Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego, ustawiłeś modulację max 40%, a napisałeś, że moduluje cały czas w tej granicy.(40%) czyli nie dałeś mu nic zapasu.

Daj mu więcej % modulacji, jak kolega  altoro ci radzi.

Dasz mu 50-60% modulacji, to i tak będzie modulował w granicach 40%(jak pisałeś), a w razie skoków ciśnień i wiatrów będzie miał zapas.

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów i twórcę sterownika,

Jestem świeżym użytkownikiem sterownika, wystartowałem od razu aktualizując do wersji 2.18B, od resetu do ust. fabr., w instalacji mam trzy pompy podpięte odpowiednio: CO1 - obieg "grzejnikowy" za wymiennikiem, CO2 - krótki obieg kocioł<->wymiennik, CWU - obieg do zasobnika CWU. Do softu, przynajmniej w tej wersji, mam parę uwag:

- mimo podpięcia testowo czujnika powrotu u mnie zastosowana logika (jako pompa kotłowa z ochroną powrotu) kompletnie się nie sprawdza, zamiast wyłączać pompę kiedy powrót spadnie poniżej ustawionej temp., działa to zupełnie odwrotnie. Nie korzystam więc z tej funkcji choć pasowałaby mi idealnie. Obie pompy pracują mi więc tradycyjnie z zadaną temperaturą załączenia (co właśnie powoduje ochronę i utrzymywanie odpowiednio wysokiej temperatury pieca). Tylko...

- wszystko jest fajnie ale nie mogę korzystać z funkcji priorytet CWU... bo sterownik załączając w nim pompę CWU WYŁĄCZA obie pompy CO. Zatrzymuje się więc cały proces wymuszonego odbioru ciepła z kotła (pompę CWU mam podobnie jak CO1 w obiegu ZA wymiennikiem) i d.... I zasadniczo zupełnie nie rozumiem dlaczego to robi dla ustawienia CO2 jako kotłowej. Ale jak już wyżej napisałem nie korzystając z tego trybu mam co trzeba, jedynie byłbym BARDZO wdzięczny za dołożenie możliwości uniezależnienia CO2 od funkcji "priorytet CWU"

- przy okazji, co do funkcji "priorytet CWU" - parametr "nadwyżka temp. kotła" zapisuje się zawsze o 1 większy, w efekcie nie można go ustawić niżej 6, tu w sumie też nie rozumiem czemu nie mógłby być ustawiany od 1 w górę

- nie jestem do końca pewien ale chyba klikając trybami pracy CO2 widziałem "stale wł" i "pompa kotłowa" podświetlone razem, wyglądało to na jakiś bug

- z "kosmetyki" w oknach ustawień parametrów szczegółowych dla CO1 i CO2 przydałoby się aby w tytule wyświetlało się której pompy dotyczy ustawienie, obecnie jest zawsze "CO".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Deafnezz napisał:

Kolego, ustawiłeś modulację max 40%, a napisałeś, że moduluje cały czas w tej granicy.(40%) czyli nie dałeś mu nic zapasu.

Daj mu więcej % modulacji, jak kolega  altoro ci radzi.

Dasz mu 50-60% modulacji, to i tak będzie modulował w granicach 40%(jak pisałeś), a w razie skoków ciśnień i wiatrów będzie miał zapas.

Pozdrawiam

Dałem mu 60 % i czekam na efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efek pracy po dodaniu modulacji do 60 % u sumie cały czas faluje mocno.

BB1B21F8-9174-4954-9ED8-5E2A4353255B.jpeg

FD72FE0D-2977-4DEB-AAD0-5E7AADDBEB90.jpeg

7DADF921-9981-4C03-8ABD-D78B1CDE0BE0.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam co byście zmienili żeby spalanie było mniejsze.

Nowy dom 180m, ocieplony 15 styropian, podłogowymi jakieś 80m, 7 grzejników termostaty ustawione na 3, dwa grzejniki drabinki w łazienkach też termostaty na 3, bojler 300l, temperatura w domu prawie 24C

IMG_20181229_185135.jpg

IMG_20181229_185145.jpg

IMG_20181229_185156.jpg

IMG_20181229_185204.jpg

IMG_20181229_185212.jpg

IMG_20181229_185221.jpg

IMG_20181229_185227.jpg

IMG_20181229_185245.jpg

IMG_20181229_185300.jpg

IMG_20181229_192047.jpg

IMG_20181230_195942.jpg

IMG_20181230_195924.jpg

IMG_20181229_192150.jpg

IMG_20181229_185505.jpg

IMG_20181229_185623.jpg

IMG_20181229_185715.jpg

IMG_20181229_185753.jpg

IMG_20181229_185348.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem czy taki dobry wynik u mnie 11 grzejników metraż taki sam chałupa nie ocieplona i spalanie 17.5 co prawda nie mam cwu

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, rotor122 napisał:

Witam co byście zmienili żeby spalanie było mniejsze.

Nowy dom 180m, ocieplony 15 styropian, podłogowymi jakieś 80m, 7 grzejników termostaty ustawione na 3, dwa grzejniki drabinki w łazienkach też termostaty na 3, bojler 300l, temperatura w domu prawie 24C

Witam.

Spalanie masz ok, tym bardziej że w domciu ponad 24stopnie:))

Kolego zwróć uwagę na temperaturę spalin przy tych mocach podczas modulacji 25% temperatura 45stopni...coś tu jest nie tak, tym bardziej wykres temperatury spalin jest dziwnie płaski... pasowałoby to sprawdzić... (oczywiście to moja opinia)

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, sajmon55556 napisał:

A gdzie masz zamontowany czujnik mieszczacza bo masz dużą różnice temp

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

 

sketch-1546381237333.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, YaroXylen napisał:

Witam.

Spalanie masz ok, tym bardziej że w domciu ponad 24stopnie:))

Kolego zwróć uwagę na temperaturę spalin przy tych mocach podczas modulacji 25% temperatura 45stopni...coś tu jest nie tak, tym bardziej wykres temperatury spalin jest dziwnie płaski... pasowałoby to sprawdzić... (oczywiście to moja opinia)

Pozdrawiam. YARO

A jak to sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MarekDabrowski napisał:

Ja wiem czy taki dobry wynik u mnie 11 grzejników metraż taki sam chałupa nie ocieplona i spalanie 17.5 co prawda nie mam cwu

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka
 

No właśnie też nie się zdaje że dużo bo na zewnątrz jest 6 stopni na plusie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w tej chwili 2.8 na dworze 50722419ab79ed6f7dac95e98be8d26d.jpg

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, rotor122 napisał:

A jak to sprawdzić?

Najprostsza metoda to do czajnika z gotującą się wodą zanurz tak aby 3/4 długości czujnika było w wodzie po chwili powinien pokazać ok. 98-102 stopnie.

Jeśli tyle pokazuje to szukaj nieszczelności kotła.

Może napisz najpierw gdzie dokładnie i jak masz zamontowany czujnik spalin (ew.fotka), bo spotkałem się z gościem co opaską złapał za czopuch, przytulił go i pokazywał jak u Ciebie połowę temperatury faktycznej. U Ciebie temperatura spalin w/g czujnika jest mniejsza niż temperatura kotła :))

YARO

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego kris777.

Ster działa jak najbardziej prawidłwo. Włączyłeś priorytet Cwu i w momęcie gdy spadnie tem. na bojlerze wyłącza Ci pomy CO i nie może być inaczej. Sam to kiedyś przerabiałem wyłącz ten priorytet bo żadnych oszczędności tu nie znajdziesz a wręcz odwrotnie.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, matsuo11 napisał:

Kolego kris777.

Ster działa jak najbardziej prawidłwo. Włączyłeś priorytet Cwu i w momęcie gdy spadnie tem. na bojlerze wyłącza Ci pomy CO i nie może być inaczej. Sam to kiedyś przerabiałem wyłącz ten priorytet bo żadnych oszczędności tu nie znajdziesz a wręcz odwrotnie.

 

 

Że prawidłowo gdy pompy CO pracują w obiegach CO to ja nie kwestionuję. Lecz gdy CO2 staje się pompą kotłową (funkcjonalność od 2.16B) to wytłumacz mi proszę jak to ma działać... Ale nawet nie wykorzystując trybu pompy kotłowej w moim przypadku gdy wyjście CO2 pracuje w takiej funkcji opcja uniezależnienia jej od priorytetu CWU po prostu załatwiłaby problem a przy okazji dała większą elastyczność wykorzystania tego wyjścia w być może innych konfiguracjach.

Czy priorytet CWU ma sens? Nie używam go na co dzień ale są momenty kiedy się przydaje, miałem go zresztą nawet w najprostszym dwustanowcu. Zapotrzebowanie w instalacji CO mam zmienne w ciągu dnia (głowice z programami czasowymi, częściowo też Danfoss sterowany na "żądanie") i zdarzają się sytuacje gdy przez dłuższy czas CO zabiera tyle ciepła, że na dogrzanie CWU trzeba długo czekać, nie o oszczędności tu chodzi a właśnie o priorytety (czasami).

Może miałeś na myśli opcję podwyższania temp. kotła w momencie grzania CWU? Tu sam nie mam jeszcze wypracowanego zdania, zastanawiałem się nad wykorzystaniem tego w cieplejszym okresie przejściowym gdy być może korzystniej będzie trzymać piec poniżej komfortowej temperatury CWU. Nie wiem czy się przyda niemniej ta opcja działa tylko w priorytecie CWU no i kółko się zamka.

Edytowane przez kris777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ma być na wyjściu z mieszacza na grzejniki

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, rotor122 napisał:

A jak to sprawdzić?

Wyjmij i wyczyść czujnik spalin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ponawiam pytanie może ktoś doradzić jak zmniejszyć temp podajnika? Kopczyk mam na 5-6cm dmuchawa przysłonięta na 2/3 popiół bardzo ładny bez spieków pale retopalem. Jak bym obniżył kaloryczność (wpisana tyle co na worku) czy cos to da? A moze wiatr w dole obniżyć? Poradzcie cos? A moze odbiór za maly może lepiej żeby przeszedł w czuwanie? 98ce5af8e6e6167ba09f3aded56c9a1f.jpgf5a7bce92d0ff7ea2c9a220d96fb8122.jpgc186eeee40b53ca0d9e142710efe6bca.jpg

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, LukaszP683 napisał:

A moze odbiór za maly może lepiej żeby przeszedł w czuwanie?

Witam Kolegę.

W/g wykresów i sterownika masz rozbiór ciągły ok.6-7kW czy to mało 1/3 mocy? Zważywszy na temp. w domu poniżej 21. W/g mnie lepiej jak chodzi w automacie.

Uzupełnij profil aby się nie domyślać jaki masz dom ,instalację, kocioł, palnik i czym palisz :))

YARO

Edytowane przez YaroXylen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz w dużej mierze to wina węgla. Miałem różne rodzaje opału i na jednym było ok na drugim wysoka temperatura podajnika. Tak dla przykładu węgle o dużej kaloryczności leżą dłużej co może powodować głębsze zchodzenie żaru. Ja dopiero po założeniu rurki wyrównującej ciśnienie w koszu (tzw osuszacz) częściowo ograniczyłem temperaturę podajnika.

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.