Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Na podajnikowcu szyber przymkniety,to osczednosc do trumny.I kociol czarny prawdopodobnie z tego powodu.Kiedy wszytko w domie bedzie czarne,klapa zatwarta za dužo.

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ostatnim wykresie masz nagłe skoki temperatury w górę w momencie przejścia  pieca z wyższej mocy na niższą, dokładnie co 30 minut, wydaje mi się że jest jakiś problem z powietrzem, może niech ktoś inny to jeszcze zweryfikuje,

skąd te skoki mogą się brać, przedmuchy czyszczenia ? to by sugerowało że masz za mało powietrza lub za dużo paliwa , i w momencie przedmuchów czyszczenia temperatura wzrasta a moc kotła spada

ja bym tego powietrza dokładał po 5%  zamiast ujmować , albo ujmował paliwa korektą paliwa , klapkę na dmuchawie masz? ten szyber był na 70 % czy przestawiłeś na 70 % ?

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Muszę się w 100% zgodzić z postem wyżej kolegi @bercus. @marekd otwórz jak najszybciej ten szyber na full jeśli nie chcesz żeby ktoś się zatruł czadem. Przecież w kotłach tego typu, dmuchawa ,wpycha' powietrze do środka i nie pyta czy komin da radę odprowadzić to co tam 'wepchnęła' po przerobieniu tego na dym,czad itp. Do ograniczenia ciągu kominowego służą inne urządzenia (RCK). 

Jaką powierzchnię ma ten dom? Ja też palę 'wesołą' i powiem Ci że przy tym opale, uzyskanie takiej czystości w kotle jak koledzy prezentują na fotkach, jest wg mnie nie do zrobienia. Mimo to, przy ponad 200m2 i 300l cwu jakie ogrzewam, na dzień dzisiejszy spalanie dobowe to 11.7 kg. Zrób może zdjęcie tabliczki znamionowej tej dmuchawy. Ja mam dmuchawę 70W i przy ograniczeniu mocy kotła (22KW) do 18KW (sterownik) nastawy mam 6-28 a kaloryczność węgla 31Mj I jest O'k. Moc  średnią jaką teraz osiąga kocioł to ok.20%.więc nie wiem czemu u Ciebie oscyluje to na ponad 40%. Jeśli to wina zapotrzebowania budynku na energię to problem zacznie się dopiero wtedy, gdy przyjdzie prawdziwa zima. 

                          Życzę powodzenia 

 

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, jolo747 napisał:

na ostatnim wykresie masz nagłe skoki temperatury w górę w momencie przejścia  pieca z wyższej mocy na niższą, dokładnie co 30 minut, wydaje mi się że jest jakiś problem z powietrzem, może niech ktoś inny to jeszcze zweryfikuje,

skąd te skoki mogą się brać, przedmuchy czyszczenia ? to by sugerowało że masz za mało powietrza lub za dużo paliwa , i w momencie przedmuchów czyszczenia temperatura wzrasta a moc kotła spada

ja bym tego powietrza dokładał po 5%  zamiast ujmować , albo ujmował paliwa korektą paliwa , klapkę na dmuchawie masz? ten szyber był na 70 % czy przestawiłeś na 70 % ?

klapki nie ma na dmuchawie korekta paliwa na minus dana 3%   szyber jest zamkniety teraz na 70%

nikt nie zapytal jak moc kotla mam ustawiona jest 22 kw 

Edytowane przez marekd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2019 o 19:28, DK321 napisał:

zmniejszyłem minimalne powietrzeponieważ chcę zaoszczedzić na opale

Mniejsze powietrze pozwala uzyskać niższe spalanie?
Po zastosowaniu tej praktyki jakie wnioski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, aikon91 napisał:

Mniejsze powietrze pozwala uzyskać niższe spalanie?

Mniejsze powietrze nie znaczy mniejsze spalanie. Najważniejsza właściwa proporcja z paliwem. To jest nasz priorytet forumowi Towarzysze. My doświadczeni palacze (hihi), a nie ścigamy się kto mniej spali na metr kwadratowy, tylko bezdymowo. :)

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to to...

@Deafnezz masz tu ode mnie 07.gif

Edytowane przez Jockey
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam Panowe, że to mój trzeci sezon z podajnikiem. Prawie 2 sezony paliłem w dwustanie i dymu nie uświadczyłem. No chyba, że przy rozpalaniu. Sąsiedzi pytali czy czasem nie oszczędzam i nie siedze w zimnie ;)
Teraz na SKZP w automacie i nie chce mi się sprawdzać ale w taka pogodę dwustan chyba mniej pobierał.

Ale to, że nie do końca jestem zadowolony ze spalania po części wina styropianu w podłodze ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marekd napisał:

klapki nie ma na dmuchawie korekta paliwa na minus dana 3%   szyber jest zamkniety teraz na 70%

nikt nie zapytal jak moc kotla mam ustawiona jest 22 kw 

czyszczenie masz ustawione  co 30 min ? masz jakieś powietrze doprowadzone do kotłowni do spalania , twój kocioł przy takiej mocy potrzebuje jakieś 20m3 na godzinę , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, aikon91 napisał:

Ale to, że nie do końca jestem zadowolony ze spalania po części wina styropianu w podłodze ;(

Nakrzycz na niego. :))

Nie ma potrzeby cytowania tego postu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jolo747 napisał:

czyszczenie masz ustawione  co 30 min ? masz jakieś powietrze doprowadzone do kotłowni do spalania , twój kocioł przy takiej mocy potrzebuje jakieś 20m3 na godzinę , 

tak co 30 minut chyba 5 sekpowietrze jest doprowadzone do kotlowni rura 110mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_0153.jpg

Dlaczego mam temp sterowana przez pogodowke skoro jej nie ma. Mam temp zadana za mieszaczem a cis lubktos próbuje ja zmienić???


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DK321 napisał:

Spadło spalanie dobowe z 19.5kg na 15.0 kg

WoW lub łał, u mnie mieszałem powietrzem i nie ma takiej zalezności.  4,5kg to tygodniowo nawet było by dużo 

Edytowane przez aikon91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, marekd napisał:

tak co 30 minut chyba 5 sekpowietrze jest doprowadzone do kotlowni rura 110mm

2  razy za mało - to zaledwie 95 cm2. Minimalny przekrój to 200 cm2 , czyli rura fi 160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki za podpowiedz co spowoduje ze zwieksze srecice na 160mm albo dam druga 110 i juz 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic to nie da , rura 110 jest ok , przekrój kanałów w  dmuchawie jest i tak o wiele mniejszy, wymiana na fi 160 nic nie da ,  czekamy co będzie po zmniejszeniu paliwa , ja bym jeszcze dodał powietrza z powietrze maxymalne + 5% co zaskutkuje ok 2,5% zwiększeniem w przedziale 50% mocy kotła

co do szybra , to skoro kocioł został w niego wyposażony a producent w instrukcji nie napisał że nie wolno go przymykać ,( a nie napisał ) ani nie napisał że przymykanie jest niebezpieczne , to znaczy że jest on tak przycięty że nawet po całkowitym zamknięciu o kąt 90 st , pozostaje taki przelot że nawet przy pełnej mocy kotła , przelot ten jest wystarczający , no chyba że Marek masz szyber nie w kotle a w rurze kominowej to wtedy do takiego szybra należy mieć ograniczone zaufanie , bo całkowite jego zamkniecie może dosłownie oznaczać całkowite zamknięcie komina 

to dodatkowe powietrze co 30 minut (to chyba jest nadmuch z pełną mocą dmuchawy, choć w ciągu tych kilku sekund nie rozpędza się na maxa a jedynie o jakiś procent ),podnosi znacząco temperaturę spalin i obniża moc kotła sygnalizując że powietrza w całym zakresie  jest za mało i trzeba by je po trochu podnosić , 

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, jolo747 napisał:

nic to nie da , rura 110 jest ok , przekrój kanałów w  dmuchawie jest i tak o wiele mniejszy, wymiana na fi 160 nic nie da ,

Kolego nie wprowadzaj innych w błąd. Przepływ powietrza przez wentylator jest dynamiczny, spowodowany pracą dmuchawy. Przez kratkę nawiewu jest grawitacyjny. Tam są zupełnie różne prędkości i przepływy.

U siebie możesz zrobić jak chcesz, ale nie sugeruj złych rozwiązań innym. Przepisy mówią wyrażnie: nawiew do kotłowni min. 200 cm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, marekd napisał:

albo dam druga 110 i juz

I dalej bedzie za malo.

A jak dasz 4x po 50 to jest to samo?

Nie mowiac juz o oporach przeplywu na powierzchni scianki ktora tez sie zwieksza.

Nie bez powodu ktos madry wyliczyl ze ma byc 200cm2 w jednym kawalku.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gmaj22 napisał:

Kolego nie wprowadzaj innych w błąd. Przepływ powietrza przez wentylator jest dynamiczny, spowodowany pracą dmuchawy. Przez kratkę nawiewu jest grawitacyjny. Tam są zupełnie różne prędkości i przepływy.

U siebie możesz zrobić jak chcesz, ale nie sugeruj złych rozwiązań innym. Przepisy mówią wyrażnie: nawiew do kotłowni min. 200 cm2

"Pole przekroju nawiewu powinno wynosić minimum 5 cm 2 na każde1,2 KW nominalnej mocy palenisk, lecz nie mniej niż 200 cm 2 - dla kotłów o mocy do 30 KW" rozporządzenie , wynika z tego ze do prawidłowego spalania w kotle 22kW powinien wystarczyć otwór o przekroju zaokrąglając 100cm2, i teraz czytaj ze zrozumieniem , zmiana rury wlotowej do kotłowni z fi 110 na fi 160 nic nie zmieni w pracy kotła czy spalaniu kotła kolegi MarekD, co nie znaczy ze jest zgodne z przepisami prawa budowlanego dla nowych budynków ,ale o tym prawie teraz nie dyskutujemy , tylko o tym jak prawidłowo ustawić sterownik kotła KJM

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jolo747 napisał:

lecz nie mniej niż 200 cm 2 - dla kotłów o mocy do 30 KW"

Otóż to....Czytaj ze zrozumieniem !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że sugerujesz że jak wstawi rurę 160 , zamiast 110 to spadnie spalanie i wzrośnie sprawność kotła, 

przepis ten mówi o  przekroju 200cm2  ponieważ policzona jest ilość powietrza potrzebnego do spalania + drugie tyle do wentylacji + bezpieczny zapas (dla kogoś kto to obliczał)

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczego nie sugeruję. Wskazałem jedynie autorowi zacytowanego przeze mnie wpisu, że ma za mały przekrój nawiewu do kotłowni. Tylko tyle.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 @jolo747 napisał:

 

co do szybra , to skoro kocioł został w niego wyposażony a producent w instrukcji nie napisał że nie wolno go przymykać ,( a nie napisał ) ani nie napisał że przymykanie jest niebezpieczne , to znaczy że jest on tak przycięty że nawet po całkowitym zamknięciu o kąt 90 st , pozostaje taki przelot że nawet przy pełnej mocy kotła , przelot ten jest wystarczający

 

 

 

 

Według mnie to szyber w tym kotle został zamontowany ponieważ jest możliwość palenia w nim w sposób tradycyjny (na ruszcie awaryjnym) i w tym przypadku jego zastosoeanie jest zasadne. Jednak przy pracy kotla w automacie już nie do końca.

 

 

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.