Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Kolego Tomek  za względu na długie przewody do czujnika pokojowego zawyża mi temp  o 1,7 st , czy jest możliwość przy następnej aktualizacji

zrobienie kalibracji programowo (offsetu) tego czujnika .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kupiłem nie dawno taki sterownik i mam problem z czujnikiem spalin w trybie automatycznym nie widzę aby moc dmuchawy była ustalana względem temperatury spalin dmuchawa działa na max na ile jest ustawiona a temperatura spalin wskazuje na 320 stopni i podejrzewam ze to max pomiar czujnika bo na tej temperaturze się zatrzymuje wskazanie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Napoleon215.

Pracy czujnika spalin w trybie auto nie zobaczysz tak bezpośrednio. Wartość zmian temperatury spalin (trend) jest brana przez algorytm pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zmianie mocy.

320 stopni to sporo. Kocioł powinien osiągnąć temp. zadaną przy niższej temperaturze spalin, szczególnie przy takiej pogodzie. Może masz ustawioną zbyt dużą moc w zakładce MOC KOTŁA.

pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinno być tak że gdy temperatura szybko wzrasta to aby zbytnio nie przekroczyć temperatury zadanej sterownik powinien wcześniej zareagować a gdy potem szybko temperatura opada sterownik powinien zareagować nawet o dwa stopnie przed temp żądaną . Moc kotła jest 15 i na tyle jest ustawione a czujnik spalin chyba nie wytrzymał wystąpił błąd err

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik może i zszedł z nadmuchem ale ładunek drewna ma dużą bezwładnośc a z tym żaden sterownik sobie nie poradzi. Po drugie przy paleniu na ruszcie wyjmuje się czujnik spalin żeby właśnie nie doszło do jego uszkodzenia wysoką temperaturą.

A po trzecie. Kotły retortowe nie nadają się do palenia tradycyjnego.

Edytowane przez energotop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczanie temperatury spalin działa w trybie ręcznym (tak stoi w instrukcji).

W trybie automatycznym trzeba samemu zadbać o to żeby nie przepalić na wylot komina natomiast o temperaturę na kotle zadba sterownik.

Edytowane przez wojszym2244
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy w tym sterze można sobie ustawić przedział mocy w jakim ma pracować pid? tzn czy mogę sobie ustawić moc min  np. 1 do 20 i dobrać do tego wiatr a max 1 do 10 i żeby ster pracował płynnie w tych widełkach.

Edytowane przez janklos12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatr dobierasz dla min.tzn 5% ustawionej mocy palnika i max.czyli 100% a potem możesz ograniczyć sobie pracę pid. Min w przedziale 5-40% max 50-100%

Ja obecnie na Retopalu- moc kotła 10kw- 10%min 60%max.

Edytowane przez energotop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kol. janklos12 dla 12kw kaloryczności 5kw/kg podawanie dla 100% było co 22s (2kg/h) a dla mocy 5% co ok 8min (ok0,1kg/h). Jednak sterownik potrafi szybko znaleźć punkt równowagi przy w miarę stabilnej instalacji.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z RedEdem. Szybko potrafi sie "dostosowac", ale U mnie w pełnym zakresie mocy odstawial się- nie radził sobie z bezwładnością kotła. Ograniczyłem mu zakres pracy i jest git. Ale przecież zimy nie ma więc ma prawo się odstawić ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc max to jest zadeklarowana przez Ciebie moc kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostałem z softem od właściciela- Tomka, nie miałem czasu aktualizować.

 

Na małym odbiorze chodził na moim azp-rt nieco gorzej od tego, który normlanie używam, tj. czarny wymiennik i popiół wypalony, ale z popcornem

jak się nieco ochłodziło, to już bardzo poprawnie, szare naloty, ale nadal w popielniku drobne grudki

 

temp., dobór mocy OK, bardzo przyjazny w podłączeniu, bardzo intuicyjne menu. Wykresy pomocna sprawa, to znamy także z cobry

To zalety, te najważniejsze

 

wady:

 - bez czujnika wewn,zewn golas prawdziwy, tylko 1nastawa na c.o., jedna nastawa na zawór i strefy na cwu na zasadzie włącz/wyłącz

o tym rozmawiałem z Tomkiem, możliwe,że nawet już się pojawiło w jakiejś poprawce, generalnie kwestia czasu. Potrzebne strefy na kocioł lub chociaż za zaworem bez konieczności podłączania czujnika pokojowego lub zewnętrznego

 

ogólnie sporo uboższa wersja Iryda PID z czytelnym, dużym wyświetlaczem i intuicyjnym menu porównując wersje podstawowe.

Iryd oferuje znacznie więcej w podstawie (strefy tygodniowe na wszystkie 4pompy) a w pracy jest bardzo podobny oczywiście jak się ma doświadczenie i potrafi sterowniki ustawić.

 

 

Jakie moje wnioski:

- Poczekam na dalszy rozwój funkcjonalności

- z drugiej strony wiem,że z czystym sumieniem mogę go polecić. Zdecydowanie jest pod dmuchawy 40W

 

 

W zeszłym tygodniu pracował u mnie także na dużej ekoenergii na zakładzie, tam jak się pali, to "gwizda". Tam mam jednak dmuchawę większą i tutaj zakres regulacji jest węższy.

- wnioski osób, które go obsługiwały na zakładzie są takie:

- prosty w obsłudze, porównywalny do iryda (tam akurat iryd normalnie funkcjonuje) , tyle,że bardziej nowoczesny wyświetlacz i obsługa jak w telefonach, które większość teraz posiada (cytuję słowa osoby, która go obsługiwała, nic nie tłumaczyłem, zostawiłem tylko instrukcję i dali sobie radę  - ustawiłem tylko wcześniej odpowiednią moc, przesyp i dmuchawę)

W zakładzie chodził na prościutkiej instalacji z 1pompą, na maławym do obiektu kotle, więc gwizdał ostro i spalał dobrze.

 

W obu przypadkach paliwem był groszko-miał (nie ekogroszek)

 

 

Sugerowałbym przyjrzeć się typowi czujnika awaryjnego i jego działaniu, dostosować go do wymogów norm.

Pomyśleć o dodaniu czujnika otwarcia klapy kosza, ma zatrzymywać nadmuch i podawanie i wracać automatycznie do pracy po zamknięciu, to także wymóg normy

 

 

Ogólnie zatem na plus.

 

Od Tomka dostałem jeszcze panel domowy, ale nie miałem czasu go podpiąć. Nie mniej dziękuję bardzo za dosłanie

Nie wiem też jak długo mogę go stosować, więc w sobotę zdjąłem i ewentualnie mogę odesłać. Nie dopytałem bowiem o zasady wypożyczenia, ze swojej strony chciałem założyć na 2palniki i na dwie dmuchawy i to skrótowo sprawdziłem.

post-1687-0-10797800-1447605839_thumb.jpg

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na dniach powinna się ukazać aktualizacja softu ze zmienionym algorytmem dmuchawy. Puki co testy wyglądają dobrze, jest jeszcze jeden pomysł na dostrojenie dmuchawy do nawęglania. Wymaga niestety czasu na wdrożenie, więc raczej w późniejszym terminie.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wymiennik na zmienionym sofcie dmuchawy wygląda lepiej, widać, że proces spalania jest bardziej płynny (strumień węgla i powietrza bardziej dopasowany). Na moim nietypowym palniku i węglu czeskim przetestowane, teraz pora na innych testerów i  ich opinie.

 

Pozdrawiam RedEd

 

Ps: pamiętajcie o instrukcji aktualizacji - wyłączenie sterownika z sieci i dalsze punkty.

Edytowane przez reded
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem tu nowy. A to jest moja historia ze sterownikiem Skzp-02. Kupiłem duży ocieplony  dom zbudowany w technologii silikatu 3 kondygnacje plus poddasze. Piec to Galmet 25 kw. Oryginalnie był zamontowany sterownik "expert. Z tym BADZIEWIEM piec kotłował 5-6 worków groszku na dobę i nie dało się nic z tym zrobić. Poprzedni właściciele palili tylko w dzień ale to nie było mądre rozwiązanie. Expert to sterownik skonstruowany chyba na zlecenie sprzedawców eko groszku. Po tygodniu przegranej walki z tym szajsem za pomocą młotka walka została zakończona, a expert a raczej jego szczątki znalazły się tam gdzie ich miejsce czyli śmietnik.

Wsiadłem w samochód i pojechałem do producenta do Lesowa i kupiłem Skzp-02 w wersji full ze wszystkimi czujnikami za jedyne 830 zł ( cena experta na alegro 625).

Po zamontowaniu Skzp-02 wraz z załączonymi czujnikami plus programator bezprzewodowy piec spala mi 3 worki na 4 dni i co ciekawe doprowadziłem instalację grzewczą na poddasze ( trzy kaloryfery 125 cm) czyli jedna kondygnacja więcej do ogrzewania.

Ja dla mnie wynik jest rewelacyjny.

Jeżeli ktoś się zastanawia nad wyborem sterownika i jest z okolic pomorskiego to zapraszam do Prabut chętnie pomogę w podjęciu właściwej decyzji.

 

ps. Nie jestem przedstawicielem producenta tego sterownika i nie zarabiam na jego promowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dostępna aktualizacja do wersji 1.79

Zmiany:

 

- zmiana algorytmu sterującego dmuchawą, teraz lepiej współpracuje z dmuchawami o większych mocach, łatwiej uzyskać niskie wartości nadmuchu

- zmiana zakresu kaloryczności paliwa - teraz od 9.7MJ do 29.9 MJ

- po przejściu w czuwanie, zeruje wskazania mocy aktualnej oraz spalania chwilowego

 

Można pobierać z www.costerowniki.pl  lub link bezpośredni dla SKZP-02:       http://www.timel.pl/UPDATE/SKZP-02_V_1_79.zip

 

Szczególne podziękowania dla  Reded'a za pomoc przy testowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
 
od 10 pazdziernika zaczalem moja przygode z paleniem piec Witkowski 19 kW ze sterownikiem TIMEL SKZP 02
niby to jest automat, ale nawet w trybie automatycznym jest masa rzeczy do ustawienia
 
brakuje mi wiedzy i doswiadczenia i szamocze sie troche wiec nie bede ukrywal ze licze na wasza pomoc
 
aktualne problemy to (spiekanie sie ekogroszku (kopalnia wesola dobrze przesuszony) i stosunkowo wysokie spalanie 1 worek / doba okolo 20-25 kilo / doba
 
na poczatku mialem tak ze i 2 worki ledwo starczaly na dobe ale jak piec sie wygrzal jakby zaczal lepiej palic ( ocieplilem tez kotlownie i to tez pomoglo)
 
 
ja mam ustawione na razie tak:

1)Kalorycznosc paliwa 25 MJ/.kg (eko z wesolej)
2)Max moc nadmuchu 18% (plomien jest pomaranczowy dosyc mocny zatrzymuje sie na deflektorze i zgina na boki)
Jednak chyba to nie jest klasyczny kopczyk, nie wiem w sumie nawet jak powinien wygladac. u mnie jest po prostu duzo zaru i szarych grydek po bokach, ktore dadza sie rozkruszyc pogrzebaczem (choc nie wszystkie niektore w formie spiekow spadaja do popielnika)
3) wydajnosc podajnika ustawilem na 14.5 kg/h
4) moc pieca ustawione mam na 19 kW

temp na piecu 58 stopni.

Moje watpliwosci co do ustawien budzi praca pieca gdy podgrzewa wode.

Podgrzewanie wody trwa na pelnej mocy czsaami 10-15 min na wykresie przypomina to trapez powoli dochodzi do max mocy i powoli zchodzi w dol do stanu czuwania.
zastanawia mnie dlaczego tak dlugo?

jak otworze drzwiczki od palnika to bucha goracem ze nie idzie wytrzymac taka temperatura powinna moment nagrzac wode a jednak nie...
jak mialem troche pudel tektorowych polamalem je i wlazylem na ruszt wodny upchalem troche i podpalilem piec z 54 do 70 doslownie rozgrzal sie w oczach 1 stopien chynba co 2-3 sek. az woda szumiala.

A palnik 19 kW buja sie z ta woda prawie 20-30 min by po 20 minutach znowu ja podgrzewac kolejne 20-30 min. na pelnej mocy piec spala eko ponad 3 kg/godz wiec srednio to ekonomiczne a sterownik ciagle uparcie robi swoje.

w kotlowni mam temp. 23 stopnie zapotrzebowanie na wode jest tylko po stronie podlogowki okolo 128 m2. woda z pieca idzie na zawor 4D potem na grzejniki i na mieszacz i podlogowke. teraz mam tak ustawione ze zawor 4D puszcza 30 % cieplej wody a reszta wraca na piec aby trzymac dluzej cepla wode. mimo wszystko piec baaardzo dlugo sie nagrzewa wiec nie rozumiem czy podlogowka az tak mocno wychladza piec ?

 

ponizej kilka zdjec ze sterownika do waszej oceny  

 

pale od 10 pazdziernika ( poszla mi ponad 1 Tona eko  a zostalo mi moze z 1,8 T) znajomy zaczal palic tez rowno ze mna tym samym weglem co prawda inny piec 25 kW zebiec i jakis zwykly sterownik dom duzo wiekszy 180 m2 spalil moze 470 kg  ehh... wiem wiem musze poczekac bo to moj pierwszy sezon

post-62909-0-09060800-1448361438_thumb.jpg

post-62909-0-26204700-1448361449_thumb.jpg

post-62909-0-79933300-1448361461_thumb.jpg

post-62909-0-33958700-1448361473_thumb.jpg

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.