Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, matvii napisał:

Koledzy zacznijcie się zachowywać jak dorośli ludzie , odejmować punkty może ten

kto je przyznał a nie zachowujecie się jak dzieci zabieram zabawki i idę do domu.

 

49 minut temu, matvii napisał:

PS. Proszę moderatora o usunięcie  mojego konta.

Hmmm.... i kto się zachowuje jak obrażone dziecko?

Kolego czytałeś instrukcję sterownika? 

Jockey już zacytował wypowiedź, gdzie masz czarno na białym napisane, przez samego producenta sterownika, na co wpływa potencjał podajnika.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Nie wnikając zbyt głęboko w waszą, moim zdaniem zbędną, wymianę zdań proszę o małą pomoc.

Od pewnego czasu palę ogrzewając podłogówkę- łącznie ok 50mkw, i dwie drabinki w łazienkach.

Palę peletem węglowym Varmo.

Moje nastawy

-temp.zadana 50st

-moc kotła 25kW

-modulacja 11-100% (średnia z wykresów to 13%)

-wiatr 3-17%

-kaloryczność 28,1MJ

-potencjał podajnika 10,8kg (sprawdzone)

I tu pojawia się problem. Staram się utrzymywać piec w jednostanie ale niepokoi mnie temperatura podajnika - dokładniej rury.

Czujnik na rurze zamontowany jest w odległości nie większej niż 10cm od kotła

Temperatura na Varmo oscyluje w przedziale 40-55st, gdzie maksymalna wartość przy groszku to 35st.

Co sugerujecie i musiałbym zmienić aby pozbyć się tego problemu.

Przyznam, że niekomfortowo się czuje i boję się alarmu w momencie przejscia pieca w czuwanie.

Proszę o porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, AdamMa napisał:

zeęcać ę

Hmmm.... i kto się zachowuje jak obrażone dziecko?

Kolego czytałeś instrukcję sterownika? 

Jockey już zacytował wypowiedź, gdzie masz czarno na białym napisane, przez samego producenta sterownika, na co wpływa potencjał podajnika.

Ja kończę a Wy dalej swoje ,  trzeba poszerzać swoje horyzonty myślowe dlaczego jest tak napisane .... A co do cytatu to proszę o usunięcie konta ze względu na to że się nie obrażam lub obraziłem tylko szkoda poświęcać czasu na te puste dyskusje i patrzenie na świat w różowych okularach . To że  wszyscy tak myślą to ja też , to takie trochę cofanie w...... to już sami sobie dodajcie .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej dziwnej mocy....U mnia dziala w zime lepiej ustawienia dla zapotrzebowania domu,niž ustawienie dla mocy kociolka.Dla cwu może być zupełnie inaczej,mniejsiej mocy bardziej korzystne,i dobre ustawione czuwanie.....

Zrobilbym to :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś pomoże??

To ja się wypowiem. Przez jakiś czas testując Varmo też miałem tego typu objawy że wzrostem temperatury podajnika. Temperatura utrzymywała się w okolicach 45 stopni, wyżej nie rosła, także nie masz się co obawiać. To paliwo tak ma a wynika to chyba z tego, że jest dużo wolnych przestrzeni pomiędzy pelletami, nie jest tak zbite jak ekogroszek, i ciepło cofa się do podajnika. Ogólnie paliwo fajne w paleniu, przede wszystkim bardzo suche, dopalało się na popiół i wysoko energetyczne. Jednak zrezygnowałem ze wzgledu na zapach jaki wydzielał się przy paleniu, a że kotłownie mam bezpośrednio przy wejściu to czuć było w przedsionku.

 

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, matvii napisał:

...trzeba poszerzać swoje horyzonty myślowe dlaczego jest tak napisane .... ,

Tu się z Tobą zgadzam

Dla przykładu: potencjał mojego podajnika 32kg/h. Wprowadzam do sterownika typowy potencjał np.16.

Przy mojej mocy ustawionej 12kW, w tym przypadku sterownik podawałby na palnik paliwo w ilości jak dla mocy 24 kW.

Czy by się paliło? pewnie jakoś tak i byłoby pełno niedopału w popielniku, a w kotle czarno.

I zapewniam Cię, że sterownik sam z siebie by się nie domyślił, że jest za dużo węgla na palniku i nie dostosowałby żadnej innej nastawy do tej ilości podanego węgla.

Ps. wiem, że już skończyłeś, ale napisałem to, bo wierzę, że jeszcze jednak tu zajrzysz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KBkalwi, a możesz cyknąć fotkę umiejscowienia tego czujnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam widzę ,że powiało chłodem i to bardzo ,ale nie będę do tego wracał bo to mi ktoś zarzucił że robię zamieszanie .Co do temperatury podajnika mi jak paliłem testowo pelletem pomogło zmniejszenie czasy podawania z 5 na 3 sekundy sterownik zostanie w ten sposób zmuszony do częstszego podawania aby utrzymać temperaturę zadaną ,co z tym idzie w rurze podajnika będzie częstszy ruch chłodnego paliw może to pomoże ,redukuj powoli ilość paliwa w korekcie np -5%

 

Edytowane przez Klaudiusz3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik masz bardzo blisko kotła.

Przesuń 5cm w stronę kosza i temperatura będzie o ok. 10 stopni niższa.

Przy połączeniu podajnika z zasobnikiem będzie jeszcze niższa.

Sprawdź dokładnie, jak to u Ciebie wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.09.2018 o 07:26, Oldek napisał:

Na początku użytkowania też myślałem że potencjał podajnika służy tylko do obliczenia ilości spalonego grochu. Kolega @Jockey sprowadził mnie na ziemię a i w "ubogiej" instrukcji znalazłem zdanie "Aby sterownik podawał prawidłowe ilości paliwa, należy ustawić kaloryczność paliwa w menu PALIWO, wydajność podajnika(dzięki temu sterownik wie, na jaki czas włączyć podajnik) oraz moc kotła." Ale z pewnością tyczy się to tylko trybu automatycznego nie interwałowego. Myślę że w trybie interwałowym ten parametr służy tylko do obliczenia spalonego towaru

Olduś, mam do Ciebie małą prośbę, zrób u siebie taki teścik:

-  wejdź w tryb interwałowy > Praca, zanotuj sobie, jaką masz tam moc palnika zadeklarowaną przy tych ustawieniach, które masz

- zmień na chwilę potencjał podajnika na dowolną wybraną przez Ciebie wartość

- ponownie wejdź w tryb interwałowy > Praca, zanotuj sobie moc zadeklarowaną przy tych samych ustawieniach, jakie miałeś, ale zmienionym potencjale

- podziel się z nami swoimi odczytami odnośnie mocy palnika w trybie interwałowym, przy dwóch różnych wartościach potencjału podajnika i przy pozostałych takich samych ustawieniach

Nie ukrywam, że bardzo na Ciebie liczę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem do kotłowni, trochę "polatałem" na sterowniku, a przy okazji czteropak tyskiego na kotle znalazłem.
Liczyłeś na mnie, więc nie mogę zawieść i przedstawiam moje wyniki "badań".
potencjał podajnika 19.1 kaloryczność 25MJ moc kotła 12.1KW
potencjał podajnika 19.1 kaloryczność 28MJ moc kotła 13.5KW
potencjał podajnika 15.1 kaloryczność 25MJ moc kotła 9.6KW
potencjał podajnika 15.1 kaloryczność 28MJ moc kotła 10.7KW

Hmm, jakieś wnioski? Wychodzi na to, że znowu byłem w będzie :)
Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Oldek, miałeś rację.

Zła nastawa potencjału w trybie interwałowym, daje zafałszowany obraz generowanej mocy na palniku i błędny licznik zużycia paliwa, bo sterownik nie wie, że go oszukałeś, ale nie wpływa to na rzeczywistą moc palnika, ponieważ w tym przypadku sam określasz czas przerwy pomiędzy dawkami paliwa.

I to czy wprowadzisz wartość potencjału, taką czy inną nie ma wpływu na przerwy pomiędzy dawkami paliwa, bo one są takie, jak zadeklarowałeś w swoich ustawieniach.

Natomiast w trybie automatycznym, od zadeklarowanej wartości potencjału zależy czas przerwy pomiędzy dawkami paliwa. I w tym przypadku sterownik sam określa czas pomiędzy poszczególnymi podaniami, paliwa w odniesieniu do zadeklarowanej mocy, kaloryczności i korekty.

 

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.09.2018 o 13:13, Jockey napisał:

 

I zapewniam Cię, że sterownik sam z siebie by się nie domyślił, że jest za dużo węgla na palniku i nie dostosowałby żadnej innej nastawy do tej ilości podanego węgla.

Ps. wiem, że już skończyłeś, ale napisałem to, bo wierzę, że jeszcze jednak tu zajrzysz....

6 godzin temu, Jockey napisał:

 

od zadeklarowanej wartości potencjału zależy czas przerwy pomiędzy dawkami paliwa, I w tym przypadku sterownik sam określa czas pomiędzy poszczególnymi podaniami 

 

 

Uff już mi ulżyło że w końcu nie mam racji ...Muszę was jednak pochwalić że mimo mi nieznanej orientacji oczywiście nie seksualnej tylko politycznej poszliście w dobrą stronę tylko o jeden most za blisko .Czasami jednak do pobudzenia szarych komórek nie potrzebny jest acard czy polocard ewentualnie niebieska tabletka na rozszerzenie żył i rozcieńczenie krwi tylko niektóre zdania trzeba czytać od tylu . Szczególnie Kamilowi by się przydało trochę ćwiczeń wtedy lepiej się myśli .Mozna spróbować we własnym zakresie

To żaden afront

https://drive.google.com/file/d/1vB8ThpIp53NCC_FcUKPH1Wy7XKczSEgr/view

Pozdrawiam 

Edytowane przez matvii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba rozumieć, co się czyta. A Ty, jak widzę dalej nie rozumiesz

Widać jednak, że nie wszystkie szare komórki da się pobudzić....

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się Kol. Jockey co piszesz w jednym poście piszesz ze sterownik by się nie domyślił przy blednie wpisanym potencjale i przesypał a w drugim piszesz ze potencjał to przerwa miedzy podaniami i sterownik sam ustawia ta przerwę co jest jednoznaczne ze ustawia tez potencjał .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba umieć czytać tekst ze zrozumieniem.

Sterownik się nie domyśli, że ma błędnie wpisany potencjał, ani sam nie ustawia potencjału.

I nigdzie nie napisałem, że potencjał to przerwa miedzy podaniami, jak to próbujesz mi przypisać

ps. Czytanie tekstu ze zrozumieniem, to chyba już drugiej klasie podstawówki obowiązuje...

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, naucz się czytać ze zrozumieniem. Już kilka stron czczej gatki jest przez ciebie. 

Potencjał to najprościej mówiąc ilość opału jaką w ciągu godziny jest zdolny przerzucić podajnik. Jeżeli nie chcesz nikogo słuchać  to wpisz 0. Zobaczysz jak mało spalisz... tylko najpierw kup sobie ciepły koc. 

Chciałem przypomnieć kolego że na tym forum pomagamy sobie wzajemnie. Wysłuchujemy porad i radą też służymy.

Koledzy z forum pomogli nie tylko mnieale też wielu innym posiadaczom.

Jeżeli nie chcesz wysłuchać pomocnych inforamacji to poprostu przestań pisać. 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.