Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Ustawiłem kopczyk, ustawiłem powietrze przy mocy 5% i dałem grzanie na budynek, ładnie grzał dobił w budynku do zadanej i zszedł z modulacją do 5%, zaglądam po chwili do palnika i zonk, kopiec opadł w dosłownie 5 minut.

Ustawiłem moc na 25kW i zobaczymy jutro co się będzie działo, teoretycznie przy ustawieniach, które zastosowałem powinien być spory przesyp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge sobie poradzic z tym powietrzem dla 5%mocy. Ustalam kopczyk daje powiedzmy 7%nadmuchu i tylko dym w kotle. Daje wiecej i wiecej az piec dochodzi do 70st. wchodzi w podtrzymanie i wypala kopczyk. Nie wiem czego to moze byc wina. Czy dla dmuchawy dm80 zdjac przeslone i regulować tylko w sterowniku? Ja zdjalem przeslone to nie dymilo ale kopczyk wypalal sie w moment nawet przy malym nadmuchu.

 

Otwórz przysłonę.

Jak kocioł dojdzie do zadanej, ustaw kopczyk ( jak podasz dużo węgla na raz, to wiadomo, że będzie kopcić, to trzeba robić etapami)

Jak zejdzie na 5% mocy - ustaw powietrze.

Skoro zapada Ci się w podtrzymaniu, to skróć przerwę lub podaj więcej węgla.

Możesz też mieć za duży ciąg kominowy i to może też być jedną z przyczyn.

Jest mały odbiór ciepła na razie, więc spróbuj czas przekroczenia na 10 min.

 

Jabokg, skoro powinien być przesyp, a jest zapadnięty kopiec, to ciągle jest za mało węgla w stosunku do powietrza.

A moc na 25 kW ustawiłeś wcześniej, czy dopiero jak Ci kopiec zapadł?

Jeżeli powietrze, kopczyk i płomień masz ok, a ciągle kopiec opada, to musisz dać więcej węgla.

Za wielkość nawęglania odpowiadają 4 ustawienia - pisałem już jakie.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpisz help  ;)

Wszystko pięknie ale pewnie na kotłach fabrycznych z podajnikiem.W moim przypadku jest inaczej:piecyk Moderator 12kw,podajnik z palnikiem doróbka ,moc nieznana,podajnik ma taką wydajność że prawie brakuje skali w sterowniku.I tu niestety ale trzeba eksperymentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konopka z ty HELP  to żart wiec sie nie gniewaj  no jak masz składaka to już jest zabawa na całą zimę

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwórz przysłonę.

Jak kocioł dojdzie do zadanej, ustaw kopczyk ( jak podasz dużo węgla na raz, to wiadomo, że będzie kopcić, to trzeba robić etapami)

Jak zejdzie na 5% mocy - ustaw powietrze.

Skoro zapada Ci się w podtrzymaniu, to skróć przerwę lub podaj więcej węgla.

Możesz też mieć za duży ciąg kominowy i to może też być jedną z przyczyn.

Jest mały odbiór ciepła na razie, więc spróbuj czas przekroczenia na 10 min.

 

Jabokg, skoro powinien być przesyp, a jest zapadnięty kopiec, to ciągle jest za mało węgla w stosunku do powietrza.

A moc na 25 kW ustawiłeś wcześniej, czy dopiero jak Ci kopiec zapadł?

Jeżeli powietrze, kopczyk i płomień masz ok, a ciągle kopiec opada, to musisz dać więcej węgla.

Za wielkość nawęglania odpowiadają 4 ustawienia - pisałem już jakie.

A czy to normalne ze kociol osiaga temperature zadana i modulacja nie spada od razu do.minimalnej tylko przez okolo 3 minuty jeszczs jest np na 17%i spada?

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Algorytm stara się znaleźć wartość modulacji odpowiadającej zapotrzebowaniu na moc. Czeka przy danej modulacji na reakcję temperatur spalin i kotła. Jeśli przy danej modulacji np. 17 % temp kotła i spalin jest stabilna, to nic nie zmienia.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem dodałem jeszcze paliwa ręcznie, ale gdy kocioł był w czuwaniu, może wcześniej się zapadł tak szybko ze względu na dużo żaru. W nocy było w okolicach zera więc pięknie modulował bite 12 godzin z maksymalną mocą w okolicach 40% mimo że kaganiec jest w tej chwili ustawiony na max 60%. Zobaczę po południu co z tym kopcem, może się ustabilizuje.

 

Powiedzcie mi na co wpływa czas podawania w trybie auto ? Miałem ustawione 5s wczoraj ustawiłem na 3s, różnicy w ilości podawanego paliwa chyba nie ma bo przy krótszym czasie podaje po prostu częściej ?

Edytowane przez jabolkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi na co wpływa czas podawania w trybie auto ? Miałem ustawione 5s wczoraj ustawiłem na 3s, różnicy w ilości podawanego paliwa chyba nie ma bo przy krótszym czasie podaje po prostu częściej ?

Czas podawania ustawiasz sam, ilość podań wylicza sterownik w zależności od ustawionej mocy kotła.

Jeżeli zmniejszysz czas podawania, sterownik zwiększy ilość cykli podania węgla, więc sumaryczna ilość węgla będzie taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za info w temacie. Poki co daje czas by poec ustabilizowal prace. Dziala to obecnie jak dwustan ale w domu mam cieplo to i nie moze rozwinac skrzydel. W nocy dal na grzejniki 37stopni bo na dworzu sie zrobilo zimno ale tez sie odstawial. Przeslone na wentylatorze otworzylem prawie na full. W czuwaniu ma przerwa 10 min podawanie 5s z powietrzem 15. Az tak sie nie zapada ale ta temperatura spalin na najnizszej mocy to max 58st. na 100% ok. 110st.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas podawania ustawiasz sam, ilość podań wylicza sterownik w zależności od ustawionej mocy kotła.

Jeżeli zmniejszysz czas podawania, sterownik zwiększy ilość cykli podania węgla, więc sumaryczna ilość węgla będzie taka sama.

Zasadę znam tylko chodzi mi o wyjaśnienie jaka jest różnica między krótkim czasem podawania a długim skoro finalnie i tak tyle samo paliwa trafia na palnik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka aby przy trudnych paliwach jak najczęściej rozrywać węgiel, czyli lepiej to napowietrzać i wydmuchać popiół. Im częściej podajesz tym trudniej o klejenie się bryłek.

 

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za info w temacie. Poki co daje czas by poec ustabilizowal prace. Dziala to obecnie jak dwustan ale w domu mam cieplo to i nie moze rozwinac skrzydel. W nocy dal na grzejniki 37stopni bo na dworzu sie zrobilo zimno ale tez sie odstawial. Przeslone na wentylatorze otworzylem prawie na full. W czuwaniu ma przerwa 10 min podawanie 5s z powietrzem 15. Az tak sie nie zapada ale ta temperatura spalin na najnizszej mocy to max 58st. na 100% ok. 110st.

 

Nie przejmuj się, że się kocioł odstawia. Ma prawo, mamy okres przejściowy, odbiór ciepła jeszcze niewielki, więc temperatura spalin też jest niższa, bo kocioł pyka okresami na małej mocy. Będzie chłodniej, żaru na retorcie będzie więcej, to i spaliny podskoczą.

Najważniejszy warunek masz spełniony, czyli ciepło w domu, a sterownik tak kieruje procesem spalania, aby Ci to zapewnić :rolleyes:

Kontroluj co jakiś czas kopczyk i daj się wykazać sterownikowi, bo to w końcu jego robota... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobie. Póki co nic nie zmieniam. Jak ostatnio zaglądałem to się tak nie zapadł ale to czuwanie trochę podrasowałem. Jak ogarne w kotłowni to zrobię Wam filmik jak wygląda obieg kotłowy przy zaworze 4d. Wydaje mi się, że działa dobrze na grawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie jaka macie ustawiona zadana za zaworem 3d/4d. Pytam bo 30 teraz dla mnie za duzo i jak tak mialem to w domu za cieplo bylo.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłem w spokoju ustawienia i zaczyna się robić porządny kopiec, wczoraj dodałem trochę powietrza bo na czechu naprodukował mi sadzy jak nigdy a teściu mówił, że wczoraj pierwszy raz widział dym z komina.

 

Dancych ja mam na kotle 63, ochrona powrotu na 55 a na grzejniki zadana 40 max 45, ale u mnie tylko grzejniki i sterowanie parteru z czujnika pokojowego a piętro na termostatach.

Swoją drogą, od trzech dni działam na termostatach elektronicznych z Danfosa, temperatura stoi sztywno jak pal Azji, polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, od trzech dni działam na termostatach elektronicznych z Danfosa, temperatura stoi sztywno jak pal Azji, polecam.

 

Mówiłem, że głowice nastawiasz raz i o nich zapominasz. Jest wygoda. A elektroniczne tym bardziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"@JABOLKG

Swoją drogą, od trzech dni działam na termostatach elektronicznych z Danfosa, temperatura stoi sztywno jak pal Azji, polecam.

"

 

Witam,

i ja mam grzejniki na głowicach danfoss connect tylko sterowanych przez danfoss link :) super sprawa :)

Pozdrawiam

Edytowane przez gilal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Jestem nowy na forum i mam problem z prawidłowym ustawieniem sterownika pieca.

Piec jaki mam to Hef 25kw w piecu robią się spieki wyglądają jak by w nich był niedopalony groszek dodam kilka  fotek proszę o porady może ktoś pomoże wyregulować z góry dziękuje za porady.

post-74588-0-20738800-1505900258_thumb.jpg

post-74588-0-13977400-1505900268_thumb.jpg

post-74588-0-36067200-1505900276_thumb.jpg

post-74588-0-16896800-1505900285_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na brak kopca. Palisz na ślimaku?

Najpierw podaj tyle węgla aby podnosić stopniowo kopiec, jak się dobrze rozpali, to ponownie, aż uzyskasz prawidłowy kopczyk.

Potem zobaczymy co dalej się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jabolkg czyli u Ciebie wylacza sie pompa jak temperatura zostanie osiagnieta?Pytam bo ja preferuje by pompa chodzila caly czas. Obecnie mam 27 zadana i jednoczesnie minimalna. Wzmocnienie mieszacza 15 czyli max i korekta pogodowa na max tj. 5. I teraz jest tak ze jak temp w pokoju spadnie o 0.3 to sterownik puszcza wg wzoru okolo 30 i to wystarcza. Generalnie chodzi o to ze jak grzejniki maja ta temperature minimalna to nie ma jakby tego uczucia chlodu w domu do momentu spadku temp ponizej zadanej i puszczenia cieplejszej wody na uklad. Moim zdaniem kotla wtedy nie zalewa zimna woda bo mieszacz stopniowo zwieksza zadana. W domu trzymam zawsze ta sama temp. bez obnizenia nocnego. Na gorze tez mam termostaty bo nawet w zimie żadko grzeja grzejniki. Mam automatyczne glowoce firmy Max czy cos takiego.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.