Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

W automacie zapomnij o kopczyku. Przebicie o 5 stopni po wyłączeniu pompy cwu

to całkiem normalne tez tak mam. Sterownik buja kocioł żeby nabić bojler ale nie wie ze za chwile będzie koniec i dlatego przebija. Przydała by się taka opcja aby sterownik widział ze bojler juz prawie na bity i wcześniej redukował moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyjaśnienie z kopczykiem. Póki temperatura podajnika nie wzrasta niebezpiecznie to nie mam jakichś obaw. Natomiast z wysokością kopczyka ma chyba związek temperatura spalin czyż nie? U mnie w szczycie wynosi ona 80 do max około 100. Z reguły nie przekracza 67st. Czytałem że powinna być wyższa. Może ktoś się wypowiedzieć w tym temacie?

 

 

I jeszcze pozostałe kwestie. Będę wdzieczny za wyjaśnienia i wskazówki. 

 

Dodatkowo co zrobić by przy samym CO nie przebijało zadanej zbyt wysoko? Moc ograniczyłem już do 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co udało mi się wyczytać to moc nominalna kotła ma wpływ na nawęglenie paleniska i jeśli ja mam 20kw ustawione a węgiel szybko się wypala to jak ustawie niższą moc kotła to w ogóle się zapadnie. Pisząc moc miałem na myśli ograniczenie modulacji do 50%. 

 

Czy może ktoś przeanalizować wykresy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok jak wrócę jutro to tak zrobię. 

 

Zależy mi bardzo na odpowiedzi na to zagadnienie:) 

 

Kolejne pytanie o klapke na wentylatorze. Gdy odsłonię ją całkiem to mam wichurę na palniku. Czy ona ma być mimo to otwarta? Pytam bo jakby tak miało być to mi by wystarczyło powietrze pokroju min 1% max 10% bo tak się żarzy. 

 

I tak jako ciekawostkę, Jaki macie czas stabliziacji mieszacza? u mnie dopiero na 26sek zaczął trzymać zadaną za zaworem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że załączyłem tryb automatyczny w sterowniku, również i ja potrzebuję pomocy. Instalacja działa w miarę spoko. Jeszcze zastanowię się czy zakładać pompę kotłową bo muszę to dłużej poobserwować i wszystko po odpowietrzać. Mianowicie mam problem chyba jak każdy z początku z optymalnym ustawieniem trybu automatycznego. 

 

Kocioł 20KW

palink APRQ

Zawór 4d 6/4

Obieg kotłowy 6/4

Siłownik na zaworze

Dogrzewam CWU.

Obecnie palę retopalem.

 

Problemy:

Jakbym nie ustawiał kaloryczności/dodatkowego paliwa na +, czy mocy kotła to nie mogę uzyskać kopczyka. Jakieś wskazówki.

 

Dancych a tego kopczyka to kiedy nie możesz uzyskać, jak się pali, czy w czuwaniu?

Jakie masz parametry czuwania?

Jaka moc palnika?

Jak jest właściwy kopiec, to jest całkiem inne palenie i inny płomień niż przy zapadniętym.

 

Na  prawidłową wysokość kopczyka mają wpływ:

- moc kotła

- potencjał podajnika

- kaloryczność paliwa

- korekta dawki paliwa

Więc to nie jest tak, że żonglując mocą kotła we wszystkie strony nie ma się wpływu na nawęglanie palnika.

Jeśli wpiszesz właściwą moc palnika, rzeczywisty potencjał i kaloryczność z worka, to zostaje Ci tylko ustawić waściwy kopczyk korektą dawki paliwa.

Jeśli kocioł większość czasu jest w czuwaniu, to większy wpływ na kopczyk mają parametry czuwania.

 

Generalnie, jak się zapada kopczyk, to jest za dużo powietrza w stosunku do nawęglania palnika.

Więc albo ujmujesz powietrza, albo zwiększasz nawęglanie. (Parametry mające wpływ na nawęglanie - patrz wyżej) ;)

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc 20KW

Parametry czuwania:

Przerwa 30min

Przedmuch 15s

Podawanie 10s

powietrze 30%

 

natomiast, kocioł wchodzi w podtrzymanie tylko i wyłącznie po nabiciu CWU bo osiąga 70st tj, 5 stopni więcej od zadanej. Większość czasu jest to najniższa modulacja 5% po dojściu do zadanej. 

 

Potencjał cały czas ustawiam by uzyskać idealny. Póki co 18,5kg/h

Kaloryczność 24 (Retopal)

Korekta dawki paliwa mam 25% na + 

 

Kopczyk opada jak dojdzie do zadanej i wisi na tych 5%. Nadmuch wtedy to 4%. Klapka na wentylatorze odsłonięta na 1,5cm bo jak pisałem wyżej jak odsłonię to wichura nawet na najniższym nadmuchu i wtedy to będą i spieki żużlowe i zapadnie się doszczętnie. Czopuch otwarty na 100%.

 

Martwi mnie jeszcze temperatura spalin bo najwyższa jaką osiągnąłem to 120 jak jeszcze nie ograniczyłem modulacji do 50%. Z góry dziękuję wszystkim za zaangażowanie.

Edytowane przez Dancych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc 20 kW, to moc kotła, czy palnika?

Potencjał jak mierzyłeś?

Jaki czas podawania w auto?

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pytam o moc palnika w papierach.

Bo np. mój kocioł to 12kW, a palnik 17kW.

Więc nawęglanie trzeba ustawić u mnie do 17kW.

Niska temperatura spalin to też jest charakterystyczne do zapadniętego kopczyka.

Jeżeli zapada  się na modulacji 5%, to zrób tak:

- modulacja 5%

- ustaw właściwy kopczyk poprzez dodanie paliwa w trybie rozpalanie

- obniżaj powietrze minimalne, tak aby łagodnie się paliło żółtym płomieniem, aż zacznie się płomień czerwonawy, wtedy podnieś o jeden procent i obserwuj.

Jeśli trzeba to korekta w dół lub w górę.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pytam o moc palnika w papierach.

Bo np. mój kocioł to 12kW, a palnik 17kW.

Więc nawęglanie trzeba ustawić u mnie do 17kW.

Niska temperatura spalin to też jest charakterystyczne do zapadniętego kopczyka.

Jeżeli zapada  się na modulacji 5%, to zrób tak:

- modulacja 5%

- ustaw właściwy kopczyk poprzez dodanie paliwa w trybie rozpalanie

- obniżaj powietrze minimalne, tak aby łagodnie się paliło żółtym płomieniem, aż zacznie się płomień czerwonawy, wtedy podnieś o jeden procent i obserwuj.

Jeśli trzeba to korekta w dół lub w górę.

To ten: http://www.kotly-witkowski.pl/palniki/aprq-12-25-kw

 

@marekd Odpaliłem bo małe dziecko się bawi w salonie a jak przy podłodze zimno to aż szkoda go. Dopalam retopala z grzania CWU latem. Jak na dworzu będzie jeszcze ciepło to CO się wyłączy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas przekroczenia masz bardzo długi, ja mam 3 min.

No dobra ale będzie mi się w takim razie bardzo często odstawiał a to nie o to chyba chodzi? Może się mylę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jest słaby odbiór ciepła, to i ma prawo się odstawiać.

Palnik wymaga nawęglania dla 25kW.

Ustaw taką moc, powinien podawać więcej paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jutro wracam do domu po południu i zastosuję otrzymane wskazówki. Ustawię 25kw i będę regulował powietrze dla modulacji 5%. Rozumiem, że mam ją na sztywno ustawić i patrzeć żeby płomień był jasnożółty i nie dymił? Co z pompą CO. Wyłączyć czy ma chodzić. Pytam bo się trochę rozchwieje jak te 5% nie będzie dawało rady. Jak ustawie dla 5% to mam ustawiać dla każdej mocy czy dla 100%?

Edytowane przez Dancych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw niech kocioł dojdzie do zadanej i ją przekroczy.

Ustaw dla 5%, skoro Ci się zapada na tych procentach.

Ważne! Zanim zaczniesz ustawiać powietrze, ustaw prawidłowy kopczyk.

Zobaczysz jaka jest różnica w płomieniu, przy prawidłowym kopczyku.

 

Ilość węgla na palniku jest bardzo ważna, zbyt mały kopczyk to częściowo odkryte dysze powietrza i część powietrza wtedy schładza kocioł (kradnie ciepło i ucieka kominem).

Wolniej wzrasta  temperatura kotła, podań podajnika jest więcej, czyli węgla idzie więcej, zanim kocioł się odstawi.

 

Płomień ma być wysoki, jasny, żółty i spokojny, nie jak z palnika.

Jak jest biały i poszarpany - za dużo powietrza albo za mało węgla, z reguły to pierwsze.

Końcówki płomienia nie powinny być czerwone i poddymiające - jeśli takie są, to jest za mało powietrza albo za dużo węgla.

 

Generalnie:

Prawidłowy kopczyk - płomień szeroki ogniskowy

Zapadnięty kopczyk (za dużo powietrza a za mało węgla) - płomień wąski rakietowy

Mocą maksymalną zajmiemy się później.

 

Pompa niech chodzi, a nawet powinna.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było już na ten temat ze to nie oto chodzi czy się odstawia czy nie i wykres nie musi być prosty jak kreska. Ma być ekonomicznie i czysto w kotle i tego się trzymajmy. Dobrze kolega mówi ze jak będzie większy odbiór to się nie będzie odstawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam u mnie sezon już od tygodnia wiadomo szukanie ustawien ale generalnie sterownik mnie pozytywnie zaskakuje cały czas.Piec to defro ekr 10kw.Mysle ze zapowiada sie ciekawy sezon z sterownikiem .post-69749-0-92585200-1505630736_thumb.jpgpost-69749-0-32242000-1505630768_thumb.jpgpost-69749-0-23624000-1505630806_thumb.jpgpost-69749-0-11556100-1505630895_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APRQ to całkiem dobry palnik ,sterownik dobrze prowadzi cały proces spalania w tamtym sezonie udało mi się uzyskać spalanie dobowe na poziomie 12 kg na dobę ,

W moim przypadku zauważyłem że palnik wręcz domaga się ciągłej pracy ( modulacji) wtedy jest czysto i bez sadzy ,

Każda instalacja jest inna ale na pewno dobrze dobierzesz nastawy i będziesz zadowolony .

Moja dmuchawa jest otwarta cały czas i nie mam problemu z kopczykiem , zwróć uwagę że APRQ jest dosyć głębokim palnikiem bo od kołnierza dopalającego i ślimaka jest dwa razy więcej przestrzeni niż np w ekoenergi i otwory napowietrzające są na 3 wysokościach i nie ustawiaj kopczyka tak dużego aby opał leżał na kołnierzy dopalającym on tam ma się dopalić w ostatniej fazie i spaść do popielnika .

Ja mam 25 KW .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepiej aby opał był na równo z kołnierzem dopalającym?

 

P.S. Ja Klaudiusz Twoje filmiki i posty czytałem wielokrotnie i czerpie z nich. Niestety mimo sporej wiedzy teoretycznej w praktyce jest zupełnie inaczej:)

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.