Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kol. hamerg sterownik SKZP z temperatury spalin odczytuje trendy, więc wysokość jest mniej istotna byle były zmiany temperatury spalin (bez czujnika też może pracować).

I przy okazji zapytaj o cenę tego Techa dla porównania.

 

Pozdrawiam RedEd

Edytowane przez reded
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Sterownik mam ST-37N.

Chodzi o to czy SKZP jest w stanie na podstawie temp spalin podejmować jakieś akcje korygujące. Wiem że dopóki nie ma sondy lambda, każdy sterownik robi pewne rzeczy na ślepo. Ale chodzi mi o to, czy sterownik będzie korygował ilość podawanej ilości węgla na podstawie zbyt małej lub wysokiej temp spalin. Spore straty, podczas pracy pieca to niedobrana ilość paliwa do powietrza. Same konstrukcje ślimaków z przeciwzwojem powodują zaburzenie w ilości podawanego paliwa względem kąta obrotu.

Mam ciekawa rozmyślania co do działania sterowników ale nie mam takiej wiedzy programistycznej, aby bawić się w zrobienie własnego sterownika. Moja wiedza ogranicza się do zbyt słabych platform.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tylko ustawić czas podawania i przerwę zapewne. Nie znam tego pieca ale musisz zapewnić odpowiednią ilość paliwa i powietrza a w końcu dogrzeje.

Witam 

 

W końcu dogrzało (podniosłem ilość opału ale charakterystyka pieca nie jest taka jak wcześniej na załączonych wykresach , dalej woda w kotle faluje a piec pracuje od 10 -100% 

chciałem dołączyć zdjęcie ale nie potrafię ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 

W końcu dogrzało (podniosłem ilość opału ale charakterystyka pieca nie jest taka jak wcześniej na załączonych wykresach , dalej woda w kotle faluje a piec pracuje od 10 -100% 

chciałem dołączyć zdjęcie ale nie potrafię ;)

dzieki Ryszard 

post-65660-0-44153400-1450092805_thumb.jpg

post-65660-0-35184900-1450092806_thumb.jpg

post-65660-0-47427000-1450092807_thumb.jpg

Edytowane przez kedzior12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam z  2 cm szczelinę na wentylatorze . Właśnie na początku nie dogrzewało i zwiększyłem dawkę zaczęło dogrzewać ale teraz pływa niby jak się pali to diabeł siedzi ale chyba jeszcze za mały.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale on ma powoli dogrzewac!!! On ma prowadzić prace ciągle bez odstawiania sie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterownik dziala dosyc dobrze 

 

Jak widac modulacja jest dosyc ladna (ekonomia spalania 14 kg/24h) przy tych temp. jak widac.

 

niestety moj uklad CO chyba nie jest dobrze zaprojektowany gdy probuje podniesc temp. na podloge do 34 np. to temp. powrotu wariuje za zaworem 4d spada drastycznie do 37 w kilkanascie sekund. i zalewa piec chlodna woda i za nim ta woda dojdzie do gory do czujnika temp. to caly kociol jest wody 37-40 stopni zanim znowu ja podgrzeje do zadanych 60 trwa to z 15-20 min na pelnej mocy 19 kW o modulacji mozna zapomniec. 

 

Ma ktos pomysl co to moze byc? obieg kotlowy wymuszam pompka co CWU, ale wychdzi na to ze jak otworze zawor 4d bardziej niz 3 to juz tej cieplej wody az tyle nie wraca co powinno.

 

podlogowka cyrkuluje na poziomie 1-1,2 L/min temp. powrotu podlogi 27 stopni wejscia na podloge 29 

post-62909-0-64455900-1450100303_thumb.jpg

post-62909-0-81859400-1450100304_thumb.jpg

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przestawisz ustawienia podłogówki to automatycznie zimna woda nie miesza się i wraca na podłogówkę tylko idzie na piec. Też początkowo miałem taki pomysł aby wymuszać krótki obieg pompą cwu ale chyba zdecyduje się na przeróbkę instalacji. A o co konkretnie pytasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadus. Tylko się nie obraź.... Nie szukaj dziury w całym ;). Kup kratę browara, zrób ją przy kotle bo zrobiłeś kawał dobrej roboty.... a potem- ŻYJ bo utkniesz w kotłowni na wieki ;).

Przestawiajac zawor zaburzasz układ i kocioł potrzebuje czasu żeby to wszystko na nowo ustabilizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli co ustawic na 4 i poczekac z 12 godzin az wszystko sie ustabilizuje? ja mam wrazenie ze gdy zawor 4d jest bardziej  otwarty pozwalam wodzie z podlogowki dostac sie do powrotu kotla pod wiekszym cisnieniem. wiadomo ze na podloge nie puszcze wiecej jak 30-35 stopni wiec ten powrot zawsze bedzie chlodny.

 

Jak taki uklad moze sie ustabilizowac? 

 

A o co pytam, czy mimo wszystko moge ustawic u siebie na piecu powiedzmy 60 z tych 60 puscic na obieg CO z 38 mam drugi mieszacz wiec zredukowac na podloge temp. do 34 i utrzymac powrot w temp. powiedzmy 50 lub wiecej i chcialbym jednak aby zachowac prace w trybie modulacyjnym ciaglym a nie jak to sie teraz dzieje dwustanowym.

 

w konfiguracji jakiej pokazalem wczesniej zaworu 4d Mam super modulacje male spalanie i w miare cieplo w domu 22 ale gdzy przyjda troche mrozy juz nie moge podniesc temp. ukladu bez wchodzienia w prace dwustanowa pieca tj. zawor 4D podkrecam do 3 i troche i juz powrot na kocial robi sie drastycznie chlodniejszy ba nawet wyjscie za zaworem spada z 30 do 28 wyglada to tak jakby nagle woda z podlogowki wszedzie sie pchala 

 

alternatywnie moge zostawic zwor 4D na 3 a podniesc temp. na kociol do np. 68 wtedy pewnie podloge zasile cieplejsza woda, ale ciekawe jak piec bedzie pracowal z ekonomicznego punktu widzenia. czy utrzymanie temp. 68 na kotle przy temp. wewnatrz kotlowni 26 bedzie malo ekonomiczne?

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do prawidłowego funkcjonowania pieca odpowiednia temperatura spalania opału

A zdradzili może jak ją utrzymać? Bo u mnie przy 160st to kocioł wchodzi w okolice mocy nominalnej i jakoś ciężko by mi było ja utrzymywać. Chyba że puszczać opal w atmosferę albo sąsiada podłączyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki Ryszard

Ogranicz mu na początek moc max. do 70%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zdradzili może jak ją utrzymać? Bo u mnie przy 160st to kocioł wchodzi w okolice mocy nominalnej i jakoś ciężko by mi było ja utrzymywać. Chyba że puszczać opal w atmosferę albo sąsiada podłączyć.

Nie zdradził ale zawsze lepiej wyższa temperatura niż niższa oczywiście bez przesady u mnie sterownik przy 150 zmniejsza nadmuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotłach Witkowskiego czujnik spalin jest mocowany w stalowym otworze pomiarowym, wspawanym w czopuch. To oznacza, że czujnik pokazuje niższą wartość spalin, niż jest w rzeczywistości ponieważ nie ma bezpośredniego kontaktu z nimi.

Ale oczywiście podnosi to trwałość czujnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.