Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Jockey napisał:

Masz przekładnie hipoidalną? Kaloryczność podnieś do 25

Kolego na 90% nie mam. Jest to zwykła retorta z autorewersem. Za dużo na palniku że piszesz aby zwiększyć kaloryczność?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jockey napisał:

Ty to masz fajnie... ja mam jakąś starą wersję sterownika, bo mój sterownik nie ma funkcji autoadaptacji i nie potrafi odnaleźć właściwej kaloryczności,  jak wpiszę za małą, to palnik będzie kopcił, a jak za dużą, to żar do ślimaka zejdzie... MarekD, co to za wersja oprogramowania?

Wcześniej zastanawiałem się, dlaczego na korekcie masz aż 20%, ale teraz już mi rozjaśniłeś czemu tak właśnie.

Witam. Wersja 2.10 , wcześniej miałem moc 15 kw i korekta 30 % . Palnik mam 25 kw. Ta mocą 15 kw i korekta jechałem 125 kg efekt był taki ze na palniku miałem prawie świeczkę a kocioł dawał radę przy tem. Kotła 50 st.Na palniku rosła góra jak u termitów , ale było spalone prawie na pył . Piec dawał radę bez problemu grzać dom i cwu bez żadnych szarpnięć widać to na zdjęciach wcześniej. Coś się porobiło i zaczęła rosnąć temp.podajnika doszła do 45 /47 stopni. Tak czy siak pot. Miałem zły z wyliczeń i z 17,5 kg zmieniłem na 15kg/h bo wyszło tak z przesypu .zaladowane 125 kg i czekam jak wyliczy.Na pot. 17,5 kg/h licznik pokazał ze spalił 145,3 kg a wsypane miał 125 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lechumb napisał:

 Za dużo na palniku że piszesz aby zwiększyć kaloryczność?

Tak sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daje.Dla min i max mocy lub korekcii krzywy dmuchawy dla niektore % mocy kotla.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jockey napisał:

Tak sądzę.

Żona zmieniła dziś na 25 po 6rano,a teraz o 11 wyszło cosik takiego

received_267555383966267.jpeg

received_360151314767924.jpeg

Chciałbym również podkreślić że nie chodzi mi o łagodna fale modulacji bo to u mnie nie wyjdzie ze względu na głowice na grzejnikach i dzieciaki które czasem kręcą nimi jak również temp obecnymi ( dzień słońce i ciepło, noc chłodniej). Bardziej chodzi o ekonomikę i jakość spalania. Zasypiałem podajnik w nd i wykasowałem licznik i zobaczymy czy się to pokryje, a jak nie to będę liczył i dalej testował.

Edytowane przez lechumb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotle masz raczej czarno, a na palniku czarny węgiel, więc trzeba dodać powietrza. Spróbuj dołożyć 4% do maksymalnego.

Z tym, że to by trzeba obserwować przy kotle, a jak Ciebie tam nie ma, to trochę kiepsko. Ale dodanie powietrza nie powinno zaszkodzić. Łagodny wykres modulacji jest sprawą drugorzędną, bo on w dużej mierze zależy też od rodzaju instalacji i odbioru ciepła z kotła, najważniejszy jest właściwy proces spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie ma mnie, taka praca. Ok, po 18 żonka zmieni i rano znów podeśle fotki. Muszę zainwestować jeszcze w moduł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lechumb   Zmniejsz moc kotła wtedy rozciąganie się naweglanie w czasie i powinno lepiej wyglądać. 

Pozdrawiam RedEd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie co do wzrostu modulacji w sofcie 2.10. Bez problemu piec daje radę .pompy wszystkie kręcą musi być ruch wody w układzie choćby mały.

5FE10D85-286A-4B59-A074-8A66AE37FABE.jpeg

19B39524-4071-4C1F-90EE-928958E1FAC0.jpeg

B617AF98-6015-4BE5-9491-593E8D4071B9.jpeg

Edytowane przez marekd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekd a jakie masz spalanie jak pompa od cwu chodzi cały czas? i czym palisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam siłownik AFRISO ARM 343 PRO CLICK, mam z nim mały kłopot, ustawiłem wszystkie parametry, daje pozycjonowanie. Minimalne otwarcie mam 25 % i wszystko wygląda dobrze, jednak po dwóch dniach przy położeniu minimalnym na sterowniku 25 % widać że zawór jest na 0%. Z tego co zauważyłem stopniowo traci prawidłową pozycję. Czy ktoś miał podobny przypadek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Czarekurb napisał:

Mam siłownik AFRISO ARM 343 PRO CLICK, mam z nim mały kłopot, ustawiłem wszystkie parametry, daje pozycjonowanie. Minimalne otwarcie mam 25 % i wszystko wygląda dobrze, jednak po dwóch dniach przy położeniu minimalnym na sterowniku 25 % widać że zawór jest na 0%. Z tego co zauważyłem stopniowo traci prawidłową pozycję. Czy ktoś miał podobny przypadek ?

A prawidłowy czas otwarcia wpisałeś. Kolega miał również podobny problem z siłownikiem afriso. Wbił do sterownika czas otwarcia 120 a na siłowniku było 60.  

A tak poza tym to chyba nie ten temat do takich pytań.

Edytowane przez lechumb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2018 o 19:06, Jockey napisał:

Crook, proszę specjalnie dla Ciebie, ...

...

Wzrasta dwuetapowo. Najpierw za sprawą czujnika powrotu, a po 2 minutach w odpowiedzi na czujnik kotła,

post-70418-0-33158200-1517750142_thumb.jpg

...

 

Jockey pokusiłem się o lepsze wykresy i zobacz co wyszło. Sytuacja podobna jak Ty zaprezentowałeś. Jest spadek na powrocie a modulacja nie zareagowała.

Czy coś mam skopane w sofcie czy co?

Chyba modulacja powinna zareagować tak jak u Ciebie.

IMG_20181009_192332.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej pytanie do TomkaBrz, a nie do mnie.

Twój przypadek jest inny, bo u Ciebie była tendencja spadkowa modulacji przed spadkiem powrotu, a u mnie była tendencja wzrostowa  i sądzę, że to może mieć znaczenie dla reakcji modulacji. Zauważ proszę, że u Ciebie w momencie spadku temperatury powrotu, następuje zatrzymanie spadku modulacji. Ale tak, jak mówię, to TomekBrz może rozstrzygnąć, bo z mojej strony to tylko przypuszczenia, dlaczego u Ciebie tak jest.

Nie wiem jakie masz prędkości pomp, ale może ustaw pompę CWU na najniższy bieg, wtedy temperatura powrotu będzie spadać dłużej i może wtedy sterownik zdąży zareagować wzrostem modulacji, bo reakcja modulacji następuje co 20 sekund. U Ciebie temperatura powrotu nie spada dłużej niż minutę, a potem już rośnie, a skoro temperatura powrotu rośnie, to sterownik już nie podnosi modulacji.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt muszę przypilnować kiedy będzie taka sama sytuacja jak u Ciebie.

Myślę że TomekBrz może weźmie pod uwagę moje obserwacje i zmodyfikuje algorytm żeby pracował płynnień.

A może doczekamy się kiedyś algorytmu który będzie można dostroić do danej instalacji. Co czyniło by SKZP sterownikiem uniwersalnym i idealnym.

Ja ze swojej strony mogę zaoferować chęć testowania nowych opcji i dzielenia się wynikami z innymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockey może nie edytujmy postów bo umykają niektóre fakty.

Pompy mam trzy, wszystkie z płynną regulacją Wilo yonos pico25/1-4 ciśnienie podnoszenia od 0,5 do 4m

Wykres był przy ustawieniu pompy obiegu kotłowego na 1,5m. Przy ustawieniu na 2,5m efekt modulacji taki sam tylko spadek powrotu słabszy.

Wykres z dalszego przebiegu, modulacja na 52% przy osiągnieciu temperatury zadanej spowodowała przebicie temperatury do 58 st C.

IMG_20181009_202731.png

Edytowane przez crook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie będę pisał posta pod postem. Nic nie wycinam z wypowiedzi, tylko dopisuję to, co jeszcze nie dopowiedziałem.

Jeżeli tak dużo przebija Ci zadaną bez wyłączenia żadnej pompy, to przyczyny szukałbym w ustawieniach palnika i stabilności instalacji, a nie w reakcjach modulacji. Proszę pomyśl o tym. Czasem przyczyna jest inna niż się pozornie wydaje.

 

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lechumb napisał:

A prawidłowy czas otwarcia wpisałeś. Kolega miał również podobny problem z siłownikiem afriso. Wbił do sterownika czas otwarcia 120 a na siłowniku było 60.  

A tak poza tym to chyba nie ten temat do takich pytań.

Czas wpisany poprawnie, pytam się w tym temacie bo siłownik chodzi z sterownikiem SKZP-2, myślałem że może ktoś miał podobny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@crook, zastanawiam się czy u Ciebie problem nie jest spowodowany wypalaniem i przygasaniem paleniska przy dłuższej pracy na minimum mocy. Sprawdziłeś czy jak się zbiera to tam się jeszcze "pali" czy tylko żarzy jakaś resztka?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Czarekurb też u siebie takie coś zauważyłem. Ja co prawda mam 10 % ale czasem zamyka na 0. Mam skzp i ten siłownik oraz czujnik w pokoju. Jak przekroczy temp w pokoju to mieszacz zamyka szczególnie jak przekroczy histereze temp zadanej na pokój.

Edit.

A może masz ustawione jak pompa wyłączona to zamknij mieszacz?

Edytowane przez Heniu13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Czarekurb napisał:

Czas wpisany poprawnie, pytam się w tym temacie bo siłownik chodzi z sterownikiem SKZP-2, myślałem że może ktoś miał podobny problem.

Sprubój zmniejszyć min. otwarcie zaworu na np. 15%, bo na 25% sterownik może nie daje rady utrzymać temp. zad.na CO i dlatego głupieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.