Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

@piterr123 jednak nadal jestem sam :) Twoje  kg bym wział z pocałowaniem ręki

Dodam ze mam rowniez CWU  120L. Instalacja również w miarę nowa, cienkie rurki grzejniki alu Purmo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększony pobór paliwa może być związany również z tym, że dopiero teraz, gdy zrobiło się chłodno, zostało uruchomione ogrzewanie. Z moich obserwacji wynika, że w początkowym okresie grzania, a szczególnie, gdy od razu zrobi się chłodno na dworze, zawsze jest zwiększone zużycie opału, bo chałupa musi się wygrzać od środka, chodzi o akumulację całej bryły budynku. Podobnie, gdy uruchomi się podłogę, w zeszłym roku, po uruchomieniu podłogi szło 5 kg/ dobę opału więcej przez 5 dni, a po tym okresie spalania wróciło na poprzedni poziom.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jockey co prawda nadzieja umiera ostatnia ale u mnie jej już minimalna dawka została:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubatura Twoich pomieszczeń też jest większa niż typowa, dom masz ocieplony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokombinowalbym,jesli obnižanie sypalni oplaca sa,I za niska temperatura na kotle zbiera žniwo.Jesli nie ma 4d,to tež.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300 metrów ,bojler 300L spalanie 18-20 kg .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jockeydom nie jest ocieplony (jest z 1890 roku):) ale ma baaardzo grube ściany. Z rzeczy które powinne zatrzymać ciepło to wymienione wszystkie okna. 

@bercus w sypialni mam male dzieci wiec jednak chciałbym aby było ciepło. (teraz ok 21,5C) Mówisz żeby zwiększyć temp. na kotle, o ile?

@szelest- dobiłeś mnie:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazam ze sukces tkwi w instalacji. Na początku gdy tesciu zrobil instalacje tez mialem kosmiczne spalanie. Potem na forum popatrzyłem, konsultowalem i przerobilem kotlownie tak by powrot byl dogrzany. Bez pompy kotlowej na zaworze 4d. Dom mam ocieplony a kociol tez przewymiarowany. Mysle ze przy dobrze dobranym kotle spalanie byloby jeszcze mniejsze.

Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=70418]Jockey[/mention]dom nie jest ocieplony (jest z 1890 roku):) ale ma baaardzo grube ściany. Z rzeczy które powinne zatrzymać ciepło to wymienione wszystkie okna. 
[mention=73321]bercus[/mention] w sypialni mam male dzieci wiec jednak chciałbym aby było ciepło. (teraz ok 21,5C) Mówisz żeby zwiększyć temp. na kotle, o ile?
[mention=18548]szelest[/mention]- dobiłeś mnie:))
Akurat w sypialni do spania 21,5 zdecydowanie za duzo. Tez mam male dziecko i uwazam ze zimny wychów to zdrowy wychów. W domu max 22 stopnie w sypialni 19-20 i dzieciak sie rozkrywa.

Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dancych powrót mam chyba ok, średnia delta z ostatnich 24 h to 4,7 C, mam pompe kotłową oraz brak zaworu 4d ,mam wymiennik płytowy ciepła. Co do kotła to na pewno gdybym wymienił na mniejszy było by lepiej ale jednak chciałbym tego kosztu uniknąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjał skorygowany, był zawyżony o 900 g. Teraz tak się sprawą przedstawia po 16h od zmiany.

Spaliny chyba wysokie.

IMG_20191008_152200.jpg

IMG_20191008_152135.jpg

Edytowane przez aikon91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Michaelkw napisał:

@Jockey co prawda nadzieja umiera ostatnia ale u mnie jej już minimalna dawka została:)

Grube mury nic nie dadzą. Ja mam ściany 70cm w stuletnim domu 220m2. Ogrzewam na razie dół 110m2. 

Ocieplisz swój dom, to będziesz płakał ze szczęścia. Ja spalałem bez docieplenia 3650kg, a w tamtym sezonie po ociepleniu 2225kg. Ekogroszek Skarbek 26 MJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych kolegów.Czy pomożecie jeszcze mi z postu poprzedniego o nr. # 16589.Kolega bercus napisał post nr # 16593 i za to dzięki, ale krótko i nie do końca wyjaśnił co i jak.Moc nadmuchu i jak się ma moc kotła co do zmniejszenia -modulacją lepiej czy wpisaniem kw kotła w sterowniku.Dzięki z góry raz jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@darko240973, już Ci kiedyś pisałem, pewnie przeoczyłeś.

Jak masz moc kotła wpisaną na 25kW to 10% i 100% mocy wychodzi odpowiednio 2.5kW i 25kW i do tego dostrajasz powietrze.

Jak wpiszesz moc kotła 20kW to będzie odpowiednio 2kW oraz 20kW wiięc musisz inaczej (mniej) ustawić powietrze dla 10% i 100% mocy gdyż inne będzie naweglanie niż dla 25kW.

A żeby to ustawić musisz obserwować płomień, kopiec i ogólnie "co się na palniku dzieje". 

Co będzie lepsze, czy ustawić 20kW i modulację np 15-100% czy też ustawić 25kW i modulację 15-80% to wg mnie "wsio rawno" i zużycie będzie podobne, ważne tylko by dobrze dostroić powietrze i by wpisana moc kotła była wystarczająca do ogrzania domu.

Krótko mówiąc i tak najważniejszy jest Potencjał Podajnika :-) 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc kotła - to moc jaką kocioł osiąga przy 100% modulacji. Przy 100 % modulacji wentylator dmucha z mocą ustawianą jako Powietrze Maksymalne.

Zmniejszając maksymalną modulację np. do 60 %, powodujemy, że sterownik osiąga maksymalnie 60% mocy znamionowej i przy tej mocy dmucha z odpowiednio zmniejszonym powietrzem.

A wiec w opisanym przypadku nie zmieni się stopień napowietrzenia w stosunku do podanego węgla na poszczególnych stopniach modulacji.

Jeżeli zmienisz wartość Mocy kotła, to zmienisz nawęglanie palnika, czyli musisz ponownie dobrać powietrze dla całego zakresu mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za odpowiedzi.Wyjaśnione i przyjęte prze zemnie ze zrozumieniem.Walczę jeszcze z nadmuchem po zmianie dmuchawy z 80 watowej na 40 wat.Tamtą miałem opanowaną idealnie do węgla.Tu się trochę męczę bo nie do końca znam jej parametry wyjściowe na min i max mocy.Palę KGM GOLD.Może ktoś ma podobną dmuchawę i co nieco podpowie jak ma to ustawione.Dmuchawa to RMS-120/40W POL-FANS.Wiem że tam dużo od warunków zależy.Sam zakres ustawień początkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to normalne ze kociol po wyjsciu z czuwania i spadku temp o 0,5 °C ponizej zadanej z ustawionej u mnie minimalnej modulacji 12% wchodzi od razu na 75%? Dynamika na 4

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmocnienie na 1 ale ochrona powrotu wyłączona bo pracuje pompa kotlowa

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, altoro napisał:

Ja wczoraj wymieniłem 80W dmuchawę na 40w DM85 ustawiłem przedział 18-50 i spisuje się idealnie, jeśli to Ci pomoże. 

 

3 minuty temu, altoro napisał:

Wzmocnienie działa pomimo wyłączenia ochrony ale przy wstawionej na 1 to nie powinno chyba tak podbijać modulacji, hmm... dziwne.

Dzięki altoro.Sprawdzę na wstępie.Mam podobnie tylko wyżej dół i góra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, altoro napisał:

Wzmocnienie działa pomimo wyłączenia ochrony ale przy wstawionej na 1 to nie powinno chyba tak podbijać modulacji, hmm... dziwne.

Zależy o ile spadła temperatura powrotu, jeśli kilka stopni, to szybko podbija modulację.

Ustaw wzmocnienie na 0, to nie będziesz miał takich skoków modulacji.

Ta ochrona działa na sposób uprzedni tzn. skoro spada temperatura powrotu o kilka stopni, to za chwilę spadnie również temperatura kotła, więc sterownik wcześniej wchodzi na wyższą moc, aby zapobiec większemu spadkowi temperatury zadanej kotła. Bardzo przydatna funkcja, ale wymaga obserwacji i dostosowania do potrzeb konkretnej instalacji.

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy o ile spadła temperatura powrotu, jeśli kilka stopni, to szybko podbija modulację.
Ustaw wzmocnienie na 0, to nie będziesz miał takich skoków modulacji.
Dalem na 0 a pompa kotlowa na którym biegu powinna pracować? Mam na 1

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.