Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, ktm6107 napisał:

Sprubój zmniejszyć min. otwarcie zaworu na np. 15%, bo na 25% sterownik może nie daje rady utrzymać temp. zad.na CO i dlatego głupieje.

To raczej było przez to że miałem włączoną opcję że ma zamknąć gdy pompa stoi. W sumie brakuje u mnie pompy kotłowej dlatego dla skuteczniejszej ochrony powrotu mam włączoną pompę CWU na stałe na mniejszych obrotach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, TomekBrz napisał:

Zrestartowany. W przyszłym tygodniu podam adres nowego serwera - duuuużo mocniejszego.

A nie dałoby się zrobić tak żeby można było podglądać co się dzieje przez stronę www ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest powtarzalna pogoda ( warunki praktycznie te same w nocy i dzień ). 

Pokusilem się o test sprawdzenia ilości spalonego groszku przy różnych temperaturach spalania.

jednego dnia trzymałem na kotle temperaturę 66 st drugiego 51 szt. Różnica w ilości spalonego opału na dobę wyniosła 1 kg. na korzyść niższej temperatury.  Czy ktoś może i siebie zrobić taki eksperyment żeby potwierdzić moje wyniki? Ciekaw jestem czy to się potwierdzi. Wychodzi na to ze strata kominowa jest wyższa przy wyższej temperaturze spalania.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden dzień to raczej za krótko. Jak schodziłeś z 66 do 51 to już zaoszczedził trochę. Ja taki test robiłem 2 sezony temu (po tygodniu) ale nie doszedłem do sensownych wniosków bo jednak warunki były inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zachęcam teraz do testów  bo pogoda jest powtarzalna.  Dzisiaj tez trzymam 51 i zobaczę czy spadek będzie jeszcze większy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem czy różnica pomiędzy temp spalin a temp kotła była podobna w obu przypadkach czy jednak wyższa przy 66C?

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem taki test w poprzednim sezonie,rzeczywiście spala mniej przy niższej temp. na kotle,oraz robiłem test latem w tym sezonie tylko na CWU,efekt ten sam-spalanie niższe.

Edytowane przez slawek56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zagrzania tych kilkudziesieciu kilogramow powietrza puszczonych w komin pewnie nie trzeba 1kg wegla.

Lecz tu jeszcze dochodzi cos zupelnie innego. Obnizajac temperature na kotle (i instalacje) eliminujesz strate przez oddanie ciepla do otoczenia. Temperatura w kotlowni nie spadla przypadkiem o dajmy na to 0,5-1C ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja caly czas kombinowalem jka zrobic ze  przy takich temperaturach  ja sa  czyli dosc wysokie  kociol nie  wlanczal mi sie w czuwanie a kociol mam 25kw trochu za duzy   i z pomocą  przyszedł mi kolega @makog za cytuje  go  zmniejsz z 25 kw na 15  zobaczymy co sie bedzie dzialo   no i eureka  piecyk caly cas sobie pykal  i nawet  to mu fajnie wyszlo   dzieki makog  widac ze na ustawieniach 15 kw przy takim piecu tez sterownik  sobie poradzi jak ta lala20181011_075814.thumb.jpg.360ac2e80d96bf3551aa210ebf7630a6.jpg20181011_075828.thumb.jpg.d89dd93da281f9b6b2a2e9641fa7b3fa.jpg20181011_075859.thumb.jpg.ef3c228468c3d56ac87e035c51097529.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze bardzo kulturalnie, bo mnie normalnie nosi od miesiąca albo dwóch wbijam wam do tych pustych palników że wielka moc wpisana w sterownik to jest nieporozumienie i a wy dalej to samo , dobrze że jest przynajmniej dwóch palaczy co podtrzymują tą teorie brawo wy a inni do łopat i sypać do podajników pozdrawiam 

ps.     daj mu jeszcze -1 

ps.    Gratuluje wyniku spalania ja też tyle palę .

Edytowane przez Klaudiusz3
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jako że dziś założyłem na zawór 4D siłownik, to po pierwszych obserwacjach wychwyciłem błąd w obsłudze siłownika.

A zatem od początku:

Wiadomo że sterownik dążąc do zadanej dokłada sobie na początek po 3% co jakiś czas (dajmy na to 30s). Trwa to jednak sporo czasu zanim ustawi sobie to co potrzeba, a jeśli ja wiem że temperatura zadana utrzymuje się u mnie w granicach 63% otwarcia zaworu, to po prostu daję otwarcie MIN na 60%. Siłownik po włączeniu się pompy nie robi małych kroczków tylko od razu zapierdziela na 60% i dopiero od tej wartości sobie koryguje.

Do czego zmierzam... ano do tego że jeśli mam aktywną opcję: "ZAMKNIJ GDY POMPA WYŁ" i pompa się wyłączy, to siłownik nie zamknie zaworu do zera ograniczając grawitacyjne przenikanie ciepła, tylko zatrzyma się na tych  60%.

Teraz pytanie skierowane  do Pana Tomka:

Czy nie można zrobić tak, żeby po wyłączeniu pompy zawór zamykał się do zera bez względu na ustawienie MIN otwarcia zaworu?

 

Edytowane przez diabelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego  po wielogodzinnych ogladaniach filmikó na yt od kamila  czy twoje czy innych posiadaczy  tego sterownika zdecydowalem sie kupic ten sterownik  zeby jescze zmniejszyc zuzycie  wegla to  czyni ten sterownik tylko treba go okielznac jeszcze zamontuje regulator ciągu  ale to za jakis 2 3 tygodnie  zobaczymy jak bedzie sie  piec z tym sprawowal i dalem mu jeszcze  - 1 a co tam  jest czas aby testowac

3 godziny temu, Klaudiusz3 napisał:

ps.    Gratuluje wyniku spalania ja też tyle palę .

Edytowane przez asder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testuj i się baw bo o to chodzi w tym wszystkim mogę tez podpowiedzieć że jak byś uznał że powietrze jest za intensywne i za częste to możesz wydłużać przerwy między czyszczeniem palnika bo czasem robi ten parametr zamieszanie .Obserwuje przez aplikacje inne sterowniki które pracują z palnikami typowo retorty jak już coś wywnioskuje na pewno tu na forum napisze .

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Klaudiusz3 u mnie parametr czyszczenia palnika robi niestety zamieszanie na palniku i jest calkowicie wylaczony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że o tym piszesz bo może innym użytkownikom to wskaże ewentualny błąd mam tu na myśli właśnie to czyszczenie palnika może powodować spiekanie a nawet wyżucanie żaru do popiołu jednak ja uznaję że powietrze musi być w nadmiaże co do ilości opału i do tego jak dobrze dobierzemy moc w stosunku do zapotrzebowania to sukces gwarantowany czysto w kotle i małe spalanie ,konieczne jest ustalenie granicy ile paliwa i powietrza musimy dostarczyć aby Kociol dochodził do zadanej i jej nie przekraczał bo każde przekroczenie zadanej to już strata która za chwilę zemści się dwukrotnie jak modulacja spadnie np. do 5 % i od tego momentu zaczyna się bujanie całą instalacją .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, audilhr napisał:

Ja mam kocioł 15kw ustawiony na 8kw wystarcza w zupełności zamontowałem sprzęgło takie jak ma Klaudiusz i jest rewelacja linie równe temp.powrotu 0.5 st. różnicy kocioł praktycznie się nie odstawia.

Gratuluję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Klaudiusz3 rozumiem ze te obniżanie w sterowniku mocy palnika dotyczy kotłów które z natury są duże. 

Ja mam kocioł 12 kw i w nim tzw małą ekoenergie. Czy masz dla mnie jakąś radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym śmiało zaczął od 9 kw bez czyszczenia palnika powietrze zostaw jakie masz już wypracowane bo ekoenergia to doś płytki palnik i będzie wydmuchiwać żar , spróbuj tak ustawić palnik aby szedł stabilnie i nie obniżał modulacji do 5 % bo na małej dawcę to cierzko znów odbudować , oczywiście modulacja w całym zakresie .Zostaw tak na dobę aby się wszystko ustabilizowało

Prosze pamiętać że jak wzrośnie zapotrzebowanie na ciepło będzie znów zabawa z mocą na + ale też małymi krokami .

Edytowane przez Klaudiusz3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.