Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Nie da się podłączyć tego pilota r do Skzp-02 jak chcesz mieć podglad temp.w domu to panel org. Do Skzp lub ten start ster wykorzystać do podglądu temp. Ale mamy dotatkowy pobór prądu .

Przewód możesz przedłużyć lutujac uważam ze skrętka to nie profesjonalnie drut zamiast linki , najlepiej przedwo OWY 2x 0,75 lub 0,5 mm2 to już według uznania .

Czujnik pogodowy ma 5 m.i jak dla mnie jest krótki, czy mogę przedłużyć dodatkowo o 6 metrów ?

Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spalanie za kilka ostatnich dób to takie pojęcie względne. Może zrobić opcję w której wpisywało by się z ilu dni ma zliczać. Wtedy każdy wpisze tyle ile chce, jedni 1 dzień a inni np.5. Zastanawiam się tylko czemu to ma służyć?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spalanie za kilka ostatnich dób to takie pojęcie względne. Może zrobić opcję w której wpisywało by się z ilu dni ma zliczać. Wtedy każdy wpisze tyle ile chce, jedni 1 dzień a inni np.5. Zastanawiam się tylko czemu to ma służyć?

to może inaczej... średnie dobowe spalanie z całego spalonego (zliczonego węgla), dobowe spalanie jest jak rozumiem liczone za ostatnie 24h... w przypadku podgrzewania wody takie liczenie ma wadę bo w zależności od pory dnia (zapotrzebowania na wodę) wartość podawana jako spalanie dobowe będzie różne (np. o 12:00 danego dnia pokaże 3.5kg ale o 20:00 już 4.5kg - warto byłoby to jednak jakoś bardziej uśrednić) - wtedy łatwiej ocenić na ile wystarczy tego węgla oraz lepiej widać jaki wpływ miała zmiana parametrów bądź paliwa na samo spalanie

Edytowane przez kot79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy prowadzą statystyki tygodniowe , dobowe, godzinowe i minutowe

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

i dzięki temu wiedzą jak ograniczyć koszty i usprawnić spalanie :-)  walnij się w pierś i powiedz, że nigdy nie patrzysz na wykresy które pokazuje SKZP :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może inaczej... średnie dobowe spalanie z całego spalonego (zliczonego węgla), dobowe spalanie jest jak rozumiem liczone za ostatnie 24h... w przypadku podgrzewania wody takie liczenie ma wadę bo w zależności od pory dnia (zapotrzebowania na wodę) wartość podawana jako spalanie dobowe będzie różne (np. o 12:00 danego dnia pokaże 3.5kg ale o 20:00 już 4.5kg - warto byłoby to jednak jakoś bardziej uśrednić) - wtedy łatwiej ocenić na ile wystarczy tego węgla oraz lepiej widać jaki wpływ miała zmiana parametrów bądź paliwa na samo spalanie

 

Moim zdaniem łatwiej i szybciej zauważysz różnicę w spalaniu wynikającą ze zmian nastaw przy naliczaniu 24h niż przy uśrednionym np. z 30 dni....

Spalanie dobowe, to spalanie dobowe a nie tygodniowe, czy miesięczne.

Jest licznik spalania całkowitego, więc łatwo sobie policzyć uśrednione spalanie dobowe z całego okresu palenia.

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie bardzo... bo w zależności od pory dnia będziesz miał inne wskazania spalania dobowego i niekoniecznie będziesz wiedział czy zmiana ustawień zmniejszyła wartość czy zwiększyła.

 

Też chyba się do końca nie zrozumieliśmy ja chcę mieć spalanie dobowe ale uśrednione za kilka dni (nie chodzi mi o spalanie miesięczne czy tygodniowe o którym piszesz)

 

Jasne że łatwo sobie policzyć całkowite spalanie i podzielić na ilość dni... ale na tym polega m.in usprawnienie żeby zamiast liczyć to samemu mieć to widoczne od razu na sterowniku (zmiana w kodzie IMO minimalna a informacja całkiem przydatna).

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość spalania dobowego nie zależy od pory dnia. Jest liczona z ostatnich 24h. 

Sterownik nie przechowuje informacji koniecznych do wyliczenia spalania za inny okres niż 24h i od uruchomienia.

 

Wykres temperatury CWU by się przydał, ale nie tylko to. Jest jeszcze np. temp. powrotu, temp. podajnika i inne.

Teoretycznie jest to do zrobienie o ile wystarczy pamięci w sterowniku.

 

Wykres spalania dobowego jest bez sensu bo co miałoby na nim być?

Edytowane przez wojszym2244
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze pewnie chodziło o wykres spalania dobowego z kilku dni.

U mnie spalanie dobowe waha się w tej chwili od 3,0 do 3,5 w zależności od zużycia ciepłej wody.

Najbardziej uśrednione spalanie wyjdzie Ci, jeśli będziesz zerkał na spalanie każdego dnia o jednej godzinie, wtedy nie mają wielkiego znaczenia różnice wynikające z podgrzewania CWU w różnych porach dnia.

Jeżeli podgrzewam CWU 3 x dziennie, to bliżej 3,5, a jeśli 2 x dziennie to około 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora dnia nie ma znaczenia. Jeśli zerkniesz zaraz po podgrzewaniu boilera to do zużycia dobowego zostanie dodane podgrzewanie boilera ale zostanie odjęte takie samo podgrzewanie sprzed 24h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zgadza się, o ile CWU było podgrzewane w tych samych godzinach, jeśli było w różnych, to są wtedy różnice i o to pewnie chodziło koledze.

Mnie za to denerwowała jedna rzecz, gdy nie miałem UPSa.

Otóż po zaniku prądu ginie spalanie z ostatnich 3 godzin, ile razy jest zanik napięcia, tyle razy obcina spalanie całkowite za okres 3 godzin.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość spalania dobowego nie zależy od pory dnia. Jest liczona z ostatnich 24h. 

Sterownik nie przechowuje informacji koniecznych do wyliczenia spalania za inny okres niż 24h i od uruchomienia.

 

Wykres temperatury CWU by się przydał, ale nie tylko to. Jest jeszcze np. temp. powrotu, temp. podajnika i inne.

Teoretycznie jest to do zrobienie o ile wystarczy pamięci w sterowniku.

 

Wykres spalania dobowego jest bez sensu bo co miałoby na nim być?

Wcale nie musi przechowywać danych z inny okres niż 24h wystarczy żeby dzielił ilość spalonego węgla na doby. Wartość spalania dobowego zależy od pory dnia oczywiście w przypadku gdy korzystasz z programatora czasowego podgrzewania wody (ostatnie 24h może mieć np. dwa okresy podgrzewania wody albo tylko jeden w zależności od pory dnia kiedy sprawdzasz ->  więc żeby wiedzieć ile w ciągu tygodnia spala Ci piec nie możesz opierać się na tym wskaźniku - dlatego myślę, że lepiej by było gdyby był bardziej uśredniony -> tzn liczony za kilka dni lub z całego spalonego opału)... jeżeli podgrzewasz w sposób ciągły to pewnie różnice we wskazaniach będą znacznie mniejsze.

 

Wykres spalania dobowego nie jest bez sensu... łatwo na nim zobrazować jak wzrasta Ci spalania np. przy spadku temperatury na zewnątrz itp. np. 1 listopada spalanie dobowe 10kg... 2 list. spalanie dobowe to już 10.2kg itd a 15 listopada to już 13.2kg... mam nadzieję, że teraz jest to jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi przechowywać bo inaczej nie ma z czego zrobić wykresu. Dzielenie spalonego opału na doby nie ma sensu, np 30dni po 30 kg=900kg i daje spalanie dobowe 30kg. Następnego dnia piec stoi, spalanie dobowe 0kg. 900kg /31 dni =29kg. Jak te 29 ma się do faktycznego 0? nijak. Albo 900/32 = 28kg w następnym dniu.

 

Jeszcze raz napiszę, że spalanie dobowe nie zależy od pory sprawdzania. Jak ustawisz timer to nic nie zmieni. Róznice mogą obecnie wynikać tylko ze zmiany zużycia wody na dobę a nie tego kiedy jest zużywana.

Jak sprawdzisz spalanie dobowe o 1 w nocy to będzie takie same jak o godz. 9. bo niby dlaczego miałoby być inne.

Kończę dyskusję bo i tak będzie tak jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie musi przechowywać danych z inny okres niż 24h wystarczy żeby dzielił ilość spalonego węgla na doby. Wartość spalania dobowego zależy od pory dnia oczywiście w przypadku gdy korzystasz z programatora czasowego podgrzewania wody (ostatnie 24h może mieć np. dwa okresy podgrzewania wody albo tylko jeden w zależności od pory dnia kiedy sprawdzasz ->  więc żeby wiedzieć ile w ciągu tygodnia spala Ci piec nie możesz opierać się na tym wskaźniku - dlatego myślę, że lepiej by było gdyby był bardziej uśredniony -> tzn liczony za kilka dni lub z całego spalonego opału)... jeżeli podgrzewasz w sposób ciągły to pewnie różnice we wskazaniach będą znacznie mniejsze.

 

Tutaj się mylisz. Zapisywałem sobie każdego dnia spalanie dobowe, bo robiłem testy ilości spalania przy grzaniu CWU trzema rodzajami węgla przez okres 4 tygodni.

Suma spalania dobowego z każdego dnia dokładnie odpowiada licznikowi spalania całkowitego.

Oczywiście podstawowy warunek przy takim teście, to odczyt spalania dobowego każdego dnia o tej samej godzinie.

Sterownik spalanie dobowe koryguje o każdej pełnej godzinie pracy sterownika.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz napiszę, że spalanie dobowe nie zależy od pory sprawdzania. Jak ustawisz timer to nic nie zmieni. Róznice mogą obecnie wynikać tylko ze zmiany zużycia wody na dobę a nie tego kiedy jest zużywana.

Jak sprawdzisz spalanie dobowe o 1 w nocy to będzie takie same jak o godz. 9. bo niby dlaczego miałoby być inne.

Kończę dyskusję bo i tak będzie tak jak jest.

Wojszym to oczywiste, że  spalanie dobowe nie zależy od pory sprawdzania lecz od zużycia wody na dobę.

Jednakże wskazanie licznika spalania dobowego będzie różne w zależności, nie tylko od ilości zużytej wody, ale i od tego kiedy była podgrzewana.

Podam prosty przykład:

- wczoraj grzałem CWU o 9 rano

- dziś grzałem CWU o 20

Spalanie dobowe sprawdzone dziś o 8 rano będzie wyższe od tego sprawdzonego np. o 18, bo dziś do 18 godz. przez poprzednie 24 nie podgrzewałem CWU.

Stąd pojawiają się te różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale chyba nie grzejesz CWU raz na dobę? myle się? napisałeś: przez poprzednie 24 nie podgrzewałem CWU. W takim przypadku u Ciebie musiałoby być spalanie tygodniowe lub inne bo nie wiem jakie masz przerwy w podgrzewaniu CWU.

 

ps.

dyskusja akademicka. nic z niej nie wynika

Edytowane przez wojszym2244
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojszym, to był tylko przykład, aby pokazać, że wskazania spalania dobowego mogą być różne w zależności od momentu dnia, w którym woda jest podgrzewana lub nie. Co nie zmienia faktu, że jest to wskazanie z ostatnich 24 h.

U mnie CWU jest podgrzewane 2 lub 3 razy na dobę w zależności od potrzeb. Łącznie 3,5h/dobę.

Poza tym kocioł, gdy nie podgrzewa CWU, jest w stanie czuwania czasem 2, czasem 3 a niekiedy 4 godziny i stąd też wynikają różnice we wskazaniach spalania dobowego. To się ciągle zmienia, nie mam przecież na sztywno ustawionych godzin palenia, bo to sterownik sam pilnuje i to jego broszka ;)

Stąd też różne wskazania spalania dobowego, bo wczoraj proces palenia nie odbywał się dokładnie w tych samych godzinach co dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę moją propozycję na usprawnienia do sterownika:

 

  • Wykresy CWU dostępne na sterowniku
  • Wykresy spalania dobowego dostępne na sterowniku
  • Spalanie dobowe nie tylko za ostatnią dobę ale za kilka ostatnich dób.

Nie oczekuję, że każdy się z tą listą będzie zgadzał bo to lista usprawnień która mi odpowiada -> może warto zrobić wątek: propozycje usprawnień SKZP-02, mogło by się TomkowiBrz przydać?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam jestem zadowolony i szanuję pana Tomka za poprawki i ulepszenia które już posiadamy i  też musimy zrozumieć że mogą też występować utrudnienia techniczne aby wszytko wpakować do sterownika który już ma ponad rok a w erze elektroniki to już prawie przepaść wiec ja osobiście uważam że na pewno nasz producent wyciśnie z SKZP-02 tyle ile się da i ile potrafi elektronika i niestety musimy też zrozumieć to że na modelu 02 może się nie skończyć tak jak to jest u innych producentów sterowników ,musimy cieszyć się z tego co jest i cieszyć się że jako producent wnosi poprawki na wyraźne prośby takich użytkowników jak my .

Oczywiście rozmawiając kiedyś z p.Tomkiem usłyszałem że jest wdzięczny za podsuwane pomysły i propozycje i że każdą rozpatruje .

pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkim plusem tego sterownika jest to, że bardzo dobrze prowadzi proces spalania, jego szata graficzna jest bardzo czytelna, a obsługa wręcz intuicyjna.

W kwestii propozycji:

u mnie zaobserwowałem jeszcze taką rzecz, otóż gdy kocioł podnosi się z dłuższego czuwania i modulacja zaczyna wzrastać goniąc do temperatury zadanej, to przydałoby się, w tej fazie wzrostu modulacji, nieco dodatkowego powietrza i nie mam tu na myśli dodmuchu, który już jest, ale takie dodatkowe powietrze przy wzroście modulacji.

Reasumując, obserwując płomień na palniku zauważyłem, że przy tendencji wzrostowej np. dla modulacji 20% potrzeba więcej powietrza, niż dla tej samej modulacji 20% ale już przy ogólnym spadku modulacji, gdy kocioł przekroczy temperaturę zadaną.

Obecnym dodmuchem się tego nie załatwi, bo ustawiona wartość dla określonej modulacji jest taka sama i w fazie wzrostu i w fazie spadku modulacji.

 

Gdyby obecny dodmuch można rozbić na 2 opcje:

- ciągły (czyli tak, jak to funkcjonuje teraz)

- przy wzroście modulacji

to wtedy udałoby się podać dodatkowe powietrze, gdyby było trzeba.

Każdy miałby możliwość ustawienia tak, jak w jego kotle byłoby najlepiej.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.