Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Klaudiusz3

No dobra, ale czy chodzi o fajny wykres czy o ekonomie?

U mnie co godz na ok 15 min piec wali w 100% i ponownie idzie w odstawke. Zadawala mnie spalanie i czystosc spalania. Wykres traktuje tylko jak o informator o tym co sie dzieje podczas procesu spalania, by moc wprowadzic poprawki gdy sie cos dzieje nieoczekiwanego.

Ale czy bedzie on ladny ... najmniejsze moje zmartwienie, za to po sezonie bardziej mnie cieszy zaoszczedzona kasa ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owsem palisz na zwykłej retorcie?

Ile więcej go idzie w porównaniu do węgla? Tak przykładowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko wyjaśnić moją ocenę wykresów, osobiście uważam że prosty wykres a w szczególności temperatura kotła i temp. CO  jest przecież normalnym zjawiskiem pracy sterownika z PID i chyba taki zamysł był że  ludzkość wymyśliła ten algorytm i jestem przekonany że nasz sterownik został zbudowany po to aby  była zachowana stabilna temperatura kotła ,oczywiście bez sensownie jest ustawienie sterownika aby produkował tylko 4 proste kreski i tego nie pochwalam ale jeżeli kocioł jest w modulacji i niebieski wykres jest pofalowany a kocioł stabilnie utrzymuje temperaturę nic nie stoi na przeszkodzie aby komuś nie  pogratulować cierpliwości .

Ja mam w sumie 14 grzejników palę stała temperaturą na zasilaniu CO a tam gdzie ma być chłodniej pracują termostaty a różnicy w kg nie odczuwam pomijam temat kosztów bo nie oto tu chodzi tylko o komfort w domu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tempertura zadana 54

Potencjał podajnika 15 kg/h

Czas podawania 5s

Modulacja5/50 % próbowałem wiecej ale tak jest stabilniej

Czas przekroczenia 60 min

Powietrze 4/22%

Czuwanie 20min,25s, 35%,6s

Kalorycznosc 23.8 z korektą +12%

Wysłane z mojego Sony przy użyciu Tapatalka

Witam. Spróbuj zmniejszyć podawanie na 4 sek na razie . Kaloryczność o jedno oczko do góry korekta 0 %.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekd

Jezeli on ma korekte na 12% (!!!) to znaczy ze mial niski kopczyk.

Jezeli teraz mu kazesz skrocic czas podawania, podniesc kalorycznosc i zmniejszyc korekte,

to mam prosbe, bys napisal czym ma ogrzac wode w piecu?

Dla mnie jest przedewszystkim jest niezrozumiale, zanizenie mocy kotla do 50% i dawanie 12% korekty na plus.

Ni jak nie kumam po co to i czemu ma to sluzyc.

Gdyby bylo 100% w modulacji, to nie trzeba by dawac 12% korekty, bo piec sam powinien wyliczyc prawdlowa dawke paliwa by miec czym palic. Wowczas raczej jak za malo to wydluzylbym wlasnie podawania, gdyby kopczyk byl za niski.

Grenadieros, wegiel ktorym palisz ma od 24 do 26MJ/kg nie potrzebnie to zanizasz, bo Bartex jest uczciwy, spokojnie mozesz dac 25MJ a nawet wiecej.

Zmniejszajac modulacje, zmniejszyles jednoczesnie moc kotla, a co za tym idzie obnizyles wszystkie parametry,odpowiedzialne za proces spalania, dlatego musiales walnac 12% korekty.

Moim zdaniem to jest bez sensu, nie logiczne i iracjonalne.

Ale to twoj plac zabaw i zabawki wiec czynisz co uwazasz za stosowne.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PrzeMal przy modulacji 100% piec dochodził do 57-58 gdzie zadana miał 54 próbowałem temp obniżyć przez max czas przekroczenia temp, ale im mniejszy czas tym bardziej syfiło piec no i się odstawiał. Ile ludzi tyle pomysłów na Ustawiania więc próbuje wszystkiego. Podobno trzeba tak ustawić żeby cały czas chodził w modulacji, a nie czuwaniu. Przy 50% pracuje cały czas w modulacji temp skacze między 52,5 - 55,5 piec jest czysty i jestem zadowolony, jeśli da radę obniżyć temp. na podajniku to warto się jeszcze pobawić.

 

Wysłane z mojego Sony przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W modulacji, skrócenie lub wydłużenie czasu podawania, nie wpływa na nawęglenie palnika.

Ten parametr ma wpływ tylko w pracy dwustanowej.

Przy prawidłowym napowietrzeniu palnika w stosunku do nawęglenia, ograniczenie modulacji do 50, 60, czy 70% nie obniża wszystkich innych parametrów, odpowiedzialnych za proces spalania, a jedynie ograniczana rozwijaną moc palnika. (To mniej więcej tak, jakby podłożyło się cegłę pod pedał gazu w samochodzie, aby zatrzymywał się w połowie, a to w żaden sposób nie wpływa na parametry pracy silnika, a jedynie nie pozwala mu rozwinąć pełnej mocy)

Korekta 12% nie jest wynikiem ograniczenia modulacji do 50%.

W tym przypadku +12% węgla będzie podawane w każdej modulacji, niezależnie, czy to będzie 15, czy 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"przy modulacji 100% piec dochodził do 57-58 gdzie zadana miał 54 próbowałem temp obniżyć przez max czas przekroczenia temp, "

 

Grenadieros

Nie bardzo rozumiem w czym przeszkadza Ci bezwladosc kotla. U mnie potrafi byc roznica wiejsza pomiedzy zadana a uzyskana i nie jest to w wyniku pracy kotla a bezwladnosci. Po przejsciu w czuwanie temp sie podnosi, co w tym zlego, bo nie rozumiem?

Z tą pracs ciagla, to ja akurat uwazam inaczej. Skoro sterownik uzyskal co mial uzyskac, to po kiego grzyba spalac opal skoro nie potrzeba?

Co innego gdy przyjdą bardzo niskie temp. Wowczas przelocze na spalanie ciagle i postaram sie wysrodkowac prace na najekonomiczniejsze ustawienie.

No ale jak juz wspomnialem, cyrk nalezy do ciebie, my staramy sie jedynie cos podpowiedziec i wytlumaczyc, ale to jest tez na odstawie naszych prob i bledow i obserwacji.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym ze korekta jest czynnikiem stalym to ja wiem. Czas podawania ma znaczenie w kazdym przypadku. Pracuje na sofcie 1.8x i jak najbardziej dostrzegam roznice gdy zmieniam czas podawania.

"(To mniej więcej tak, jakby podłożyło się cegłę pod pedał gazu w samochodzie, aby zatrzymywał się w połowie, a to w żaden sposób nie wpływa na parametry pracy silnika, a jedynie nie pozwala mu rozwinąć pełnej mocy)"

No tu to poplynąłeś ...

Prawisz dziwne rzeczy.

W ubieglym roku konsultowalem sprawe obnizania modulacji z Panem Tomkiem i uzyskalem calkiem inne opinir na ten temat.

Niestety ale tak duza korekta jest wynikiem zlych nastawien. Moim zdaniem korrkta to nieznaczne poprawienie czegos czego nie da sie zrobic glownym nastawieniem.

Wysokie ustawienia tego parametru to droga na skroty.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemal, zmiana mocy ma wpływ na inne parametry, ale nie zmiana modulacji.

Modulacja jedynie ogranicza rozwijaną moc.

(a cegła pod pedałem gazu, to taki przerysowany prosty przykład ograniczenia rozwijanej mocy (aby łatwiej było zrozumieć...), a nie zmiana innych parametrów pracy silnika.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tempertura zadana 54

Potencjał podajnika 15 kg/h

Czas podawania 5s

Modulacja5/50 % próbowałem wiecej ale tak jest stabilniej

Czas przekroczenia 60 min

Powietrze 4/22%

Czuwanie 20min,25s, 35%,6s

Kalorycznosc 23.8 z korektą +12%

 

Wysłane z mojego Sony przy użyciu Tapatalka

Wrzuć wykres z 6 godzin jak pracuje kocioł.

Tak nie widząc wykresu bym sugerował lekkie obniżenie mocy dmuchawy w pewnym zakresie mocy i obnizenie czasu podawania. Powinno to trochę poprawić sytuacje aby kocioł nie wchodził w podtrzymanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grenadieros,

Mnie takie przekroczenia tem p zadanej nie martwia:

 

post-71238-0-52482200-1511339057_thumb.jpg

post-71238-0-10318000-1511339150_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grenadieros, różnica w prędkości przepływu wody przez kocioł i odbiór mocy ma również znaczący wpływ na modulację.

Im mniejszy przepływ, tym większe prawdopodobieństwo odstawiania się kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę wrzucę zdjęcia z 12 i 6 h. I wówczas spróbujemy coś z tym zrobić. Jak już mówiłem ja się uczę i każda wskazówka dla mnie jest cenna. Spokojnie mogę wróci do pełnej modulacji. Nie tyle mi przeszkadzała temp przekraczana, a wysoka temp podajnika i dym w zasobniku przy otwarciu.

 

Wysłane z mojego Sony przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów. 

Mam 12kW piec na ekogroszek z podajnikiem, który grzeje dom parterowy 64m. Sterownik pieca SKZP-02. Przy instalacji piec ustawił hydraulik, ale sam przyznał, że taki sterownik widzi pierwszy raz i robi to na wyczucie. 

piec pracuje w trybie automatycznym, ale na dobę bierze 22kg ekogroszku i wydaje mi się to dość dużo. 

Proszę o jakiekolwiek porady, chętnie podam ustawienia, ale nie wiem które są ważne.

PS. Zauważyłam, że moc kotła jest ustawiona na 20kW, ale strzałki do zmiany ustawień są nieaktywne, czy to normalne? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyslij zrzuty ekranu z modulacji, paliwo, powietrze, czuwanie, wykres, i wrzuc zdjecie z palnika.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w załącznikach wrzucam to napisał Dancych. 

w trybie instalatora udało mi sie uaktywnić te strzałki do ustawienia mocy kotła. Czy ustawić taką moc jaką ma na tabliczce znamionowej (12kW) czy więcej albo  mniej?

post-76072-0-09818800-1511349898_thumb.jpg

post-76072-0-77565000-1511349914_thumb.jpg

post-76072-0-85465700-1511349932_thumb.jpg

post-76072-0-69213800-1511349951_thumb.jpg

post-76072-0-98267000-1511349962_thumb.jpg

post-76072-0-00784700-1511349971_thumb.jpg

post-76072-0-26613600-1511349981_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemal, zmiana mocy ma wpływ na inne parametry, ale nie zmiana modulacji.

Modulacja jedynie ogranicza rozwijaną moc.

(a cegła pod pedałem gazu, to taki przerysowany prosty przykład ograniczenia rozwijanej mocy (aby łatwiej było zrozumieć...), a nie zmiana innych parametrów pracy silnika.

Jak sadzisz, dlugo wytrzyma Ci silnik z taka cegla pod pedalem akcelatora, użytkujac pojazd non stop?

Zuzycie paliwa i zasysanie powietrza też się nie zmienia? Moc silnika jest taka sama podczas pracy w obciążeniu? Nie trzeba jej zwiekszac gdy jest na to zapotrzebowanie, np. podczas jazdy pod gorę?

Życzę powodzenia z takim sposobem eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw na 12,mniej powietrza,jaki potecjał podajnika.Akurat mam podobne parametry 12kw,70m2 tylko całkiem inny opał

Ustawiony na 12kW, maksymalne powietrze obniżyłam do 60. 

potencjał podajnika  15KG/h 

czas podawania w auto -5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.