Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

@ramizes

Przecież ty tam masz krater jak w dobrym wulkanie, paliwo spala się poniżej kanałów powietrznych a później dostaje jeszcze dodatkowego kopa powietrznego stąd taki syf. Kopiec musi być koniecznie. Obniż kaloryczność paliwa w sterowniku, dołóż paliwa nawet na +25%, dorzuć paliwa w trybie ręcznym do sporej górki i powinien zrobić się kopczyk na stałe. Oczywiście pod warunkiem, że kocioł moduluje, jeśli stoi długo w podtrzymaniu to możliwe, że trzeba tez grzebnąć w parametrach podtrzymania.

Podejrzewam, że będziesz też musiał zmniejszyć ilość powietrza bo w tej chwili gdy kanały powietrzne masz odkryte powietrze idzie w komin zamiast uczestniczyć w spalaniu.

 

 

@Dancych

Pompa się wyłącza wraz z mieszaczem po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu i odpala gdy pokojówka da sygnał, histereza ustawiona na +/-0,5. Mam ustawiony program 5.00-7.00 i 14.00-22.00 temperatura 21 stopni, reszta czasu 19 stopni, na górze termostaty ustawione na 21 stopni, naturalnie w godzinach gdy sterownik daje te 19 na górze robi się również chłodniej. 

Co do zalewania kotła zimną wodą to odkąd założyłem pompę kotłową nie widziałem ani razu, żeby dołem poszła woda zimniejsza jak 50 stopni.

Edytowane przez jabolkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas podawania w trybie auto nie wpłynie ani trochę na ilość finalnie podanego paliwa więc nie tędy droga. Ten parametr działa mniej więcej tak, że jak masz ustawione np 3s to podajnik poda 100x3s czyli 300s w ciągu godziny, jak ustawisz 6s to poda 50x6s czyli nadal 300s.

Edytowane przez jabolkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ja póki co kotłowej nie zakładam bo chce zobaczyć jak mój obieg wykonany zgodnie ze "sztuką" będzie działał przy większych odbiorach. Jak się okaże że mimo dużych przekrojów rur jak i zaworu 4d nie będzie mnie to zadowalało to zamontuje kotłową. Masz zawór grzybkowy i filtr siatkowy na rurze powrotnej obiegu kotłowego? Jaką masz pompę? Jak regulowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedz zmieniłem czas podawania paliwa a u was jaki on jest?

 

Nie patrz na to, kto jaki  ma czas, tylko na to, co masz u siebie na palniku.

Ustawiłeś właściwy kopczyk?

Od tego trzeba zacząć, a potem zmieniać ustawienia w zależności od potrzeb.

 

 

Co do zalewania kotła zimną wodą to odkąd założyłem pompę kotłową nie widziałem ani razu, żeby dołem poszła woda zimniejsza jak 50 stopni.

 

Ja z kolei mam założony na powrocie 3D termostatyczny 55 stopni, więc u mnie do kotła nie wraca mniej niż 55

On pilnuje temperatury powrotu i nie muszę się martwić o zimną wodę w kotle, to jego broszka.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Drodzy forumowicze chciałbym Was prosić o pomoc.

W końcu po kilkunastu latach palenia w smieciuchu postanowiłem dokonac dobrej zmiany i od wczoraj jestem szczesliwym posiadaczem kociołka na ekogroszek ze ślimakiem. Do kociołka dokupiłem sterowniki TIMEL m.in dzięki jego pozytywnym opiniom na tym forum.

Problem polega na tym, że pomimo śledzenia Waszych postów, kompletnie nie wiem od jakich nastaw rozpocząć 'testowanie' i uczenie się palenia w tym piecu. 
W poprzednim śmieciuchu nie miałem ani dmuchawy ani komputera wiec nie musze mówić ze taki nowy zestaw to dla mnie nie lada wyzwanie.

Chciałbym Was prosić o dobór parametrów startowych od których rozpocznę przygodę z tym sterownikiem tak by palenie było najekonomiczniejsze i najefektywniejsze.

Kocioł 22KW, pompa CWU (zbiornik150l), elektroniczna pompa CO, zawór 4D manualny

ekogroszek jankowice 28MJ

 

dom

stary z lat 40tych

sciany z cegły 44cm otynkowane nie ocieplone

okna nowe, 3 szybowe

stropodach ocieplony

powierzchnia do ogrzania 160/170mkw

instalacja stara, żeliwo duże średnice

w piwnicy wokół kotła wszystko zmienione na miedź

 

Bardzo proszę o pomoc w temacie

Edytowane przez wiesiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc ustaw taką, jakiej mocy masz palnik - prawdopodobnie 25 kW

Kaloryczność taką jaką ma Twój ekogroszek - 28

Potencjał podajnika, jeśli nie wiesz, jaki masz, to daj 16 na początek

Korekta dawki paliwa - na razie ustaw na 0, jak kopiec będzie opadał to dajesz na plus dopóki nie będzie ok, a jak się podnosi, to na minus.

Powietrze minimalne - zobacz od jakiej wartości startuje dmuchawa i ustaw trochę więcej na początek.

Podawanie - 4

Ustaw właściwy kopczyk i możesz rozpocząć testowanie.

Później opisuj co się dzieje, zawsze ktoś postara się pomóc.

 

Czuwanie:

przerwa - 30

czas nadmuchu -25

czas podawania - 8

powietrze - tu musisz zobaczyć jak dmucha dmuchawa, ale trzeba galancie dmuchnąć :P

 

Tak kopczyk ustawiłem

I co się dzieje na palniku....? Jak to teraz wygląda?

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje!
 

rozpaliłem i wprowadziłem dane j/w

ponadto innych ustawien nie zmieniałem wiec są fabryczne : 

Po rozpaleniu tryb automatyczny

jest podpięty czujnik spalin ale nie moge w opcjach zmienic/obnizyc max temperatury spalin - jest 250
PALNIK:
minimalna moc kotła - 7%

maxymalna moc kotła - 100%

maksymalne przekroczenie temperatury - 20min
Paliwo
28MJ/h

 

Czuwanie:
przerwa 20min

czas nadmuchu 10s

powietrze 30%

czas podawania 6s

 

POWIETRZE

max 36%

min 5%

 

Podajnik
Potencjał fabrycznie 15kg/h - podajnik ma 200kg pojemnosci

 

Czas podawania w auto 5s

 

Czas wygaszania 20min

Aktualnie pali się tak:


@Jockey - wprowadziłem Twoje sugestie odnośnie Czuwania :) dzieki

post-56537-0-52428000-1505923772_thumb.jpg

Edytowane przez wiesiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiepskie zdjęcie, chyba za mały kopczyk.

A czujnik spalin włączyłeś?

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaj paliwa tak, aby był właściwy kopiec. możesz też obniżyć powietrze min i max.

Wejdź w tryb instalatora i wtedy dopiero będziesz mógł włączyć czujnik spalin

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze za dużo powietrza, za mało węgla.

Ustaw 200 na początek.

Poczytaj kilka ostatnich stron, było pisane jak dobrać powietrze.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech pali, idziesz cały czas na mocy maksymalnej, instalacja się powoli wygrzewa.

Grunt, że idzie do góry, pilnuj kopczyka i spróbuj jeszcze zmniejszyć powietrze. Płomień powinien się zwiększyć i być spokojniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Idzie do góry wolno ale idzie :)

Pytania mam 2:

nie zauwazyłem w sterowniku funkcji "lato'" czyli grzania tylko CWU - potrzebuje teraz wygrzac porządnie dom przez 2/3 dni a potem np grzać tylko wode - czy musze wygasić piec i rozpalac od nowa z wyłączonym zaworem 4D czy moge np podczas grzania na dom zakrecic zawór 4D i bedzie podgrzewana tylko woda? Czy moze jest na to jakas funkcja w sterowniku

kolejne to czy zawór 4D lepszy manualny jaki posiadam czy z siłownikiem? Chodzi o względy ekonomiczne (czy jest różnica) bo w wygodzie to wiadomo :) 
Aktualnie tylko manualnym zaworem 4D bede sterował temperaura jaka idzie na dom.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie zauwazyłem w sterowniku funkcji "lato'" czyli grzania tylko CWU
 

 

INSTRUKCJA OBSŁUGI VER 2.00

STEROWNIKA KOTŁA Z PODAJNIKIEM SKZP-02  - str. 19


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ver 1.80
wiem ze da się zaktualizowac, poczytam forum i dojde do tego i zaktualizuje
póki co na mojej 19str nie ma cwu a praca co

dzieki za pomoc dziś. Piec uzyskał temp zakladaną, doszedł do 58 po czym w ciągu 20 min spadł do 53  i teraz znowu rośnie.

Zobaczymy po całej nocy - napewno wkleje wykres i zdam relacje :)

 

pozdrowienia 

Edytowane przez wiesiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4D sterowany siłownikiem pozwala na ochronę powrotu jeśli brak pompy kotłowej (można ustawić pompę CWU żeby robiła za kotłowa) oraz steruje temperaturą zasilania grzejników ( jeśli użyty czujnik temp wewn lub czujnik z panela oraz czujnik pogodowy) Cały układ sprawdza się jeśli wszystko ustawione jak należy. U mnie np temp w pomieszczeniach taka jaka mam ustawioną, a i z opałem jest oszczędniej.Nie polecam bawić się w ustawienia temp ekonom. i komfortowej  o dużej rozbieżności, przy sporych mrozach, z obniżeniem temp nie ma problemu,ale z podniesieniem już tak ,kociołek musi "pohulać" aby dogrzać pomieszczenia.Spalanie wzrasta dużo więcej aniżeli utrzymanie stałej temp przez całą dobę.( u mnie np ok 1,5-2 kg/doba gdy bawiłem się strefami przy obniżaniu temp gdy nikogo nie było w domu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie nadal mam problem z uzyskaniem kopczyka obniżyłem kaloryczność opału z 27 do 22 podniosłem korekte na 30% i nadal za nisko pali co jeszcze można zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad 12h palenia i coś jest nie tak...
sterownik wskazuje na dobowe spalanie 40kg - w nocy było około 8 stopni - mysle ze to zdecydowanie za duze spalanie....
poniżej kilka zdjęc ze sterownika i palnika.

robią się spieki.

zmniejszyłem max powietrze do 27% (dmuchawa WPA 06)
prosba o info co robię źle

kocioł grzał zadane 55stopni ale szybko ją tracił. Zawór 4D otwarty na 3/4 - na dom idzie około 43stopni
Co zrobić aby poprawić efektywność palenia ? bo jak bedzie tyle palił to pójde z torbami....


 

post-56537-0-23130700-1505981746_thumb.jpg

post-56537-0-20119500-1505981790_thumb.jpg

post-56537-0-48678900-1505981837_thumb.jpg

post-56537-0-25606000-1505981850_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za niską temp. powrotu . Różnica miedzy zasileniem a powrotem max 10st. Jak możesz włącz pompę cwu na stałe i parę godzin powinno się coś zmienić. Wykres powinien się wyprostować. Teraz skacze na wykresie moc kotła góra dół -brak modulacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.