Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, 8010 napisał:

Witam.

Mam dwa pytania. 

1. Czy czujnik pokojowuy ma za zadanie wyłączyć pompę po osiągnięciu temp.zadanej czy może ma jeszcze jakieś zadanie?

2. Panel pokojowy to tylko "powielony panel sterownika" cz może rozszerza mżliwości skzp02?

W Instrukcji obsługi SKZP-02 są zawarte odpowiedzi na Twoje pytania, warto zaglądać, aby lepiej poznać możliwości sterownika:

"Sterownik steruje dwoma pompami CO oraz jednym zaworem mieszającym. Temperatura obwodu CO1 może być wyznaczana na podstawie temperatury pokojowej. Żądaną temperaturę w obwodzie sterownik uzyskuje zmieniając nastawy mieszacza. Jeśli w układzie nie ma zaworu mieszającego, to sterowana jest tylko pompa.
WARIANTY DLA OBWODU CO1:
1. Jest mieszacz, jest regulator pokojowy (wbudowany).
Układ steruje tak mieszaczem, aby osiągnąć temperaturę wyliczoną dla obwodu CO.
Temperatura obwodu CO jest wyliczana na podstawie różnicy zadanej i rzeczywistej temperatury pokojowej.
2. Jest mieszacz, wbudowany regulator pokojowy niewykorzystany (TRB PRACY-> OFF)
W tej sytuacji mieszacz utrzymuje stałą temperaturę w obwodzie CO ustaloną parametrem TEMPERATURY -> TEMPERATURA ZADANA – bazowa temperatura obwodu CO. Można sterować pompą układu CO z zewnętrznego uniwersalnego regulatora pokojowego ze stykiem zwierno – rozwiernym (beznapięciowym)
3. Brak mieszacza, jest regulator pokojowy (wbudowany)
Układ będzie utrzymywał temperaturę zadaną w pomieszczeniach włączając i wyłączając pompę CO1.
4. Brak mieszacza, wbudowany regulator pokojowy niewykorzystany (TRYB PRACY-> OFF)
Można sterować pompą układu CO1 z zewnętrznego uniwersalnego regulatora pokojowego ze stykiem zwierno – rozwiernym (beznapięciowym)

Wbudowany regulator pokojowy

TEMPERATURY
 T. KOMFORTOWA – temperatura pokojowa komfortowa
 T. EKONOMICZNA – temperatura pokojowa ekonomiczna
 HISTEREZA – dopuszczalna histereza temperatury pokojowej (+/-)
PR. CZASOWY
 Umożliwia zaprogramowanie zmian temperatury pokojowej w czasie. Można ustawić w jakich dniach i godzinach będzie temperatura komfortowa, a kiedy ekonomiczna


TRYB PRACY
 T. EKONOMICZNA - regulator pokojowy przez cały czas będzie utrzymywał temperaturę ekonomiczną
 T. KOMFORTOWA - regulator pokojowy przez cały czas będzie utrzymywał temperaturę komfortową
 PR. CZASOWY – praca wg nastaw programu
 OFF – wyłączony – regulator nie działa
USTAWIENIA
UŻYJ CZUJNIKA W PANELU – jeśli opcja włączona, to sterownik wykorzystuje czujnik temperatury pokojowej umieszczony w panelu pokojowym (PS-43-01). Jeśli wyłączona, to wykorzystuje czujnik podłączony do sterownika."

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą informację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie kolegów , martwi mnie to ,że wszystkie wypowiedzi są tak wyczerpujące ,że mam wrażenie że są tu osoby wszechwiedzące co do porównania z pociągiem to ja powiem tak każdy dojedzie do celu  ważna jest tylko cena podróży i jestem przekonany że nawet jak pojedzie z szybkością 5 to dojedzie wolno ale do celu i dlatego twierdze że parametr 5 KW jest istotny bo chodzi nie o tą cyfrę tylko o dawki paliwa które wyliczy sterownik . Oczywiście każdy wie że wolna podróż jest męcząca i nudna i ma swoje plusy i minusy oczywiście każdy wie do czego ta przeniśnia się tyczy a odpowiedz jest prosta powoli do celu .

pozdrawiam kolejarzy i palaczy !

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coobah , proponuje zacząć od korekty mocy palnika na minus z palnikiem 25 KW zaczął bym od przedziału 12-15 KW i odblokowaniem modulacji ,oczywiście korekta powietrza ale to już jak Kociol się ustabilizuje ,trzeba pamiętać że mała ilość powietrza skutkuje zwiększeniem się ilości sadzy w kotle , muszę też wspomnieć ,że jeden ze sterowników potrzebował aż 48 godzin aby się domyślił o co chodzi można tez zrobić restart sterownika może w ten sposób szybciej się przyuczy .To tyle z propozycji , wpisz w sterownik nowe parametry i daj znać co się wydaży oczywiście fotki wskazane .

Edytowane przez Klaudiusz3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie Kol. Klaudiusz prawdopodobnie masz racje widać to dokładnie na zdjęciu nr.2 . Temperatura zadana 55* temperatura aktualna 58 z haczykiem a kocioł nie hamuje widać to po mocy chwilowej 3,6 kw czyli dalej grubo podaje mimo przekroczenie zadanej o 3* czyli ograniczenie mocy do 35% w tym przypadku na nic się nie zdało . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coobach, wykres pokazuje, jak mały jest odbiór ciepła z kotła. Po 30 min., czyli ustawionym maksymalnym czasie przekroczenia temperatury zadanej kotła, wyłączeniu pompy lub przekroczeniu temperatury zadanej o 5 stopni kocioł się odstawia. Typowy wykres przedstawiający grzanie tylko CWU z okresowym załączaniem pompy.

Widać też ile potrzeba energii do zagrzania CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda zmiana w sterowniku powinna być robiona w odstępach czasowych aby sterownik mógł prawidłowo odczytywać dane z czujników dlatego też napisałem że po zmianie konieczne jest pozostawienie sterownika na 2 doby i potem ewentualnie znów korygować , na kotle z palnikiem ekoenergi 25 KW sterownik potrzebował 48 g na prawidłowe obliczenia i wykres się uspokoił , co do mocy wpisanej teoria jest prosta ile sterownikowi pozwolimy podać tyle on spali dlatego też cały czas namawiam do pracy na małej mocy wpisanej w ster .

Edytowane przez Klaudiusz3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2018 o 07:40, TomekBrz napisał:

1. Wejdź w tryb instalatora

2. DIAGNOSTYKA -> WYJŚCIA i załączasz co chcesz.

Dzieki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, matvii napisał:

Faktycznie Kol. Klaudiusz prawdopodobnie masz racje widać to dokładnie na zdjęciu nr.2 . Temperatura zadana 55* temperatura aktualna 58 z haczykiem a kocioł nie hamuje widać to po mocy chwilowej 3,6 kw czyli dalej grubo podaje mimo przekroczenie zadanej o 3* czyli ograniczenie mocy do 35% w tym przypadku na nic się nie zdało . 

Teraz jeszcze raz to przemyślałem jak to możliwe ze na 14% modulacji spalanie chwilowe jest 0,5 kg /h to ile on będzie spalał na 50% modulacji może mi ktoś wyjaśnić bo ciężko mi to zrozumieć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego matvii ,widzę że nikt nie odpowiada więc ja się znów wychylę ,pisałem już o tym wcześniej najprawdopodobniej dzieję się tak bo cała moc jest ujęta w 35%modulacji i stąd taka dawka paliwa ,sterownik jak kalkulator dzieli nasze cyfry a wynik to nasze spalanie na ile pozwalamy tyle spali .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ! Kupiłem sobie SKZP-02 tydzień temu i zacząłem przerabiać kocioł Zębiec KPP DUO 25kW, na chwilę obecną mam zrobione okablowanie w połowie. W tym miejscu chciałbym podziękować obsłudze firmy TIMEL za pomoc, dorzucenie wtyczek do sterownika zupełnie za free oraz doradztwo. Naprawdę wielkie dzięki chłopaki ! A wracając do tematu, zastanawiam się czy bylibyście w stanie wprowadzić obsługę hallotronów do sterownika :) posiadam fabryczne czujniki na podajniku i wentylatorze i póki co są bezużyteczne, a może gdyby tak wejścia CO1 i 2 wykorzystać do podłączenia właśnie hallotronów ? :) Pozdrawiam !

41482787_305490823377457_1051689103965290496_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2018 o 09:57, KamilMiernik napisał:

Nie jestem rzecznikiem tylko staram się zrozumieć po co bo nie potrafię.

Kolego Kamilu, ograniczenia srerownika nie pozwalają u mnie wydłużyć czasu spadku temperatury w czuwaniu z np. 40 minut do 55 (histereza 6). Chodzi o rzadsze cykle pracy kotła i nie w lecie tylko próby były pod kątem zimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono poraz kolejny..

Jestem jeszcze zielony w sprawach skzp2 i podajnikow wiec osmiele sie zadac pytanie:

Czy ustawienia potencjalu podajnika ma wplyw tylko na ilosc zuzycia opalu (na wyswietaczu stera) czy tez ma wplyw na wysokosc spalania pieca?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.09.2018 o 21:12, Klaudiusz3 napisał:

Moc kotła = wielkość dawki 
Korekta dawki paliwa = moc kotła 
Kaloryczność = podawanie i przerwa ( sterownik i tak znajdzie swoją prawdziwa można się pomylić .
Przesyp podajnika = faktyczny przesyp bo oszukujemy tylko siebie nie ma wpływu na spalanie i wielkość kopczyka bo ślimak się dwa razy nie przekręci .
Modulacja = praca w widełkach mocy obcinając ja zwiększamy dawke bo podzieli ta moc np. przez 80 i wtedy będzie więcej spalał tak było u Bkalwi .
Powietrze = wartość potrzebna do prawidłowej modulacji czyli prostej kreski - niższego spalania 
i czystości w kotle bez przewęgleń . Palenia z nadmiarem powietrza a nie węgla wtedy jest czysto . Tak się pali retopal który powinien się spiekać

Kamil odrób lekcje zadane do domu w swoich filmach też . Napewno jak wpiszesz inny niż prawidłowy to ślimak schowa się do swojego domku w dwa razy szybszymi tempie a nie ślimaczym .

ps. Nie ma żadnego wpływu na naweglenia palnika ma tylko wpływ na prawidłowe obliczanie spalania .

Edytowane przez matvii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.