Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Ale co ma teraz działać? Temperatura na zewnątrz jest chyba powyżej 10 stopni, nie?

Masz na zdjęciu, że aktualna korekta 0.0 C

Jeśli temperatura zewnętrzna spadnie poniżej 10 stopni, to na każde 10 stopni spadku temperatury zewnętrznej regulator podniesie Ci temperaturę na mieszaczu o 3 stopnie.

Przy tym ustawieniu Autolato pompy powinny działać. Z mojego doświadczenia mogę napisać, że wystarczy dobrać odpowiednio temperaturę wyłączenia pomp ok. 16 - 18 stopni. To już każdy musi ustawić wg swojego budynku i ogólnego komfortu termicznego rodziny i będzie ok.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Można powiedzieć że samo zaczynam przygodę z nowym sterownikiem i palnikiem bo na koniec sezonu grzewczego 2017/2018 zainstalowałem w miejsce podajnika tłokowego do swego Defro AKM 22 palnik SV 200n oraz SKZP-02 soft 2.11B.

Jakoś tam udało mi się z grubsza sterownik ustawić, ale chyba mam problem z ustawieniem powietrza.

Dmuchawa to RV13AMs 40W wersja X otwarta na full, na czopuchu RCK ustawiony na 15 Pa.

Problem polega na tym że, jak modulacja zaczyna mocno spadać to zaczyna się dymienie.

Przykład:

Włącza się druga pompa ładująca CWU, temperatura z 55 spada do 50 i modulacja rośnie do 70-90%. Kocioł dobija z powrotem do 55 i modulacja obniża się. Już przy około 30-40% zaczyna się dymienie. Temperatura przebija do ponad 58 st C i dopiero jak modulacja zaczyna być płynna to dymienie ustępuje. Wygląda to tak jakby przy schodzeniu z modulacji na palniku zostawało za dużo paliwa i przy spadającej modulacji nie zdążało się ono wypalać.

Próbowałem już zmieniać powietrze min. i max. ale bez skutku, oczywiście oczekiwanego.

Kombinowałem też z wzmocnieniem modulacji i również nic to nie dało, zmieniałem też przepływ na obiegu kotłowym, realizowaną przez pierwszą pompę CWU, aby na powrocie wymuszać spadek temperatury podczas rozpoczęcia ładowania drugiego CWU i też nic.

Czy da się coś z tym dymieniem zrobić?

Tak na marginesie da się jakoś przyspieszyć modulację aby reagowała już przy spadku temperatury na powrocie i żeby szybciej spadała przed osiągnięciem temperatury zadanej?

 

 

IMG_20181007_135812[1].jpg

IMG_20181007_135712.jpg

IMG_20181007_135723.jpg

IMG_20181007_135736.jpg

IMG_20181007_135749.jpg

IMG_20181007_140616.jpg

IMG_20181007_144742.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, crook napisał:

Tak na marginesie da się jakoś przyspieszyć modulację aby reagowała już przy spadku temperatury na powrocie i żeby szybciej spadała przed osiągnięciem temperatury zadanej?

Podnieś parametr wzmocnienie modulacji, włącz ochronę powrotu.

Odpowiada ona za szybkość wzrostu modulacji przy spadku temperatury powrotu. Jeśli ustawione na ZERO, to funkcja wyłączona.

Wydłuż maksymalny czas przekroczenia temperatury zadanej.

Dopracowanie odpowiedniego stosunku powietrza do nawęglania palnika jest czasochłonne i wymaga cierpliwości, a czasem również wymaga korekt na konkretnych zakresach modulacji mocy.

Ten stosunek paliwa do powietrza jest dobrze dobrany wtedy, jeśli proces właściwego spalania przechodzi płynnie przez cały zakres modulacji.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Jockey napisał:

Ten stosunek paliwa do powietrza jest dobrze dobrany wtedy, jeśli proces właściwego spalania przechodzi płynnie przez cały zakres modulacji.

Właśnie w tym jest tylko problem że kiedy temperatura szybko dobije po spadku i modulacja dość szybko zaczyna spadać to zaczyna się dymienie.

Jak puszczę kocioł na 100% to dymu nie widać i jak sobie spokojnie moduluje w niższych mocach też nic nie widać. Nawet jak modulacja szybko rośnie to jest ok.

Wydaje mi się że to jest kwestia zbyt szybkiego hamowania modulacji po osiągnięciu temperatury i jakby nawęglony dobrze palnik nagle dostawał zbyt mało powietrza.

Może to jest taka specyfika palnika SV-200n?

Edytowane przez crook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze problem powietrza należy szukac po stronie dmuchawy. Może na malych obrotach masz bardzo niskie spiętrzenie i ciśnienie na palniku. Pokombinuj z przyslonaą

Edytowane przez dadex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaudiusz3 to po wyłączeniu pompy CO jakoś chyba grawitacyjnie mi podgrzewa czujnik za mieszaczem 3D i pompą, grzejniki są zimne.

Edytowane przez crook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż okno z korektami powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko patrząc po wymienniku, to trzeba dodać powietrza.

Spróbuj na początek dołożyć na korektach, jeśli min. i max masz dobrze.

20% - 1, 30% - 2, 50% - 3, 70% - 1.

Musisz sam to dobrze poobserwować i wyłapać zakres mocy na którym masz dymienie i w tym miejscu trzeba podnieść powietrze. Jeśli będziesz dostrajał tymi parametrami, czyli zakresem powietrza dla poszczególnych wartości modulacji, to nie zmieniaj żadnego z parametrów nawęglania, bo Ci się wszystko rozjedzie i całą zabawę będziesz musiał rozpoczynać od nowa

To wymaga cierpliwości i wnikliwej obserwacji palnika, wymiennika oraz wykresów, a tego nikt za Ciebie nie zrobi, ale jeśli zrobisz to właściwie, to wymiennik powinien stawać się jaśniejszy i to będzie Twój wyznacznik robienia prawidłowych korekt.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jockey napisał:

Ale co ma teraz działać? Temperatura na zewnątrz jest chyba powyżej 10 stopni, nie?

Masz na zdjęciu, że aktualna korekta 0.0 C

Jeśli temperatura zewnętrzna spadnie poniżej 10 stopni, to na każde 10 stopni spadku temperatury zewnętrznej regulator podniesie Ci temperaturę na mieszaczu o 3 stopnie.

Przy tym ustawieniu Autolato pompy powinny działać. Z mojego doświadczenia mogę napisać, że wystarczy dobrać odpowiednio temperaturę wyłączenia pomp ok. 16 - 18 stopni. To już każdy musi ustawić wg swojego budynku i ogólnego komfortu termicznego rodziny i będzie ok.

Rozumiem ze korekta z racji temperatury nie działa mi chodzi o to ze nie chodzi pompa która tłoczy na CO. Wpięta mam ja w gniazdo CO1. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz czujnik pokojowy, to on też mógł wyłączyć obieg pompy. W poprzednich ustawieniach masz ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockey Hmm ja to rozumiem, tylko już sprawdzałem skokami co 20% modulacji aż do 100%.

Włączałem pompę co i zawyżyłem temperaturę w domu oraz otwierałem okna i goniłem po około godzinie na każdym poziomie aż do 100% mocy.

Test nic nie pokazał.

Ale wsumie nie mam nic do stracenia sprawdzę to ale nie dziś.

Dziś włączyłem ochronę powrotu i wzmocnienie modulacji zrobiłem na 5. Zobaczymy czy to trochę spłaszczy skoki modulacji.

Powiedz mi czy Minimalna Temperatura Powrotu ma też jakieś znaczenie przy dobieraniu modulacji podczas spadku temperatury na powrocie?

U mnie niżej niż 3-4 st C względem temperatury kotła nie spada nawet jak włącze CO i drugie CWU. Może temu że pierwsze CWU które realizuje obieg kotłowy ma pompę ustawioną na 2m i jest bardzo blisko kotła?

Edytowane przez crook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pompy CWU załączają Ci się w programie czasowym lub przy jakiejś histerezie, to skoki modulacji są normalną reakcją na czasowe zwiększone zapotrzebowanie na moc.

5 minut temu, crook napisał:

Powiedz mi czy Minimalna Temperatura Powrotu ma też jakieś znaczenie przy dobieraniu modulacji podczas spadku temperatury na powrocie. U mnie niżej niż 3-4 st C względem temperatury kotła nie spada nawet jak włącze CO i drugie CWU.

 Ma znaczenie na reakcję mieszacza, gdy chroni powrót, na modulację nie wiem, nie zaobserwowałem.

TomekBrz by musiał udzielić informacji na to pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Crook.U mnie na take dymenie pomogla korekcja powietrza w gor,bližej srednej mocy kotla jak pisze Jockey.Groszek lepiej sa spalić drogę w górę iw dół w modulacii.

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj czekaj, trochę sprostuję z mojej strony u mnie jest zawór 3D na wyjściu na grzejniki, a ochronę powrotu realizuje tylko jedna pompa z zbiornikiem CWU blisko kotła. Mieszacz u mnie nie chroni powrotu.

A drugie CWU włącza się w histerezie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, crook napisał:

...już sprawdzałem skokami co 20% modulacji aż do 100%.

Włączałem pompę co i zawyżyłem temperaturę w domu oraz otwierałem okna i goniłem po około godzinie na każdym poziomie aż do 100% mocy.

Dostrajanie powietrza na zablokowanej mocy, to jest dobra regulacja wstępna, ale końcowe korekty trzeba przeprowadzić w pełnym zakresie modulacji, tak jak kocioł będzie normalnie pracował. Zgadzam się z Bercusem, że korekta powietrzem w górę w środkowym zakresie mocy powinna pomóc na Twój problem, ale to musisz już sam u siebie sprawdzić, bo ja nie mam żadnego doświadczenia z palnikiem SV-200 i nie chcę wprowadzić Cię w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Jutro pokombinuję z korekcjami powietrza. Dziś niech zostanie z ochroną powrotu i zobaczę jak wygląda wykres modulacji.

 

Z tego co śledzę temat to jest tu kolega który ma SV-200(n). Może on coś podpowie jak to u niego wygląda.

Edytowane przez crook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Jockey napisał:

Jeśli masz czujnik pokojowy, to on też mógł wyłączyć obieg pompy. W poprzednich ustawieniach masz ok.

Tak. Mam czujnik. Podniosłem temp.  Komfortowa i nic. Wraz wyłącza się  pompa. Jak wyłącze regulator pogodowy to pompa startuje.  @TomekBrz jak to powinno być żeby było dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak masz ustawioną pompę w mieszaczu bo może  masz tam zaznaczone wyłącz pompę gdy mieszacz zamkniety 

stale włącz gdy mieszacz na 1

Edytowane przez Klaudiusz3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób zdjęcia z kartami CO, bo tak to będziemy se gdybać... bo na wyłączenie obwodu CO1 może mieć wpływ wiele rzeczy

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.