Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawią się 2 urządzenia. Jedno z możliwością sterowania 3 mieszaczy (samodzielne urządzenie).
Drugie to sterownik jednego obwodu grzewczego, z możliwością podpięcia do SKZP lub pracy samodzielnej.
Po podpięciu do SKZP będzie widoczny jako obwód Co nr 3.
Dlatego opóźniają się aktualizacje - przygotowujemy cały soft do współpracy z urządzeniami dodatkowymi = duuużo pracy.
Co do terminów - to już raczej kolejny sezon grzewczy.
Dzięki serdeczne za odpowiedź będę cierpliwie czekał


Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zamiast czekać na soft pod zabudowę lepiej kupić nowy skzp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 8010 napisał:

Może zamiast czekać na soft pod zabudowę lepiej kupić nowy skzp :)

Masz rację, pewnie o to chodzi !

Tylko, że ja musiałbym kupić kocioł ze ślimakiem a to już nie będzie 1000zł.

Ale się nie załamuję, przecież zanim dostaniemy nowy soft to szlak trafi te nasze kotły i wtedy kupimy sobie te najnowsze, te najpiękniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Oldek napisał:

Koledzy, ja panimaju kocioł i mieszacz. Więc może inaczej, mieszacz daje na CO temperaturę niezależnie od temperatury kotła, więc po co korekta temperatury kotła skoro temperatury na CO pilnuje mieszacz. Więc było moje zapytanie do zaawansowanych.

Choćby po to, żeby np. przy 4 D zachować temperaturę na powrocie.

Przykład: temp. kotła 55C, temp. za mieszaczem 35C przy 0C na zewnątrz. Ale przy -5C na zewnątrz pogodówka mieszacza otworzy mieszacz bardziej, żeby za mieszaczem uzyskać wyższą temperaturę, np. 40C. Tym samym powrót z 4D musi być chłodniejszy.

Ale jeśli pogodówka kotła przy tych -5 podniesie temperaturę na kotle np. do 60C, to żeby za mieszaczem uzyskać temp.40C, mieszacz wykona tylko nieznaczną korektę na + lub -, pozostawiając temperaturę powrotu na niemal niezmienionym poziomie. Oczywiście wymaga to cierpliwości w doborze krzywych grzewczych dla kotła i zaworu.

Myślę, że klarownie wyjaśniłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ktm6107 ja mam podajnikowca zrobionego z kotła zasypowego. Zasada pracy taka sama, koszt niższy zakupu a do tego  mam w piwnicy nowy za 2200zł zapasowy bo ten ma juz kilkanaście lat...

Przekładam tylko podajnik i sterownik i sprawa załatwiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, gmaj22 napisał:

Myślę, że klarownie wyjaśniłem :)

Jasne że klarownie do potęgi, ale re @carlo bardziej do mnie przemówiło. Temperaturę kotła trzymam 70°C (kocioł ma ruszt wodny, podobno tak lepiej) i jakieś chwilowe większe otwarcie mieszacza nie robi na moim kotle wrażenia :)

OK, to miałbym jeszcze dwa dodatkowe pytania związane z pogodówką. Temperatury dla pogodówki programujemy od 10°C i dla tej temperatury ustawiam sobie 38°C na CO. Jaka będzie temperatura na CO, jeśli na zewnątrz będzie 15°C, czy też 38°C? a może proporcjonalnie do korekty na +, będzie korekta na - ?

Mieszacz ma jeszcze temperaturę obniżenia. Jak można to wykorzystać ?

 

IMAG0686.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Oldek napisał:

Mieszacz ma jeszcze temperaturę obniżenia. Jak można to wykorzystać ?

Gdy ten parametr ma wartość różną od zera, to jest to wartość,  o którą zostanie obniżona temperatura na mieszaczu gdy zewnętrzny termostat pokojowy da sygnał "NAGRZANO" - styk rozwarty. Ten mechanizm działa tylko gdy mamy włączony w opcjach ZEWNĘTRZNY REG. POKOJOWY a wbudowany reg. pokojowy jest w trybie STOP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, carlo napisał:

Ten mechanizm działa tylko gdy mamy włączony w opcjach ZEWNĘTRZNY REG. POKOJOWY a wbudowany reg. pokojowy jest w trybie STOP.

Dzięki @carlo za wyjaśnienia, jest to ciekawsze rozwiązanie niż sterowanie reg. pokojowym pompy CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno o precyzyjną radę, jak dobrać krzywą. Zależy ona od strat cieplnych budynku oraz "bazowej" temperatury za zaworem. Im straty większe, tym krzywa bardziej "stroma". 

Moim zdaniem najlepiej jest dobrać umiarkowaną krzywą i korygować wzgledem temperatury zewnetrznej. Np. na zewnątrz 0 C  w domu za ciepło, to obnizasz o dwa-trzy stopnie temperaturę na krzywej dla tej temperatury zewn.

Oczywiście obniżenie po nagrzaniu pomieszczenia to druga sprawa i jest to zdecydowanie lepsza opcja, niż wyłączanie pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś pisałem że lepsze by były punkty pracy np dla 15 stopni na zewnątrz ustawiamy 28na co dla 10-33 dla 0-40 -10-45 wtedy można dokładnie wyregulować kiedyś miałem to w starym sterowniku bodajże tech też tak ma. Po niżej zera to zaczyna przegrzewać nie idzie to liniowo.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, TomekBrz napisał:

...pozycjonuj co - czas po którym nastąpi automatyczne pozycjonowanie siłownika. Jeśli zero - funkcja wyłączona.

Myślę, że ta opcja mogłaby być wydłużona i to sporo.

Nawet do tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kijasr napisał:

Lepiej jak by ta krzywa była od 15stopni

 

 

A już super jak by było tak jak w miśku gdzie dolną i górną temp. ustawiasz jaką chcesz oraz można ustawić min. temp. kotła  poniżej  której krzywa nie schodzi 1099441156_Zrzutekranu(252).thumb.png.942f038f5afb2965c5bdb82f41ed359a.png1639166001_Zrzutekranu(253).thumb.png.a9fbb33d4ccf88ae02c0aa408d7e4b21.png

Edytowane przez janklos12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kijasr napisał:

Ja kiedyś pisałem że lepsze by były punkty pracy np dla 15 stopni na zewnątrz ustawiamy 28na co dla 10-33 dla 0-40 -10-45 wtedy można dokładnie wyregulować kiedyś miałem to w starym sterowniku bodajże tech też tak ma. Po niżej zera to zaczyna przegrzewać nie idzie to liniowo.

 

 

Oczywiście dobrze dobrana krzywa nie jest liniowa. Im zimniej na zewnątrz, tym powinna być bardziej stroma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"martwa strefa"  w 2.19C - coś pięknego. Ustawienie histerezy "zamraża" siłownik.

Już nie jest taki głupi, żeby ganiać zadaną. "Czeka"... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej jeszcze nie instalowałem najnowszej wersji

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie testujemy. Wszystko jest bez zmian. Doszły tylko dodatkowe opcje w oknie mieszacza. Post #14822

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.