Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, dzięki, 
Sprawdziłem, jest w wersjach testowych, ale ja mam zabudowę, więc i tak będę musiał poczekać na wersję dla zabudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacje >strona 2>wersje testowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podajnik tłokowy to pewnie w ogóle nie doczekam się tej aktualizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie @TomekBrz czy nie dałoby się w aplikacji konopnej iOS zrobić tak żeby wykresy mozna byłoby wyświetlać podobnie jak w sterowniku w interwałach co 2h co 6h co 12h. Wbobecnej formie wykresybsa mało czytelne. 

Druga sprawa.  Czy w nowej wersji sortu sterownika nie dałoby się wprowadzić wiele razy poruszanej tzw dynamiki modulacji? Przy niskiej modulacji wyglada to tak że wraz ze spadkiem temperatury względem zadanej podbijana  jest o 1% ale spadek modulacji jest już inny wraz ze wzrostem temperatury dążąc do zadanej. 

Obrazujac:

temp. Na kotle zadana 65, min modulacja 10%. 

Reakcja:

64,9 - 11%, 64,8 - 12%, 64,7-13%, 64,5- 16%,, 64,1-28%( w zależności od czasu może urosnąć i więcej np 32%) mamy stagnacje i temperatura zaczyna rosnąć i co się dzieje? Modulacja już tak nie spada dochodzimy do temp  zadanej 65% a modulacja jest na poziomie np  24%    Wiadomo ze bezwładność kotła jest na jakimś poziomie wiec zanim zostanie odebrane ciepło mamy już na zegarze  np 67 st   Dla mnienpowinno być odwrotnie  wraz ze spadkiem temp zadanej modulacja powinna startować z wyższego poziomu a rosnąc i zbliżając się do punktu powinna być już na min modulacji    

to jest tak jak jadąc autem   Za innym samochodem   pod górkę.  Dodajemy stopniowo gaz ale auto nam odjeżdża wiec dajemy więcej jak już widzimy ze powili się zbliżamy to powinnismy puścić gaz i siłą bezwładności dotoczyć się a nie trzymać gaz dalej a na końcu hamować  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reakcją modulacji to nie jest takie jednoznaczne, jak się wydaje, bo reakcja modulacji to nie tylko algorytm, ale w dużym stopniu zależy od prędkości przepływu wody przez kocioł (łatwo to sprawdzić zwiększając lub zmniejszając przepływ przez kocioł i jak to się przekłada na wykres modulacji), od stabilności całego układu CO, od właściwych ustawień parametrów spalania.

Jeśli szybko by modulacja spadała, to palnik prawdopodobnie zacznie kopcić, bo będzie większy stosunek podanego wcześniej węgla do obecnie podawanego powietrza. Palnik węglowy ma swoją bezwładność, to nie gazowy czy olejowy, gdzie zmniejszając moc od razu proporcjonalnie do powietrza zmniejsza się podanie paliwa.

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wykresu to zależy jaki się ma telefon.  Żeby chociaż ten wykres moza byłoby powiększać to ok. A tak jest słabo. 

Nie da się wprowadzić tego o czym pisze wyżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jockey napisał:

Z reakcją modulacji to nie jest takie jednoznaczne, jak się wydaje, bo reakcja modulacji to nie tylko algorytm, ale w dużym stopniu zależy od prędkości przepływu wody przez kocioł (łatwo to sprawdzić zwiększając lub zmniejszając przepływ przez kocioł i jak to się przekłada na wykres modulacji), od stabilności całego układu CO, od właściwych ustawień parametrów spalania.

I tu się do końca nie zgodzę.  Nie tyle ważny jest przepływ co stopień odbioru ciepła.  Mam teraz ustawiony przepływ wysoki, puszczam na kaloryfery 29 st i  dalej jest źle bo odbiór jest znikomy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sam sobie odpowiadasz, co ma jeszcze wpływ na modulację... To nie tylko algorytm. U każdego w kotłowni będzie inaczej, pomimo, że sterownik ten sam, ale inne kotły, palniki, dmuchawy, instalacje, odbiory ciepła itp. itd. oraz inni palacze

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech.  Najgorzej jak znajdzie ktoś kto z gory zaklada ze się nie da.  

Tak jak pisze wyżej, jak  modulacja będzie przyspieszać szybciej i tak samo szybciej zwalniać to takie rozwiązanie sprawdzi się u wszystkich. Jak nie rozumiesz to odsyłam do obrazu z samochodem. Jeden będzie miał auto z mocnym silnikiem drugi ze słabym obaj jadąc pod górkę będą starali się utrzymać jednakowy dystans. Jeden będzie dawał więcej gazu a drugi mniej. 

Pisze z telefonu wiec nie będę rozwijał myśli bo jest mi niewygodnie. Mam nadzieje tylko ze jest to zrozumiałe co chce przekazać.

@TomekBrz a można poprosić o wersje nowego softu do przetestowania?

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie dormario dobrze prawi, można by coś jak w irydzie, kp i kl.

Np:

"Szybkość reakcji" by regulowała przy spadku temperatury jak szybko podnosi się modulacja

"Wzmocnienie" by wpływało jak mocno podnosi się modulacja.

"Wyprzedzenie" by wpływała na to jak szybko spada modulacja przed osiągnieciem temperatury zadanej.

Ja np mam duży przepływ na kotle, wymuszony przez ciągłą pracę pompy CWU ustawionej na 2m. A kocioł i tak wachluje temperaturą.

Moim zdaniem takie funkcje dostępne dla użytkownika pozwoliły by jeszcze bardziej spersonalizować sterownik do danego kotła i instalacji.

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dormario napisał:

Jak nie rozumiesz to odsyłam do obrazu z samochodem. Jeden będzie miał auto z mocnym silnikiem drugi ze słabym obaj jadąc pod górkę będą starali się utrzymać jednakowy dystans. Jeden będzie dawał więcej gazu a drugi mniej.

No może i nie rozumiem, ale dostrzegam zasadniczą różnicę między palnikiem węglowym a olejowym, gazowym czy silnikiem benzynowym. I jak ogromna różnica jest w reakcji na dodanie "gazu" i rozwijanie mocy w każdym z tych palników. Palnik węglowy ma olbrzymią bezwładność w porównaniu z innymi i to w odniesieniu do wzrostu mocy, jak i spadku mocy (mam tu na myśli odpowiednie parametry spalania) i takie porównania z samochodem nie są proporcjonalne.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie ma czegoś takiego jak dynamika samej modulacji i bezwładność palnika , od kilku tygodni pisze że za utrzymanie gotowości palinka na przyrost mocy jest dmuchawa i jak ona nie dmucha w odpowiednim zakresie to nawet wiadro paliwa na palniku nie da mocy w kilka sekund konieczne jest utrzymywanie palnika w ciągłej gotowości a jak już modulacja siądzie np na 5 % to nawet swięcona woda nic nie pomoże bo osiągniecie modulacji do poziomy 80% pochłonie wam z 3 minuty i 3 stopnie z zadanej i już jest posprzątane zaczyna się huśtawka mocy i wykresu ,dlatego lekarstwem na to jest utrzymanie palnika i modulacji na większych obrotach i wtedy mamy JUŻ odpowiednie napowietrzanie i żar gotowy przyjąć nową dawkę paliwa .Co do propozycji nowych funkcji to trochę wulgarnie napiszę zrozumcie te parametry co są obecnie a potem dopiero proście o inne , sterownik jest prawidłowo zaprogramowany tylko konieczne jest go zrozumienie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jockey załamuje się jak czytam Twoje słowa. Mam wrażenie że bronisz swojej pozycji a tu nię chodzi o to kto wyjdzie z „tarczą”   Chodzi żeby spróbować! Bez tego nic się nie zmieni i będzie to co jest. 

Technologie i wszystko się zmienia bo ktoś próbuje to zmienić. 

 

@Klaudiusz3 to napisz najprościej jak ty robisz żeby utrzymać gotowość na palniku bo ja twoich wcześniejszych sugesti zrozumieć nie mogłem. 

Moim zdaniem to jedynie moznaby fizycznie zmniejszać palnik żeby ciagle pracował na odpowiednim poziomie. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak Jockey dobrze mówi że można próbować korektami powietrza i to prawda że dmuchawa ma znaczenie na stabilność ,już dwa miesiące temu prosiłem o testy aby palnik jechał na wysokiej modulacji i wysokim powietrzu ale olaliście moje propozycje a teraz powoli do tego dochodzimy tylko pod nazwą korekty powietrza na plus na jedno wyszło .Co do moich propozycji na ten okres jesienny to mała moc dużo powietrza super sprawdza się to na rynnie wiec na palniku rurowym ten co ma jeden z kolegów idealnie się to sprawdzi .

Dormario jaki masz palnik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małą ekoenergię. 

Na taki palniku powietrze muszę mieć ustawione precyzyjnie bo jak będę dmuchał za mocno to mi się wsad wypali.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaudiusz3, to o mnie chodzi?

Ja jak najbardziej przetestuję te korekty i to chyba dziś bo włączenie opcji ochrony powroty nie dało żadnych efektów, przynajmniej zauważalnych.

Nawet wzmocnienie modulacji niewiele dało.

Ale to chodzi bardziej o łagodniejsze prowadzenie modulacji i funkcje dodatkowe w/w bardzo by w tym pomogły bo każdy kocioł i instalacja jest inna, inne są przepływy inne są bezwładności a sterownik jest zaprogramowany napewno dobrze tylko że do konkretnego kotła i instalacji na jakiej wykonał go twórca. Pomijam oczywiście wady w wykonaniu CO i inne.

Edytowane przez crook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, crook napisał:

W sumie dormario dobrze prawi, można by coś jak w irydzie, kp i kl.

Np:

"Szybkość reakcji" by regulowała przy spadku temperatury jak szybko podnosi się modulacja

"Wzmocnienie" by wpływało jak mocno podnosi się modulacja.

"Wyprzedzenie" by wpływała na to jak szybko spada modulacja przed osiągnieciem temperatury zadanej.

Ja np mam duży przepływ na kotle, wymuszony przez ciągłą pracę pompy CWU ustawionej na 2m. A kocioł i tak wachluje temperaturą.

Moim zdaniem takie funkcje dostępne dla użytkownika pozwoliły by jeszcze bardziej spersonalizować sterownik do danego kotła i instalacji.

To o czym piszecie to nastawy wzmocnien regulatora PID.

Ustawic taki regulator prawidlowo wymaga podstawowej wiedzy z zakresu automatyki. Niech kazdy wyszuka w google jak wyglada strojenie regulatora PID. Byc moze fajna zabawka dla nas, jednak te kotly sa nie tylko dla inzynierow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie wypali tak aby Kociol zgasł wiec się nie obawiaj sterownik sam będzie widział ze nie daje rady dźwignie modulacje co do dmuchawy napisz jaką masz typ itd .Na początek ustawił bym moc na minimalną określoną przez producenta i odblokował modulacje do 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PioBin oczywiście że nie dla inżynierów, można przecież dać do dyspozycji tzw. bezpieczny zakres i będzie OK. Użyszkodnik nawet jak ustawi któryś parametr granicznie źle to najwyżej modulacja zacznie oscylować.

 

Na marginesie, ustawienie proporcji powietrze paliwo w kotle też wymaga pewnej wiedzy i orientacji w temacie.

Edytowane przez crook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mozna zdefiniowac bezpiecznego zakresu (wroc: mozna ale robi sie to od strony  mocno rozbudowanej matematyki). Zle nastawy doprowadza do niestabilnosci takiego ukladu (nie mylic z oscylacja)

Zainteresuj sie tym glebiej na poczatek  od strony teorii.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmocnienie moim zdanie może wnosić bałagan w cały proces ,a na pewno będzie bujać kotłem jak modulacja będzie za mocna w stosunku do przepływu wody przez Kocioł ja mam tą opcje wyłączoną i wolę jak modulacja w całej dobie idzie wysoko bez podbicia wzmocnieniem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzcie tylko, zaraz po 11. Spadek temp. powrotu. Co robi sterownik? Nic, czeka na spadek temperatury kotła, a mógł podnieść modulację wcześniej i nie musiał by bujać do 25% mocy.

Screenshot_20181008-133749.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tylko tak, jak jest za dużo powietrza w stosunku do węgla, to zapada się kopiec i żar schodzi na ślimak, odkrywają się dysze z powietrzem i to powietrze nie idzie już do spalania, tylko ucieka do góry i powoduje tylko wychładzanie wymiennika, bo w spalaniu już nie bierze udziału. Sterownik będzie podnosił modulację, czyli dodawał węgla, ale i jeszcze więcej dodatkowego powietrza itd...

Czy będzie się palić? Tak będzie, ale z ekonomiką i prawidłowym procesem spalania, nie ma to wiele wspólnego.

Aby było prawidłowo, stosunek napowietrzania do nawęglania palnika musi być ściśle dobrany.Nie może być ani za dużo węgla, ani za dużo powietrza, a dysze napowietrzające nie mogą być odkryte, dlatego tak ważny jest właściwy poziom paliwa na palniku, ani nie za wysoki, ani za niski. Dla każdego palnika może to być inna wartość, czyli odpowiednia dla danego modelu.

Dobranie wszystkich parametrów na właściwym poziomie naprawdę wymaga czasu, obserwacji i cierpliwości. I u każdego w kotłowni może być inaczej z różnych względów. Nie ma złotej recepty ustawień.

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.