wracam dziś z pracy a w kotłowni dziwny swąd. Temp podajnika 66* i po otwarciu zasobnika dym. W koszu 100 kg węgla. O co chodzi ?? To ten wiatr, bo u mnie to łeb urywa. W dodatku na odludziu chałupa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.