Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

@MarekDabrowskiwielki palnik, ciezku mu na malej mocy palic, brak odpowiedniego sprezania powietrza przy tak malym nadmuchu, nie w kazdym palniku sie tak da z moca schodzic ponizej tych 10%, ja mam tak zwana mala ekonergia hehe bo max jej moc to 25 kw i tez jest problem ze niska moca na tym palniku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, makog napisał:

no to dlaczego masz wpisana moc 12 kW a nie 17 kW ? 

Bo tyle potrzebuję. Żebyś przypadkiem mnie źle nie zrozumiał, bo widzę, że taki obrałeś kierunek. Nie jestem przeciwnikiem zmian mocy w sterowniku, apeluję jedynie o opamiętanie, że zmniejszenie mocy jest lekarstwem na wszystko - bo nie jest. I trzeba mieć świadomość jak zmiana poszczególnych parametrów wpływa na pozostałe i na sam proces spalania. Dodam tylko, że moc możemy sobie zmieniać na dowolną, jaką podsunie nam wyobraźnia i ograniczenia sterownika. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pomimo tego, że moc zmieniliśmy "wirtualnie" to palnik jaki był, taki jest i przy prawidłowych parametrach spalania nie zejdzie poniżej, ani nie wejdzie powyżej określonej dla siebie mocy. To tyle i tylko tyle z mojej strony odnośnie zmian mocy.

Jedynym o co proszę i do czego zawsze zachęcam, to poznanie zależności poszczególnych parametrów sterownika i właściwe ich zrozumienie. Ciągle powtarzam, że najważniejsze jest dobranie odpowiednich parametrów spalania dla poszczególnych stopni mocy,  a nie jest to taka prosta sprawa, jak się pozornie wydaje i sterownik sam niczego poprawnie nie dobierze, bo pracuje na wartościach, które wpisze mu użytkownik, a zadaniem sterownika jest jedynie podstawienie ich do wypracowanego przez producenta algorytmu.

ps. dalej nie ciągnę, bo nie ma sensu i czasu szkoda.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MarekDabrowskiw kotle o mocy znamionowej 25 kW napewno jest palnik o wiekszej mocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np ja na moim małym Batorym nie potrafię zejść poniżej 1.5 kw już zaczynają się problemy gaśnie itp. trzymam go na 2kw i to jest według mnie ta granica

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak myślę za rok albo dwa zamontować do tego pieca palnik na pellet a małe podkapcanie mi nie przeszkadza

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, makog napisał:

Patrzac na strone producenta kotla http://www.blue-steel.pl/MAX-TERM i na palnik zeliwy ktory tam jest pokazany, a taki chyba masz patrzac na Twoje foty to on bedzie mial moc kolo 25 kW, jesli sie myle to mnie popraw. 

Nie wszystko jest tak, jak Ty to widzisz. Poniżej 17kW i 25kW. Dostrzegasz subtelną różnicę?

post-70418-0-90179300-1513152378_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych forumowiczów i chciałbym zakończyć tą dyskusję bo widzę ze pewnych stereotypów w tym temacie nie jesteście w stanie przełamać i zrozumieć . Nie pozwolę się obrażać widocznie musicie do tego dojść sami że :
Kolego Jockey od początku masz obniżona moc w stosunku do swojego palnika i pali Ci się czysto ale sądzisz ze to oczko w górę lub w dół na dmuchawie przyniosło taki rezultat niech tak będzie .
Kolego Kamilu potencjałem się nie kręci tylko ustawia prawidłowo i tyle .
Kolego Kisjar mały Batory chodzi w pracy ciągłej latem na 0,8 kw w pracy ciągłej i nie gaśnie i spala też 2,5 kg na dobę .
Kolego Crook dziękuje za przeprowadzony profesjonalnie eksperyment co widać bardzo dobrze na twoich wykresach dlatego podpowiem tylko tyle ze musiał byś poprawić tylko to jedno cwu bo z tego co wiem masz dwa i wpiąć je w instalcje jako dodatkowy odbiornik typu grzejnik i skończy się problem z bujaniem instalacją . Wynik 11kg uzyskany przy 380 m2 uważam za bardzo dobry i zgodny z zapotrzebowaniem którego nie jesteśmy w stanie oszukać .
Do wszystkich kolegów moje spalanie na załączonych zdjęciach jest prawdziwe i jest to zasługa poprawnie ustawionego sterownika i prawidłowo wykonanej instalacji która działa zgodnie z zapotrzebowaniem i pracuje kiedy trzeba .
Życzę mile spędzonych godzin w kotłowni i mikroskopijnego spalania z nadmiarem powietrza które jest potrzebne do prawidłowego procesu spalania.
Pozdrawiam 
Klaudiusz

Ps. Trzeba w końcu zrozumieć że nie  zawsze kocioł spala mniej kiedy czuwa .

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaudiusz3 muszę przyznać Tobie rację. Mam też rynnę Witkowskiego i bojler podłączony na wspólną pompę z grzejnikami. Muszę powiedzieć że piec mam czysty bez względu na pobieraną moc. Temp. powrotu jest też zbliżona do zasilania. Od dwóch sezonów tylko dokładam do zasypu i wybieram popiól. Nic więcej nie trzeba robić, tym bardziej wkładać rondli jako deflektor :-) 

Taki zestaw mają jeszcze dwaj moi znajomi i też nic nie kombinują.

Pozdrawiam palaczy chodzącyh do kotłowni z przyjemnością jak i tych którzy nocują przy piecu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym czuwaniem to prawda jak kocioł się odstawia jest trochę większe spalanie niż jak moduluje cały czas

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja paląc pełną mocą ((duża ekoenergia 25-35KW) spalałem mocą 30KW) ograniczoną modulacją do 80% i przy wietrze 5-27% (DM80) nie udało mi się powietrzem ustawić kotła bez odstawiania(kocioł odstawiał się na b. długo, przebijał zadaną ponad 5 °C). Dopiero zejście z mocą kotła do 15KW i powietrzem do 22% zaczął pięknie modulować, ale to i tak było za dużo przy braku zapotrzebowania na ogrzewanie. I w takim przypadku u mnie sprawdza się 10KW i wietr 50%. Klaudiusz proponuje 100%, może to sprawdzę. Ale jak na noc włącza się pompa CO, to 10KW jest za mało aby bujnąć wodę w całym CO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w nawiązaniu do mojego postu ze str 419, (który niestety nie doczekał się odpowiedzi...), dodam zdjęcie które obrazuje moment włączanie się pompy CO. Jak widać siłownik z pozycji zamkniętej potrzebuje podad 30min żeby "wstrzelić" się w zadaną temperaturę, bo robi to małymi kroczkami. Jeśli byłoby ustawione MIN otwarcie zaworu na 50% to skoczyłby do tej nastawy i dalej by sobie ustawiał powoli.

Niestety zawór przy ustawieniu MIN50% nie zamknie się do zera po wyłączeniu się pompy, tylko pozostanie na tych 50%. Ciepło niepotrzebnie idzie sobie dalej grawitacyjnie, co wpływa niekorzystnie na wielkość spalania.

DSC_0154.thumb.JPG.14423de75cedfa7de695cac280972135.JPG

Jest jeszcze druga uwaga dotycząca funkcji "PAUZA', -po włączeniu pauzy pompy CO i CWU też powinny się wyłączyć. Przy czyszczeniu kotła niepotrzebnie go oziębiają przewalając przez niego zimny zład. Poza tym zdarzyło mi się że podczas czyszczenia ktoś zawrócił mi głowę, wyszedłem z kotłowni zapominając wyłączyć PAUZĘ, -efekt taki że pompy pracując cały czas wychłodziły kocioł i także opróżniły z ciepła cały zasobnik CWU, który normalnie trzymałby ciepło przez 2 dni.

Zatem ponowię propozycję:

1- żeby siłownik zamykał się całkowicie po wyłączeniu pompy CO bez względu na ustawione otwarcie MIN.

2-po włączeniu funkcji PAUZA, pompy CO i CWU powinny też się wyłączać.

Poza tym nie mam zastrzeżeń do sterownika, pięknie prowadzi proces palenia i jest przy tym bardzo oszczędny.

DSC_0155.thumb.JPG.f781227c26448352e5b2618ef9299979.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, diabelski napisał:

2-po włączeniu funkcji PAUZA, pompy CO i CWU powinny też się wyłączać.

Jak chcesz mieć tak jak piszesz to poprostu wyłącz stertownik. 

`pauza jest do tego żeby dosypać opału do zasobnika.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, diabelski napisał:

2-po włączeniu funkcji PAUZA, pompy CO i CWU powinny też się wyłączać.

To był przypadek który może przydarzyć się tylko w piekle :) Ja w CO mam ok 700 litrów, ciekawi mnie ile czasu pompa musiała by pracować, aby po 10 minutach pauzy przywrócić poprzedni przepływ w CO.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.