Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowne  grono mam pytanie co do potencjału podajnika = parametr określający nawęglania palnika.Zmniejszenie potencjału = zwiększenie nawęglania palnika i odwrotnie. Zwiększajac pot.wydluza się przerwa podawania i odwrotnie .

Prosze o potwierdzenie czy dobrze myśle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Klaudiusz3 napisał:

Za dużo paliwa bo spadł na 5% wcześniej o tym pisałem . Daj mu -1 kw 

Żadne za dużo paliwa, w tym przypadku chodzi o brak wyprzedzenia modulacji z racji sporej bezwładności kotła, a wystarczyło by aby algorytm zareagował na spadek temperatury na powrocie.

Regulacja kotła "mocą znamionową" nie jest w zamyśle konstruktora sterownika który ma sam decydować o mocy.

Regulację paliwa ustawiasz innymi parametrami.

PS moc spadła do 15%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaudiusz3 nie obrażaj się, wiem że jest sporo możliwości regulacji ale tu nie proces spalania nie domaga tylko sposób prowadzenia modulacji przez sterownik. Absolutnie nie wolno obwiniać za to producenta że nie dopasował reakcji modulacji akurat do mojego kotła i wielu innych.

A obcinanie mocy znamionowej celem zmniejszenia ilości węgla nie jest rozwiązaniem tego problemu.

Wiem że masz niekonwencjonalne metody regulacji kotła, oglądałem twoje filmy, nawet chyba sprzęgło u Ciebie zamówie bo w przyszłym roku do kotła będzie wpięte cztery obwody o różnym zapotrzebowaniu i myślę że takie sprzęgło będzie dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie nie ma, ale jest tak jak napisałeś thumbsup.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marekd napisał:

 Zwiększajac pot.wydluza się przerwa podawania i odwrotnie .

Prosze o potwierdzenie czy dobrze myśle .

Dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, crook napisał:

PS moc spadła do 15%

Te 15% to jaka moc wg sterownika? Okolice 3kW?

Sprawdzałeś przy jakiej mocy minimalnej palnik w trybie ciągłym (np 2-3h) może pracować (np stały odbiór i blokada mocy)?

I dla ścisłości masz SV200 czy SV200n?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem że parametr kaloryczności paliwa odpowiada za nawęglenie wiecej lub mniej palnika, a potencjał jest tylko do prawidłowego wyliczenia spalonego groszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dobrze ustawiony potencjał do danego grochu to później ustawiasz kaloryczność jak coś się nie zgadza to masz plus i minus w procentach .jak w czymś się mylę to proszę mnie poprawić .

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2016 o 12:33, TomekBrz napisał:

Potencjał podajnika ma również wpływ na podawanie (na przerwy po między dawkami).

Generalnie czas podawania jest zawsze stały, algorytm wylicza przerwy po między dawkami.

Wpływ mają:

- moc kotła

- potencjał podajnika

- kaloryczność paliwa

- korekta dawki paliwa

 

To co powyżej przewija się tu co kilka stron :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się ale trzeba jeszcze wziąć pod uwagę moc palnika bo naprzyklad działają w przedziale 18-25 kw to jak przy kotle 25kw ustawimy 18kw bedzie ciężko ustawić dobrze kociołek bo sterownik nie będzie wiedział że go oszukujemy bo i z kad

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak jest bo czytam temat od 200 strony i dopiero 100 pękło ale coś już tam wiem i jakiś dzwon słyszę że bije. Ja na razie pale greenpalem i mam nadzieję że jakoś mi to wychodzi, choć od 2 tyg posiadam skzp-02 na moim komfort eko 15kw. Zrobiłem test potencjału i w ciągu godziny mój palnik wypluje prawie 29kg ekomialu, ale żeby pokrywało się to co wypluje że sterownikiem to musiałem ustawić 31kg/h. Moc na 15kw, kaloryczność 23mj, wiatr 7-24%(wpahl120 80w) modulacja 7-75%. Jest pompa kotłowa, na grzejnikach głowice a podłoga to 3d z siłownikiem i w domu 23st. Do ogrzania około 120m2 wygranego nowego domu(3 sezon grzewczy). Dziś żona przesłała mi takie fotki( ja na tyg poza domem) może ktoś coś się dopatrzy bo tylko takie mam i powie czy w dobrym kierunku idę czy w ogóle pobłądziliśmy.

20181008_153329.jpg

20181008_153306.jpg 

Pytanie mam również do Kamila odnośnie filmiku o cegłach, czy jakieś wnioski się pojawiły czy dalej trwają testy?

Edytowane przez lechumb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz przekładnie hipoidalną? Kaloryczność podnieś do 25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krisgie napisał:

Te 15% to jaka moc wg sterownika? Okolice 3kW?

Sprawdzałeś przy jakiej mocy minimalnej palnik w trybie ciągłym (np 2-3h) może pracować (np stały odbiór i blokada mocy)?

I dla ścisłości masz SV200 czy SV200n?

Tak to jest 3kw.

Blokowałem moc od 20% do 100% skokami co 20, ale po około godzinie z odbiorem mocy.

Mam SV200n.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwiększysz potencjał podajnika to automatycznie będziesz musiał zmniejszyć kaloryczność paliwa i wtedy ci się będzie pokrywać

Wysłane z mojego Moto G (5S) przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, crook napisał:

Popatrzcie tylko, zaraz po 11. Spadek temp. powrotu. Co robi sterownik? Nic, czeka na spadek temperatury kotła, a mógł podnieść modulację wcześniej i nie musiał by bujać do 25% mocy.

Screenshot_20181008-133749.png

Dobrze kombinujesz. Też o tym myslalem. Dobre by to było ponieważ jak załączy mi się pompa cwu to zabija temperaturę z zadanej nawet o 5 stopni a funkcja ta szybciej obudziła by kociol kiedy jest na termometrze nawet o 2 stopnie więcej niż zadana. 

Edytowane przez BDG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wyjątek, ma to miejsce często, a nawet bym powiedział że za każdym spadkiem temperatury.

Tylko niestety wykres jest słabo czytelny a na sterowniku nie ma podglądu temperatury powrotu, bo można by to dokładniej przeanalizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crook, proszę specjalnie dla Ciebie, poniżej dla przykładu zrzut wykresu z normalnej pracy kotła z działania funkcjji wzmocnienia modulacji przy spadku temperatury powrotu. U mnie ta funkcja jest i działa.

Proszę zwróć uwagę na godzinę 14 i to co się dzieje z modulacją.

Wzrasta dwuetapowo. Najpierw za sprawą czujnika powrotu, a po 2 minutach w odpowiedzi na czujnik kotła,

post-70418-0-33158200-1517750142_thumb.jpg

O 14 załącza się CWU, więc następuje spadek temperatury powrotu - efektem duży wzrost modulacji. Po około minucie temperatura powrotu zaczyna wzrastać - modulacja łagodnieje. Po 2 minutach zaczyna spadać temperatura na kotle - modulacja znowu szybko rośnie.

Dzięki tej funkcji nie ma żadnej zwłoki we wzroście modulacji, sterownik od razu podnosi moc, gdy tylko zarejestruje spadek temperatury powrotu.

Jeżeli ta funkcja nie byłaby włączona, to w tym przypadku modulacja zaczęłaby rosnąć dopiero po zarejestrowaniu spadku na czujniku kotła, czyli po upływie 2 minut.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz ustawione wzmocnienie modulacji?

U mnie jak nawet jest 10 to podbije o 1-2% po spadku temperatury powrotu co jest stanowczo za mało i zaraz spada temperatura kotła.

Bo pewnie jakbyś jeszcze trochę podniósł to po spadku powrotu podbiło by o 15 a może 20%, a nie tylko 10, i nie nastąpił by spadek temperatury kotła co zaowocowało by łagodnym zejściem modulacji a nie windowaniem na maksa.

Ciekaw jestem jak dalej wygląda ten wykres.

PS Co to za program?

Edytowane przez crook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmocnienie 10, a przy załączeniu CWU nie ma opcji, żeby nie spadła temperatura kotła. CWU to duży odbiornik ciepła i jeśli załącza się okresowo, to ma to odbicie na spadku temperatury kotła. Zauważ, że spadek temperatury powrotu trwa tylko ok minuty, gdy powrót przestaje spadać - modulacja nie rośnie, jeśliby dalej spadała, to modulacja by dalej rosła.

To nie program, tylko podgląd przez stronę.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, TomekBrz napisał:

W nowej wersji testowej jest parametr dynamika modulacji.

Wykresy - w pozycji poziomej telefonu nie jest źle :-)

Ale to jest wersja na ślimaki, a na tłokowce nie ma i nie wiemy czy będzie bo pan tomek nie odpowiada!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lechumb napisał:

A ja myślałem że parametr kaloryczności paliwa odpowiada za nawęglenie wiecej lub mniej palnika, a potencjał jest tylko do prawidłowego wyliczenia spalonego groszku.

też ma wpływ.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaloryczność = podawanie i przerwa sterownik Znajdzie swoją prawdziwa .

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty to masz fajnie... ja mam jakąś starą wersję sterownika, bo mój sterownik nie ma funkcji autoadaptacji i nie potrafi odnaleźć właściwej kaloryczności,  jak wpiszę za małą, to palnik będzie kopcił, a jak za dużą, to żar do ślimaka zejdzie... MarekD, co to za wersja oprogramowania?

Wcześniej zastanawiałem się, dlaczego na korekcie masz aż 20%, ale teraz już mi rozjaśniłeś czemu tak właśnie.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.