Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, 8010 napisał:

Pytanie: ilu z nas ma przymknięte przysłony (np 2cm otwarcia) a ilu z nas ma otwarte na max.?

A ilu nie miało jej wcale lub ją usunęli? W zasadzie przy kotłach z podajnikiem, to tam jej nie powinno wcale być. 

U mnie np. DM85/40 W z usunięta przesłoną typu X.

Przesłona to nie wszystko. Dodatkowo warto pamiętać o granulacji opału, rodzaju palnika, jego napowietrzaniu, zanieczyszczeniu, ewentualnym "dosuszaniu" zasobnika. To wszystko generuje opory i straty ciśnienia i w konsekwencji ilość powietrza docierającą na palnik.

Ustawienie nadmuchu  to chyba najbardziej indywidualny parametr u każdego z użytkowników.

 

Edytowane przez gmaj22
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Kijasr napisał:

Tu wogole się zrobił straszny młyn.

Czasami komentarze "nie na temat" to taka dyplomacja :) Nikt nie chce być niegrzeczny, więc używa  komentarzy sarkastycznych. To czasami działa i zniechęca forumowiczów od odbiegania od tematu. :) Ale niektórzy faktycznie robią młyn. Jak ja teraz :))

@TomekBrz, Co byś powiedział na czarną obudowę panelu pokojowego? :)  Spojrzałem na ścianę i tak mi jakoś przyszło.    Żartowałem.... żona kazała(!!!) spytać. :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Kocioł ustawiony na 50 stopni cwo pompa włączona w roli kotłowej. Smalanie 14.3 kg/ dobę. Mała ilość sadzy w komorze. Drobne spieki w popiole. Coś jeszcze można poprawić żeby było lepiej?

IMG_20191120_154215.jpg

IMG_20191120_154223.jpg

IMG_20191120_154234.jpg

IMG_20191120_191945.jpg

IMG_20191120_191952.jpg

IMG_20191120_201212.jpg

IMG_20191120_201243.jpg

IMG_20191120_201236.jpg

IMG_20191120_201251.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym posze

5 minut temu, Deafnezz napisał:

@TomekBrz, Co byś powiedział na czarną obudowę panelu pokojowego? :)  Spojrzałem na ścianę i tak mi jakoś przyszło.    Żartowałem.... żona kazała(!!!) spytać. :))

Ja bym poszedł w szarości moja żona je uwielbia:)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Mage napisał:

...Kolegów z forum  można by przeszkolić z ustawiania PID według wzmocnień

Gdybyś nie wiedział to:

1. Nie wszyscy użytkownicy skzp to młodzi automatycy. Są też uzytkownicy w starszym wieku.

2. Większość właścicieli skzp nie ma na forum 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, panczo88 napisał:

 

Ja bym poszedł w szarości moja żona je uwielbia:)))

Kurzu nie widać?:)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gmaj22 nie do końca się z Tobą zgodzę co do zdjęcia przesłony. Są sytuacje gdzie trzeba dopieścić powietrze przesłoną.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego 8010 dla tego pisałem by to była opcja zaawansowana a nie podstawowa. Wychodzę z założenia, że zawsze warto mieć o 1 regulację więcej możliwą niż o 1 mniej.

 

W samochodzie też masz sporo opcji regulacji a nie masz opcji tylko włącz i wyłącz - i ten co wie jak go regulować to go reguluje a ten co nie wie pozostaje przy podstawowych opcjach dostępnych z kabiny a resztę w razie potrzeby zleca na zewnątrz.

 

PS. młody automatyk - od 10 lat nim już nie jestem ale dzięki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, 8010 napisał:

@gmaj22 nie do końca się z Tobą zgodzę co do zdjęcia przesłony. Są sytuacje gdzie trzeba dopieścić powietrze przesłoną.

Zgodzę się pod warunkiem, że chodzi o "mocne" dmuchawy o wąskim zakresie regulacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, gmaj22 napisał:

Kurzu nie widać?:)

Kurde na to nie wpadłem:))))Dzięki @gmaj22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ThomaSz napisał:

Mam tak samo. U mnie lepiej się to sprawdza po prostu. Dmuchawa RV12PK 70wat. Moc kotła ustawiona w sterowniku 18KW . Zakres mocy dmuchawy 6-28%

Kolego nie kopci Ci w takim ustawieniu z tą dmuchawą? U mnie ustawione 20-50 i kopci nadal, dmuchawa taka jak u Ciebie, RV12PK 70W 240m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mage napisał:

W samochodzie też masz sporo opcji regulacji a nie masz opcji tylko włącz i wyłącz - i ten co wie jak go regulować to go reguluje a ten co nie wie pozostaje przy podstawowych opcjach dostępnych z kabiny a resztę w razie potrzeby zleca na zewnątrz.

w jakim samochodzie masz kolego regulację ,palio i powietrze jest dobierane na podstawie czujników i obciążenia 

w naszym sterowniku jet bardzo dużo regulacji, jednak myślę że należało by iść w kierunku sondy lambda, jakiegoś czujnika wysokości żaru i autoadaptacji, wtedy nikt już więcej nie zapyta jak ustawić dmuchawę 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. masz możliwość chip tunningu - to jest regulacja dostępna dla osób z wiedzą, której "normalny" śmiertelnik nie musi wykonywać a inny może dzięki niej zmienić zachowanie auta.

 

Są też "regulacje" pozwalające np. na zdjęcie limitu prędkości auta ustawionego w sofcie albo dodające nowe możliwości np. doświetlenie drogi powrotnej (często opcja jest w aucie ale jest zablokowana w programie auta i serwis lub ktoś mający dostęp do tych ustawień może ją odblokować bez dodatkowego sprzętu).

 

Sterowanie PID za pomocą indywidualnych wzmocnień członów rozwiązałoby 70% problemów z dynamiką jakie widziałem na poprzednich stronach - dzięki niemu można dowolnie wyregulować szybkość reakcji pieca np. na gwałtowny skok albo na stopniowe obniżanie / podwyższanie temperatury.

 

Sam sterownik też jest opisywany jako sterownik PID mimo, że nie mamy dostępu do nastaw PID tylko mamy wirtualny parametr "dynamika" który przełącza za nas te nastawy zwalniając lub przyśpieszając reakcję. 

 

Najlepiej jakby to była opcja zaawansowana dostępna zamiennie z dynamiką - w tedy wilk syty i owca cała a zasady regulacji członów PID można też podać w instrukcji by osoby spoza forum mogły spróbować je opanować - nie mówię tu o metodach ustawiania typu wprowadzić w oscylacje itd ale po prostu łopatologicznie powiedzieć, że P to stałe wzmocnienie od różnicy w temperaturze (uchybu) zadanej i aktualnej np. różnica 3C, wzmocnienie członu 5 to wynik modulacji +15. I to człon sumujący uchyb więc jeśli przez 3 okresy sumowania uchyb był np. 2, 3, 5  to człon zsumował to jako 10 i jego wzmocnienie 2 to daje modulację +20 a człon D odpowiada za reakcję z dwóch ostatnich pomiarów uchybu np. 10 i 12 uchybu daje różnicę 2 i po wzmocnieniu członu np. 3 daje +6 do modulacji. TADAM teraz każdy może regulować PID przynajmniej w podstawowym zakresie - a kto chce wchodzić w bardziej zaawansowane reguły doboru parametrów to może poczytać literaturę na ten temat :)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybyś sam skonstruował niwy sterownik?

Nie gniewaj się ale czytając Tojego posta przypomniał mi się mój szef który zna się na wszystkim tylko sam w praktyce nic nie zrobił :) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz chciałem :) Nawet się zastanawiam czy nie zaproponować Tomkowi współpracy (zwłaszcza, że do jego firmy mam ok 30 min drogi autem). 

 

Nie jedną maszynę oprogramowałem i regulacje temperatury zaworami 3D również robiłem (właśnie na PID). 

 

Najlepsze tu jest to, że nasz sterownik już ma ten właśnie regulator (PID) wbudowany bo na jego podstawie reaguje tylko jego nastawy są na sztywno zapisane pod parametrem dynamika i zmieniając ten parametr sterownik po prostu przełącza z góry ustawione zestawy parametrów co nie zawsze jest optymalne (np. u mnie dynamika 2 jest ok jak stabilizuję temperaturę ale totalnie przestrzeliwuje sterowanie jak np. nagle odcina się pompa CO albo załącza się po przerwie). Gdyby była opcja przełączenia między stosowaniem opcji "dynamika" a bezpośrednią edycją PID można by ustawić własny profil dynamiki zgodny z faktyczną dynamiką instalacji.

 

Ja mam ok 600m2 do grzania a przeciętny użytkownik ma około 110 m2 więc ciężko by jeden parametr odpowiadał za dynamikę u niego (szybsze reakcje) i u mnie (wolniejsze reakcje ale większe przestrzały jak za długo grzeje z dużą mocą).

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mage bez urazy bardzo doceniam twoją wiedzę ale jak by jeszcze każdy grzebał w ustawieniach pid to wogole to by tu była masakra. Poczytaj posty ludzie podstawowych rzeczy . Nie rozumią i nie czytają instrukcji co dopiero nastwy pid.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt - więcej osób by rozchuśtało piec nie wiedząc co dokładnie zmieniają ale czy z uwagi na to warto ograniczać innych? Mając PID można by na forach lepiej im pomóc dopasować cężkie przypadki jak np brak pompy kotłowej czy też pracę włącz / wyłącz pomp CO.

 

Szczerze to ja bym nawet chętnie dopłacił Timelowi gdyby sprzedawali goły hardware wraz ze schematem elektronicznym lub opisem wejść / wyjść procesora. W tedy bym mógł napisać własny software i mieć w 100% dopasowane sterowanie bo problemem nie jest soft tylko czas potrzebny na zbudowanie hardware'u w wykonaniu zdatnym do montażu w kotłowni :D

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie kopci Ci w takim ustawieniu z tą dmuchawą? U mnie ustawione 20-50 i kopci nadal, dmuchawa taka jak u Ciebie, RV12PK 70W 240m3.
Jest całkiem o'k. Może nie mam tak biało w kotle jak np. kolega jolo747 ale czarnej sadzy też nie mam. U Ciebie musisz szukać swoich ustawień bo masz większy/inny palnik, większą moc kotła więc pewnie i powietrza też więcej potrzeba. Ja palę groszkiem z wesołej który do łatwych paliw nie należy i dla tego trochę odpuściłem z kombinacjami ale jeszcze poważnie się zastanawiam nad zamontowaniem 'miski azorka' jako deflektor bo kocioł nie był w niego wyposażony. Kto wie...? Może jeszcze coś się "wybieli" bo teraz mam szary osad chodź przesadnie dużo go nie ma.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dynamika, nawet jaka super dopracowana by nie była i miała nawet hyper turbo twin doładowaną szybkość reakcji wg własnego widzi mi się, to nigdy nie pomoże, gdy kocioł jest fest rozbujany i wyłączy się któryś obieg odbiorczy - zawsze będzie przekroczenie.... lub spadek zadanej, jeśli jakiś obieg z kolei się załączy. Kto ma trochę doświadczenia z kotłami opalanymi węglem i do czynienia z instalacjami CO, to dobrze o tym wie.

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o to by nie było super hiper turbo doładowania bo to powoduje przestrzelenie. Jak temperatura spada a instalacja jest bardzo bezwładna (jak moja) to wzrost modulacji powinien być bardzo bardzo powolny a nie siup i 100% a później następuje odcięcie i nagle piec o 15 stopni ponad zadaną wartością :)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie rewelacją była by korekta pogodowa bramek mocy kotła, ciepło bramka 10-30% ,chłodniej 10-50% ,zimno 10-80% ,korekta pogodowa temperatury kotła lub mieszacza jest dla mnie zupełnie zbędna (głowice termostatyczne)

dziś znalazłem minimalną dmuchawę po 20 dniach palenia , u mnie przy 15 do 25% mocy to 12 + 5%korerkty, powyżej wzrasta spalanie i kocioł jest cały zapopielony , poniżej wzrasta  spalanie i rośnie kopczyki pojawia się minimalna sadza ,różnica w spalaniu to ok 10%, więc łatwo zauważyć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TomekBrz miał bym taką propozycję :

W menu palnik>> ustawienia>> Modulacja, można by było dodać parametr- "Modulacja minimalna (auto)".

Polegało by to na tym że średnia wyliczona przez sterownik modulacja (np.z 2, 6, 12h) podnosiła by minimalną ustawioną do poziomu średniej minus 1 do 5% (definiowane przez użytkownika).

Miało by to duży wpływ na stabilizację pracy kotła z instalacją o małym przepływie czynnika , bez zamontowanej pompy kotłowej i dużej pojemności samego kotła. Testowałem to u siebie właśnie podnosząc modulację minimalną do średniej z 6h minus 1% i linie na wykresie praktycznie się prostują. Kocioł potrafi pracować bez żadnego szarpniecia przez cały dzień. Schodki zaczynają się dopiero wtedy jak ładuje się cwu (u mnie rano i wieczorem) ale po załadowaniu, uklad bardzo szybko się stabilizuje.

Twórcę sterownika proszę o rozpatrzenie tej propozycji a Szanowne Grono Forumowiczów o opinie na ten temat.

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ThomaSz napisał:

Schodki zaczynają się dopiero wtedy jak ładuje się cwu (u mnie rano i wieczorem) ale po załadowaniu, uklad bardzo szybko się stabilizuje

Dużo postów wcześniej też miałem propozycje . Nazwałem to korekta zadanej . Miało by to na celu informowanie sterownika by szybciej schodzil na niższą modulacje . Jak nam przebija o dwa stopnie to informujemy go by o dwa stopnie szybciej schodzil z modulacji .

Fajne było by mieć dużo bajerow w zakladze zaawansowane tylko to tez rodzi wiele problemow . Tu i tak jest za dużo opcji powiazanych ze soba . Wiele z nich jest zle lub na opak interpretowanych . Co by skutkowalo duża ilością niepotrzebnych postów . Jednak jestem za rozbudowaniem funkcji strojenia modulacji . Pod drobnym warunkiem :) umiumiescic tam przycisk przywróć fabryczne nastawy. Taki ktoś nakombinuje wpada na forum i placze ze źle dziala  , dostaje info idz do modulacji przywróć fabryczne pogadamy ! A co do reszty można się bawić i zdobywać nowe kilogramy :))

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ThomaSz napisał:

 

Podzielam zdanie TomekBrz, ja tak robię i wychodzi mi coś takiego. Sprawdzam średnia modulacje z 12- 24 godzin i wprowadzam ja jako minimalna w sterownik i wychodzi choć takiego jak na zdjęciu . Modulacja auto fajne rozwiązanie z opcją włącz wyłącz, nie którzy lubią siedzieć przy kotle, to tak jak niektórzy uciekają do garażu.

IMG_20191121_064507.jpg

Edytowane przez Misiu
Zapomniałem zdjęcia wstawić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.