Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

A ja nic w sofcie nie grzebię.

Jak dni dżdżyste i wietrzne to wyłączam sterowanie czujnikiem pokojowym (panel pokojowy) i wówczas temperaturę regulują termostaty na grzejnikach, a jak się robi przyjaźnie na dworze (polu, po krakowsku) to przechodzę na sterowanie panelem pokojowym i wówczas spalanie schodzi do 6 a nawet 5 kg/dobę :) Piec większą część dnia jest w oczekiwaniu, a na piecu utrzymuję temp. 520C co by powrót poniżej 50 nie schodził za mocno.

W związku z powyższym ani nie myślę o zmianie softu 1.86 na jakikolwiek soft typu "beta" a z tego co sie orientuję to nie ma żadnego innego.

Liczę tylko na to że do lata znajdzie się funkcja "LATO" która z automatu będzie utrzymywać ciepłą wodę CWU.

 

Pozdrawiam PrzeMal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że realne,gyz mam sprawdzone podawanie podajnika, wg ostatniego zasypu wyszło ml i 9 kg ale kocioł pracował wg ustawień termostatow na grzejnikach bo jeszcze było chłodno.

 

Wysłane z mojego Z520 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów tak czytam o tych softach i każdy ma rację ale nie umiem się powstrzymać i muszę skomentować parametr spalanie rzędu 5 ,6 ,11 kg na dobę oczywiście można  pisać co się chce i podane cyfry są przypadkowe i nie mają na celu obrażać przedmówców ,ale odniosę się do jednego użytkownika XXX który swego czasu chwalił się spalaniem tak niskim że było naprawdę wręcz nie osiągalnym a tu niespodzianka po czasie spotykamy się przy sterowniku i tak przeglądam nastawy i zadałem pytanie jak masz ustawiony potencjał a tak na oko drugie pytanie a jak ci wskazuje parametr spalania całkowitego a wiesz trochę kłamie bo jak wsypie do pełna około 120 kg to na wyświetlaczu pokazuję 75 kg a ja już opału nie mam oczywiście łatwo przeliczyć że prawie 50 kg przekłamania a na forum pisał że kocioł 25 kw spala wartość X .Po korektach w ustawieniach w kotle nagle prawidłowe spalanie pokazało 22 KG na dobę .

Ja sam wiem że aby ten parametr ustawić prawidłowo trzeba poświęcić trochę więcej czasu niż 1 browarek na moim przykładzie wiem że wsypując 25kg i wypalanie go do ślimaka różniło się na spaleniu 125 kg pod ślimak i teraz zamiast 17,4 które wyszło z spalania 25 kg eko ,zmieniłem na 18 które wyszło z spalenia 125 kg eko i tak mam ustawione w ten sposób można określić ze spalanie  dobowe jest w 99% prawidłowe 

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sprawdzałeś przesyp to powinno być ok. Z ciekawości ile ile ci podaje na godzinę?

 

Do Klaudiusz: dlatego aby nie było dużych różnic między sterownikiem a spalaniem rzeczywistym najlepiej poświęcić trochę czasu i sprawdzić ile naprawdę podajnik przesypie

Edytowane przez konopka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też udało się wyliczyć bardzo dokładnie zostawiłem sobie jednak małą rezerwę że jak  sterownik mi podaje 150 kg to wiem że się jeszcze pali i nie muszę biec do kotłowni ,dużym znaczeniem jest też granulacja opału więc jak często zmieniacie opał lub dokupiony z innego źródła to też mogą występować przekłamania bo wiadomo że potencjał do eko będzie inny niż na  tym samym palniku do miału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nic w sofcie nie grzebię.

Jak dni dżdżyste i wietrzne to wyłączam sterowanie czujnikiem pokojowym (panel pokojowy) i wówczas temperaturę regulują termostaty na grzejnikach, a jak się robi przyjaźnie na dworze (polu, po krakowsku) to przechodzę na sterowanie panelem pokojowym i wówczas spalanie schodzi do 6 a nawet 5 kg/dobę :) Piec większą część dnia jest w oczekiwaniu, a na piecu utrzymuję temp. 520C co by powrót poniżej 50 nie schodził za mocno.

W związku z powyższym ani nie myślę o zmianie softu 1.86 na jakikolwiek soft typu "beta" a z tego co sie orientuję to nie ma żadnego innego.

Liczę tylko na to że do lata znajdzie się funkcja "LATO" która z automatu będzie utrzymywać ciepłą wodę CWU.

 

Pozdrawiam PrzeMal

Od ukazania się wersji 1.88_TESTOWY sterownik pracuje na tym sofcie. Lepiej steruje zaworem 4D i jest możliwość dodania dodmuchu podczas podawania, przez co jest czyściej w kotle.

Też czekam na wersję finalną i moduł internetowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie potencjal podajnika ustawiony jest 14,5kg/godzine

 

Dzisiaj sprawdzilem calkowite spalanie i pokazuje 1540 kg a z 2 t wegla (64 worki) zostalo mi 7 wiec troche zaniza pytanie czy jak przelicze i zrobie korekte czy nic nie zmieni sie w spalaniu? 

 

tj. ustawienie potencjalu podajnika ma wplyw tylko na kalkulacje dobowego spalania ? czy tez na parametry spalania i ilosc podawanego ekogroszku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na 1.86 kocioł nie chce pracować, że tak czekasz na 1.90? U mnie póki co 1.86 jest sporo lepsze od 1.90 testowego i fajerwerków się nie spodziewam w ostatecznej. Soft jest na tyle dopracowany, że spokojnie ogarnia każdą kotłownię.

Pytam bo miał być w lutym.

Jeśli chcesz wiedzieć to soft sterownika (SKZP-02Z) mam 1.85 bo nie doczekałem się 1.86.

Dzięki za info. Wstrzymam się z aktualizacją. Jak będzie wersja 2.00 to wtedy zaktualizuję.

Ale... jeśli większość użytkowników stwierdza, że 1.90 jest "gorszy" od 1.86 to czy będzie dalszy rozwój?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie potencjal podajnika ustawiony jest 14,5kg/godzine

 

Dzisiaj sprawdzilem calkowite spalanie i pokazuje 1540 kg a z 2 t wegla (64 worki) zostalo mi 7 wiec troche zaniza pytanie czy jak przelicze i zrobie korekte czy nic nie zmieni sie w spalaniu? 

 

No to nie takie troche...

Poszło 250kg węgla więcej niż pokazuje licznik tj. 16%.

Powinieneś mieć potencjał podajnika ustawiony na 16,8 kg/h wówczas licznik zużycia oscylowałby wokół rzeczywistych wartości spalonego węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ukazania się wersji 1.88_TESTOWY sterownik pracuje na tym sofcie. Lepiej steruje zaworem 4D i jest możliwość dodania dodmuchu podczas podawania, przez co jest czyściej w kotle.

Też czekam na wersję finalną i moduł internetowy.

witam

zbliża wiosna,przy temperaturach trochę wyższych nie trzeba będzie używać CO ,tylko C WU - jak przestawić sterownik na opcję lato (która nie występuje,chyba że coś nie doczytałem w instrukcji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

zbliża wiosna,przy temperaturach trochę wyższych nie trzeba będzie używać CO ,tylko C WU - jak przestawić sterownik na opcję lato (która nie występuje,chyba że coś nie doczytałem w instrukcji)

Można też zaprogramować panel pokojowy, ustawić temp ekonomiczna i komfortowa i można dodać jeszcze do tego programator czasowy a CO się nie załączy dopóki nie obniży sie temp tam gdzie wisi czujka. CWU w priorytecie i sprawa załatwiona. Wydaje mi się że funkcja lato to tak bardziej dla niektorych kwestia ambicjonalna, no bo są stery z takim bajerem ... ;)

 

Wysłane z mojego Z520 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dla wszystkich. Są osoby, które nie lubią grzebać w sterowniku i o tym myśleć by przełączyć i w jaki sposób. Funkcja autolato włącza się przy określonej temperaturze zewnętrznej, wyłączając pompę CO, zamykając zawór 4D i obniżając temperaturę kotła do określonej temperatury. Zazwyczaj jest to 5 stopni więcej od temperatury CWU i są zabezpieczenia na wypadek wzrostu temperatury na kotle, włącza się pompa i otwiera zawór 4D by zrzucić gorącą wodę na obieg. Jak wynika z zapytań, dla niektórych kolegów funkcja jak najbardziej przydatna.

Przy tym sterowniku nie jestem pewny, mając zawór 4D i wyłączając pompę CO w zakładce CO-TRYB PRACY-STOP, czy w wyniku wzrostu temperatury na kotle włączy się pompa CO i otworzy zawór 4D. Nigdzie nie ma tego opisane czy można tak zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol. Kacper12

Od czasu jak ogarnąłem palnik w swoim kotle, to nie bardzo wiem po co i do czego grzebać w sterowniku.

Dokonuję co jakiś czas drobnej korekty i to tylko dlatego że lubię sobie pogrzebać w ustawieniach w celu dopasowania jak najlepszych ustawień.

Używam głównie sterowania po przez czujnik pokojowy który mam w panelu zakupionym do sterownika.

 

 

 Są osoby, które nie lubią grzebać w sterowniku i o tym myśleć by przełączyć i w jaki sposób.

 

 Nie wiem o jakim grzebaniu piszesz, bo uwierz mi ale takowa potrzeba nie zachodzi po zaprogramowaniu sterownika.

Mam nastawione obecnie 180C w ustawieniu ekonomicznym i 19.50C w komfortowym.

Na piecu 530C. Raz na dwa tygodnie ustawiam na 800C ustawiam piec w celach higieniczno zdrowotnych w bojlerze.

Podczas tej czynności jeszcze nigdy nie załączyło mi się CO, bo i jakim prawem, skoro w mieszkaniu temp nie spada poniżej zadanej?

Obecnie piec załącza mi się w ciągu dnia 2 razy, jeden raz na jedną godzinę ok południa i wieczorem na jakieś 4, ale to też nie sam piec co pompa od CO. W nocy pompa załącza się tylko jeden raz, wraz z piecem.

Po to właśnie jest przecież sterownik i programator pokojowy, by wykorzystać programator czasowy lub automaty ekonomiczne i komfortowe.

Praktycznie nie muszę ustawień zmieniać już w ogóle bo tak jak teraz mam będę miał i zimą. Zwiększy się tylko częstotliwość załączeń pieca w zależności od temperatury na zewnątrz.

Nie wyobrażam sobie też tego, by latem w chłodne dni mieć w chałupie zimno i dogrzewać się gorzałką, bo nie zawsze mogę se chlapnąć, tak więc jeśli temp, spadnie w domu to jak najbardziej miło mi będzie gdy się załączy CO.

 

 

Funkcja autolato włącza się przy określonej temperaturze zewnętrznej, wyłączając pompę CO, zamykając zawór 4D i obniżając temperaturę kotła do określonej temperatury. Zazwyczaj jest to 5 stopni więcej od temperatury CWU i są zabezpieczenia na wypadek wzrostu temperatury na kotle, włącza się pompa i otwiera zawór 4D by zrzucić gorącą wodę na obieg. Jak wynika z zapytań, dla niektórych kolegów funkcja jak najbardziej przydatna.

Nie ma możliwości by Ci się ruszyła pompa przy spadku temp jeśli dasz ją w tryb STOP.

Przeprowadź sobie proste doświadczenie. Ja to już kiedyś sprawdzałem i nawet teraz. Temp mam na kotle 53 st, w domu zadałem na max osiągalny w sterowniku, ale przed tem pompę CO dałem na STOP. I nic sie nie wydarzyło, piec nie ruszył z czuwania, a pompa CO ani nie drgnie gdy jest wyłączona, więc o co kaman?

Jest to jedna z możliwości zablokowania CO na lato. Jak temp spadnie na kotle to się załączy, ale nie da rady pompować na CO bo pompa jest na STOP! Odbiorcą grzanej wody będzie tylko CWU i za każdym razem gdy pobierzemy ciepłą wodę z bojlera to nam ją piec podgrzeje, ale bez pompowania do CO.

Mam wrażenie kolego że dzielisz włos na czworo, bo skoro nie lubisz grzebać w sterowniku do czego masz pełne prawo, to jaki problem zatrzymać na stałe pompę bez ruszania pozostałych parametrów?

Co do jednego się zgodzę. 

Instrukcja obsługi, jak i opis funkcji jest niewystarczający. Wszystko się robi na czuja. 

Pod tym względem producent się nie wykazał, ale za to mamy z nim kontakt osobisty i możemy prawie w każdej chwili się z nim skontaktować. Podczas awarii jaka miałem (a przynajmniej ja myślałem że ją mam) Pan Tomasz natychmiast zareagował i pomógł mi rozwiązać mój problem, a to jest czasami wygodniejsze i lepsze od niejednej instrukcji którą piszą filozoficznie i całkiem oderwani od świata inżynierowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam panelu pokojowego i nie zamierzam kupować.Chodzi o przewody. Natomiast w mojej instalacji jest zawór 4D, który steruje temperaturą CO, a pompa pracuje ciągle. Chcąc wyłączyć CO muszę pompę dać w tryb STOP. Gdybym miał panel też pracowała by ciągle i panel by jej nie wyłączył. Jak jest funkcja autolato to sterownik sam przechodzi w ten tryb gdy na zewnątrz jest np. temperatura 15 stopni i automatycznie wyłącza pompę CO i zamyka zawór 4D. Jak temperatura spadnie na zewnątrz to zacznie grzać CO.

Cytat:

"Nie ma możliwości by Ci się ruszyła pompa przy spadku temp jeśli dasz ją w tryb STOP."

 

Nie pisałem o spadku temperatury, a o niekontrolowanym wzroście temperatury np. 90 stopni, gdy w moim przypadku jest wyłączona pompa CO. Czy przy tej temperaturze awaryjnie uruchomi pompę i zawór 4D by schłodzić kocioł? Muszą być takie zabezpieczenia na wypadek niekontrolowanego wzrostu temperatury w funkcji lato lub autolato. Tutaj takiej funkcji nie ma więc nie wiadomo jak sterownik będzie się zachowywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kocioł przekroczy temperaturę Max.  to czy będzie lato czy zima, sterownik załączy wszystkie pompy jakie są do niego podpięte aby schłodzić kocioł.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.