Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zdradził ale zawsze lepiej wyższa temperatura niż niższa oczywiście bez przesady u mnie sterownik przy 150 zmniejsza nadmuch

Zapewne chodziło im o temperatury krytyczne. Przy pracy ciągłej temperatury te przesuwają się i można pracować na niższych temperaturach spalin bez obaw o swój kocioł. Oczywiście nie wszystko zależy tylko od temp spalin ale jeszcze od paru innych czynników Edytowane przez energotop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energotop obserwuję ten wątek i widzę że powoli się sterownik rozwija , ale jak zwykle wszystko zależy od instalacji

i zapotrzebowania na ciepło . 100% zadowolonych nigdy nie będzie jak ze wszystkim .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogranicz mu na początek moc max. do 70%

Ok  jutro jeszcze to przestawię

 

dziś zmniejszyłem czas do 15 minut miedzy przedmuchami w a co za tym idzie częściej będzie podawać bo  w czasie spoczynku palenisko wchodziło do podajnika oraz zwiększyłem nadmuch (szczeline w wentylatorze) mniej więcej do 1/3 oraz zwiększyłem opał o 5% (korekta)  bo tworzyła się sadza. 

 

mam nadzieje ze to dobry kierunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coz nie wiem wiele o innych sterownikach ale SKZP-02 dziala jak powinien.

 

Zadziwiajace jest jak duza roznica jest po wgraniu nowego softu w sterowaniu dmuchawa. Na poczatku zmniejszalem jej max sile do 10% (absolutne minimum) i co i spieki jak kalafiory. 

 

Teraz nawet slychac ze zupelnie inaczej pracuje bo duzo lagodniej tak ze moglem pozwolic sobie ustawic max moc dmuchawy na 30% i w sumie nie wiem czy jeszcze cos powinienem poprawiac bo trudny ekogroszek z Wesolej spala mi sie na jasno szary popiol z malymi spiekami o konsystencji pruchna drzewnego rozpadajacego sie w palcach.

 

Ale zgodze sie z pospisz wszystko zalezy od ukladu CO. Ja tylko czekam az wroci z zagranicy moj instalator i kaze mu wyjasnic co "poeta mial na mysli" , ze do 30 Stopni moge sobie puscic na uklad CO i cyrkulacje sa na tyle stabilne, ze sterownik pieknie moduluje prace kotlem. Kociol pracuje non stop na malutkiej mocy ale powrot wody na kociol jest prawie taki jak na wyjsciu czyli zupelnie bezpiecznie dla kotla. Delta prawie 1 lub nawet zero. ale tylko lekko chce podniejsc temp ukladu ponad 30 to cuda sie dzieja - jednoczesnie spada mi temp. wejscia na uklad CO jak i powrot na kociol doslownie woda z podlogowki zalewa wszystko.

 

Ale co do sterownika to absolutnie nie mam zastrzezen. po znalezieniu zlotego srodka na modulacje nie bylo zadnych pikow mocy uklad stabilny i spalanie tylko szlo w dol bo bez krecenia i zmieniania parametrow w 3 dni uklad zszedl z 17 do 14 kg/24h 

 

Przypuszczam ze lepsze docieplenie poddasza i jeszcze nizej bym zszedl bo moglbym ustawic na piecu zamiast 60 powiedzmy 54 stopnie a jak juz zdazylem zauwazyc podniesienie temp. z 60 do 64 kosztowalo mnieze spalanie podnioslo sie z 14 do  18 kg/24h 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energotop obserwuję ten wątek i widzę że powoli się sterownik rozwija , ale jak zwykle wszystko zależy od instalacji

i zapotrzebowania na ciepło . 100% zadowolonych nigdy nie będzie jak ze wszystkim .

Wiadomo jak instalacja idzie cyklicznie to jej żaden ster ładnie nie narysuje. W sumie z ciekawości jutro puszczę układ z zalaczajaca się pompa CWU i programatorem. Ciekawe jak sobie poradzi z tym. Z zapotrzebowaniem sobie fajnie radzi ale też mija się z celem schodzić na mikro moce bo przestaje być to opłacalne. Jeszcze brakuje paru rzeczy ale... robi to co powinien robić sterownik-czyli dobrze spala paliwo a dodatki na pewno dojdą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisaij rano odkrylem cos nowego - slyszalne przelewanie sie wody na bojlerze i przy zaworze mieszajacym od podlogowki. dzieje sie to co pewien czas tak co kilka minut.

 

Co to moze byc? sterownik pracuje w miare stabilnie modulacja dziala i temp. na kotle stabilna to samo na powrotach i na wyjsciu za zaworem 4D ?

 

 

Macie jakies podejrzenia?

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kol wadus a jak długo pracuje instalacja? Może trzeba powtórnie odpowietrzyć?

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pracuje bez przerwy od 10 pazdziernika.

 

co do odpowietrzania pojecia nie mam jak to sie robi, jedyne co odkrylem to wszedzie mam automatyczne odpowietrzniki wiec moze sama sie odpowietrzy?

 

To przelewanie pojawilo sie po tym jak sprobowalem kilka innych ustawien (zawor 4d otworzylem mocniej 8-9/10 i puscilem 60 stpni na grzejniki lazienkowe. temp. na podloge zdlawilem mieszaczem do 34 stopni ale jak zobaczylem co sie dzieje z powrotem na kocial to odpuscilem te ustawienia. 

Temp. powrotu na kociol spalda w kilkanascie sekund do 35 stopni przy takiej temp. kociol powoli napelnial sie chlodna woda resztki ciepla uciekaly na grzejniki lazienkowe ale jakby ta ciepla tj. 60 stopni woda gdzies ginela bo powrot juz sie nie podnosil podlogowka jakby zalala wszystko swoja niskotemperaturowa woda.

 

kocial zaczal pracowac na 100% mocy pochlaniajac ekogroszek jak szalony. a temp. powrotu ciagle stala w miejscu. Delta wyjscia z kotla i powrotu wynosila jakies 30 stopni doslownie horror i dla ekonomii pracy i dla ochrony kotla.

 

jedyny plus podlogowka zaczela robic sie cieplejsza i w domu cieplej ale za duzym kosztem niestety :(

 

Z bolem wrocilem do starych ustawien tj. zawor 4d 3/10  i temp. delta pomiedzy woda na kotle a powrotem wynosi teraz prawie 0 lub 1 stopien ekonomia spalania przyzwoita temp. wody na podloge przy max otwartym zaworze mieszajacym 30 stopni i wiecej juz z tego ukladu nie wycisne aby nie zakłócić plynnej modulacji kotla. przyjda mrozy bede musial upewnic sie ze mam wystarczajaca duzo ekogroszku bo spalanie bedzie 2-2,5 krotnie wieksze 

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmianie ustawień na zaworze 4d musi nastąpić zmiana tum bardziej jak zmieniasz z 3 na 8 jeżeli chcesz podnieść temperaturę podłogówki i/lub grzejników to rób to powoli czyli o jeden lub pół zakresu na zaworze 4d. Pamiętaj ze każda zmiana na zaworze do góry to zawsze więcej chłodnej wody na piec no i czas potrzebny do zagrzania obiegów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz gdy próbowałem zmienic ustawienia z 3 na 4 np. To cuda sie dzieja woda powrotna gwałtownie sie wychladza a naet woda na wyjściu z zaworu 4d lekko spada o 2-3 stopnie dopiero jak otworze zawór mocniej udaje mi się podnieść temp za zaworem 4d i tym samym zaczac zasilać układ cieplejsza woda niż te magiczne 30 które mam przy ustawieniu zaworu na 3/10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche mnie przekonujesz ale jednak ciagle mam watpliwosci.;

 

Dlaczego w zakresie 1-3/10 temperatura ladnie sie zmienia moge zredukowac 30 stopni do 25-29 ale jak tylko lekko przekrece poza 3 np. 3,5-4 to skok temperatury na wszystkich obwodach jest niesamowicie duzy i szybki tj. na powrocie w oczach temp. spada o polowe na wyjsciu tez lekko spada.

 

Jedyne czego nie sprawdzilem to zostawic to na pare godzin i moze sie ustabilizuje ale jakos nie czuje tego dlaczego wiec tak gwaltownie woda z pwrotu podlogowki zalewa wszystkie uklady. kociol dostaje tak duza ilosc wody ze hoho chyba ze ta ciepla po chwili zostanie odzyskana z obiegu na grzejnikach lazienkowych? ale tam tez sa jakies straty wiec delty na kotle nie uzyskam rzedu 5-7 stopni no to takie moje spostrzezenia wiec moeg sie mylic z racji braku doswiadczenia i znajomosci jak dziala obieg CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich posiadaczy sterownika SKZP-02. Pracuje u mnie w kotlowni juz ze 2 tygodne .Ogolnie jestem zadowolony dmuchawa dziala calkiem inaczej niz na cobrze bardzo plynne.

Ustawione mam na nim temp.45 st,zas.kociol  na dom idzie 25/26 sygnal z czujnika  tmp.-salon ust.jest 19st +/-0,5 ST. Pow. domu 230m2 piwnica - 3 grzejniki - grzeje 1szt.Dwa wylaczone.Parter - grzejniki  piertro grzejniki .w lazience podlogowka i drabinka , w drugiej laziene taki sam uklad.

Przy tych temp . co panuja u nas 0,3-6 st.Spalam na dobe okolo 15kg peletu weglowego Varmo.

Spala sie dobrze bez kalafiorow mozna powiedziec sa znikome .Kalorycznosc deklarowana przez producenta 26MJ/kg.Pompa kotlowa jest caly czas kreci roznica 3/5 st.

Moje ustawienia

Moc kotla 25kw

Kalorycznosc paliwa 26MJ/kg - 7,2kwh/kg

Pow.max-29% , min-7%

Modulacja max-50 , min-5

Czas podawania 5 sek- korekta -20%

Typ pracy-auto

Czujnik spalin-aktywny miedzy 50 a 94st

Mam pytanie do grona tych sterownikow co zrobic by doprowadzic by kociol szedl bardziej stabilnie , a moze to juz przesada.Zdjecia do wgladu.

 

 

 

post-1379-0-41479800-1450201581_thumb.jpg

post-1379-0-39958100-1450201654_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż ten wykres użytkownikom eCoala i spytaj czy jeszcze coś poprawić żeby szedł stabilnej? Wjazd na chate zapienionych masz gwarantowany :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tam w trzech miejscach widzę zęby :D , u mnie też bardzo stabilnie przeważnie 22,5st post-36363-0-46256500-1450207605_thumb.png

Edytowane przez janklos12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedz mi czy wiesz jaka masz temp. powrotu na kociol?

 

Jak to mozliwe ze przy zakresie modulacji  podobny co u mnie 20-30% masz spalanie 15kg/dobe przy 25 kW? ja mam 19 kW i temp. spalin jeszcze nizsza bo okolo 60-70 stopni

 

Z tego co zrozumialem modulacje jaka pokazujesz jest podrecznikowa i pamietaj lepsze jest wrogiem dobrego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż ten wykres użytkownikom eCoala i spytaj czy jeszcze coś poprawić żeby szedł stabilnej? Wjazd na chate zapienionych masz gwarantowany :]

Mam rozumiec ze jest ok ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedz mi czy wiesz jaka masz temp. powrotu na kociol?

 

Jak to mozliwe ze przy zakresie modulacji  podobny co u mnie 20-30% masz spalanie 15kg/dobe przy 25 kW? ja mam 19 kW i temp. spalin jeszcze nizsza bo okolo 60-70 stopni

 

Z tego co zrozumialem modulacje jaka pokazujesz jest podrecznikowa i pamietaj lepsze jest wrogiem dobrego :)

Tem.pow . okolo 2/4 st mniej jak zasilanie , takie spalanie konstrukcja pieca , jak bede czyscil zrobie zdjecia .Dzieki za opinie wszystkim.   AJ ZAPOMNIALEM DODAC NIE GRZEJE CWU !!!!!!

Edytowane przez marekd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie pozmienialem ustawienia zobaczymy co zrobi sterownik?

 

Zawor 4D na 5/10 

 

temp. za zaworem 4d 38 stopni

temp. na podlogowke 32 stopnie

temp. powrotu podlogowki 29 stopni

temp. powrotu na kociol 30 stopni

 

Jestem ciekawy co sie stanie po nocy 90 Litrow wody na kotle bedzie podgrzewane do 58 stopni gdzie te stopnie uciekna i jak bedzie pracowal kociol jak uklad sie troche ogrzeje.

 

Grzejniki w lazienkach sa juz cieplutkie mozna suszyc pranie

podloga dostala tez extra 2-3 stopnie wiecej wiec i temp. powinna w domu wzroznac.

 

Tylko ten zimny powrot na kociol mnie przeraza mam nadzieje, ze wyreguluje sie to jakos jak nie to wracam do moich starych ustawien 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wyniki z działania sterownika można zobaczyć tutaj http://rpi-pvmonitor.sytes.net/temperatury/

Nie mam idealnie stabilnej temperatury na kotle(założona pompa w obiegu kotłowym, cwu pracuje na grawitacji). Przyczyną jest paliwo(miał), na 90%.

Ustawienia:

-moc 17kW

-paliwo 6,5kW/h

-modulacja 10-65%

-powietrze 10-68%

-podawanie 3s

-zawór 4d otwarty na 65%(różnica między zasilaniem a powrotem 3-4 stopnie)

-spalanie przy temperaturze do -7 stopni 35kg/dobę(takie jest zapotrzebowanie aby utrzymać temperaturę w mieszkaniu w przedziale 21-22stopnie). Ciekawe jest to, że przy +5 na zewnątrz mam podobne zapotrzebowanie jak przy -7.

 

 

PS

Po najechaniu kursorem na temperatury pojawiają się wykresy za ostatnie 12 godzin(strona poprawnie działa z przeglądarką chrom i opera). Do poprawy zostaje średnie zużycie z ostatniej godziny i dojdzie najprawdopodobniej odczyt z czujnika spalin. 

 

PS 2

Mam dwie pompy grundfos 25-40, obie pracują na 1biegu(30W). Czy można w jakiś sposób zmniejszyć ich moc?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. Wody na kotle 58

Temp. Za zaworem 4d 39 stopni

Temp. Na podlogowke 33 stopnie

Temp. Powrotu z podlogowki 32 stopnie

Temp. Powrotu na kociol 33 stopnie

 

 

Robi sie cieplej w domu ale kosztem spalania

21 kg/doba

 

I jeszcze jedna nowa rzecz ktora odkrylem powrót na kociol laczy sie z powrotem z CWU temp. Po wroru z CWU to 48 stopni przy wlaczonej pompce.

 

Jakas tam modulacje uzyskalem ale dosyć ekogroszku dużo spala.

 

Ktos wczesniej na tym forum pisal ze na 25 kW przy podobnej modulacji uzyskał spalanie 15 kg/doba. Moj znajomy na zwykłym pid tez spala mniej tego samego ekogroszku co mam. Tylko jak on twierdzi jego kociol w większości czasu stoi w podtrzymaniu? Ciekawe co się dzieje z jego temp. Powrotu na kociol?

 

I zapomnialbym zawór 4d otwarty 6/10

post-62909-0-87759000-1450248888_thumb.jpg

post-62909-0-96043800-1450248940_thumb.jpg

post-62909-0-24698000-1450249012_thumb.jpg

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stan na poludnie 

 

zmiany wprowadzone wczoraj okolo 23:00

 

odczuwalnie cieplej jest w domu pomimo tego ze termomery pokazuja ciagle ta sama temperature 22 stopnie

 

spalanie niestety rosnie :( 24 kg/dobe 

 

 

z ustawieniami gdzie zawor byl na 3/10 delta wynosila max 1 stopien, zasilanie ukladu bylo woda o temp 30 stopni spalanie 14kg/dobe

 

teraz zawor 4d jest 6/10 delta wynosi jakies 10 stopni na obiegu CWU i 30 stopni na powrocie za zaworem 4D zasilanie ukladu woda o temp. 39 stopni spalanie 24 kg/dobe 

 

 

 

chyba nie zejde nizej ze spalaniem? nawet jezeli uklad sie wygrzeje? a moze juz sie wygrzal i nie ma co dluzej czekac? 

 

 

Jeszcze mnie korci wylaczyc pomple CWU i ustawic ja w tryp pracy automatyczny strace wtedy cyrkulacje na kotle i zostanie tylko grawitacja? pewnie beda dluugie czasy grzania i dlugie czasy przestoju na podtrzymaniu. Co sadzicie o tym pomysle zredukuje wtedy spalanie? kociol ma pojemnosc wodna wiec troche bedzie trwalo zanim pusci te 100 L cieplej wody na uklad potem bedzie musial spowrotem ogrzac wydane cieplo ale moze bez wymuszonej cyrkujalcji zrobi to szybciej?

post-62909-0-72973300-1450266185_thumb.jpg

post-62909-0-93940800-1450266216_thumb.jpg

post-62909-0-57540000-1450266225_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale co jest ciekawe po upgreadzie softu modulacja pozostala? mimo wszystko sterownik nie puszcza palnika na 100% mocy fajnie ze wyliczyl sobie ze 60% wystarczy i trzyma w tej okolicy dzieki temu nie mam super spiekow niestety przy 60% tez sa ale napewno duzo mniejsze. zreszta spalanie przy 19 kW wiele nie daje tylko szybciej spaliny podgrzewa i cieplo leci w komn. przy 60% jakby sterownik nauczyl sie ze to jest zloty srodek aby podniesc temp. na kotle ale tez aby nie przesadzac z moca palnika. 

 

Fajnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. Wody na kotle 58

Temp. Za zaworem 4d 39 stopni

Temp. Na podlogowke 33 stopnie

Temp. Powrotu z podlogowki 32 stopnie

Temp. Powrotu na kociol 33 stopnie

 

 

Robi sie cieplej w domu ale kosztem spalania

21 kg/doba

 

I jeszcze jedna nowa rzecz ktora odkrylem powrót na kociol laczy sie z powrotem z CWU temp. Po wroru z CWU to 48 stopni przy wlaczonej pompce.

 

Jakas tam modulacje uzyskalem ale dosyć ekogroszku dużo spala.

 

Ktos wczesniej na tym forum pisal ze na 25 kW przy podobnej modulacji uzyskał spalanie 15 kg/doba. Moj znajomy na zwykłym pid tez spala mniej tego samego ekogroszku co mam. Tylko jak on twierdzi jego kociol w większości czasu stoi w podtrzymaniu? Ciekawe co się dzieje z jego temp. Powrotu na kociol?

 

I zapomnialbym zawór 4d otwarty 6/10

Kolego Wadus nie KTOS tylko Marek jak co a temp .mam 44,3 zas, powr.41,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.