Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

I to nowy sprzęt zakupiłes?? Sam Skzp to 8 stówek a gdzie reszta?? Sporo bebeszenia chyba to robota na wiosnę. Ślimak zostawiłeś?

Zakładając nowy zestaw nie wiem czy bym urwał coś na spalaniu. Oj jesieni 2018 do jesieni 2019 zużyłem 2,5tony

Ubiegłej zimy temp jaką ogrzewałem dom nie przekroczyła 28 stopni, może nie będzie tak źle.

A co do mojej elity to słabo? Wydaje mi się, że parametry klasy bartex gold, sobianek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt używany okres okolo trzy lata . Samo palenie letnie spadek  Zużycia kilogram . Spadek nerwów kombinowania na różne sposoby 100% . Teraz mam niecale 8kg na dobe spalanie wcześniejszy zestaw spokojnie dyche brał . Ogólnie w takim jak twój wypadek ze zbyt wielkim palnikiem serio rozważał bym zmiane palnika . Sam widzisz że opini dobrych nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAFAŁ a jaki metraż ogrzewasz i czy ocieplony? 
8kg to i mi teraz bierze razem z cwu o ile potencjał podajnika nie za wysoki ale to okaże się za parę dni.

Może będę miał okazję zmienić za rok lub dwa kocioł. I znowu dylemat węgiel czy gaz, eh może gazu się spróbuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, YaroXylen napisał:

Witam.

W sterowniku jeśli ograniczasz modulację resztę parametrów przelicza sterownik za Ciebie, więc z założenia nic nie powinieneś dotykać w ustawieniach.

Bardzo proszę o poprawienie mnie jeśli jestem w błędzie... przynajmniej z takim zamiarem kupiłem sterownik SKZP-2.....zresztą on zam sobie moduluje w rożnych zakresach...

Pozdrawiam FAFAŁ-a i resztę forum. YARO

Tak tylko ograniczajac np do 30 %modulacje możemy miec powietrze w zakresie pi razy drzwi 15% (tak tylko strzelam by zobrazować to co chce przekazać ) ,A to nic nie popali I dalej mimo ograniczenia sterownik będzie przewalal węgiel . Z moich zabaw zawsze dobrze wychodziło przy kagancy ustawic tyle powietrza ile przy pelnej modulacji . Może inaczej . Mając powietrze przy 100% modulacji na poziomie 25% . To przy ograniczeniu do 50%modulacji ustawic w sterowniku powietrze na 50% I tu delikatnie korygować w dół. To moje tam spostrzeżenia więc nie muszą u wszystkich sie dobrze sprawdzać .

@aikon91 metraz śmieszne 70pare metrów . Nie porównuje tego do kogoś innego bo u mnie jest spore zapotrzebowanie na energię . Opisałem Ci to jak jest u mnie po zmianie palnika .

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, FAFAŁ napisał:

Tak tylko ograniczajac np do 30 %modulacje możemy miec powietrze w zakresie pi razy drzwi 15% (tak tylko strzelam by zobrazować to co chce przekazać ) ,A to nic nie popali I dalej mimo ograniczenia sterownik będzie przewalal węgiel . Z moich zabaw zawsze dobrze wychodziło przy kagancy ustawic tyle powietrza ile przy pelnej modulacji . Może inaczej . Mając powietrze przy 100% modulacji na poziomie 25% . To przy ograniczeniu do 50%modulacji ustawic w sterowniku powietrze na 50% I tu delikatnie korygować w dół. To moje tam spostrzeżenia więc nie muszą u wszystkich sie dobrze sprawdzać .

Czyli co, zmniejszając moc, czyli nawęglanie o 50%, to jednocześnie powietrze zwiększasz z 25% na 50%, czyli o 100%???

Jeśli dawka paliwa jest właściwie dobrana, do pełnego zakresu rozwijanej mocy, to nie potrzeba ograniczać modulacji, a jeśli już się nawet ogranicza, to zmniejszenie modulacji nie powoduje zmiany dawki paliwo/powietrze na poszczególnych stopniach mocy. Ogranicza tylko rozwijana moc do zakresu ustawionego ograniczenia modulacji.

Niemniej jednak ograniczenie modulacji bardzo jest przydatne w 2 przypadkach, jeśli grzejemy tylko samo CWU w programie czasowym oraz przy dobieraniu dawki paliwo/powietrze na poszczególnych stopniach mocy.

Dla początkujących ze sterownikiem też jest przydatne

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moje tam spostrzeżenia więc nie muszą u wszystkich sie dobrze sprawdzać .

To też trzeba było wytluscic :)

@Jockey

Zresztą to dawne czasy zabawy z rynna stalkotu .

 

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to mam mętlik w głowie i wyszło na to że mam za duży palnik. Zmiana to koszt 1000-2000zł a to sporo. Myślę że musiało by upłynąć kilka dobrych zim żeby się zwróciło o ile kocioł wytrzyma. Wiadomo w dzisiejszych czasach mam wrażenie, że wszytsko jest na sztukę.

Ciężko wyszukać mały palnik. Kupując piec 14kw nie sądziłem, że moze ktoś wpakować palnik 15-25kw. Z czasem człowiek wielu rzeczy sie uczy. Gdybym wykończył poddasze to palnik byłby ok .

Kamil Miernik miał też przewymiarowany piec i jakos to latało ale nie wiem jaki miał palnik, może niżej lepiej sobie radził niż ekoenergia.

Będę walczył, może nawet uda się zdjąć kaganiec. Na wykresie prostym mi nie zależy tak jak na ilości spalonego węgla

Edytowane przez aikon91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FAFAŁ bierz proszę pod uwagę, że tu pomocy szuka wielu początkujących, którzy maja kłopot z ustawieniami sterownika, czy też nie znają jeszcze dobrze zasad pracy sterownika. To na co sobie może pozwolić "stary wyjadacz" nie koniecznie będzie pomocne dla początkujących.

@aikon91 nie szukaj od razu innego palnika, tylko poświeć trochę czasu na obserwację palnika i patrz jak reaguje palnik na zmiany nastaw sterownika. Zobaczysz, że sam dopracujesz sobie proces spalania, ale to trzeba trochę czasu.

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jockey Dzięki za uznanie :) to eksperymenty uczą nas czegoś . Ja bym tak zrobil .ograniczyl mu modulacje by podawal ile trzeba .Już pal licho przesyp I kaloryczność . Dowalil powietrza aż do spiekow . Po czym schodzil z nim aż się unormuje . Powiecmy sobie wprost . Spalanie tu będzie po prostu umowne :) . A wybierac z popiolu niedopalki to tez nie mila robota .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, aikon91 napisał:

Teraz to mam mętlik w głowie i wyszło na to że mam za duży palnik. Zmiana to koszt 1000-2000zł a to sporo. Myślę że musiało by upłynąć kilka dobrych zim żeby się zwróciło o ile kocioł wytrzyma. Wiadomo w dzisiejszych czasach mam wrażenie, że wszytsko jest na sztukę.

Ciężko wyszukać mały palnik. Kupując piec 14kw nie sądziłem, że moze ktoś wpakować palnik 15-25kw. Z czasem człowiek wielu rzeczy sie uczy. Gdybym wykończył poddasze to palnik byłby ok .

Kamil Miernik miał też przewymiarowany piec i jakos to latało ale nie wiem jaki miał palnik, może niżej lepiej sobie radził niż ekoenergia.

Będę walczył, może nawet uda się zdjąć kaganiec. Na wykresie prostym mi nie zależy tak jak na ilości spalonego węgla

Ten palnik tylko tak się nazywa 15-25 tak naprawdę strach go wsadzić do kotła 17kW bo może nie utargać.

Jak masz za duży palnik do swoich potrzeb,to musisz dobrać odpowiednie paliwo. Ponieważ to całe żeliwne i się grzeje nie mając chłodzenia rury na około, to opały o wyższym RI będą kłopotliwe w spalaniu w sensie wysoka temp podajnika, nierówne spalanie z jednej strony dziura a z drugiej spieki że zmielonym miałem.

Stosuj ekomiał, z polskiego ekogroszku max Retopal 24MJ albo Ruski 23-25MJ i to wszystko, każde mocniejsze paliwo będzie problematyczne.

 

Jak chcesz z ekoenergii 15-25 przejść na mniejszą, to musisz kupić:

-komora powietrzna ekoenergia 10 (ok.430zl)

- palenisko ekoenergia 10 (ok. 150zl)

- ślimak ekoenergia 10 (ok.230zl)

Reszta zostaje z tego co masz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jescze daj siebie,sterowniku i podajniku troche czasu.Tež u mnia w poczatku wygladalo na palniku przewymiarowanym nie dobro-przesypane,wypalone,krzywa ekg. I teraz smiga od 1,5Kw.Zaklejalem jakes otwory napowietrzania,by sa rowno palilo i ustawienie sterownika to nie na tydzien,pol roka temu daj i bedzies fachowcom w ustawieni.Popatrzys na palnik i dosterujesz dla wegla...w skzp jest tylko opcji spalania,po prostu dobrze opanowač,zrozumieč jak dziala kalorycznost,potencjal,kilka powietrza do kilka wegla...Wtedy jest bezobslugowy,jesli nie uwodzi do eksperimentowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, aikon91 napisał:

...Ciężko wyszukać mały palnik. Kupując piec 14kw nie sądziłem, że moze ktoś wpakować palnik 15-25kw.

Ja walczyłem prawie cały zeszły sezon z przewymiarowaniem kotła(19kW). Do tego jeszcze ten palnik Eko-Pal 12-25.

"Kaganiec" też nie pomógł - niedopałki w przeciwległym narożniku, a przy wentylatorze spieki. Na dużych mocach jeszcze jakoś to latało ale okres przejściowy - dym, smród, smoła itd.

Wreszcie, metodą prób i błędów, zmniejszylem na sterowniku moc kotła  na 12kW. Wykres podniósł się  do góry i jak ręką odjął. Moduluje sobie ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tež pomoglo zejsc z moca w dol,kilka potrzebuje dom,bez wzgladu na moc kotla i palnika.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poczekaj do mrazow?Nie wiesz kilka Kw "schlama"twoj dom.I može 8 bedzie ok.Kiedy dojda mrozy,bedziesz juž profesionalom,ustawic wieksza moc nie bedzie problemom.Mi wystarcza 15 dla 200m.

Nie opomni-zminejszanim mocy idze mniej wegla,tzn.ponownie ustawič nadmuch.100% mocy nie bedzie 14,ale 8kw i tyle wegla mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, aikon91 napisał:

Teraz jest w miarę ok a palnik ustawiony na 14kw z kagańcem na 30%. Może moc palnika zmniejszyć na 8kw?

To teraz czekamy na fotki z większą ilością popiolu aniżeli wegla :)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, aikon91 napisał:

Teraz jest w miarę ok a palnik ustawiony na 14kw z kagańcem na 30%. Może moc palnika zmniejszyć na 8kw?

Spokojnie. Po każdej zmianie, ok.24 godziny nic nie zmieniaj. Wystarczy, że będziesz przysyłał fotki z palnikiem i wykres.

Na tym forum jest kilku wariatów, którzy Cię poprowadzą po tych "schodach".

Panowie, dzisiaj pierwszy przymrozek. :-)

Edytowane przez Deafnezz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, marekd napisał:

 

48E0B2DA-21DA-464B-AEC3-65BD11B6DDCB.jpeg

"Dobrze idzie - będzie syn" :)

Widzę, że poskromiłeś rumaka. W tamtym sezonie też miałeś problem...

A co ty już po kąpieli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, marekd napisał:

Powiedzcie mi czy taka praca kotła jest w normie 

6A956B99-6866-48C0-BB3B-B62F96C4A46E.jpeg

C14FC525-21F7-4086-B325-DD56417B25F3.jpeg

Mrozów nie ma a na takich wysokich mocach ci chodzi, co będzie jak przyjdą mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marekd ma kocioł z Titanica bez żadnych bajerów i grzeje zamek. W tamtym sezonie dał radę to i w tym da. :-)

Poczekaj jak mu zdejmie kaganiec...

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Misiu napisał:

Powiedzcie mi czy taka praca kotła jest w normie

Potwierdzam,dla mnia jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za oodpowiedz ,kocioł 25 kw hef , a zamek zeczywiscie grzeje .to jak zejść z mocą i tak na sterze mam 15 kw ustawione ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek ma ocieplone,odbior niewzrosnie tak mocno.U mnia jest gorzej.Krzywa pogodowa gruba 8-9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.