Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie najlepszą metodą będzie eksperyment każdego z ustawień przez kilka dni, sam się uczę bo piec mam 1,5 miesiąca i zszedłem ze spalaniem o połowę porównując do ustawień fabrycznych, nie mówiąc już o tym że prawie do zera spadły tworzące się wcześniej spieki. Na początku prześledziłem kilka wątków doświadczeń innych osób żeby nie robić błędów którzy inni robili i je opisywali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Oldek napisał:

Hi, naście lat wstecz uczyłem się o modulacji, ale chodziło o amplitudę o częstotliwość radiową. Od pewnego czasu czytam o modulacji palnika w kotle, OK. Ale do zacytowanego txt. miałbym pytanie. Mam palnik 25kW którą deklaruję w sterowniku, deklaruję także modulację 80% co daje mi moc palnika 20kW, OK. Za drugim podejściem deklaruję moc palnika 20 kW, a modulację 100%, co daje mi także 20kW. Czy dla kotła jest jakaś różnica dla w/w ustawień ? tnx za re.

Moc 25 kw przy 80% i 20kW przy 100% przy pozostałych tych samych innych parametrach, TO NIE TO SAMO. Inaczej będziesz miał też napowietrzony palnik

Na nawęglanie palnika wpływ mają:

- moc kotła

- potencjał podajnika

- kaloryczność paliwa

- korekta dawki paliwa

Jakakolwiek wiec zmiana jednego z tych parametrów wpływa na nawęglanie palnika i nie jest bez znaczenia. I tę zależność trzeba dobrze zrozumieć, jeśli chce się zmieniać moc kotła. Bo to podstawa.

Jeżeli ktoś ma już dobre parametry spalania i rozumie dobrze tę powyższą zależność, to może sobie wtedy dowolnie zmieniać moc na taką, jaka mu odpowiada. A jeżeli nie bierze się pod uwagę tych zależności, to potem są cyrki na palniku i w spalaniu,

Jeżeli palnik jest 25kW i był prawidłowo nawęglony, a ustawisz na 20kW, to musisz, obniżyć kaloryczność, lub podajnik, albo podnieść korektę, aby utrzymać odpowiednie nawęglanie palnika, przy niezmienionym powietrzu. Jeżeli tego nie zrobisz to kopiec opadnie - na 100% bo w opisanym przypadku zmieni się stopień napowietrzenia względem obniżonej mocy.

Różnica przy modulacji jest taka, że ograniczając modulację, automatycznie ograniczysz powietrze w zakresie ograniczonej mocy.

Moc kotła - to moc jaką kocioł osiągnie przy 100% modulacji. Przy 100 % modulacji wentylator dmucha z mocą ustawianą jako Powietrze Maksymalne.

Zmniejszając maksymalną modulację np. do 80 %, spowodujesz, że sterownik osiąga maksymalnie 80% mocy znamionowej i  przy tym zakresie ograniczonej mocy, dmucha z odpowiednio zmniejszonym powietrzem. Skali powietrza to nie zmienia, bo krzywa napowietrzania wyznaczana jest względem ustawionej mocy kotła i ustawionego wcześniej zakresu powietrza.

Dodatkowo sterownik zmienia swoją moc co 1 %. Jeśli mamy np. 25 KW, to sterownik może zmieniać moc z rozdzielczością 0,25 KW. Przy mocy ustawionej na 20 KW, rozdzielczość wynosi już 0,20 KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie costerowniki.pl  w nowościach pojawił się czujnik otwarcia pokrywy zasobnika .http://costerowniki.pl/pl/p/Czujnik-otwarcia-pokrywy-zasobnika/24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.07.2018 o 23:02, Czarekurb napisał:

Nie robierałem samego sterownika, pisałem że sterownik jest wbudowany w kocioł, sam panel do sterownika ma źle wlutowane gniazdo RS232, wizualnie widać że nie da się włożyć wtyczki kabla RS232, sterownik w kole wolę sam nie wyciągać skoro jest to nowy kocioł i instalacja20180709_225733.thumb.jpg.7196d4260869cded27ceee5ed2611cb7.jpg. Ale swoją drogą, ktoś lutował panel, spójrzcie na zdjęcie, jak można oddać coś takiego do sprzedaży.

No niezłe coś poszło nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś poszło nie tak . Za to cudo czujnik pokrywy trochę duzo , ja to mam na wył.krancowym zrobione tak z rozpędu i działa super dmuchawa stop i już .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Klaudiusz , to jest to nie ma czasu ale pomyśle i u sumie nic nie mówiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku a zdradź rąbek tajemnicy - czy w nowym, testowym sofcie będą jakieś zmiany algorytmu spalania czy tylko kosmetologia i dodanie czasówek itd?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 21.08.2018 o 15:06, Jockey napisał:

Zmniejszenie mocy w sterowniku o połowę, bez korekty powietrza, spowoduje diametralną zmianę stosunku napowietrzania do nawęglania palnika w odniesieniu do obecnych nastaw.

Witam ponownie szanowne grono .pozwoliłem sobie skorzystać z opcji cytuj aby wrócić do tematu pracy kotła z minimalną mocą jaką proponuje sterownik czyli 8KW .Chciał bym też opisać sytuację na którą natkałem u znajomego w kotłowni .

Moc kotła wpisana w sterownik 8KW ,czas przekroczenia temperatury 120,czyszczenie palnika co 5 min czas ustawiamy taki aby dmuchawa startowała ,na kilka minut obnizamy temperaturę zadaną aby kocioł spadł własnie na 5%modulacji mamy ustawione min5-max 100% modulacji czas 120 min przekroczenia pozwala nam na obserwację jak pracuje dmuchawa i co dzieje się na palniku,chce też do dać że wpa-06 inaczej zachowuje się jak idzie od zera a inaczej tez łapie obroty jak sterownik powoli zmniejsza obroty wiec musimy zobaczyć własnie efekt końcowy jak sterownik obetnie obroty do minimum co to da może co niektórym nic ale innym podpowie czy mają dobrze ustawione obroty na mocy minimalnej sterownika czyli bardzo blisko punktu 0.Jak już kocioł pracuje w modulacji 5% a widzimy że dmuchawa źle pracuje stoi lub buczy albo i też mocno dmucha korygujemy ją tak aby był wyczuwalny ruch dmuchawy i delikatne napowietrzanie palnika możemy tez doprowadzić do zatrzymania a potem podnieść 1 lub 2 oczka w górę oczywiście zakres dmuchawy zostawiamy max 100% wiem że wielu ma inaczej ale warto spróbować korzyść jaka idzie z tego faktu że palnik dzięki temu ma lepszą dynamikę nie kopci a i tak w wielu przypadkach max szybkość obrotowa dmuchawy jest osiągnięta już w 50 % w sterowniku więc w tym opisanym przypadku nie miało to znaczenia i jest na 100%.

Przy modulacji 5% wentylator musi chodzić na minimalnych możliwych obrotach wiadomo że każda jest inna dlatego proszę to uwzględnić ,Dmuchawa dlatego w 100% max ponieważ w momencie podnoszenia palnik jest mocniej nawęglany i to minimum misi się samo podnosić w zależności od nawęglania .

Do przykłady napiszę ,że w tym konkretnym przypadku 5% modulacji to 3 % dmuchawy wpa-06 minimum wpisany parametr to 7 .

Wiem ,że nie odkryłem ameryki ale warto o tym napisać a teoria jest na pewno przemyślana bo przy 8 KW tam prawie nie ma węgla i nie może się mocniej kręcić ale przy zwiększonym zapotrzebowaniu czyli większej mocy przy takich ustawieniach dmuchawa się przebija i sama dostraja do danej pozycji i ilości węgla na palniku .Wydaje mi się że na stanowisku badawczym też był ustawiony parametr dmuchawy na 100% bo jej kres maksymalnych obrotów jest dużo szybciej osiągnięty oczywiście w zależności od dmuchawy .

Wstawiam wykres jak to działa na minimalnej mocy i na powyższych ustawieniach proszę o wasze opinie może ktoś z doświadczonych użytkowników coś do da i napisze .

PHOTO-2018-09-04-19-21-46.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji pytanie do Pana Tomka. @TomekBrz

Kiedy aktualizacja aplikacji iOS? Minęło kilka miesięcy i nic się nie zadziało. Mamy tylko podgląd bez możliwości zmian w ustawieniach palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, dormario napisał:

Przy okazji pytanie do Pana Tomka. @TomekBrz

Kiedy aktualizacja aplikacji iOS? Minęło kilka miesięcy i nic się nie zadziało. Mamy tylko podgląd bez możliwości zmian w ustawieniach palnika.

Aktualizacja jest już prawie gotowa. Myślę, ż tak za 2 tygodnie  będzie w App Store.

Doszła również obsługa programów czasowych.

Edytowane przez TomekBrz
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy mocy ustawionej na 8 kW i powietrzu maksymalnym ustawionym na 100% i to na Wpa 06, to z chwilą, gdy tylko palnik wejdzie na wyższe moce, to będą niekończące się spieki i krater na palniku.

Z wykresu widać, że palnik z tym zakresem powietrza chodził na ok 10% mocy, czyli minimalnej. I dostroiłeś tylko powietrze minimalne do tego zakresu mocy. Zobaczysz co się stanie, jak wzrośnie zapotrzebowanie na moc przez dłuższy czas.

Palnik jest właściwie napowietrzony do ustawionej mocy, jeśli proces spalania jest właściwy w całym zakresie mocy, a nie tylko w jego dolnym, bądź górnym zakresie. I właśnie ustawienie dobrego napowietrzania do zadanej mocy, od minimum do maksimum, zajmuje najwięcej czasu.

Takie jest moje zdanie w tym temacie. Pozdrawiam

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisanej sytuacji palnik dostaje 100% powietrza co 5  minut na parę sekund a drugą sprawą jest czym palimy powietrzem czy węglem wydaje się być logiczne że wraz z modulacją idzie w parze powietrze i opał do góry ,drugą sprawą jest że wydaje się mi że sterownik cały czas dąży aby zejść z modulacją jak najniżej .

Nie upieram się,że nie masz racji temat zostawiam nadal otwarty sam jestem ciekaw jak u was się pali przy CWU 

Edytowane przez Klaudiusz3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, TomekBrz napisał:

Aktualizacja jest już prawie gotowa. Myślę, ż tak za 2 tygodnie  będzie w App Store.

Doszła również obsługa programów czasowych.

Panie Tomku trzymam za słowo. Nie skaczę z radości bo jednocześnie pamiętam zapowiedź aplikacji do końca marca a tak naprawdę pojawiła się w maju. Liczę mimo wszystko, że to był incydent i teraz będzie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.