Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

@ThomaSz Twoja propozycja może być ciekawa. Pytanie jak by się to sprawdzało w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lechumb napisał:

Sterowniki techa mają taki tryb serwisowy co daje możliwość ustawiania wielu parametrów. Tylko wielu tutaj tak jak i ja przesiadło się z techa lub innych sterów na timela. Prawda jest taka że ten sterownik jest naprawdę przyjazny dla zwykłego Kowalskiego. W techu to na Kowalskiego zostały przekierowane obowiązki programowania większości funkcji. Co przysparza mnóstwo problemów. Tech się tym nie przejmuje bo i tak ludzie kupią ze względu na ładny design. Pan Tomek i jego zespół stworzyli sterownik i testowali go na własnych instalacjach. Teraz słuchają naszych uwag wprowadzając kolejne ulepszenia dla naszej wygody. Stworzyli sterownik który trzeba uzbroić w podstawowe dane ( każdy wie jakie) a resztę załatwia algorytm.  A problemy z prostymi kreskami w 90% leżą po stronie złego dobrania kotła lub spartolonej bardziej lub mniej instalacji. A to o czym ty piszesz i co byś chciał to jest podobne do wymiany panewek ale od góry silnika zamiast od dołu gdzie najszybciej. Poza tym kilka postów wyżej jeden z kolegów prezentował swój prosty wykres i ma do ogrzania 500m2 i nie skarżył się na brak funkcji. 

Ale ja nie neguję tego, że ten sterownik można dopieścić do prostych kresek tak jak jest teraz tylko trochę mi się scyzoryk otwiera jak widzę voodoo sterownicze pod tytułem obniżenie parametru mocy kotła / wydajności podajnika i zabawa w oszukiwanie sterownika bo to voodoo można bardzo łatwo rozwiązać zmieniając nastawy PIDa i/lub wprowadzając różne nastawy dynamiki / PID w zależności od sytuacji z odbiorami.

 

Moje propozycje to dodanie tych opcji jako menu zaawansowane - w tedy każdy znajdzie to co potrzebuje. Ja bym mógł ustawiać PIDem w parę minut a inni mogliby dalej uprawiać voodoo tak jak to robią teraz bo nie postuluję by usunąć dynamikę tylko o to by obok niej dodać coś ala "dynamika użytkownika" i tam dać edycję PIDu dla tych co czują się na siłach by samemu ją ustawić.

 

Zgadzam się też, że stan instalacji stanowi 50-70% udanej regulacji ale nie każdy ma możliwość skucia 500m^2 instalacji i całej kotłowni by zrobić to po bożemu. Ja swoją instalację zastałem z zakupem domu i powoli będę ją przerabiał ale sądzę, że mógłbym ją doprowadzić do stabilności nawet teraz gdybym miał dostęp do parametrów a nie był ograniczony tylko wirtualnym parametrem dynamika.

 

Zapewne każdy z was głowił się czemu piec po dobiciu do zadanej i odcięciu CO/CWU nadal moduluje? Wynika to z wpływu członu "I" który zdążył się "naładować" i musi minąć trochę czasu (ustawionego w dynamice) by się rozładował i spuścił modulację co powoduje przebicie temperatury (u mnie na maksa o 12C z 63 do 75C) mimo, że wystarczyłoby albo zjechać od razu z modulacją do 5% i powoli ją podnosić przy braku odbiorów albo obniżyć wpływ członu "I" by tak długo nie trzymał lub zwiększyć wpływ członu "P" by wyhamował modulację jak uchyb przechodzi w drugą stronę. Nadal pewnie byłoby przeregulowanie bo piec ma bezwładność ale powinno być mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat teraz palę sztygarem premium i nie mogę zejść poniżej 20 procent , palnik się męczy . Jeżeli srednia wychodziła mi poniżej 20 procent wykres miałem taki.  To jest mój pierwszy sezon z kotłem z zasobnikiem kocioł malina 19 kw 5 kl palnik SV  200. Spaliny trochę niskie Ale jak podnoszę powietrze płomień się bardzo rwie, mimo to wszystko ładnie dopala.Szukam dobrego ekogroszku u mnie w okolicy. 

IMG_20191118_120218.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że masz taką modulację max na 60% z powodu palnika, na wyższej mocy szarpie płomień, bo palnik wchodzi na max obroty. Dzieje się tak dlatego, że dobrany został na styk. Oni tak zrobili z 12kW, gdzie siedzi najmniejszy palnik sv200-10 i podobny manewr jest w 19kW, gdzie siedzi palnik sv200-15 a mógłby spokojnie być 25 i miałby lżej.

Pytanie jeszcze jaki zamontowany wentyl i na jakim silniku

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Misiu napisał:

Akurat teraz palę sztygarem premium i nie mogę zejść poniżej 20 procent , palnik się męczy . Jeżeli srednia wychodziła mi poniżej 20 procent wykres miałem taki.  To jest mój pierwszy sezon z kotłem z zasobnikiem kocioł malina 19 kw 5 kl palnik SV  200. Spaliny trochę niskie Ale jak podnoszę powietrze płomień się bardzo rwie, mimo to wszystko ładnie dopala.Szukam dobrego ekogroszku u mnie w okolicy. 

IMG_20191118_120218.jpg

To co pokazałeś, to ewidentnie źle dobrane nastawy, zobacz sam, kiedy Ci przebija zadaną o 5 stopni i się odstawia?

Na mocy minimalnej.

Sterownik chciałby modulować i schodzi na najniższą moc, ale temperatura cały czas rośnie, bo moc minimalna, którą określiłeś jest wyższa od aktualnego odbioru instalacji. Poza tym do regulacji mieszanka paliwo/powietrze, jeśli płomień się rwie, to już jest znak, że powietrza jest niewłaściwa ilość.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockej, napisałem że przy mniejszej mocy poniżej 20 węgiel się " męczy" i pali mi się prze samej końcówce ślimaka, ciężko ustawić powietrze i wolę żeby mi się odstawił. Na palenisku od strony ślimaka zeslepilem jeden rząd a drugi rząd co drugi otwór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. Twój kocioł, Twoja sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nisko masz te spaliny, albo dobrze piec odbiera, albo coś z czujnikiem,za daleko od pieca,za płytko w czopuchu

dziś przestawiam piec w modulację 25-35% ciekaw jestem efektów 

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Mage napisał:

Właśnie chodzi o to by nie było super hiper turbo doładowania bo to powoduje przestrzelenie. Jak temperatura spada a instalacja jest bardzo bezwładna (jak moja) to wzrost modulacji powinien być bardzo bardzo powolny a nie siup i 100% a później następuje odcięcie i nagle piec o 15 stopni ponad zadaną wartością :)

Nie možliwe poprawic instalacii CO w sterowniku.Teraz chczesz poprawowac sterownik i nastepnie instalacii? Rozsadek mowi mi-zrob to odwrotnie.Zawsze bedzie cos za cos.Kiedy szybko spadnie modulacia,bedziesz miac czarno w kotle i ponowu tu pisac eeeeee,czarno,help...eeee dlugo dochodzi zadanej...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo474, czujnik spalin mam w mam w cybucha w tulejce cały się wmieścił. Chyba ta tuleja miesza, a cybuch oryginał dołączony przed producenta pieca. Zastanawiam się czy nie wywierce otworu i umieszczę go bez żadnej osłony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy

Czy po złączonym zdjęciu można wywnioskować że spalanie opału jest dobre czy do poprawy?Na tył nie patrzcie bo to pozostałość z kiedyś tam.

@Jockeydorzucam jeszcze wykresy z poprawką .wzmocnienie modulacji 4. Te dwa piki widoczne w ok.18 i 5 są uzasadnione.Tzn.wieczorem wycisza i się jedna strefa (dolny poziom) i włącza górna sypialniana i o 5 rano odwrotnie. (głowice termostatyczne)

IMG_20191119_172254.jpg

Screenshot_2019-11-21-11-03-31.png

Screenshot_2019-11-21-11-03-44.png

Screenshot_2019-11-21-11-03-55.png

Screenshot_2019-11-21-11-04-04.png

Screenshot_2019-11-21-11-04-20.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michaelkw jeśli w instalacji występują różne odbiory ciepła w różnych godzinach, o których piszesz, to reakcja modulacji jest prawidłowa (wg mnie). Zaczynasz rozumieć pracę instalacji i jej wpływ na to, co się dzieje z pracą kotła - to klucz do sukcesu.

14.gif

Proponuję abyś nic nie zmieniał, tylko obserwuj palnik i wnętrze kotła. jutro możesz ewentualnie dać wzmocnienie modulacji na 5, ale tu ostrożnie i obserwacja, czy kocioł będzie miał możliwość zejść poniżej zadanej.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to tylko suchy pył, to dla mnie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyłem powietrze o połowę i zmieniłem modulację na razie 15-80% Jeśli nie mogę zmienić spalania to może uda się ustabilizować pracę kotła jak najbliżej prostej lini. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.